Autor Wątek: Komora Dymowa..prosze o pomoc  (Przeczytany 32595 razy)

Offline zakrzes88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Komora Dymowa..prosze o pomoc
« dnia: Styczeń 23, 2011, 14:56:05 »
Czy jest jakaś ustawa lub rozporządzenie, które określa - co jaki okres czasu strażak powinien przejść komorę dymową..?? czy to jest wogóle obowiązkowe..??

nie umieszczaj identycznych postów w innych działach!!!
patrz regulamin
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2011, 15:08:17 wysłana przez robn »

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2011, 17:10:14 »
Co do czasu to chyba nie ma czegoś takiego jaki czas ma strażak na przejście komory, a z tego co wiem to jest ona obowiązkowa dla strażaka-ratownika. Coś do poczytania na temat komory dymowej:http://www.kwpsp.wroc.pl/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=19&Itemid=201
http://www.straz.swiebodzin.pl/komora/
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline zakrzes88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2011, 19:45:18 »
Niestety ale nic nie znalazlem na tych stronach na ten temat.. ale mi tez sie wydaje ze jako takiego okresu nie ma..poprostu idac do szkoly na kurs szkolenia musi to przejsc..

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2011, 19:49:14 »
Na kursie podstawowym mówili jak przechodziliśmy komore że każdy strażak powinien zaliczyć komore raz na 1,5 roku.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline zakrzes88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2011, 07:23:16 »
no dobrze a mozesz to poprzec jakas ustawa lub rozporzadzeniem??

Offline mistic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2011, 20:28:51 »
Ponad pół roku temu obiło mi się o oczy pismo z KW Wrocław, że każdy strażak z PB, aby zostać dopuszczonym do corocznych testów sprawności fizycznej musi wcześniej pozytywnie zakończyć test w komorze dymowej. Wiązać się to miało również z wyciąganiem konsekwencji służbowych. Koniec końców nic z tego nie wyszło, terminy minęły a komora stoi.
Nie wiem co było przyczyną odwołania testów w komorze dla JRG, może ktoś z Was coś więcej wie na ten temat?

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2011, 21:11:41 »
Ponad pół roku temu obiło mi się o oczy pismo z KW Wrocław, że każdy strażak z PB, aby zostać dopuszczonym do corocznych testów sprawności fizycznej musi wcześniej pozytywnie zakończyć test w komorze dymowej.
masz na to jakąś podstawę prawną???

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2011, 22:00:44 »
Znalazłem coś takiego o komorze dymowej: http://www.kwpsp.wroc.pl/images/Komora/zarz16.pdf i jeszcze tu http://psp.leczyca.pl/pliki/szkolenieosp/komora_dymowa/zarzadzenie.pdf a ustawa o tym to jest tutaj http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1115.htm i fragment
Cytuj
§ 17. 1. Ćwiczebną komorę dymową wyposaża się w instalację sygnalizacyjną, oświetleniową, alarmową i wentylacyjną.
2. W przedziałach komory dymowej oraz przy każdej przeszkodzie umieszcza się przyciski sygnalizacyjne i przyciski bezpieczeństwa połączone z pulpitem kontrolnym lub wyświetlaczem.
3. W przypadku wyposażenia komory dymowej w kamery umożliwiające obserwację ćwiczącego oraz w czujniki jego lokalizacji, połączone z pulpitem kontrolnym, dopuszcza się możliwość odstąpienia od wymogów określonych w ust. 2.
4. Z chwilą włączenia sygnalizacji alarmowej włącza się automatycznie instalacja oświetleniowa i oddymiająca.
5. W pomieszczeniach komory dymowej, w których stosuje się środki pozorujące zadymienie, instalacja nawiewno-wyciągowa zapewnia całkowitą wymianę powietrza w czasie nie dłuższym niż 90 sekund od chwili włączenia sygnalizacji alarmowej.
6. Kontenerowe i przewoźne ćwiczebne komory dymowe ustawia się w pobliżu budynków z dostępnymi dla ćwiczących pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi umożliwiającymi ćwiczącemu umycie się i kąpiel w ciepłej, bieżącej wodzie.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline mistic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2011, 18:46:41 »
Ponad pół roku temu obiło mi się o oczy pismo z KW Wrocław, że każdy strażak z PB, aby zostać dopuszczonym do corocznych testów sprawności fizycznej musi wcześniej pozytywnie zakończyć test w komorze dymowej.
masz na to jakąś podstawę prawną???
pojawiło się bodaj zarządzenie KW, z racji tego, że było to sporo czasu temu to postaram się coś znaleźć u dowództwa jednostki, i postaram się wkleić!

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2011, 01:01:16 »
Czasookresu przeprowadzenia testów w komorze dymowej przez strażaków PSP nie masz co szukać w Ustawach bądź rozporządzeniach bo ich tam po prostu nie znajdziesz.
I osobiście uważam, że bardzo dobrze, bo nie Sejm, Senat i Prezydent RP bądź minister są od tego by takie rzeczy określać. Ale do sedna.
Sprawa wygląda następująco.
Bodajże jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku ukazały się wytyczne Komendanta Głównego PSP dotyczące przeprowadzania ww. testów. Jest tam podpis KG (nie pamiętam ale chyba Meres). Nie słyszałem, by ktokolwiek kiedykolwiek w oficjalny sposób zniósł te wytyczne. Co prawda ciężko to zrealizować, ale jest tam zapis, że strażak podziału bojowego powinien przejść test co najmniej raz w roku.
Kolejna kwestia to ewentualne zarządzenia, wytyczne czy inne uregulowania wewnętrzne, tzn. na szczeblu KW bądź KM/KP.
W Wielkopolsce dla przykładu są wytyczne w sprawie doskonalenia zawodowego JRG, gdzie też został wyznaczony czasookres przeprowadzania testów w komorze dymowej (też raz w roku).
Wiem, że kujawsko - pomorskie też robi testy (bo mają komorę), w Świebodzinie komora pewnie też jest używana, podobnie w mazowieckim (w Pionkach bodajże). Mówię tu o strażakach w służbie i testach/ćwiczeniach w komorze w ramach doskonalenia zawodowego.
Co innego zajęcia w komorze wynikające z programów nauczania podczas kursów (podstawowy, podoficerski bądź aspirantki czy "oficerki").
Jak odkopię te wytyczne to zamieszczę na forum.
Pozdrawiam
jaras

Offline zakrzes88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2011, 06:43:24 »
Dzieki serdeczne za pomoc..

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2011, 14:15:24 »
Witam drodzy druhowie, w tym tygodniu mam do zaliczenia komorę dymową,niestety nie wiem czego się tam spodziewać,przed komorą mamy mieć test sprawnościowy ,niekończąca się drabina bieżnia i młot, i teraz mamy pytanie do Was, jaka jest szybkość bieżni i jak długo trzeba iść oraz jak to jest z tą drabiną i młotem? oraz czego się spodziewać po samej komorze? dodam że jest to nowo otwarta komora i jest ona pionowa.
Pozdrawiam
Xyz


Offline fire-rescue

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Strażakiem sie jest, a nie bywa
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2011, 00:24:02 »
Jeśli chodzi o bieżnie ( wybaczcie, jeśli sie mylę ) jest to 6 minut z prędkością 9-10 km/h. czyli taki szybki marsz:)
Strażakiem sie jest, a nie bywa

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2011, 07:24:55 »
Ćwiczenia przed przejściem komory nie są określone. Mają na celu podnieść tętno do 130, a nie zmęczyć ćwiczącego, co jest sprawą indywidualną. Ale znalazł się jakiś nadgorliwy, który doszedł do mylnego wniosku, że pomieszczenie do rozgrzewki ma spływać potem, stąd te dziwne kryteria (30 m na drabinie, ileś tam pociągnięć młotem i bieżnia).
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2011, 21:44:46 »
Ćwiczenia przed przejściem komory nie są określone. Mają na celu podnieść tętno do 130, a nie zmęczyć ćwiczącego, co jest sprawą indywidualną. Ale znalazł się jakiś nadgorliwy, który doszedł do mylnego wniosku, że pomieszczenie do rozgrzewki ma spływać potem, stąd te dziwne kryteria (30 m na drabinie, ileś tam pociągnięć młotem i bieżnia).

Niestety są. Już wcześniej pisałem, że wydał takie wytyczne Komendant Główny (jeszcze lata 90-te), a nie znalazłem nigdzie, by ktoś je odwołał. Poszukam, bo powinienem mieć scan.
Pozdro.
jaras

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2011, 09:48:04 »
znam te wytyczne KG, jak również swojego obecnego KW, ale to nie zmienia mojego zdania:)
sprawnośc fizyczną podnosi się na zajęciach z WF, wydolność, siłę, szybkość i wytrzymałość sprawdza się na testach sprawnościowych; podstawowe pytanie jakie trzeba sobie postawić, to jaki jest cel ćwiczeń w komorze i co ma sprawdzić przejście kontrolne? kiedyś, gdy obowiązywały konspekty ćwiczeń, obowiązkowym punktem był CEL. Pytam się więc jaki jest CEL wykonywania ćwiczeń przed wejściem do komory (w nowych jest sześć urządzeń do ćwiczeń)? Jaki ma sens ustanawianie czasów czy ilości powtórzeń? dwudziestolatek po tych ćwiczeniach będzie dobrze rozgrzny, a czterdziestolatek (z wyjątkami oczywiście) będzie mokry jak szczur; Jeszcze raz powtórzę - ergometry są po to, żeby strażaka rozgrzać, a nie zmęczyć. Jednemu wystarczy  minuta na drabinie, inny będzie potrzebował 5 minut na bieżni. Znajdą się też tacy, którzy będą "rozgrzani" po założeniu aparatu...
cechy motoryczne powinny być sprawdzane na testach sprawnościowych i rozwijane na zajęciach z wychowania fizycznego. Ćwiczenie w komorze ma służyć rozwijaniu innych cech i umiejętności, ale dla kogoś było to zbyt trudne do ogarnięcia i stwierdził, ze strażakowi po komorze ma pot nogawkami wypływać. A co, niech się wojsko szkoli...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 23, 2011, 09:28:28 »
Otóż ćwiczenia przed komorą mają za zadanie przygotować odpowiednio strażaka do dalszego etapu, czyli przejścia samej komory. Założeniem całego tego cyrku jest to, aby strażak był pod odpowiednim obciążeniem psycho fizycznym, ma to odwzorować prawdziwą akcję, masz być po prostu zmęczony przechodząc tę komorę... Przechodziłem komorę po ćwiczeniach i bez ćwiczeń. Różnica jest spora...

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 24, 2011, 00:23:52 »
znam te wytyczne KG, jak również swojego obecnego KW, ale to nie zmienia mojego zdania:)
sprawnośc fizyczną podnosi się na zajęciach z WF, wydolność, siłę, szybkość i wytrzymałość sprawdza się na testach sprawnościowych; podstawowe pytanie jakie trzeba sobie postawić, to jaki jest cel ćwiczeń w komorze i co ma sprawdzić przejście kontrolne? kiedyś, gdy obowiązywały konspekty ćwiczeń, obowiązkowym punktem był CEL. Pytam się więc jaki jest CEL wykonywania ćwiczeń przed wejściem do komory (w nowych jest sześć urządzeń do ćwiczeń)? Jaki ma sens ustanawianie czasów czy ilości powtórzeń? dwudziestolatek po tych ćwiczeniach będzie dobrze rozgrzny, a czterdziestolatek (z wyjątkami oczywiście) będzie mokry jak szczur; Jeszcze raz powtórzę - ergometry są po to, żeby strażaka rozgrzać, a nie zmęczyć. Jednemu wystarczy  minuta na drabinie, inny będzie potrzebował 5 minut na bieżni. Znajdą się też tacy, którzy będą "rozgrzani" po założeniu aparatu...
cechy motoryczne powinny być sprawdzane na testach sprawnościowych i rozwijane na zajęciach z wychowania fizycznego. Ćwiczenie w komorze ma służyć rozwijaniu innych cech i umiejętności, ale dla kogoś było to zbyt trudne do ogarnięcia i stwierdził, ze strażakowi po komorze ma pot nogawkami wypływać. A co, niech się wojsko szkoli...

W wielu kwestiach racja.
Też się wielokrotnie nad tym zastanawiałem, dlaczego te ćwiczenia przed przejściem komory są jakie są. Bo choć jest tam jakieś rozgraniczenie na wiek (jeśli chodzi o np. ilość uderzeń młotem lub ilość metrów do pokonania w drabinie bez końca) to i tak są one, moim zdaniem, niewspółmierne do możliwości w poszczególnych grupach wiekowych. No ale cóż - może ktoś to analizował (podobnie zresztą jest za punkty preferencyjne przy testach sprawności fizycznej - po 30-tce, po 40-tce itd., ale to inny temat).
Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia przed przejściem komory dymowej - pewnie jak wiesz ćwiczenia powinny być wykonywane w pełnym uzbrojeniu (czyli także w SODO) i z mojego doświadczenia wychodziło (a przechodziłem różne komory kilka razy, a do tego organizowałem przez kilka lat ćwiczenia w komorze), że wielu (tych mniej wydolnych) miało problem z pokonaniem całości przed uruchomieniem się gwizdka. I wiesz mi, że byli tacy, którzy mocno panikowali (pewnie za często taka sytuacja im się nie zdarzała wcześniej, tym bardziej w ciemności, dymie, hałasie itp.). I choćby nabycie umiejętności reagowania w takich sytuacjach (w tym np. kontroli manometru) może być celem ćwiczeń.

Natomiast pewnie pozostaje kwestia częstotliwości ćwiczeń w komorze, bo na pewno na etapie szkolenia są to ćwiczenia bardzo potrzebne, a pewnie podczas służby także co  jakiś czas nie zaszkodzi pokonanie komory. Być może powinno to być uzależnione np. od częstości pracy strażaka w aparatach - Ci z dużych JRG co mają w roku powyżej 30 dni wyjazdowych i pewnie minimum kilkanaście razy w roku pracują w ODO (choć wśród nich też są choćby dowódcy i kierowcy, którzy aparaty co najwyżej sprawdzają swoim kolegom). Jest jednak spora grupa strażaków, zwłaszcza z małych powiatów, która w roku za często nie ma okazji na akcji działać w ODO. Oczywiście może to zrobić na ćwiczeniach w JRG czy na innych obiektach, ale komora daje warunki w miarę utrudnione i pewnie lepiej skorzystać z tego niż kombinować jakieś zasłanianie wizjerów, przewracanie stołów i krzeseł itp.
Kolejna sprawa to OSP, gdzie jeszcze rzadziej na akcji ubierane jest ODO. Do tego szkolenia podstawowe OSP i wychodzi na to, że komory mogły by "żyć".
Temat na pewno wróci, ponieważ wiem, że w KG opracowują nowe "wytyczne". Problem polega na tym, że komora komorze nie równa i i tak powinno się bazować na regulaminach komory, gdzie właśnie powinny być dostosowane ilości ćwiczeń (mających na celu "zmęczyć" strażaka, a inaczej mówiąc spowodować zużycie powietrza) do czasu potrzebnego na pokonanie toru przeszkód (uzależnionego od długości komory, skali trudności itp. itd.).
Pozdrawiam
jaras
Ps. A swoją drogą komora dymowa jest świetnym miejscem, żeby poćwiczyć (i zaszczepić w strażakach), choćby kwestie ratowania strażaków przez strażaków czyli grup szybkiego reagowania.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 17, 2015, 07:52:19 »
Witam
Czy coś się zmieniło w tym zakresie .Dalej obowiązuje tylko PSP i  KSRG co 1,5 roku szkolenie .Czy jakoś teraz 1 x na  5 lat .A co z pozostałymi OSP ???

Offline rafalek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2017, 11:51:42 »
Witam. Kilka tygodni temu brałem udział w ćwiczeniu w komorze dymowej. Przed wejściem do komory miałem badanie lekarskie strażak stwierdził że mam za wysokie ciśnienie i puls.Powiedział że się stresuje. Kazał mi przyjść na ponowne badanie za godzinę lecz miałem podobna sytuację... Nigdy nie miałem problemów z ciśnieniem mój wiek to 18 lat. Może ktoś z was miał podobny problem i byście podsuneli jakiś pomysł jak przebrnąć przez to badanie. Pozdrawiam

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 21, 2017, 13:06:44 »
Mam pewne pytania jak  "ścieżka treningowa"  jest realizowane
 na YouTube  widziałem typy
1. Bez Maski.
2. W masce bez podłączonego automatu
3. W ODO
 
Pytam informacyjnie
"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 21, 2017, 13:20:54 »
Mam pewne pytania jak  "ścieżka treningowa"  jest realizowane
 na YouTube  widziałem typy
1. Bez Maski.
2. W masce bez podłączonego automatu
3. W ODO
 
Pytam informacyjnie
Tak jak u nas bez maski tylko butla z noszakiem na plecach
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 24, 2017, 01:43:16 »
Na przykład w Świebodzinie na yt widziałem  opcje 3.  ja dobrze pamiętam od koleżanki która jest to   tam gdzie ja będę miał także realizowana[powiat zielonogórski] jest opcja  3. [szkoda że w remizie nie można by zobaczyć jaki to ciężar czy jest z założona  maską oczywiście bez aparatu :D]
ale jeszcze rok czasu.

[ miał być  wrzesień  ale  niby jest jakiś przepis mówiący że można tylko max 40 osób na rok,  to prawda?
 prawdę mówiąc było 35 ale dla 5 nie będą robić,  także od niej wiem że od przyszłego roku ma być obowiązkowe kpp ]
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2017, 01:48:08 wysłana przez Lukasz91 »
"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 24, 2017, 06:30:27 »
A jak wygląda sprawa z komorą w JOT w KSRG? Ilu musi zaliczyć? Wszyscy czy połowa?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Komora Dymowa..prosze o pomoc
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 24, 2017, 09:17:27 »
Panowie, jakie w masce, jest stosowny dokument określający jak to wygląda, zwie się on ZASADY WYPOSAŻANIA I WYKORZYSTANIA
KOMÓR DYMOWYCH W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ.
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim