Autor Wątek: mamy cię!  (Przeczytany 21542 razy)

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
mamy cię!
« dnia: Styczeń 09, 2011, 15:46:56 »
http://www.youtube.com/watch?v=k23c-6h5CFU&feature=related

co powiecie na temat umundurowania strażaków na tej akcji? jakie postępowanie dowodzącego byłoby prawidłowe?

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2011, 16:16:38 »
ja na miejscu dowodzącego akcją cofnąłbym jednostke do domu. raz, drugi, trzeci i nauczyliby się ubierać...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2011, 16:25:56 »
należy zauważyć że 90% działań prowadzi OSP. Czerwone hełmy pojawiają się tylko pod drabinami i pokazują co trzeba robić zamiast wziąść się za robotę. Chaos to chyba najdelikatniejsze słowo jakie można znaleźć na określenie sytuacji na miejscu. Dowodzący to fikcja

Ale film pokazuje również rzeczywistość! PSP w większości miejscowości w Polsce bez OSP nawet by nie mogła pierdnąć. Wyobraźcie sobie gaszenie tego domu bez OSP? Na miejscu widać ewidentnie że jest jedna jednostka PSP i na więcej raczej liczyć nie mogą

No i dla potomnych. Nie śmiej się kolego ze czyjegoś niepowodzenia bo nawet niewiesz kiedy Ciebie nagrają i wrzucą na youtube.

Kto szkoli strażaków OSP chyba wszyscy wiemy. Może w końcu czas skończyć z fikcją przeprowadzania kursów (chodzi to musi zdać), a wziąść się za robotę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2011, 16:35:15 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2011, 16:34:08 »
http://www.youtube.com/watch?v=k23c-6h5CFU&feature=related

co powiecie na temat umundurowania strażaków na tej akcji? jakie postępowanie dowodzącego byłoby prawidłowe?

Będziesz przeglądał yt i szukał informacji o niekompletnym umundurowaniu ? Jakie są realia OSP zwłaszcza tych spoza KSRG, jaka jest natura górali ;) i jakie skutki wywoła odesłanie niegrzecznych zastępów do domu - powszechnie wiadomo.

Widzę tu zapędy typowo polskie - zakazać, wycofać, donieść, zrobić komuś koło dupy. A tu potrzebna jest praca organiczna, u podstaw: szkolić, trenować, uświadamiać. Ci ludzie na drabinie nie są odpowiednio przeszkoleni, sprawiają wrażenie sąsiadów pomagających sąsiadom w nieszczęściu a nie strażaków-ratowników.

Trzeba naprawiać takie sytuacje, bo jak ktoś spadnie na główkę i nie dostanie kasy z powodu np. takiego, że "hełm miał, ale niezałożony" (autentyczne) - to będzie przykro. Jak ktoś wróci w worku - tym bardziej.

Co powinien zrobić KDR ? Podmienić na ubranych. Po akcji przemówić do rozsądku.

Inna sprawa, że gdy strażacy biegali w moro i orzeszkach, to pomimo znacznie większych stanów osobowych w ZSP i OSP jakoś nie było plagi ciężkich wypadków...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2011, 18:02:05 »
wyobrazcie sobie taka sama akcje 10 lat temu  :) gumiaki, dresy lub moracze, helmy jeszcze z 70'
tutaj jakies 5% niespelnia bhp. w akcji duzo biegania ale efekt zamierzony spelniony- metoda IMO w 100% akcpetowalana przez PSP ktore rowniez stosuje taktyke "zalać wodą, i tak bedą nas kochac "

wg mnie jest progres
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2011, 21:07:12 »
   Panowie ubiór ubiorem, ale oni nie wiedzieli co robią, z dołu ktoś podaje prąd po ratownikach na drabinie i przez okno do środka gdzie również są strażacy; co robi ten z linia na drabinie?? próbuje podać prąd za róg do którego nie ma dostępu niewiele brakuje, że by strącić ratowników z sąsiedniej drabiny, do tego co to za pozycja na drabinie, polecenia wydaje z dołu nie wiadomo kto..
  Czy to wina poszczególnych OSP tak, ale głownie PSP, na miejscu odpowiedniego KP zarządził bym ćwiczenia dla wszystkich jednostek (nie tylko tych z KSRG), wielcy strażacy z PSP wszystko wiedzą i są nie zastąpieni a OSP to samo zło (takie opinie często padają na tym forum), ale cisami wielcy z PSP olewają szkolenie jednostek z OSP, szczególnie tych co maja wyjazdy raz na ruski rok bo po co tracić swój czas i się dzielić tajnikami wiedzy tajemnej...
   PSP przeszło jakiś czas temu rewolucję ale za czasów zawodówki był taki sam burdel i u was, OSP które weszły pod KSRG też musiały się zmienić, ale to wszystko nie zrobiło się poprzez zmianę ustaw czy wytycznych KG tylko poprzez wbijanie ludziom do głowy co i jak.
   Samo się nie zrobi, kiedyś przyjdzie seria wypadków, ktoś zginie z powodu braku BHP (obym nie wykrakał), beknie za to jakiś KDR bo on odpowiada, w tedy może gdzieś pójdą po rozum w PSP i się zaczną interesować innymi OSP.
   A wiele nie trzeba, przyjeżdża KDR i wycofuje jednostki bez umundurowania, kontrole powinny być nie tylko na czas wyjazdu i sprzęt ale i a prowadzenie podstawowych działań pod kątem BHP;
   Powiecie niech się martwią ochotnicy czy gmina, ale PSP powinno wywierać na nie naciski; no i oczywiście szkolenia, nie tylkokurs podstawowy i raz na ruski rok lanie wody po lesie przez jednostki z KSRG.
  Przepraszam , że trochę nieskładnie...

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2011, 21:08:27 »
Takie umundurowanie to zmora polskich OSP. Wydaje mi się że każdemu w lato może zdarzyć się wyjechać w spodniach od koszarówki i kurtce UPS, ale hełm to podstawa. Ja zawsze staram się wyjeżdżać w pełnym UPS-ie

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2011, 21:49:05 »
W mojej jednostce to by nie przeszło. Po takiej akcji to by był dym w jednostce za całokształt, tak długo aż nauczylibyśmy się.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2011, 23:02:12 »
Ale o co chodzi?

Pożar wygląda na zlokalizowany. Trwa dogaszanie. Jeśli przyjmiemy że to faza dogaszania  to moim zdaniem trochę za dużo wody i za dużo nerwów.

Faktycznie KDR mógłby kazać wyznaczyć strefę i wywalić "cywilne" towarzystwo za taśmę - ale czasami bywa to trudniejsze od ugaszenia pożaru  :rofl:

A co do ubioru to nie jest tak źle... widziałem dużo gorsze akcje.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2011, 23:17:20 »
Niema innego winnego poza dowódcą akcją  i nie chodzi już o BHP ale o to że całkowicie nad nią nie panował . I odczepcie się od tych ochotników , bo już dawno powiedziałem  OSP jest takie jakie sobie wyuczy i wychowa PSP, a że panika ich zjadła to nie znaczy że musiało się to udzielić dowodzącemu. Jak nie potrafi to niech się zwolni . Ostatnio usłyszałem takie zdanie i bardzo mi się spodobało, w Polsce niema już obowiązku pracy w PSP również .  I skończcie już jeździć po ochotnikach, najpierw popatrzcie na swoje kwalifikacje jako dowódców, własną umiejętność dowodzenia ludźmi których traktujecie jak roboli . Oni nie mieli nic złego na celu, poza dobrymi intencjami , a że widzą może taki pożar raz na kilka lat to ich trochę poniosło . Jak uważacie że są do d…………  to po prostu ich nie dysponujcie do akcji , raz drugi w 4 -6 wam się d……… przypali to  poświęcicie czas by się dogadać i nauczyć ich rzemiosła . 
PZDR .

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2011, 08:40:37 »
Szacunek, bo nawet jakbym się postarał, takiego rozpiźdzlu nie potrafiłbym sam wymyślić  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2011, 10:15:57 »
Jak na to nie patrzeć, to za każdą akcję odpowiada KDR. Za strażaków, ich ubiór i po części za to co robią również. Wiem jednak jak trudno jest zapanować nad ochotnikami, których tam niebrakowało. Jednak tych na drabinie bez hełmów i nomexu wymieniłbym na ubranych a tego na dole co polewał strażaków na drabinie i w oknie zaangażowałbym do odrywania blachy  :rofl:, aby ostudzić zapał.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2011, 12:05:52 »
Bo widzę na filmie, że jak jest kręcony w pierwszych minutach na miejscu są siły PSP .

To może inaczej ja napiszę do tych OSP z pytaniem czy dowódca po zakończeniu działań zrobił zbiórkę , podsumował akcję, omówił błędy i już będziemy mieli sprawę rozwiązaną .  Mogę również napisać do Komendy Powiatowej w Zakopanym o komentarz .

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2011, 13:05:41 »
ale hełm to podstawa.
Na wieki wieków!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2011, 13:36:55 »
@AndrzejKG w każdej opisanej akcji na tym forum Ochotnik jest be. To czego się nauczyłem przez 25 lat  poza doświadczeniem jest wiedzą uzyskaną od kolegów z PSP . Na co dzień z nimi walczę ramie w ramię , może w innym świecie gdzie często na akcji jest 4 funkcjonariuszy z tego 3 stażystów i 30 ochotników ale nie mamy takich problemów jak opisujecie i pokazujecie tu.  Jak jest po bandzie jest zbiórka po akcji i rozgrzeszenie . Dowódcy zmian  przychodzą z wolnego by pomagać – oceniać ćwiczenia OSP.  Ostatnie takie robiliśmy miesiąc temu, 6 stacji z różnymi założeniami z naciskiem na BHP. Poszczególne zastępy kolejno je zaliczały pod nadzorem , po każdym ćwiczeniu było omówienie , pokazanie szczerych błędów, zastęp kontra funkcjonariusz . Potem rozwiniecie wspólne wszystkich OSP  całość do 24  bez pospiechu i patrzenia na zegarek – rzetelna robota. KM PSP dostała temat jedynie do wiadomości, wszyscy dowódcy bez problemu z własnej woli przyszli z wolnego bo zdają sobie sprawę, że tak jak sobie wyuczą tak będą mieli . I naprawdę nie mamy  fobii na temat BHP poruszamy się jedynie w realnych zagrożeniach . Jak poszczególne OSP nie umieją się podporządkować, również potrafimy sobie z tym poradzić . Ale najpierw zaczynamy od siebie, najpierw trzeba coś ich nauczyć by można było wymagać, poświęcić na to czas. 

Od wigilii do trzech króli przejechaliśmy wspólnie cały przekrój ratownictwa, mam strażaków w OSP którzy walczyli ponad 120 h w tym czasie . Miałem wybuch w lakierni o 17 wigilię . Trójkę dzieci które wysadziły się w powietrze . Trzy konie pod lodem bez gruntu przy – 12  w nocy które wyciągnęliśmy żywe. Pożar w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych, gdzie piwnice jak katakumby, a bałagan jak na wysypisku śmieci, a strażakom kończyło się powietrze w AODO zanim znaleźli drogę do źródła pożaru.  Układaliśmy wały na zatorze lodowym . W dwudziestej minucie nowego roku lód otworzył nam klapę na przepuście 1000 mm 3m pod wodą, która błyskawicznie darła nam na wieś, utopiliśmy tam w ciągu 5 godzin 3 tyś. worków z piachem . O drobiazgach, mieszkaniach, wypadkach, pożarach samochodów nie wspomnę. Narobiliśmy się wspólnie, nie nagrał nam nikt filmu, nie ma tego na stronach KG, KM itp , nikt nie został ranny, nie zginął, nie było nagany od KDR , nie dostaniemy za to medali,  nagród  i jest ok. wzajemnie się szanujemy i cieszymy, że wspólnie nam się udało zrobić coś dobrego. 

Ale nie zgodzę się by przy każdej okazji ujeżdżać po OSP gdy osoby pracujące na etatach, mające zgodnie z ustawą swoje obowiązki ( w tym szkolenie OSP )  dają d……… i są niewinni bo noszą mundur PSP.  Są winni braku umiejętności, braku wykonywania swoich obowiązków i proponuje by się z tym pogodzić, że nie każdy musi być dowódcą, że poza kasą za stopień i stanowisko wymaga się od niego umiejętności panowania nad sytuacją , umiejętności dowodzenia. Jak ich nie mają  niech  się nauczą lub poproszą o  inny zakres obowiązków . Mogą w ramach nauki poćwiczyć z tymi ochotnikami, każdemu wyjdzie to na dobre.  Ale po co, lepiej dupę płaszczyć w jednostce i klikać w klawiaturę jakie to OSP jest niedobre. I tak sobie sami strzelacie w kolano , z jednej strony potrzebując brata, z drugiej strony nie broniąc go i wystawiając na ostrzał. I nie ukrywam że celowo uderzyłem w Kierującego, bo wina w opinii zawsze jest jedno stronna, bo tak najprościej i najłatwiej. Zgnoić za chęci i dobrą robotę bo to niedouczony ochotnik.   

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 10, 2011, 14:09:41 »

Ale nie zgodzę się by przy każdej okazji ujeżdżać po OSP gdy osoby pracujące na etatach, mające zgodnie z ustawą swoje obowiązki ( w tym szkolenie OSP )  dają d……… i są niewinni bo noszą mundur PSP.  Są winni braku umiejętności, braku wykonywania swoich obowiązków i proponuje by się z tym pogodzić, że nie każdy musi być dowódcą, że poza kasą za stopień i stanowisko wymaga się od niego umiejętności panowania nad sytuacją , umiejętności dowodzenia. Jak ich nie mają  niech  się nauczą lub poproszą o  inny zakres obowiązków . Mogą w ramach nauki poćwiczyć z tymi ochotnikami, każdemu wyjdzie to na dobre.  Ale po co, lepiej dupę płaszczyć w jednostce i klikać w klawiaturę jakie to OSP jest niedobre. I tak sobie sami strzelacie w kolano , z jednej strony potrzebując brata, z drugiej strony nie broniąc go i wystawiając na ostrzał. I nie ukrywam że celowo uderzyłem w Kierującego, bo wina w opinii zawsze jest jedno strona, bo tak najprościej i najłatwiej. Zgnoić za chęci i dobrą robotę bo to niedouczony ochotnik.   


Za tą wypowiedź powinienem wysłać Ci butelkę !!
Napewno nie zapomnę jej "postawić"

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 10, 2011, 15:03:27 »
Czy możesz dołączyć zapytaj "właściciela" :P

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 10, 2011, 16:06:37 »
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 10, 2011, 18:09:44 »
Człowieka można wyszkolić, nauczyć pewnych czynności.
Jednak każdego strażaka ratownika powinno obowiązywać coś jeszcze, coś czego strażak z PSP nie nauczy strażaka z OSP. Logiczne myślenie.
Od czego w OSP jest Pan Prezes, Pan Naczelnik..? Od tego, by na końcu powiedzieć "nas nie nauczono, to wina KDR'a z PSP" ?!?
A kto pójdzie do domu powiedzieć matce, że przy pożarze jeden strażak strącił drugiego, jej syna, prądem wody w z drabiny a ten niefortunnie spadł głową na widły, które chwilę wcześniej zrzucił, a że nie miał hełmu...
No cóż.
Panowie, wyjazd zastępu OSP nie trwa minuty czy dwóch. Zanim ostatnia osoba z zastępu stawi się na zbiórce, te 2 pierwsze powinny być już dopięte pod samą brodę.
A co do polewania siebie nawzajem - przećwiczcie to przy obecnych warunkach atmosferycznych a zaczniecie szanować swoich kolegów przy działaniach.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strażak22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 10, 2011, 18:31:56 »
ja powiem tylko tyle że dla mnie takie filmiki przedstawiające jednostkę OSP która chce zabłysnąć na youtube jest duzo jednak w rzeczywistości niektóre filmiki przedstawiają bandę kretynów. ja nie wiem kto w ogóle dopuścił tą jednostkę do działań gaśniczych tego domu.. mniejsza już o umundurowanie ale żeby bez chełmów???? paranoja.. to nie te czasy panowie że pożary gasiła ludność wiadrami bez wyszkolenia i bez umundurowania..

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 10, 2011, 19:22:20 »
Nie ma to jak mówić o kimś "banda kretynów" i napisać CHEŁM (woj. lubelskie) :szalony: i nie sądzę, żeby chcieli celowo zabłysnąć na YT.  Swoją drogą irytują mnie takie wypowiedzi jak @strażak22, komentarze wszechwiedzących ludzi, którzy chcą zostać strażakami.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 19:29:22 wysłana przez max[] »

Offline strażak22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 10, 2011, 19:37:42 »
każdy ma swoje zdanie ale jeśli widzisz kolesi jadących do akcji i w wozie co drugie słowo to przekleństwo jakieś wyzwiska przepychanki to wybacz ale to nie jest fajne jak to ty uważasz a nie ma ludzi idealnych..

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 10, 2011, 19:40:16 »
każdy ma swoje zdanie ale jeśli widzisz kolesi jadących do akcji i w wozie co drugie słowo to przekleństwo jakieś wyzwiska przepychanki to wybacz ale to nie jest fajne jak to ty uważasz a nie ma ludzi idealnych..
Co autor miał na myśli w nawiązaniu do ogółu dyskusji, jak i poprzednich komentarzy Jego wypowiedzi?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 10, 2011, 19:57:31 »
Panowie, ja jestem zdania, że takie filmiki powinny nam dać wiele do myślenia, zachęcić do przemyśleń. Ja oglądałem ten filmik pare razy, analizuję błędy, wyciągam wnioski, tak aby nie popełniać podobnych błędów.
Myślę że to dobry materiał na szkolenia podstawowe.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: mamy cię!
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2011, 20:14:37 »
Tym właśnie sposobem @MEWA88 doszedł do meritum sprawy. Mamy świetny materiał "jak nie powinno się działać" i mam nadzieję, że da niejednej osobie wiele do myślenia, szczególnie początkującym i niezaprawionym w boju.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!