Autor Wątek: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.  (Przeczytany 24536 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« dnia: Styczeń 02, 2011, 20:35:03 »

Następna zmiana ustawy.

Było tak:

Cytuj
Art. 103.
1. W razie śmierci strażaka, niezależnie od odprawy pośmiertnej, o której mowa w art. 100, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice;
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od wysokości określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2. Jeżeli śmierć strażaka nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku z udziałem w akcji ratowniczej, koszty pogrzebu pokrywa się ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
3. W razie pokrycia kosztów pogrzebu strażaka ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, osobom wymienionym w ust. 1 pkt 1 przysługuje połowa zasiłku pogrzebowego.
Art. 104.
1. W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak;
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2. Za członka rodziny strażaka, o którym mowa w ust. 1, uważa się:
1) małżonka;
2) dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione;
3) dzieci wychowywane w ramach rodziny zastępczej;
4) dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli ich rodzice nie żyją albo nie mogą im zapewnić utrzymania, bądź zostali pozbawieni lub ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej;
5) rodziców i byłych prawnych opiekunów strażaka albo jego małżonka;
6) osobę, której opiekunem prawnym został ustanowiony strażak lub jego małżonek.
3. Jeżeli w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2–6, strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, wypłaca mu się tylko wyrównanie zasiłku w wysokości różnicy między zasiłkiem pogrzebowym przysługującym
z tytułu służby a pobranym niższym zasiłkiem z tytułu ubezpieczenia społecznego lub z innych tytułów.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, warunki pokrywania ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej kosztów pogrzebu strażaka, z uwzględnieniem w szczególności:
1) rodzaju kosztów pogrzebu, które mogą być pokrywane ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej;
2) wysokości kwot na pokrycie tych kosztów;
3) dokumentów wymaganych do wypłaty zasiłku pogrzebowego.

Od 1 stycznia jest tak:

Cytuj
Art. 4. W ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 i Nr 18, poz. 97 oraz z 2010 r. Nr 127, poz. 857 i Nr 182, poz. 1228) wprowadza się następujące zmiany:
  1)   w art. 103 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1)  4.000 zł, jeżeli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice;";
  2)   w art. 104:
a)  w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1)  4.000 zł, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak;",
b)  uchyla się ust. 3.

Cytuj
Art. 46. Przepisy:
  3)   art. 103 ust. 1 pkt 1 i art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy, o której mowa w art. 4,
- w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wysokości zasiłków pogrzebowych
przysługujących po osobach, których śmierć nastąpiła po dniu 28 lutego 2011 r.
Art. 47. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2010/1578.htm

Offline ryba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2011, 15:39:27 »
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem i ustęp trzeci został usunięty to zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł należy się strażakowi niezależnie od tego czy pobrał zasiłek na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym? Wynika z tego, że nie tylko różnica, ale całość się należy. Dobrze kombinuję?

Offline gymer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2014, 18:50:21 »
Witam,mam wlasnie taki problem i poprosze o wyjasnienie,albo jakas wkladnie dotyczaca tego przepisu.
Po krotce,w mojej komendzie powiedziano mi,ze nie moge dostac zasilku,bo go juz wzialem,musi byc na papierze kto inny niz ja.
Tylko,ze jestem tylko ja :). Wiec skoro pkt.3 odpadl to nalezy mi sie zasilek czy nie,dodam,ze wszytskie papiery sa na mnie.
Nie ma osob drugich,co ja mi wyjasniono zalatwilo by sprawe.Dziwne to.
Dzieki za odpowiedz.

Offline 6ogniowy6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2014, 20:06:47 »
U mnie warunkiem otrzymania zasiłku pogrzebowego, był poniesiony faktyczny koszt związany z pogrzebem (udokumentowane fakturami ) oraz decyzja dot. zasiłku pogrzebowego np. z ZUS na inną osobę.

Offline gymer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2014, 15:26:23 »
Ale dalczego na inna osobe?

Offline 6ogniowy6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2014, 15:44:05 »
Bo nie możesz brać dwa razy tego świadczenia.

Offline Wilk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2014, 17:45:15 »
Pytanie Czy można pobrać zasiłek pogrzebowy za śmierć teścia ? Dzięki za odp.

Offline adek31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2016, 22:07:17 »
Czy moze ktos odpowiedziec z woj. slaskiego jak wyglada aktualnie wyplata zasilkow pogrzebowych ??   Czy  placa czy kombinuja ? posdro

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2016, 18:29:22 »
Witam, mam pytanie bo nie wiem jak interpretować to:

Art. 104. 1. W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek
pogrzebowy w wysokości:
1) 4000 zł, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak;
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej
w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.

U mnie taka sytuacja. Mama zmarła świadczenie z ZUS wziął tata. Czy mi się należy zasiłek z PSP?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2016, 18:32:18 »
Masz na siebie fakturę za stypę, albo pomnik?

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2016, 18:50:56 »
Ja nie mam nic. Chcę się odnieść do punktu:

2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej
w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.

Koszty poniósł tata ze swojego świadczenia pogrzebowego z ZUS. Ale pomnik będziemy robić i fakturę mam brać na siebie?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2016, 19:56:55 »
Dokładnie, tak robimy u nas. Jest faktura, są koszty poniesione przez ciebie  :straz:

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2016, 20:43:01 »
Dzięki za odpowiedź. U mnie w KP to nowość i pewnie zawrotu głowy dostaną. Nie będą wiedzieli co .. jak ... i dlaczego..

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2016, 13:08:18 »
Obecnie świadczenie pogrzebowe w razie śmierci członka rodziny przysługuje tylko z jednego tytułu (ZUS, KRUS, PSP (ZER MSW)  i równa się 4000.
arek.ap jeżeli Twój tata pobrał zasiłek z ZUS to Tobie już świadczenie nie przysługuje.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2016, 13:24:55 wysłana przez kg877 »

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 23, 2016, 16:13:03 »
Obecnie świadczenie pogrzebowe w razie śmierci członka rodziny przysługuje tylko z jednego tytułu (ZUS, KRUS, PSP (ZER MSW)  i równa się 4000.
arek.ap jeżeli Twój tata pobrał zasiłek z ZUS to Tobie już świadczenie nie przysługuje.

Możesz podać na jakiej podstawie tak twierdzisz? Konkretny zapis, wyrok?

Albo z drugiej strony, u kogo wypłacane są zasiłki pomimo, że inny członek rodziny pobrał z zus,krus?
W jakim okresie od śmierci członka rodziny wypłacany jest zasiłek?

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 24, 2016, 07:52:33 »
Obecnie świadczenie pogrzebowe w razie śmierci członka rodziny przysługuje tylko z jednego tytułu (ZUS, KRUS, PSP (ZER MSW)  i równa się 4000.
arek.ap jeżeli Twój tata pobrał zasiłek z ZUS to Tobie już świadczenie nie przysługuje.

Możesz podać na jakiej podstawie tak twierdzisz? Konkretny zapis, wyrok?

Albo z drugiej strony, u kogo wypłacane są zasiłki pomimo, że inny członek rodziny pobrał z zus,krus?
W jakim okresie od śmierci członka rodziny wypłacany jest zasiłek?

Art.77 ust 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS
Na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku z tego co się orientuję jest 12 m-cy.

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 24, 2016, 10:13:07 »
Strażakowi należy się to świadczenie i nie ważne że inny członek rodziny pobrał go z ZUS. Trzeba mieć rachunki faktycznie poniesionych kosztów przez strażaka.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 24, 2016, 14:28:31 »
Strażakowi należy się to świadczenie i nie ważne że inny członek rodziny pobrał go z ZUS. Trzeba mieć rachunki faktycznie poniesionych kosztów przez strażaka.
Jeżeli zasiłek z ZUS został pobrany w wysokości 4000 to strażak zasiłku nie dostanie. Jeżeli koszty pogrzebu poniosło kilka osób to 4000 dzieli się na te osoby.
Jedna osoba zmarła to jeden zasiłek w wysokości 4000 zł.
Pozostaje jeszcze kwestia co to są koszty pogrzebu, bo wybudowanie nagrobka, to raczej do tego się nie zalicza.

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 24, 2016, 17:44:38 »
Strażakowi należy się to świadczenie i nie ważne że inny członek rodziny pobrał go z ZUS. Trzeba mieć rachunki faktycznie poniesionych kosztów przez strażaka.
Jeżeli zasiłek z ZUS został pobrany w wysokości 4000 to strażak zasiłku nie dostanie. Jeżeli koszty pogrzebu poniosło kilka osób to 4000 dzieli się na te osoby.
Jedna osoba zmarła to jeden zasiłek w wysokości 4000 zł.
Pozostaje jeszcze kwestia co to są koszty pogrzebu, bo wybudowanie nagrobka, to raczej do tego się nie zalicza.

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Wg art. 104 Ustawy o PSP - należy się do 4000 zł.
Nagrobek jest jednym z kosztów pogrzebu. Nie zalicza się do kosztów organizacji stypy.

Co do czasu przedawnienia to w art. 92 Ustawy o PSP, masz wskazanie, że świadczenia pieniężne (ogólnie ujmując) mają wymagalność 3lat. Naromiast w art. 93 masz wskazane, które  świadczenia wchodzą "w grę".

Co więcej, są Komendy, które wypłacają to świadczenie.

Dlatego, jeśli masz może wyrok sądu, lub interpretacje prawnika to chętnie rzucę okiem. Z ciekawości, bo jeszcze mnie temat nie dotyczył.

Offline arek.ap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 24, 2016, 23:29:20 »
Moja sprawa zasiłku pogrzebowego jest w toku. Dziś postawili pomnik i będę miał fakturę na siebie. U mnie w kp temat tabu bo nikt nie brał itd. Zdzwonilem do pobliskich kp a co najwazniesze do kw i powiedziano mi ze mam zlozyc raport o zasilek plus zaswiadczenie zus ze tata otrzymal zasilek, faktury na mnie za pomnik, oswiadczenie ze nie pobralem innego zasiłku. Na takiej podstawie kw powiedziala ze temat bedzie zalatwiony i nie ma dyskusji.

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Zasiłek pogrzebowy - zmiany w Ustawie o PSP po 1.01.2011 r.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 19, 2016, 14:43:53 »
Czytam i nie wierzę!!!
Gdzie Wy służycie, kto Wami zarządza jak podstawowych przepisów prawa (ustawa o PSP) nie zna!!!???

A może zna, tylko nie stosuje!?
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2016, 15:50:48 wysłana przez Butel »