Autor Wątek: Kapitał początkowy ?  (Przeczytany 2341 razy)

Offline centurion

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Kapitał początkowy ?
« dnia: Listopad 10, 2010, 13:57:02 »
Mam pytanie czy strażak przyjęty do służby przed 1999 rokiem musi dostarczyć do kadr kapitał początkowy z poprzedniej firmy.
Proszę o rzetelna odpowiedż .
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2010, 17:59:30 wysłana przez centurion »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2010, 18:46:27 »
Jeżeli kadry wymagają takiego dokumentu, niech wskażą podstawę prawną takiego żądania.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2010, 22:38:54 »
Ten przyjęty przed 1999 nie musi się o ten kapitał początkowy starać,ZER wszystkim zaliczy lata przed służbą,ale ci co się przyjęli po tej dacie to lepiej niech się o to postarają raczej bo za te lata z cywila to już ZUS będzie płacić i czy to będzie póżniej ZUS czy ZER to może zażądać obliczonego kapitału początkowego.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2010, 10:25:49 »
Istotną kwestią jest posiadanie świadectwa pracy. Również gdy chodzi o służbę rozpoczętą przed 1999 rokiem. KOmórka kadrowa musi mieć dokument pozwalający na obliczanie stażu pracy i służby. Ma to znaczenie dla:
wysługi lat,
nagrody jubileuszowej,
i oczywiście wysokości emerytury z ZER (dla służących przed 1999 rokiem bo dla pozostałych liczy sie jedynie czas służby).
Jak wspomnieli koledzy wcześniej praca po 1999 roku a przed przyjeciem do słuzby (oraz praca przed 1999 rokiem osób przyjetych po 1. syucznia 1999 roku) , albo praca równolegle ze służbą powoduje gormadzenie środków w ramach ZUS (w tym kapitał początkowy oraz OFE - tylko po 1999 roku). Emerytura z systemu powszechnego przysługuje dopiero po 60 (kobiety)  lub 65 (mężczyźni) roku życia, ale środki zgromadzone na indywiduwalnych kontach emerytalnych można przenieść na członków rodziny zwiększajac ich przyszłe emerytury.
wiec tak czy siak warto dopilnować, żeby wszytkei świadectwa pracy były w kadrach, bo wpływa to zarówno na obecne uposażenie jak i emeryturę.
Kapitał początkowy dotyczy tylko pracy przed 1999 rokiem.


Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2010, 12:01:49 »
naprostuj jeśli żle zrozumiałem . mam 7 lat pracy w cywilu przed strażą ( latach przed 1999 i ja nie mogę z nich osobiście skozystać?. a do emki też mi ich nie policzą -pracuje od 2002  w PSP.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2010, 12:38:57 »
Możesz ale dopiero jak osiągniesz wiek emerytalny powszechny 65 lat.
Do emerytury mundurowej - z ZER nie doliczą Ci tych lat, chyba że są to lata równoważne ze słuzbą w PSP - Policja Itd.
Natomiast przyjęci do słuzby po 1999 byli przez chwile w ZUS, a póżniej wrocili do ZER, ale do wysługi emerytalnej liczą sie tylko lata służby. (podstawa art. 15 i 15 a ustawy emerytalnej, z którego wynika, że do Ciebie zwiększenia art. 15 ust 1 pkt 2-4 nie maja zastosowania (praca przed służbą pkt 2 i 3 oraz okresy nieskałdkowe 4).



Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2010, 13:19:04 »
witam.
Do kol. "radca": A czy możesz mi podać podstawę do wypłaty drugiej emerytury z instytucji państwowej, po osiągnięciu tych 65 lat?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2010, 13:36:41 »

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2010, 18:44:17 »
no to pięknie na sprzedano. dzieki wam  ZZ. przed '99 strażakom "cywilne" liczą  po '03 nie liczą no bo nowe zasady ,a my pomiedzy jesteśmy na takim marginesie łączącym oba rozdziały . Moje pieniądze przejada ofe , wypłacić i zrezygnować z emki z ofe nie mogę ,a za 30 lat dostane z tego 50 zł brutto ,czyli pewnie to będzie = 2 pudełka zapałek. Czyli jak to w polsce bywa.  Zaraz związkowcy się oburzą że to nie ich wina, ale mam to w d....Mówię to również w imieniu kolegów na tym samym wózku.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 17, 2010, 11:23:35 »
Przychodzac po 1999 roku nie miałeś uprawnień emerytalnych żadnych. Byłeś od razu w OFE (uposazenia ubruttowione) . Po dużym kombinowaniu i ostrej walce w 2002 (lub 2003?), wrócono te osoby do systemu emerytalnego mundurowego - z pewnymi ograniczeniami ale jednak. Rozpoczynajac służbę (w 2002) maniek777 chyba to wiedziałeś?? Ktoś Cię wprowadził w błąd? Chyba nie rozumiem Twoich pretensji.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 17, 2010, 11:44:18 »
właśnie o to chodzi że nik nie wytłumaczył do końca jakie te zasady po zmianach są.  po drugie że nie ma możliwości wycofania sie z OFE tzn tych składek które już wpłyneły ,bo po co one mają tam leżeć przez 30 lat. To niesprawiedliwe zamrożenie kasy.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kapitał początkowy ?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 17, 2010, 12:42:26 »
Jesoo no przeciez mialeś ze 25 lat jak zaczynałeś slużbę? To kto miał Ci wytłumaczyć?
A ze lezą w OFE to fakt, ale nic na to nie poradzisz taka ustawa - tak uwazam.