Autor Wątek: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?  (Przeczytany 122330 razy)

Offline aurelius

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:10:39 »
Witam wszystkich i chcę poruszyć pewną sprawę która bardzo nas zastanawia a mianowicie chodzi tu o szeroko stosowanej w naszej jednostce karze która nazywa się WYTYK SŁUŻBOWY. Taką karę dostaje się np. za: pajęczynę w garażu, niedoszorowane płytki glazury ( często brak środków czyszczących  :angry:),czy też jak się telefon prywatny rozładuję i Pan komendant nie może się dodzwonić do strażaka. (przykłady można mnożyć). Jest to kara wręczana na piśmie podpisana przez Z-cę komendanta i po odpisaniu wędruje do akt osobowych z których nigdy nie zostaje wyjęta :gwiazdki:.
W związku z tym właśnie mam pytanie do kolegów czy ktoś się spotkał z taką formą kary i czy jest to  gdzieś ujęte w przepisach i jakie rodzi konsekwencje ?

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:13:14 »
W papierach nazywa się to właśnie w taki sposób??

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:18:15 »
no właśnie a gdzie panuje takie bezprawie?
może to nie w naszym kraju?
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:26:22 »
Cytuj
Jest to kara wręczana na piśmie podpisana przez Z-cę komendanta i po odpisaniu wędruje do akt osobowych z których nigdy nie zostaje wyjęta
Jedną kopię powinien otrzymać ukarany a druga powinna iść do akt. Czy macie kopie tego dokumentu?
EGO = 1 / wiedza

Offline aurelius

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:45:55 »
No właśnie Panowie niestety tak to się nazywa !!! a dzieje się niestety to w naszym kraju i nigdzie więcej tylko na Podlasiu w takiej ładnej komendzie. A co do kopii to jak najbardziej jest w dwóch egzemplarzach bądź można sobie ksero zrobić. Nurtuje nas pytanie czy jest to zgodne z jakimi kolwiek przepisami. Bo zaczynamy mieć dość takiego traktowania. a ten papier choc podpisany przez Z-cę komendanta wręcza nam dowódca JRG. Tak ma być ?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2010, 13:57:25 »
Kary dyscyplinarne są następujące:

1) upomnienie,

2) nagana,

3) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe,

4) obniżenie stopnia,

5) wydalenie ze służby.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2010, 14:30:06 »
a myślałem, że już mnie nic nie zaskoczy w tej formacji...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2010, 14:47:12 »
karze która nazywa się WYTYK SŁUŻBOWY. Taką karę dostaje się np. za: pajęczynę w garażu, niedoszorowane płytki glazury ( często brak środków czyszczących  :angry:),czy też jak się telefon prywatny rozładuję i Pan komendant nie może się dodzwonić do strażaka. (przykłady można mnożyć). Jest to kara wręczana na piśmie podpisana przez Z-cę komendanta i po odpisaniu wędruje do akt osobowych z których nigdy nie zostaje wyjęta :gwiazdki:.
W związku z tym właśnie mam pytanie do kolegów czy ktoś się spotkał z taką formą kary i czy jest to  gdzieś ujęte w przepisach i jakie rodzi konsekwencje ?


Jestem w szoku , jak ta kara się  nazywa  , :Wytyk Służbowy : takiej kary nie ma !  Tak jak kolega rafal.bula napisał  ,może być upomnienie i stosowanie upomnienia do tak błahej sprawy jak  pajęczynę w garażu, niedoszorowane płytki glazury jest po prostu śmieszne ale widocznie waszemu D-cy IRG nie jest do śmiechu .Pytanie zasadnicze ..czy działają u was  ZZ jeżeli tak to jak najszybciej poinformować  o tym przewodniczego niech sprawę ruszy u 01 ,bo czasami bywa że 02 uprawia sobie amerykankę -wiem co mówię bo sam miałem spięcie z 02 (po-prostu ambicje uderzyły do głowy)...Takie zachowanie waszego  d-cy ,że nie wstaje za waszą obroną świadczyć może tylko jedno że trzyma stronę 02 ,dalsze zachowanie i pozwalanie na to może doprowadzić do MOBBINGU ... Jak możesz to przytocz  (miej więcej ) co pisze na upomnieniu . Pytasz się : czy ktoś się spotkał z taką formą kary i czy jest to  gdzieś ujęte w przepisach i jakie rodzi konsekwencje ? ... Nie nie spotkałem się z taka forma kary i w mojej jednostce nie miało by miejsca , ujęte  kary dyscyplinarne są w ustawie o PSP - konsekwencje mogą być  różne --od nie wypłacania nagród do złej opinii strażaka itp.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Taker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2010, 14:58:25 »
Sraj na to jak oni sraja na nas :) pojdziesz na emeryture i moga sobie (_)_) wytrzec tymi aktami .Straz to jak wojsko jeden syf i nic wiecej wiele moglbym napisac tutaj ale mi sie nie chce .Byle do 15 potem mnie calujta w (_)_)
NIC TYLKO OFLAGOWAĆ SIĘ I PODPALIĆ

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2010, 15:00:58 »
a myślałem, że już mnie nic nie zaskoczy w tej formacji...

Wszystko przed tobą!!!

Odświeżam wątek "ZŁOTY TOPÓR"

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3963.0.html

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2010, 16:00:35 »
a myślałem, że już mnie nic nie zaskoczy w tej formacji...

Lang a o mnie to już nie pamiętasz  :angry: z moim wytykiem służbowym  :rolleyes: wtedy to u Ciebie szukałem odpowiedzi co z tym fantem zrobić.... ale na szczęście umarło to śmiercią naturalną  :fiuu:

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2010, 17:02:14 »
To jest normalna praktyka strony słuzbowej, zbierają te papierki aby przy ocenie okresowej mieć na delikwenta "haka". Obniża sie takiemu strażakowi nagrodę tłumacząc, że przecież był karany, może to równiez być podstawą do obniżenia stanowiska słuzbowego (oczywiście według strony służbowej). Ktoś napisze niemożliwe? Możliwe, w KM PSP w Zielonej Górze był taki przypadek. Ciekawe w całej sprawie było to, że strażak-działacz związkowy działał w sprawie szkolenia BHP, które pracodawca przeprowadzał w czasie wolnym po słuzbie. W wytyku napisano, że zmienił decyzję z-cy komendanta. Dopiero kontrola z KW PSP doprowadziła do "cudownego" zniknięcia wytyku z akt osobowych, wczesniej próbowano obniżyć mu nagrodę.

 :gwiazdki:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2010, 18:43:00 »
Wiesz co jestem z podlasia ale pierwszy raz słysze, żeby takie szopki u nas były.Pewnie nie powiesz konkretnie w jakiej komendzie? A co na to wasze związki zawodowe-o ile macie? Mobing nie wystepuje tylko w cywilnym życiu-warto to uwzględnic bo moim zdaniem to można pod mobing podciągnąć. WYTYK SŁUŻBOWY-heheheh to jak tytuł skeczu kabaretowego. a tak na poważnie to Komendant Powiatowy/Miejski to nie Bóg i Car- można się odwołać do wojewódzkiego albo i jeszcze wyżej.Bo karać na piśmie za pajęczyne jak napisałeś to lekka przesada.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2010, 20:28:01 »
Podsumowując wypowiedzi przedmówców:

1. Wymierzenie kary (czy też działanie organu administracji jakim jest komendant) pod nazwą wytyk służbowy, nie ma oparcia w przepisach prawa - ergo narusza zasadę legalności działania organów administracji - zasady ogólen KPA.
2. Wymierzenie takiej kary może zostać potraktowane jak nadużycie uprawnień - a to stanowiłoby naruszenie przepisów kodeksu karnego.
3. Dokument taki należałoby zaskarżyć do przełożonego wyższego stopnia - list polecony drogą służbową. Propnuję formę skargi bo jest najprostsza i chyba najwłaściwsza.
4. Włączenie takiego bezprawnego dokumentu do akt osobowych, samo również jest bezprawne - ergo kadrowiec powinien albo odmówć takiej czynności, albo zażądać polecenia na piśmie od decydenta.
5. Wykorzystanie tego dokumentu przy tworzeniu opini służbowej stanowic będzie przesłankę uzasadniajacą odwołanie od opinii służbowej. Pomijam fakt niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez osobę, która powoła się w opinii na takie dokumenty.
6. Zdecydowanie sprawą powinny zainteresowac się zwiazki zawodowe.
7. Gdybyś potrzebował pomocy w sprawie daj znać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:04:54 »
byc może z tym wytykiem chodziło bardziej o notatkę służbową z rozmowy dyscyplinującej; ale u nas tez to nie jest usankcjonowane w pragmatyce; za to nagminne w policji; a same wytyki to dotyczą relacji prokuratura>dochodzeniówka; tam to jest na porządku dziennym; czasami z okresleniem wytyk można się spotkać równiez w kontekście wniosków pokontrolnych, chociaż te to przeważnie ochy i achy
a co na to wszystko przewodniczący ZZ???
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

TO PRAWDA

  • Gość
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 30, 2010, 11:29:51 »
UWAGA myślę, że wiem o jaką Konendę chodzi i jeśli się nie mylę, to wszystko co tu jest napisane to prawda w 100 %. Mało tego ta sprawa to pikuś przy pozostałtch "komediach" jakie maja tam miejsce. Np. Kara w tej komendzie może być nawet za kupno bądz zmianę samochodu przez strazaka. Nie bedę podawał więcej przykładów bo dam sobie uciąc rekę, że nawet Byście w to nie uwierzyli co tam sie dzieje. Program "Nie do Wiary" badż "interwencja" razem wzięci nie byliby w stanie tego przedstawic? Wiem co mówię pozdrawiam.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 30, 2010, 12:51:31 »
UWAGA myślę, że wiem o jaką Konendę chodzi i jeśli się nie mylę, to wszystko co tu jest napisane to prawda w 100 %. Mało tego ta sprawa to pikuś przy pozostałtch "komediach" jakie maja tam miejsce. Np. Kara w tej komendzie może być nawet za kupno bądz zmianę samochodu przez strazaka. Nie bedę podawał więcej przykładów bo dam sobie uciąc rekę, że nawet Byście w to nie uwierzyli co tam sie dzieje. Program "Nie do Wiary" badż "interwencja" razem wzięci nie byliby w stanie tego przedstawic? Wiem co mówię pozdrawiam.

Ludzie nie dajcie się zwariować , folwarki które są jeszcze w Polsce powinny jak najszybciej zniknąć z naszych szeregów , godność i honor strażaka jest na  pierwszym miejscy zaraz po Odwadze .Pozwalając na n a takie działania komendantowi to tak jak byście pozwalali siebie dymać,już dawno komendant za takie działanie w swojej jednostce powinien beknąć , jeżeli faktycznie jest taka komedia jak piszesz t jak najszybciej zgłoś to odpowiednim organom ,nie pozwalajcie  aby was gnojono .czy działają tam ZZ jeżeli nie to jak najszybciej założyć -b wskazane bynajmniej byłby ktoś kto by was obronił ..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 30, 2010, 14:02:57 »
@Ogn.Fox pamietasz sprawę z Zielonej Góry, która była tu opisana: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11717.0.html nikomu z głowy włos nie spadł, oczywiście chodzi o stronę służbową. Folwark trwa.

 :szalony:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2010, 15:21:50 »
@TO PRAWDA
którą komendę na podlasiu masz na myśli? To co piszesz to naprawdę niewiarygodne. Ludzie przecież tak jak wcześniej napisałem komendant to nie Bóg i Car.Czy ktoś tam się wogóle pokusił o to żeby poinformowac przełożonych Pana Komendata o tym co się tam dzieje np. KW PSP, albo napiszcie dobry anonim to TV.Bardzo mnie ciekawi w której komendzie te szopki są?na forum możecie napisać nikt wam głowy nie urwie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 15:26:55 wysłana przez aspiryna »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2010, 16:45:53 »
@Ogn.Fox pamietasz sprawę z Zielonej Góry, która była tu opisana: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11717.0.html nikomu z głowy włos nie spadł, oczywiście chodzi o stronę służbową. Folwark trwa.

 :szalony:

Pewnie ze  pamiętam ,ale także wiem jak można inaczej :  http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5110.0.html
Komendanci często uważają ,że jednostka jest ich własnością a strażacy którzy tam pracują to parobki (grzecznie mówiąc) ale każdego z nas chroni prawo które nie pozwala na poniżanie (mobbing) swoich pracowników ... Więc zawsze jest jakaś szansa na sprawiedliwość , tylko trzeba was więcej niż jeden...

@TO PRAWDA
którą komendę na podlasiu masz na myśli? To co piszesz to naprawdę niewiarygodne. Ludzie przecież tak jak wcześniej napisałem komendant to nie Bóg i Car.Czy ktoś tam się wogóle pokusił o to żeby poinformowac przełożonych Pana Komendata o tym co się tam dzieje np. KW PSP, albo napiszcie dobry anonim to TV.Bardzo mnie ciekawi w której komendzie te szopki są?na forum możecie napisać nikt wam głowy nie urwie.

Jestem także ciekawy który folwark jeszcze tak dymi , mam propozycje może  napisz do administratora tej strony formie PW i opisz cała historię i podaj jednostkę a forum :Dyskusje strażaków : naświetli cała sprawę mediom -to chyba by było możliwe (oczywiście po sprawdzeniu sprawy i o ile wyrażacie na to zgodę)... Takie sytuacje to dno naszej grupy ..Nie wyobrażam sobie iść do pracy wiedząc  że dostane znowu upomnienie za pajęczynę ..

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2010, 17:37:44 »
@Ogn.Fox to ta sama Komenda - KM PSP Zielona Góra, a sprawą zajmowali sie kontrolerzy z KW PSP w Gorzowie Wlkp. Pomimo stwierdzenia uchybień winnym "naginania prawa" nic nie zrobiono. Folwark.

 :szalony:

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:26:33 »
@Ogn.Fox to ta sama Komenda - KM PSP Zielona Góra, a sprawą zajmowali sie kontrolerzy z KW PSP w Gorzowie Wlkp. Pomimo stwierdzenia uchybień winnym "naginania prawa" nic nie zrobiono. Folwark.

 :szalony:

To normalnie brak mi słów ,aż boje się pomyśleć ,co ci ludzie maja - no takie plecy " czy my na prawdę już nic nie możemy zrobić z takim szajsem : Tylko media mogą ruszyć taki syf bi my to chyba jesteśmy za maluchni...Powiem jeszcze jedno z takim traktowaniem nie spotkałem się nigdy ,wiec nie wiem jak to wygląda *( dla tego możne ta sprawa mnie tak denerwuje) ...Ale jednego jestem pewny - niedbałym się tak traktować i wiem że moi koledzy po fachu stanęli by zemną ...

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:40:37 »
co ci ludzie maja - no takie plecy " czy my na prawdę już nic nie możemy zrobić z takim szajsem

To sie nazywa - poparcie polityczne lub jak kto woli - brak woli politycznej. O sprawie wiedzą wszyscy, od Komendanta Wojewódzkiego PSP począwszy poprzez związki zawodowe na szczeblu krajowym i wojewódzkim a na KG skończywszy. I co...............chciało by się rzec.........

 :szalony:

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2010, 18:47:21 »
O sprawie wiedzą wszyscy, od Komendanta Wojewódzkiego PSP począwszy poprzez związki zawodowe na szczeblu krajowym i wojewódzkim a na KG skończywszy.
 
to mi nadzieje w ZZ zabrałeś ,jak można na takie coś pozwalać ,gdzie  szukać w takiej sytuacji ratunku jak nie tutaj :  :cooo: ale co możemy zrobić warto się zastanowić ...

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Emilio

  • Gość
Odp: WYTYK SŁUZBOWY - Kara ?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2010, 19:48:32 »
Oj Panowie i Panie!
Długo można by pisać o tym co dzieje się w naszej "komendzie".
Irytuje mnie taka sprawa, a mianowicie jak można "rządzić" jeżeli codziennie jest się pod wpływem... (WIADOMO POD WPŁYWEM CZEGO) (01) - więcej nie będę komentował.
Albo drugi pan (02) oprócz siatkówki nic dla niego nie istnieje i te jego "wspaniale pomysly" od których się już wymiotować chce. Jestem ciekaw skąd bierze tak idiotyczne pomysły i chęci do ukarania wszystkich i za wszystko. Wiem, że i on będzie mial swoich zwolenników, którzy popierają jago poczynania, ale ich w naszej komendzie jest może 3. Więc jeżeli to przeczytają to niech to będzie dla nich przestroga - w kolejności i na nich przyjdzie czas. (KONFIDENCI - JUŻ MY WAS UCHODZIMY!!!)
Wracając do siatkówki - przeczytałem kiedyś komentarz na jednym z naszych miejscowych portali konkretnie na forum tylko nie wiem czy przytoczę go tak jak był w oryginale: "że jeżeli chcialbyś pracować w naszej miejscowej komendzie to możesz być nawet bez nogi - ważne abyś umiał grać w piłkę siatkową" - nie mam nic do naszych siatkarzy - fajne chlopaki. Ale zdarzają się wyjątki - jeden to 02 a drugi to jeden z konfidentów.
Musimy zacząć o tym pisać i mówić i oczywiście działać.
Trzymajcie za nas kciuki  - W KUPIE NIE ZGINIEMY  ^_^
NARAZIE TAK TROCHE ANONIMOWO - ALE TO TYLKO NARAZIE (myślę, że i jakieś materiały dowodowe się znajdą) ^_^ ^_^ ^_^