Autor Wątek: Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji  (Przeczytany 26430 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« dnia: Sierpień 12, 2005, 11:30:23 »
Cześć! Mam pytanko do kolegów zawodowców.

W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym. Zapewne i w Waszych powiatach odbyła się już na ten temat narada naczelników OSP i tam jednoznacznie określono że ochotnik nie ma prawa kierować ruchem drogowym.

no i pytanie!!
Co zrobisz jako zawodowiec przyjeżdzając na miejsce np. wypadku drogowego, gdzie cala akcja może się z powodzeniem odbywać tylko na jednym pasie ruchu (czyli drugi może być otwarty w sposób wahadłowy), wszyscy zawodowcy pracują przy wyciąganiu z rozbitych aut osób poszkodowanych, a jednostka OSP która jest też na miejscu tym ruchem Ci nie może pokierować? Aha! Żeby było jasne Policja może dojechać najszybciej za pół godziny!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2005, 11:53:22 »
Cytuj
W ostatniej nowelizacji kodeksu drogowego nie zapisano strażaków ochotników jako mogących kierować ruchem drogowym.
Z tego co wiem to i zawodowi nie mają prawa kierować ruchem drogowym.

A po przyjeździe na miejsce wypadku drogowego zabezpieczasz teren akcji blokując ruch na tej części drogi na której prowadzone są działania ratownicze, a kierowanie ruchem zostawiasz Policji obojętnie za ile przyjedzie.
Weź pod uwagę to że w trakcie kierowania ruchem niech nastąpi jaka kolwiek kolizja i poszkodowany albo ten który spowodował tą kolizję poprosi o uprawnienia do kierowania ruchem i jesteś ugotowany, chciałbyś pokryć koszty naprawy np. mercedesa 500 STE bo ja osobiście nie  ;)

Nie wiem jak jest w innych powiatach ale u nas staramy się już odchodzić od kierowania - ale zawsze jest dowódca akcji który może wydać rozkaz do kierowania ruchem ale to już jest jego sprawa i odpowiedzialność za podjęte decyzje.


 :ph34r:  
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2005, 12:03:13 »
I bardzo dobrze. Straż nie jest od kierowania ruchem, od kierowania ruchem jest Policja. Są oni do tego szkoleni, a my strażacy - nie. I stosuję ta zasadę jesli potrzeba, zamykam ruch, wzywam policję i wykonujemy czynności ratownicze. Strażak ma ratować.  

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2005, 12:22:01 »
Byłem ostatno na takiej odprawie i pan oficer operacyjny stwierdził że jeżeli nie ujęto OSP w tej ustawie to nie możemy kierować ruchem a blokowanie drogi jest elementem kierowania ruchem.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2005, 13:34:28 »
Cytuj
a blokowanie drogi jest elementem kierowania ruchem.
Według mnie zablokowanie drogi jest elementem zabezpieczenia terenu akcji - działań ratowników - przy zdarzeniu ( wypadku ).
A same postawienie trójkąta nie wystarczy wolę żeby jakiś idiota wrąbał się w samochód bojowy ( ewentualnie jego się będzie dodatkowo wycinać :) ) niż przejechał ratownika ( strażaka ) lub kilku potrącił przez swoją głupotę.

 :ph34r:  
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2005, 14:54:07 »
Powiem tak. Ja na początku "zjeżyłem się" faktem , że w zapisie zapomniano o ochotnikach. jednak z perspektywy czasu, powiem, że mi to nawet bardzo odpowiada. My wstrzymujemy ruch, a policja niech się buja. Zdarzył mi się nawet taki przypadek, że w takim korku "uwięziliśmy" piękną Lancię z przyciemnianymi szybami. Nie powiem, z satysfakcją wytłumaczyłem borowikowi, czemu nie przejedzie ;) .
Poza tym byłem kilkakrotnie świadkiem, kiedy kierujacy w takich przypadkach policjanci (prym w tym wiodą policjanci z prewencji) doprowadzali do stłuczek :rolleyes:
Dzięki, ale ja nie mam ochoty rozdrabniać się jeszcze na policjanta drogówki, tym bardziej, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać ochotników od błędnie podjętej decyzji.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline misio112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2005, 16:29:26 »
Strażak zawodowy może kierować ruchem jeżeli ma do tego odpowiednie przeszkolenie i "papier" na wykonywanie takich czynności (ja takowe posiadam, choć to nie moje zajęcie tylko Policji). Z tego co wiem to ochotnicy też przechodzą takie przeszkolenie.
 

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2005, 22:45:35 »
Wszystkim kolegom myślącym: "kierowanie ruchem to działka policji, obojętne za ile przyjedzie" przypomnę iż jesteście odpowiedzialni za to co robicie na drodze i jeśli dojdzie do wypadku na skutek tego że zaniechaliście kierowania ruchem to cała odpowiedzialność za to spadnie na was. Dlatego radzę wam, ostrożnie ze stwierdzeniami typu: "Straż nie jest od kierowania ruchem, od kierowania ruchem jest Policja"  bo takim myśleniem możecie napytać biedy nie tylko sobie ale także innym.
PS piszę "was" i "możecie" gdyż już nie jestem strażakiem. Odszedłem ze straży na własne żądanie i wielu z tego powodu jest pewnie szczęśliwych. Ja też jestem szczerze mówiąc z tego powodu szczęśliwy. Z tego samego powodu ograniczę pisanie na tym forum-zostawię swoje miejsce innym. Nara!

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 12, 2005, 22:47:39 »
Ochotnicy też robili kursy kierowania ruchem drogowym ale jak obowiązywała stara ustawa prawo o ruchu drogowym. Wobec jej nowelizacji wydaje mi się że te ich uprawnianie to teraz można wyrzucic do kosza. Ustawa ma wyższą rangę od jakiegoś papierka po kursie.
Odnośnie zawodowców.
Funkcjonariusze PSP mają uprawnienia (jeśli przeszli kurs kierowania ruchem drogowym organizowanym przez policję) do kierowania ruchem drogowym.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2005, 09:32:29 »
@pagon
Zgadza sie strażacy PSP mają takie uprawnienia, lecz tylko w przypadku prowadzenia akcji ratowniczo-gasniczej.

Offline nurek04

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2005, 21:00:22 »
Żeby było śmieszniej to powiem wam kto takie uprawnienia ma:
no,no kto???
otóż opiekunowie pielgrzymek :lol: oczywiście po przeszkoleniu!

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 23, 2005, 11:46:15 »
Hej.
Podajcie linka do jakiejś strony www na której są zamieszczone te nowe przepisy.

Offline jrg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 23, 2005, 12:33:39 »
Mam wrażenie, że niektórzy nie mają co robić przy akcji ratowniczej i szukają sobie zajęcia, albo co gorsze prestiżu. Policjant nie ma obowiązku gaszenia i my nie nie wymyślajmy. Jak przyzwyczicie do tego policję to wcale nie będzie się fatygowała, a jeśli już to po godzinach. Odpowiedz sonie sam, czy załogę pogotowia obchodzi ruch drogowy? My też róbmy swoje profesjonalnie, to wystarczy. Jak czytam niektórych to myślę, że to albo oszołomy, albo amatorzy. Moi mili, waszym zadaniem jest zabezpieczenie siebie jako ratowników i pozostałych. Nie równajcie bezpieczeństwa do czyjejś wygody (bo jemu się spieszy). Naszym powołaniem jest ratowanie życia i mienia, oraz środowiska naturalnego, a nie rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i kompetencyjnych.
 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2005, 10:09:34 »
Do JRG . Z lekka się mylisz my jesteśmy nie tylko do gaszenia jeździmy też do wypadków  i nieraz trzeba zadziałać dla  bezpieczeństwa siebie i załogi  .A kolegów informuje iż nie jest to w przepisach ani w ustawie lecz dekret  MSWiA z czerwca 2004r  O kierowaniu ruchem  podczas akcji ratowniczych  bez prawa do kontroli pojazdów i osób pozdrawiam.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2005, 10:20:33 »
Do JRG i na przyszłość nie wyzywaj kolegów od oszołomów młodzieńcze albo się zachowuj albo s.......laj s tąd tu się wymienia poglądy i informacje nie obraża ludzi któży są solą  PSP.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 24, 2005, 16:40:30 »
JRG-gościu z tymi oszołomami toś poniósł a przeczytałeś tego swojego posta przed wysłaniem  bo mi się chyba wydaje że nie za bardzo kierowanie ruchem podczas zadań wykonywanych na drogach na pewno nie jest szukaniem sobie zajęcia ale jest jednym z priorytetowych zadań podczas akcji my przez takie działania dodatkowo zabezpieczamy swoich ludzi  oraz poprawiamy przepustowość jezdni by dojechały do nas służby współdziałania (pogotowie,policja, lub dalsze nasze zastępy)a nie stały w korku 2km dalej bo zamkneliśmy jezdnię dla ruchu.

Oczywiście kierowanie ruchem przekazujemy policji gdy tylko się pojawi.

pozdrawiam wszystkich .
 :D  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 24, 2005, 17:46:08 »
ja tam do PSP nie należy (patrz nick), ale wiem na pewno, że OSP nawet z zaświadczniem o zdanym kursie kierowania ruchem, kierować nim nie może!! Choć z przestrzeganiem tego przepisu bywa różnie.. to co już mnie intersować nie powinno, ale dopowiem z tego co wiem, takowych uprawnień nie ma także PSP.. więc zgodnie z prawem czekamy na policje.. a zamkniecie drogi to nie element kierowania ruchem, a  zabezpieczenie terenu akcji i do tego mamy prawo zarówno PSP jak i OSP.. PS JRG heh.. bez przesady, ale obraźliwe są Twoje teksty i następnym razem zastanów się przed publikacją..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 25, 2005, 09:08:18 »
Cześć,

mam małe pytanko: jak byście potraktowali zabezpieczanie uroczystości religijnych które mają miejsce na drodze? Mam tu na myśli procesję w Boże Ciało lub Drogę Krzyżową w Wielki Piątek.
Od kilku lat bierzemy udział w zabezpieczeniu tego typu uroczystości na terenie naszych miejscowości i z tego co czasem widać wiele jednostek OSP także to robi. Wiadomo, że jeśli jesteśmy proszeni to nie odmawiamy proboszczowi i naszym sąsiadom zabezpieczenia. Czasem przyjeżdza do nas policja ale wiadomo, że w takie dni mają dużo roboty więc przysyłają jeden radiowóz z dwoma policjantami ewentualnie dwa motocykle i raczej nasza pomoc się im bardzo przydaje.
Zabezpiecenie polega na tym, że staramy się być jak najlepiej widoczni na drodze i usprawniać omijanie przez samochody kolumny - czyli to drugie zdecydowanie jest regulowanie ruchem.
Co do kursów kierowania ruchem to w mojej jednostce mają go tylko czterej strażacy z PSP.
Sorry że w temacie zawodowców mieszam sprawy ochotników ale chyba bez sensu byłoby zakładanie nowego tematu, poza tym zależy mi na Waszej opinii jak to się ma do przepisów i czy w myśl obecnego prawa mamy odmawiać zabezpieczenia (ja się chyba bym nie odważył odmówić bo ludziom by się to bardzo nie spodobało)?
W trakcie uroczystości występujemy w mundurach strażackich i kamizelkach odblaskowych ale może takie coś można "podciągnąc" pod zabezpieczenie pielgrzymek? Tylko jeszcze te kursy...

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2005, 09:12:32 wysłana przez Sylwek »

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 27, 2005, 11:32:57 »
Do SYLWKA  Z tego co wiem to w zażądzeniu MSWiA z czerwca 2004r dotyczącej prawa kierowania ruchem nie ma wyszczegulnione  ochotników czy zawodowych tylko strażak  żadko się to zdaża ale jeżeli ochotnik został skierowany na kurs  i zdał go to  ma takie samo prawo kierowania ruchem jak  zawodowy  przepis ten wszedł dekretem MSWiA w czerwcu 2004  pisze ponieważ coś takiego mam  i na tym druku na dole jest podstawa prawna  i data pozdrawiam.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 27, 2005, 11:35:05 »
Przecież niekture OSP mają samochody ratownictwa drogowego .
Pozdrawiam Cięń em.

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 16, 2005, 01:55:32 »
Art. 25 ust1 pkt2 Ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Kierujący działaniem ratowniczym (to dotyczy też dowodzącego z OSP) ma m.in. prawo wstrzymać ruch kołowy. Nie jest to może w pełnym tego słowa znaczeniu kierowanie ruchem, ale w wielu przypadkach pozwala przynajmniej na zabezpieczenie miejsca zdarzenia. W PSP do kierowania ruchem trzeba mieć papier o ukończeniu kursu kierowania ruchem i lizak (bo ręką kieruje tylko policjant).
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2005, 01:56:28 wysłana przez laps »

Offline ktos998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2005, 21:24:23 »
daro  
dlaczego strażak ochotnik nie ma kierowac ruchem drogowym. U nas ochotnicy maja uprawnienia wydane przez km policji oczywiście po kursie i kierują ruchem. Ja jestem jak ty to napisałes zawodowcem i powiem ci szczerze że jak mamy osobe poszkodowaną w wypadku i auta stoją na jednym pasie to  zamykamy całą droge a jest to trasa krajowa nr-1 i mamy zamkniętą do momentu wydobycia wszystkich poszkodowanych .A dlaczego tak sie dzieje bo niepozwole na to przy akcji żeby mi ktoś rozjechał strażaka jak np biegnie po łańcuchy do Hydraulicznego.No i jeszcze sprawa karetek które zabierają poszkodowanych i mają mieć udostępniony dojazd.A póżniej no to puszcza sie ruch jednostronnie jak mam ochotnikow to stawiam jednego z przodu drugiego z tyłu i kierują .To wszystko

Pozdrawiam

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 29, 2005, 22:03:44 »
Jest powiedziane jasno, strażacy ochotnicy nie mają uprawnień do kierowania ruchem drogowym podczas akcji, jeśli dzieje się tak, to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Od tego jest policja, choć zdaża się że panom policjantom nie chce się, bądz nie mają o tym wielkiego pojęcia i wtedy poprostu wysługują się strażakami.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 29, 2005, 22:37:18 »
Cytuj
choć zdaża się że panom policjantom nie chce się, bądz nie mają o tym wielkiego pojęcia i wtedy poprostu wysługują się strażakami.

To nie tak do końca <_<  Oni  podobnie jak my /choć jest ich więcej?/po prostu niejdnokrotnie nie mają ludzi do tego! Z kolei czekając.... Dlatego tak się dzieje - choć napewno nie powinnio tak być - jak z szeregiem innych sprawaw również.... <_< To tak z codzenności działań.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Kierowanie Ruchem Drogowym W Akcji
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 30, 2005, 03:07:55 »
Kogo to obchodzi że nie mają ludzi to niech robią się korki na 20 km.przy okazji też parę stłuczek to na pewno  im ściągną posiłki
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831