Autor Wątek: Wszystko na temat "mundurówka"  (Przeczytany 120713 razy)

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 03, 2012, 16:37:26 »
tak

Offline fish

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 31, 2013, 12:43:36 »
Witam.W tamtym roku skończyłem sapsp i zacząłem służbę stałą 1 sierpnia.Czy przysługuje mi mundurówka? Jeśli tak to ile ona może wynosić? Dziękuję za odpowiedź.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 31, 2013, 17:16:26 »
tak. troszke ponad 2000
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #153 dnia: Kwiecień 19, 2013, 17:24:58 »
witam. takie pytanie.
 czy po przyjsciu na jednostke po sapsp, moge "zarzadac" zakupienia dla mnie ubrania specjalnego innego niz maja na stanie na magazynie? np jesli w sytuacjoi gdy dostaje slabej jakosci nomex to czy moge chcec aby jednostka zakupila mi cos lepszego, czy moge na to poswiecic swoja mundurówke?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #154 dnia: Kwiecień 19, 2013, 17:54:19 »
witam. takie pytanie.
 czy po przyjsciu na jednostke po sapsp, moge "zarzadac" zakupienia dla mnie ubrania specjalnego innego niz maja na stanie na magazynie? np jesli w sytuacjoi gdy dostaje slabej jakosci nomex to czy moge chcec aby jednostka zakupila mi cos lepszego, czy moge na to poswiecic swoja mundurówke?

Kolego ze swoją kasą możesz robić co chcesz. Nie wiem tylko czy ci jej wystarczy na taki "nomex" jaki byś chciał. W JRG dają to co mają a mają to co kupili. Nie wiem czego więcej byś chciał.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #155 dnia: Kwiecień 19, 2013, 18:22:59 »
Cytuj
czy po przyjsciu na jednostke po sapsp, moge "zarzadac" zakupienia dla mnie ubrania specjalnego innego niż maja na stanie
pewnie że możesz, a jak nie dostaniesz to możesz odwołać się... przez okno :tuba: dwa lata w szkole jeszcze cie nie nauczyły jak wygląda służba?

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 19, 2013, 19:18:36 »
witam. takie pytanie.
 czy po przyjsciu na jednostke po sapsp, moge "zarzadac" zakupienia dla mnie ubrania specjalnego innego niz maja na stanie na magazynie? np jesli w sytuacjoi gdy dostaje slabej jakosci nomex to czy moge chcec aby jednostka zakupila mi cos lepszego, czy moge na to poswiecic swoja mundurówke?

Kolego żądaj też służbowego laptopa, służbowej komórki, osobnego pokoju na PB no i może samochód operacyjny do twojej wyłącznej dyspozycji. W dupach się przewraca. Widzę że jesteś jednym z tych którym się wszystko należy. A tatuś to KW, KM, czy KP? A może wyżej? Bierz co ci ojczyzna daje i nie marudź. Bo póki co to ty jesteś słabej jakości a nie te "nomexy" które mają na magazynie.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #157 dnia: Kwiecień 19, 2013, 19:36:23 »
czy po przyjsciu na jednostke po sapsp, moge "zarzadac" zakupienia dla mnie ubrania specjalnego innego niz maja na stanie na magazynie?
kolego, zażądać sobie możesz, czemu nie.

..jesli w sytuacjoi gdy dostaje slabej jakosci nomex ..

Kolego żądaj też służbowego laptopa, służbowej komórki, osobnego pokoju na PB no i może samochód operacyjny do twojej wyłącznej dyspozycji. W dupach się przewraca. Widzę że jesteś jednym z tych którym się wszystko należy.

kolego firek998, widzę, że ty akurat własne życie masz w dupie, skoro uważasz, że jeśli komuś zależy na własnym bezpieczeństwie, to od razu w "dupie mu się przewraca". Mam tylko nadzieję, że nie masz w dupie zdrowia i życia kolegów z pracy bo inaczej won ze służby.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #158 dnia: Kwiecień 20, 2013, 20:31:36 »
Kolego zero-11 widzę że nick jest adekwatny do poziomu. Z góry zakładasz że d-ca JRG, kwatermistrz i Komendant chcą młodego adepta służby pożarniczej pozbawić zdrowia a może i życia, bo wydają mu z magazynu jakiś badziewny "nomex" który nie zapewni mu należytej ochrony. Gratuluję. Jakoś pozostali na zmianie mają to samo i im jest dobrze, ale nie "młodemu". Młody musi dostać coś lepszego, bo nie po to uczył się 2 lata żeby jeździć do akcji w badziewiu kupionym najprawdopodobniej w przetargu za niemałą kasę z kasy podatników. Jemu należy się coś z górnej półki. I nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem bo gwarantuję, że to ubranie które dostał spełnia wymagania. A taki zaprzeproszeniem gówniarz tak dba o swoje bezpieczeństwo że pierwsze co robi odpina wkład termiczny bo jest mu niewygodnie na koszarówce. Tak trzymać. A tak na marginesie bezpieczeństwo to nie tylko "nomex". Trochę pokory młodzierzy by się przydało a nie przeświadczenie że są the best.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2013, 22:51:44 wysłana przez firek998 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #159 dnia: Kwiecień 20, 2013, 22:53:37 »
kolego, ty za to na równi stawiasz kogoś, kto chciałby mieć porządne ubranie ochronne z kimś kto na wstępie żąda
służbowego laptopa, służbowej komórki, osobnego pokoju na PB no i może samochód operacyjny do twojej wyłącznej dyspozycji.
więc kto tu z góry zakłada??
a odnośnie naszych "nomexów", poczytaj może wątki o umundurowaniu specjalnym a później pogadamy. i nie wydaje mi się, by pozostałym na zmianie było dobrze w tym co mają, na pewno nie u mnie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #160 dnia: Kwiecień 21, 2013, 13:26:49 »
Nadal niestety utwierdzasz mnie w przekonaniu, że twój nick jest adekwatny. Nikogo nie stawiam na równi. Podaję tylko przykład ironicznie czego może jeszcz zażądać - tak samo jak i innego ubrania. Nie wiem jak jest u ciebie. Być ubrania nie są idealne ale w porównaniu do lat 90-tych trochę się zminiło. Być może są niezadowoleni ale nie marudzą tylko robią swoje. Wątki o umundurowaniu czytałem. I dchodzę do wniosku, że nie ma idealnego, bo ilu strażaków tyle wzorów i tyle materiałów na ubrania. Więc skoro młody idzie do roboty i dostaje nówkę to niech się cieszy bo równie dobrze mógł dostać używane ale w niezłym stanie. Takie przypadki też zna historia. Więc jeśli w moim poście o laptopie, komórce, itp. nie doszukałeś się ironi to już twój problem.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #161 dnia: Kwiecień 21, 2013, 15:19:47 »
Wiem co to ironia, jednak twoje przykłady były nieadekwatne do sytuacji. Koledze nie chodziło zapewne o wygody i przywileje a jedynie o porządne ubranie ochronne, które należy się każdemu strażakowi z PB w tym kraju.
Oczywiście możemy pokornie dziękować za to co mamy i zamknąć twarz. Równie dobrze moglibyśmy dalej działać w moro i nie "żądać" czegoś lepszego.
Poczytaj wątki o umundurowaniu - raczej nie ma przychylnych opinii o obecnych ubraniach. I pewnie dopóki strażacy sami nie będą poruszali tego tematu to nic się nie zmieni. Sam miałem kiedyś ubranie pewnej firmy, która jak się okazało nie dostała dopuszczenia. Ubrania nakazano wymienić, jednak nie było nowych i trzeba było odczekać pewien czas (kilka miesięcy) do czasu zakupu. W ciągu tych kilku miesięcy poinformowano nas, że nasze ubrania mają już dopuszczenie - zapewne firma wyłożyła kasę dla CNBOP - i ubrania nie zostały wymienione. Czyli dzień wcześniej nie miały dopuszczenia a następnego dnia już były "prawnie bezpieczne"? Śmiech na sali.
Dlatego uważam, że pisanie komuś, że mu się "w dupie przewraca" tylko dlatego, że chce porządnego ubrania jest co najmniej nie na miejscu (no chyba, że ma się interes w tym, by strażacy nie dostali porządnych ubrań ochronnych), a to, że takie "żądanie" jest waleniem głową w mur to inna sprawa.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #162 dnia: Kwiecień 21, 2013, 15:51:57 »
A co to jest twoim zdaniem porządne ubranie? Zakładam, że to które dostał ma wszystkie dopuszczenia. Więc czego więcej może chcieć? Pewnie 70% strażaków ma dokładnie takie samo. Ironizując jeździ pierwszym wyjazdowym na podwoziu Renault i mu się nie podoba to ma prawo żądać Mercedesa? Sorry.  Że nie ma przychylnych opinii o mundurach czy wyjściowych, służbowych czy ubraniach specjalnych to nie nowość tak jak podział PB i 8h. Ale tak jak ci napisalem wcześniej ilu strażaków tyle wzorów. Każdy pewnie chciałby ubranie rodem z USA ale mamy to co mamy. Był wątek o nowym wzorze koszarówki i ubrania specjalnego który został stworzony pzez zespół powołany przez KG w którym byli strażacy z PB, d-cy JRG. I co? Na forum suchej nitki na nich zostało. Każdy skrytykował i tyle. A przecież wzory stworzyli ci którzy mieliby w tym chodzić na co dzień. Nie da się tego tak zrobić żeby zadowolić 30 tys. strażaków.

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #163 dnia: Kwiecień 21, 2013, 17:46:18 »
popieram kolege zero-11 odnosnie tego co pisze w stosunku do firek998. kolega fire998 to chyba ktos z urazona duma. Gdybys popracowala troszke w czyms z wyzszej półki to moglbys sie wypowiadac, róznica w ubraniach specjalnych jest tak ogromna ze nawet malo doswiadczony strazak zobaczy jej ogrom. Bezpieczenstwo,komfort i swoboda ktore daje dobre ubranie robia robote. Niema sie co tu wyklucac ze sie w dupach poprzewracalo, taka prawde odnosnie jakosci ubran, kazdy to wie, a jedynie przyzwyczajenie i fakt niecheci inwestowania wlasnych srodkow finansowych w cos pod siebie dobrej klasy sprawia ze chlopaki na PB pracuja w tym co dostali, moze im lepiej, nie zwracaja uwagai ale to z przyzwyczajenia. Takie jest moje zdanie...

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 21, 2013, 19:28:15 »
popieram kolege zero-11 odnosnie tego co pisze w stosunku do firek998. kolega fire998 to chyba ktos z urazona duma. Gdybys popracowala troszke w czyms z wyzszej półki to moglbys sie wypowiadac, róznica w ubraniach specjalnych jest tak ogromna ze nawet malo doswiadczony strazak zobaczy jej ogrom. Bezpieczenstwo,komfort i swoboda ktore daje dobre ubranie robia robote. Niema sie co tu wyklucac ze sie w dupach poprzewracalo, taka prawde odnosnie jakosci ubran, kazdy to wie, a jedynie przyzwyczajenie i fakt niecheci inwestowania wlasnych srodkow finansowych w cos pod siebie dobrej klasy sprawia ze chlopaki na PB pracuja w tym co dostali, moze im lepiej, nie zwracaja uwagai ale to z przyzwyczajenia. Takie jest moje zdanie...

Kolego nie wiem jak ty ale ja zaczynałem od moro. I moja duma na tym nic nie ucierpiała. Potem miałem pierwsze UPS-y bawełniane, potem różne firmy się przewijały. Ostatnio używałem ubrania z Devy, ktróre jedni zachwalają inni krytykują. Więc mam trochę pojęcia jak to się zmieniało. Ale widzę że ty jak i kolega zero-11 nie kojarzycie zbyt szybko i nie widzicie sakazmu. Fajnie, że ten młody człowiek trafił na PB. Ale gdyby trafił do biura to co? Miałby prawo żądać kupna lepszego komputera niż ten który mu dano. Może laptopa, a może tableta. Każdy ma prawo chcieć czy też żądać ale wszystko ma swoje granice przyzwoitości. I tak jak pisałem wcześniej samo ubranie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Możesz mieć najlepsze ubranie, nalepsze buty, rękawice i hełm, do tego super kominiarkę i aparat ODO, ale jak masz pusto w głowie i 0 doświadczenia to nic ci nie pomoże. A jak swoją karierę zaczynasz od żądań, roszczeń itp. to daleko nie zajedziesz. Kiedyś w szkole to i pokory potrafili nauczyć, ale to było dawno.

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 21, 2013, 21:05:31 »
Ja może z innej mańki.Noszę służbówkę,koszula się wytrze,buty się wytrą-kupuję za dane mi co roku pieniądze.Takie stanowisko,można by rzec.Natomiast kiedy byłem w JRG dano mi koszarówkę i specjalne za komendzianą kasę i co teraz ważne,kiedy mi się zniszczy,wyrosnę,itp.dostaję nowe i co ważne,nie za pieniądze z mojej "mundurówki" tylko z przydziału KP. I jaka tu sprawiedliwość?PSK/MSK.KP itp. płacą za swoje szmaty a w JRG daje ojczyzna.,więc tym samym kaska w kieszeni.
Wydaje mi się,że nie ogarniam tego na swój rozum :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 21, 2013, 21:44:06 »
firek, widzisz zaczynałeś od moro i nagle dostałeś UPS i byleś w siódmym niebie i tak już Ci zostało. Ja na początku tez dostałem moro, na szczęście tylko jako koszarowe i szybko zostało wymienione na niebieską (starą) koszarówkę.
Powiedzieć Ci jaki jest problem z naszymi ubraniami? otóż ubranie specjalne (każde) ma prawo ulec zniszczeniu pod działaniem ognia, ale ma Cię ochronić; ten jeden raz ratuje Ci zdrowie i życie w ekstremalnej sytuacji i wtedy je wyrzucasz. Z naszymi ubraniami jest o tyle problem, że podobnie jak inne ubrania tego typu (te lepsze, te zachodnie, jakkolwiek je tu nazwiemy) również w wyniku oddziaływania płomienia ulegają zniszczeniu, ale oprócz tego nie zabezpieczają ratownika przed poparzeniem - i to zostało wielokrotnie przeze mnie potwierdzono przy ćwiczeniach w komorze rozgorzeniowej, czy to na mojej osobie bezpośrednio, czy na kolegach, którzy ćwiczyli razem ze mną.
I proszę, nie powołuj się tu na dopuszczenia CNBOP, bo to dla mnie żaden wyznacznik, skoro ubranie które przepala się na ramionach powodując obrażenia u użytkownika ma dopuszczenie tej właśnie instytucji.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 21, 2013, 23:46:06 »
Problemy z ubraniami znam nie od dziś, a wątek o nich jest tu http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14965.0.html

Owszem ubranie może zostać uszkodzone nie tylko od ognia i wysokiej temp. i takowe w normalnym kraju powinno być wymienione. Co do CNBOP to moje zdanie na temat tej intytucji jest zbieżne ze zdaniem większości. Ale to też inna bajka.
Temat dot. tego, że jakiemuś człowiekowi nie podoba się to co dostał bez podania konkretów. Ot ma taką fantazję. A ty go utwierdzasz w przekonaniu że ma rację i że może żądać żeby mu kupili to co chce.
Co do poparzeń. Uwierz mi że gdybyśmy nie odpinali wkładów termicznych i gybyśmy mieli np. bieliznę termoaktywną pod spodem to przypadków takich byłoby mniej. A co mamy pod "nomexem" najczęściej wszystko koszulka, pęłną koszarówkę, a są też tacy co w zimie mają jeszcze kalesony. Pot który leje się po 4 literach gotuje się i parzy. Może kiedyś młodsze pokolenia doczekają lepszych ubrań ale póki co mamy co mamy.

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #168 dnia: Maj 11, 2013, 18:48:57 »
dostałem że tak powiem, sorty bojowe, bez żadnych sortów służbowych,galowych itp. i pytanie brzmi czy powinienem otrzymac w okreslonym czasie jakis rownowaznik za to czego nie bobrałem?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #169 dnia: Maj 11, 2013, 23:13:55 »
dostałem że tak powiem, sorty bojowe, bez żadnych sortów służbowych,galowych itp. i pytanie brzmi czy powinienem otrzymac w okreslonym czasie jakis rownowaznik za to czego nie bobrałem?

Nie rozumiem pytania?? Mundórwke wypłaca sie w okresie od 1 kwietnia.... Bo wtedy zaczyna sie "rok mundurowy "
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2013, 23:28:12 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #170 dnia: Maj 12, 2013, 10:45:54 »
a jesteś w służbie stałej czy jeszcze na stażu?
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

jja

  • Gość
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #171 dnia: Maj 12, 2013, 16:39:01 »
Najważniejsze od kiedy jesteś przyjęty,Jak po 1.04 równoważnik będzie za rok

Offline jodanke

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 12, 2013, 17:00:08 »
w stałej ale kompletnie nie moge ogarnąć tego tematu jak i kilku innych...:P

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #173 dnia: Maj 13, 2013, 09:50:51 »
W pierwszym roku służby stałej nie dostajesz równoważnika tylko należy Ci się komplet umundurowania.

Co do równoważnika: rozp. MSWiA z 19 grudnia 2005 r. "w sprawie wysokości i warunków otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie" (§ 5 p.1)
Co do umundurowania:  rozp. MSWiA z z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Sam tekst to tylko 5 stron, warto żebyś sobie go przeczytał. Na końcu w załączniku nr 13 masz wykaz tego co Ci się należy. Także domagaj się tego :)
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline memer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #174 dnia: Maj 13, 2013, 22:21:57 »
W pierwszym roku służby stałej nie dostajesz równoważnika tylko należy Ci się komplet umundurowania.
W roku w którym przechodzi się do służby stałej przysługuje równoważnik pieniężny w zamian za umundurowanie, ale za rok poprzedni (oczywiście "rok mundurowy"- liczony od 31 marca do 1 kwietnia roku następnego) ; czyli można powiedzieć wypłacany z dołu.
Równoważnik nie przysługuje za "rok mundurowy" (jak wyżej), w którym przechodzi się do służby stałej. W tym okresie strażakowi powinny być wydane należne sorty mundurowe.
W drugim "roku mundurowym" przysługuje równoważnik z góry - czyli 2118 zł (oczywiście w takiej wysokości tylko w sytuacji, w której stażakowi nie były wydane inne sorty niż te wydane po raz pierwszy).