Autor Wątek: Wszystko na temat "mundurówka"  (Przeczytany 120711 razy)

Offline panicz13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Wszystko na temat "mundurówka"
« dnia: Sierpień 07, 2005, 18:30:22 »
Witam wszystkich. Pytanko brzmi: co przysługuje stażyście? Czy należy się mundurówka? Jeśli tak to w jakiej kwocie? Czy przysługuje urlop przed ukończeniem roku pracy? Może za brak mieszkania się należy? Jeśli możecie to podajcie linki gdzie szukać informacji, jakieś ustawy, rozporządzenia itp.
Dzięki za info!  :D  

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2005, 14:13:33 »
Zgodnie z art. 71 ust.2 ustawy o PSP strażakowi, podejmująemu służbę przygotowawczą lub stałą przysługuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę służbę po raz pierwszy prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca tej służby, w ymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czyli ogólnie mówiąc 2 dni za każdy miesiąc.

Prawo do urlopu dodatkowego nabywasz po roku słuzby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciązliwych - jeśli pracujesz w podziale bojowym i słuzbe podjąłęś z dniem np. 1 czerwca 2005 roku do prawo nabedziesz z dniem 1 czerwca 2006 r do 18 dni urlopu dodatkowego.
Poczytaj ustawe o Państwowej Straży Pożarnej z ostanimi zmianami teks znajdziesz na stronie www.straz.gov.pl i na stronach Związków Zawodowych np. www.zzsflorian.pl tam znajdziez tez przepisy o pomocy mieszkaniowej, mundurówce tylko uwaga dużo aktów jest w fazie konultacji czy uzgodnień i zamieszczane sa projekty.

pozdrawiam kg877

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2005, 17:24:05 »
"
Cytuj
Stażyście przysługują dwie pary butów z czego jedna w magazynie, rejon do sprzątania, możliwość sprzątania rejonów starszych kolegów, przysługuje ci dowódca, który będzie wydawał ci rozkazy, prawo milczenia i wykonywania powierzonych zadań, itp."
Wodnik czy to Twoje rozporządzenie?
Kolega grzecznie pytał, więc nie musisz cwaniakować!
A swoja droga to ciekawe co Ty za figura w tej strazy jestes?


 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2005, 08:44:20 wysłana przez bulon »

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2005, 23:50:20 »
Nie lubię jak ktoś na starcie pyta o to co mu się należy, a nie o to co może sam wnieść do formacji i czym ją wzbogacić.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Scubapro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2005, 12:34:23 »
mOŻE DA OD SIEBIE JAKIŚ OBRAZ NA ŚCIANE HEHEHEHEH ALE TY JESTEŚ DZIWNY

prosze o przestrzeganie zasad netykiety- po co krzyczysz??? - bulon
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2005, 12:38:15 wysłana przez bulon »

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2005, 21:39:36 »
wodnik po prostu w paru słowach opowiedział na czym polega jego praca....

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2005, 17:56:01 »
Hmmmm...
Ja mam służby tyle co kot napłakał, a tym co to im starsi koledzy "jadą" dam radę którą ja stosuję: po prostu się nie przejmować i robić swoje. Jak ci dają do wiwatu, miej to w dupie.
Co do tematu:
Z urlopem z tego co wiem to co Komenda to inny obyczaj. Przykład: wróciłem z kursu podstawowego, popracowałem pół miesiąca - wyszło z tego pół roku pracy (razem z kursem ofkorz). Okazało się, że za te pół roku nie należy mi się nawet jeden dzień urlopu. Rozmawiałem z kilkoma kumplami, którzy byli na kursie ze mną - oni dostali po klka dni urlopu (rekordzista chyba 12, nie pamiętam).

Cytuj
co przysługuje stażyście?

ubranie koszarowe - 2 komplety
buty koszarowe - 1 kpl.
skutery - 1 kpl
ubranie bojowe - 1 kpl
hełm - 1 szt. :-)
maska - 1 szt.
mundur służbowy - 1 kpl.
środki czystości :-)

Co do mundurówki, ja dostałem pare złotych i z tego co mi powiedziano, kwota ta wzięła się z odjęcia od całej mundurówki ceny np. munduru słuzbowego.
13-ki dostałem pół - bo pół roku pracy.
Za brak mieszkania się nie należy.

Pozdrawiam.
 
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2005, 00:03:39 »
Witam kolegów.Widzę że wodnik chyba(????) dał za wygraną,ale to chyba nie o to chodzi.Właśnie dwa dni temu miałem wezwanie do wypadku i "młody" jak to mówi wodnik,zrobił więcej niż aspirant z 13 letnim stażem,bo ten jako dowódca tylko nawjał przez motorolę i nie pomógł nam wyciągnąć poszkodowanego z samochodu,mimo że ten "odjeżdżał".
Człowiek niestety umarł a owy dowódca nie ma sobie nic do zarzucenia bo "przecież zdawał meldunek na CPR ,bo wymagał tego dyżurny oficer".
   Oczywiście mógł to zrobić po meldunku, typu"Widzę dwa samochody rozbite i przystępuję do działań".Wolał jednak gadać przez walkie-talkie niż ratować człowieka.Rezultat tego jest taki że człowiek zmarł a jego dziewczyna będzie jeżdzić na wózku do końca życia.Warto dodać,że ten aspirant jest byłym junakiem i jakimś cudem został w straży po odsłudze wojska.
  "Młody" natomiast podał tlen i podjął się resuscytacji kierowcy bez czekania na pożal się Boże aspirancika zaocznego po poznaniu.Może nasz Wodnik też jest tak kształcony i trudno od niego wymagać jakichś umiejętności.
   Proszę Was aspiranci,nie gniewajcie się,ale zdarzają się czasami takie wynalazki jak mój kolega aspirant lub wodnik. :)  
FIREMICHAŁ

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2005, 09:52:58 »
Niesamowite!!!  <_<   Skąd się "tacy młodzi" ludzie u Nas biorą? :angry:   Zresztą.... chyba wiem  ;)
 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2005, 16:09:01 »
Cytuj
"Boszo na prezydenta". Dlatego że normalnie podchodzi do sprawy>!!!!!
Hehe... poczułem się mile połechtany ;)
Zawsze staram się podchodzić "normalnie" do sprawy, lecz kto wie co ze mną będzie jak będę taki stary jak Wodnik???  :D
pzdr
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 19, 2005, 20:37:39 »
Cytuj
Witam kolegów.Widzę że wodnik chyba(????) dał za wygraną,ale to chyba nie o to chodzi.


   Proszę Was aspiranci,nie gniewajcie się,ale zdarzają się czasami takie wynalazki jak mój kolega aspirant lub wodnik. :)
Brawooooo byłeś blisko kolegi który uratował człowieka, jesteś prawie bohaterem. Pamiętej prawie robi dużą różnicę.

Ten temat jest prosty jak drut, aby odpowiedzieć na zadane pytanie wystarczy wiedzieć że są przepisy prawne regulujące wskazane zagadnienie, należy umieć czytać i rozumieć to co się czyta.
Trochę nie trawię takich tematów. I tak ludziom brakuje konsekwencji w dążeniu do uzyskania należności. Prawda jest taka, że w 99% należy ci się tyle ile komendant da. Ile znacie przypadków, że ktoś pociągnął drogę odwoławczą i zaskarżył decyzję II instancji do sądu lub założył sprawę cywilną

Tobie mądralo proponuję zacząć od elementarza, kiedyś dojdziesz do takiego poziomu, że wysiłek umysłowy nie będzie ci sprawiał bólu i popracuj jeszcze troszkę, może doświadczysz kiedyś zdarzenia, że w myślach pożegnasz swoich bliskich i tylko cud wybawi cię z opresji, może spróbujesz jakie przyjemne jest dzielnie się powietrzem z twojej butli z ratowanym, kiedy nie chce w panice oddać ci go z powrotem a tobie tchu brakuje, wtedy możemy porozmawiać na tematy pożarnicze. Na razie twoja wiedza upoważnia cię do rozmowy na temat rejonów które masz w opiece.

Rozumu życzę.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Scubapro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2005, 21:49:28 »
Witam dla Ciebie jest najważniejsze czyszczenie rano szyb i fur ?
Jeśli dowódca dowodził to co robili inni a moze było was tam dwóch?
Reanimowaliście siedzącego, udaj sie na recertyfikacje.
Jeśli masz siedem lat służby i nadal uważasz się za młodego to znaczy że niezawiele doświadczyłeś w swojej karieze pozarnika i miałeś osiemnascie lat jak cie przyjeli do PSP to kiedy wojsko zaliczyłeś ?
Chyba nas troszke krecisz a zacznij czytać bo nierozumiesz o czym piszesz .  

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2005, 09:37:18 »
Cytuj
Na razie twoja wiedza upoważnia cię do rozmowy na temat rejonów które masz w opiece.

Żałosne....
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2005, 12:27:18 »
Cytuj
Cytuj
Na razie twoja wiedza upoważnia cię do rozmowy na temat rejonów które masz w opiece.

Żałosne....
Niestety tak, ale prawdziwe!
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2005, 22:02:32 »
Posłuchajcie scubapro,wodnik,i boszo.Mam 7 lat służby ale swoje przeżyłem.Ostatnio np. pożar cysterny pod elblągiem,a takich siuśmajtków to olewam.Tak w ogóle to michal to moje imię a 1980 to rok urodzenia mojej córki,więc możecie mi buty gnoje pastować lub onuce owijać,oile pamiętacie coś takiego,bo wydaje mi się że nie przychlasty.
FIREMICHAŁ

Offline KiM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2005, 22:17:06 »
Jestem stażystą. Ale mam przeszło 10 letni staż z OSP. Myślę że potrafię już wnieść coś pozytywnego do formacji.Pozdrawiam wszystkich stażystów i starych też bo mimo tych co chcą nas tylko ganiać to są i tacy którzy chętnie służą nam pomocą a my możemy się od nich wiele nauczyć. :)  

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 22, 2005, 22:47:33 »
Tobie mądralo proponuję zacząć od elementarza, kiedyś dojdziesz do takiego poziomu, że wysiłek umysłowy nie będzie ci sprawiał bólu i popracuj jeszcze troszkę, może doświadczysz kiedyś zdarzenia, że w myślach pożegnasz swoich bliskich i tylko cud wybawi cię z opresji, może spróbujesz jakie przyjemne jest dzielnie się powietrzem z twojej butli z ratowanym, kiedy nie chce w panice oddać ci go z powrotem a tobie tchu brakuje, wtedy możemy porozmawiać na tematy pożarnicze. Na razie twoja wiedza upoważnia cię do rozmowy na temat rejonów które masz w opiece.

Rozumu życzę.
Tak pisał wodnik.Mogę się pochwalić że osobiście uratowałem trzech "pływaków" i czuję się przydatny w PSP.Byli to psełdo nurkowie,którzy byli strażakami z 10 letnim stażem, a jednak pod wodą znaczyli tyle,ile co ty wodnik w psp szyli nic.Dzieliłem śie z kolegą automatem pod lodem ,bo jemu jego zamarzł i jakoś dałem sobie radę.A tak w ogóle na jakiej podstawie zaczynasz oceniać ludzi,nie znając ich,pajacu.
FIREMICHAŁ

Offline michal1980@op.pl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 22, 2005, 22:53:06 »
Zdarzyło mi się uratować paru takich nidorobieńców jak wodnik.Jednak zawsze uważam że to jest moja praca i nie robię z tego wielkiego hallo.Ja też się dzieliłem z kolegą powietrzem z butli i ro na 20 metrach pod lodem bo jemu automat zamarzł,wi,ec nie rób z siebie wielkiego dobroczyńcy pajacu, bo takih wodników to u nas jest na pęczki,włacznie z naszymi junkami,bo możesz im onuce wyprać
FIREMICHAŁ

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 23, 2005, 10:28:25 »
Cytuj
więc możecie mi buty gnoje pastować lub onuce owijać,oile pamiętacie coś takiego,bo wydaje mi się że nie przychlasty.
Pozbądź się słomy z butów, a będzie wszystko w porządku.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 23, 2005, 13:17:04 »
PROSZĘ O WRÓCENIE DO TREŚCI TEMATU I NIE KŁÓCENIE SIĘ. OD TERAZ JAK POJAWIĄ SIĘ W TYM TEMACIE JAKIEŚ POSTY DOSTYCZĄCE KŁÓTNI W STYLU : JA TAKI A TY OWAKI, ZOSTANĄ USUNIĘTE!!!

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2005, 22:00:39 »
I słusznie anilstroz.


Moim zdaniem staż powinien być krótszy np. do 1 roku. Natomiast stażyście oprócz wynagrodzenia i umundurowania nie powinny przysługiwać inne przywileje.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline jaroskwaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 14, 2006, 19:10:28 »
Rozp. MSWiA z 19.12.2005 r. ( Dz.U. z 2006 r. Nr 4, poz. 26 )

par. 3.1 strazak mianowany na stałe otrzymuje (...) z góry za okres zaopatrzeniowy od 01.04 - 31.03 nastepnego roku zaopatrzeniowego,
par. 3.2 strazak w słuzbie przygotowawczej otrzymuje (...) z dołu za okres poprzedniego roku zaopatrzeniowego.

par. 5 Równowaznika nie przyznaje się strazakowi:
1) mianowanemu do słuzby stałej w okresie roku zaopatrzeniowego - za okres tego roku;
2) (... );
3) (... ).

To znaczy , że przychodzi gosciu po szkole , zostaje mianowany np. w lipcu  i otrzymuje równowaznik za umundurowanie dopiero od dnia 01 kwietnia nastepnego roku.
Kończy gościu staż np 02 stycznia XXX1 r. z dniem 03 stycznia jest mianowany do słuzby stałej i wtedy w momencie wypłaty równowaznika otrzymuje kasę z dołu czyli za okres od 01.04.XXX0 r. do 02.01.XXX1 r. i tyle. W tym momencie okres
od 03.01.XXX1 do 31.03.XXX1 r. gościa nie dotyczy bo został w ww. okresie mianowany. Kolejna kasa dopiero od 01.04.XXX1 do 31.03.XXX2 r. tyle , że z góry.

Czy dobrze rozumuję, że chodzi tu m. in. o oszczedności  ???

 

Offline arbelt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 17, 2006, 10:39:03 »
Nie wiem do konca jak to bylo zapisane w tamtym rozporzadzeniu o mundorowce.
W tabtych latach bylo tak ze jezeli przychodziles ze szkoly to nastepnego roku lub jak tam komendant uważal jeszcze tego samego dostawales  iles /12 (iles= ile miesiecy przepracowales od przyjecia do sluzby stalej do 31.03  no a potem to normalnie z gory placone.
A jesli byles w slurzbie przygotowawczej to w momencie przejscia do sluzby stalej dostawales dwie mundurówki z dolu za rok przygotowawczej no i z góry na nastepny rok.
Tak bylo a teraz nie wiem bo nie wczytywaem sie w to rozporzadzonko
no no no..... PKP...........
nie wiem, nie umiem, nie pomogę

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2006, 20:46:11 »
a do kiedy powinni wypłacić ten równoważnik (przeważnie płacą na Dzień Strażaka aby jak najmniej nagród pieniężnych przyznać) !! -_-
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline jaroskwaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wszystko na temat "mundurówka"
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 19, 2006, 12:23:06 »
Rozp. MSWiA z 19.12.2005 r. ( Dz.U. z 2006 r. Nr 4, poz. 26 )
 par. 3.1 - wypłaca się do dnia 31 maja kazdego roku.