Autor Wątek: kilka pytań  (Przeczytany 5912 razy)

Offline Gumball

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
kilka pytań
« dnia: Sierpień 23, 2010, 21:37:39 »
Witam szanownych kolegów.
Mam kilka pytań, na które chciałbym uzyskać odpowiedz od ludzi "w temacie".
1.Otóż ubranie typu TYCHEM F. Jeżeli można podajcie kilka przykładów jego użycia. Czy można go użyć np. przy wycieku LPG, amoniaku, chlorze itp. przy np. wyznaczaniu strefy zanim dojedzie grupa chemiczna, czy też można w nim działać "normalnie".?
2. Metody usuwania rtęci np. z termometrów w szpitalu.
3. Wypadek cysterny z jakimś medium + samochód osobowy. Uwięzieni ludzie. Brak CUGów tylko np. Tychemy. Schemat działania.
4. Palące się butle LPG np. 11kg -  gasić płomień czy dać się wypalać i chłodzić.
Proszę o wyrozumiałość z moimi "pytaniami" ale widzę że tu na  forum jest dużo ludzi którzy mają pojęcie o tych tematach. Dziękuję z góry za odpowiedż.

Offline BestiaZSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:36:39 »
A1  W tychemie przy amoniaku i chlorze w życiu  tylko cug
2LPg owszem
3  Zalezy  jakie  medium
 4  jezeli jest zawor  caly gaszisz jezeli nie chłodzisz i wypalasz
rtęc siarka

Odp: kilka pytań

  • Gość
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:56:30 »
Czyli rozumiem że nawet do wyznaczani strefy nie można Tychema przy amoniaku i chlorze?
Rtęć - przy braku siarki - można odkurzacz (niedaleko jednostka ma odkurzacz na przyczepie chemicznej)?
Co do wypadku to np. chlor albo amoniak, chodzi mi o schemat działania pierwszej jednostki przy braku CUGów a są uwięzieni ludzie.
Co do butli z LPG to jak mam sprawdzić czy zawór jest dobry (zawór wizualnie dobry a nie da się go dokręcić - zgaszę i nie dokręcę?)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2010, 23:18:55 »
Ad 1
Cytuj
Czy można go użyć np. przy wycieku LPG, amoniaku, chlorze
wyciek wyciekowi nierówny, ale załóżmy że chodzi nam o dużą ilość i działania straży długotrwałe

co do odzieży to polecam przeczytać:
po pierwsze http://www.ciop.pl/1297.html - omówiona została klasyfikacja odzieży chroniąca przed czynnikami chemicznymi.
po drugie http://www.ciop.pl/1298.html - omówiono wymagania dla odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi w formie gazów, par, cieczy i drobnych cząstek stałych (typ 1 i 2)
Wracając do ubrania TYCHEM F - dane do tego ubrania znajdziesz http://www.icd.pl/produkty/tychem_f.xml

I prosta odpowiedź ubranie te zapewnia barierę ochronną zgodną z kategorią III odzieży ochronnej, typ 3, 4 i 5 & 6

czyli wszędzie tam gdzie nie ma toksycznego oddziaływania par, gazów, cieczy na organizm ludzki (skórę, drogi oddechowe). Do amoniaku (I strefa - bezpośrednie działania) odpada, chlor też, LPG też. Używałbym tego typu ubrań do cieczy o PH w zakresach od 5-9, cieczy nietoksycznych, materiałów stałych nietoksycznych, chemia gospodarcza, chemia rolna (prócz pestycydów itp.).
Na ciecze palne typu benzyna, ON są inne, lepsze ubrania (przeciwochlapaniowe, żaroochrochronne), na ciecze żrące i toksyczne i gazy toksyczne są CUG-i.
Oczywiście przed działaniami należy się zapoznać z charakterystyką substancji niebezpiecznej i uwzględniając wszystkie czynniki podjąć stosowne działania.

ad 2. Polecam zakupić i przeczytać artykuł (lub egzemplarz) http://www.wakcji.elamed.pl/strona-numer-2-2009.html
strona 22 - Rtęć - realne zagrożenie. Sposoby usuwania.

Żadnego ODKURZACZA!!! Akurat tu się nie sprawdzi. W artykule szczegóły.

Ad 3. wszystko zależy od tego, co ta cysterna wiezie.... za dużo pisania. Polecam przeczytać kilka analiz ze zdarzeń - Przegląd Pożarniczy. Lub sprecyzować ten punkt.

Ad 4.
- Butla LPG, 11 kg, stojąca, paląca się na pustej przestrzeni - brak zagrożenia dla ludzi, budynków - dać się wypalić, można się pokusić o gaszenie ale bez sensu, bo prawdopodobnie się wypali zanim zaczniemy ja gasić.
Butla LPG jak wyżej z tym, że w pomieszczeniu: gasić wodą, prądy rozproszone. Po ugaszeniu ZAKRĘCIĆ i WYNIEŚĆ z pomieszczenia. Jak się nie da wynieść to tak gasić, by nie zgasić płomienia a chłodzić butlę i przylegające przedmioty. Gaszenie zza osłony.

Wybuch nastąpi wtedy gdy płomień będzie ogrzewał płaszcz butli, gdy butla będzie narażona na oddziaływanie cieplne. Butle 11 kg na gaz LPG produkuję się z 2 połówek w środku są spawane i wzmocnione pasem blachy stalowej  wiecej - http://www.bp.com/liveassets/bp_internet/lpg/bp_lpg_poland/STAGING/local_assets/other_graphics/raport_bezpieczenstwa.pdf
Po wystawieniu na działanie temperatury przybierają charakterystyczny kształt bałwanka (poniżej zdjęcie) 

butle takie potrafią nieźle wybuchnąć co prezentuje ten film http://www.youtube.com/watch?v=vYgEDdiBwxc&feature=related



[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2010, 23:28:58 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Gumball

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2010, 23:54:59 »
Co do wypadku to np. chlor albo amoniak, chodzi mi o schemat działania pierwszej jednostki przy braku CUGów a są uwięzieni ludzie. Z tychemami to mamy sobie popatrzeć tylko rozumiem, bo przy rozszczelnieniu cysterny podejsc nie można..

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2010, 03:28:26 »
Z  tym  zwrotem "możemy  tylko popatrzeć"  to się  nie zgadzam !  :stop:
Co prawda przytoczyliście dwie skarajnie niebezpieczne substancje. Amoniak jest lżejszy od powietrza czyli na wolnej przestrzeni doskonale się samodzielnie  rozprasza. Natomiast chlor jest cięższy  i  zalega na dole. Ale  obydwie substancje rozpuszczają  się  w  wodzie  czyli pod osłoną  kurtyn i prądów wodnych bym wprowadził rotę w aparatach i tychenach (jeśli tylko takie mam) aby wyciągnąć uwięzionych ludzi.  Z  uszczelnieniem  to  wstrzymałbym się na fachowe posiłki.
Oczywiście  cały  czas  polewając, blokujc  drogę  z  obywu stron i szukajac zasilania.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Gumball

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2010, 10:29:07 »
Czyli rozumiem że jako kdr zaryzykowałbyś i posłał swoich ludzi w niepełnym zabezpieczeniu do takiego zdarzenia? Bo Tychem takim jest do chloru i amoniaku. A co w przypadku niepowodzenia lub wypadku Twoich ludzi? Sądzę, że nie zostałoby to zakwalifikowane jako stan wyższej konieczności i odstąpienie od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne tylko jako niezachowanie podstawowych zasad BHP i zabezpieczenia ratowników. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.Pozdro

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: kilka pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2010, 15:32:36 »
Producent określa odporność F2 na 60-80 min. dla postaci gazowej chloru i amoniaku . Do oceny granic strefy , ewakuacji wystarczy – owszem dokonywać uszczelnień , wchodzić w widoczną chmurę bym również nie zaryzykował .

Dziś w wielu przypadkach idziemy na czuja – na ostatnim uwolnieniu chloru byłem w piątek – nikt nawet podejściówek nie wyciągnął – rozpoznanie , pomiary , przygotowanie kurtyn było w Nomexach i AODO choć każdy z zastępów miał Tychemy dla każdego członka zastępu .