Autor Wątek: Ilość interwencji JRG  (Przeczytany 7527 razy)

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Ilość interwencji JRG
« dnia: Lipiec 31, 2010, 22:33:05 »
Z braku zajęcia i kiepskiej pogody, postanowiłem zrobić statystykę wyjazdów JRG do akcji, żeby sobie porównać kto jeździ w Polsce najwięcej a kto mniej i ogólnie jaka jest średnia interwencji. Oczywiście statystyka nie jest dokładna bo wyliczyłem średnią z miast w których jest więcej niż jedna JRG.
A poza tym na szkole słyszałem, że najwięcej roboty maja chłopaki z Bytomia i postanowiłem to sprawdzić.
Statystyki są brane z KM PSP danego miasta.
1. Bytom            2622   ( 1 JRG) 2008r.
2. Zabrze            2309   ( 1 JRG) 2008r.
3. Starogard Szczeciński    1734   ( 1 JRG) 2008r.
4. Piotrków Trybunalski            1640   ( 1 JRG) 2009r.
5. Ostrowiec Świętokrzyski    1347   ( 1 JRG) 2008r.
6. Częstochowa         5241    ( 3 JRG + JRG Koniecpol+ SC PSP) 2008r  ŚR na JRG 1310
7. Bielsko-Biała         2510   ( 2 JRG) 2008r.  ŚR na JRG 1255
8. Jaworzno                 1203   ( 1 JRG) 2008r.
9. Gdańsk                  5793   ( 5 JRG) 2009r ŚR na JRG 1158
10. Katowice         3349   ( 3 JRG) 2008r. ŚR na JRG 1116
11. Kraków                 9972    ( 7 JRG + JRG Skawina + JRG SA PSP) 2008r ŚR na JRG 1108
12. Głogów                 1106   ( 1 JRG) 2008r.
13. Koszalin                 2189   ( 2 JRG) 2008r.  ŚR na JRG 1094
14. Olsztyn                 3198   ( 3 JRG) 2008r. ŚR na JRG 1066
15. Nowy Sącz         3152   ( 2 JRG + JRG Krynica Zdrój) 2008r. ŚR na JRG 1050   
16. Szczecin         4082   ( 5 JRG) 2008r. ŚR na JRG 1020
17. Wyszków         1018   ( 1 JRG) 2009r.
18. Radom            3850   ( 3 JRG + JRG Pionki) 2007r. ŚR na JRG 962
19. Poznań            8237    (8 JRG + posterunek JRG 6) 2008r.   ŚR na JRG 915
20. Warszawa             15462 (17 JRG + SG SP) 2008r.  ŚR na JRG 859

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2010, 00:23:14 »
6. Częstochowa         5241    ( 3 JRG + JRG Koniecpol+ SC PSP) 2008r  ŚR na JRG 1310
16. Szczecin         4082   ( 5 JRG) 2008r. ŚR na JRG 1020

Jakim cudem wyszła Ci taka średnia??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline futrzak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2010, 10:34:02 »
Koszalin 1094 na jedno JRG z czego OSP załatwia 600 zdarzeń samodzielnie. Żarty jakieś z tą statystyką. :kask:

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2010, 12:09:07 »
Witam... A tak z czystej ciekawości, czy autor wątku porównuje też stany osobowe?Nie neguję ciężkiej pracy chłopaków z Bytomia itp., jednak chyba faktyczny pogląd byłby w przeliczeniu tej statystyki na strażaka?

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2010, 12:15:07 »
Cytuj
wyliczyłem średnią z miast w których jest więcej niż jedna JRG.

Więcej niż jedna, czyli przynajmniej dwie. Ja tutaj widzę natomiast wymienione miasta, gdzie jest tylko jedna JRG, więc coś tu jest nie tak od samego początku, choć wiem, że dosłownie chodziło Ci o to, że dopiero w takim mieście liczyłeś średnią, ale nie o to biega. W Piotrkowie Trybunalskim faktycznie było 1640 wyjazdów (brak wyliczeń średniej), ale w Warszawie zapewne żadna jednostka nie miała dokładnie 859 (wyliczyłeś średnią), bo JRG 3 Warszawa z pewnością dobijała z wyjazdami do liczby JRG Piotrków Tryb. - to przykład na zupełne wypaczenie sensu tego przedsięwzięcia. Po prostu skonfrontowałeś rzeczywistość (Piotrków) z można by rzec fikcją (Warszawa). Statystyka zawsze sprawiała problemy i była kontrowersyjna - nawet w szkole.  -_-  Albo bierzemy pod uwagę miasta, gdzie jest tylko jedna JRG i na jakiejś zasadzie to porównujemy (np. regionalnie), albo bierzemy pięć największych miast w Polsce i wtedy możemy brać się za liczenie średniej (z wielu czynników na pewno bardziej wiarygodnej niż ta powyżej) - pomysłów można wymyślać wiele (nawet możesz pobawić się w "wycięcie" Warszawy). To zapewni przynajmniej jakąkolwiek wiarygodność i sens.

 
Koszalin 1094 na jedno JRG z czego OSP załatwia 600 zdarzeń samodzielnie. Żarty jakieś z tą statystyką. :kask:

Myślę, że kolega przyjął wyjazdy JRG, a nie ilość przyjętych zgłoszeń. Chociaż... sam nie wiem.  -_-

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2010, 13:00:26 »
5. Ostrowiec Świętokrzyski    1347   ( 1 JRG) 2008r.

W Ostrowcu są dwie JRG.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2010, 15:05:27 »
ale jak zauważyl Zero-11:
Częstochowa         5241    ( 3 JRG + JRG Koniecpol+ SC PSP) 2008r  ŚR na JRG 1310 - zgodnie z matematyką - skoro jest 5 jednostek to średnia arytmetyczna wynosi ~1048

Szczecin         4082   ( 5 JRG) 2008r. ŚR na JRG 1020 - średnia arytmetyczna wynosi 816,a jest 1020?

Skoro już w obliczeniach wychodzą takie byki to zaczynam się obawiać czy dane które zebrał kolega wogóle cokolwiek odzwierciedlają. Kolejny raz ktoś udowodnił że łatwo się można ośmieszyć. A co do statystyki - to dziedzina która jest w dzisiejszych czasach niezbędna ale trzeba mieć o niej chociaż trochę pojęcia. No i jak to mówiła moja pani profesor "uważajcie co badacie za pomocą statystyki, bo jak facet idzie z psem na spacer to statystycznie rzecz ujmując mają po trzy nogi"
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline leon z.

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2010, 14:48:08 »
Tak rzuciłem okiem i wychodzi, że te cyferki to ilość interwencji na terenie poszczególnych komend. Taka statystyka, średnie, nie odzwierciedlają obciążenia JRG, bo sporą część interwencji prowadzi samodzielnie OSP. Tytuł wątku przynajmniej nie jest prawdziwy.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2010, 16:41:33 »
No właśnie, o ile łatwo określić ilość zdarzeń prowadzonych przez daną OSP, to już z JRG może być problem - samodzielne działania OSP w rejonie danej JRG, działania samodzielne innych JRG w rejonie interesującej nas jednostki (odnosi się to do większych miast, z większą ilością JRG), a w końcu działania JRG poza własnym rejonem.
Chcąc uzyskać rzeczywiste dane należałoby zasięgnąć wiedzy w danej jednostce.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 03, 2010, 18:54:49 »
Autor wątku moim zdaniem powinien wyjaśnić niektóre sprawy dot. tej statystyki ponieważ niektóre dane budzą wątpliwość.
Skąd takie sprzeczne dane  :huh:
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2010, 21:02:47 »
No właśnie, o ile łatwo określić ilość zdarzeń prowadzonych przez daną OSP, to już z JRG może być problem - samodzielne działania OSP w rejonie danej JRG, działania samodzielne innych JRG w rejonie interesującej nas jednostki (odnosi się to do większych miast, z większą ilością JRG), a w końcu działania JRG poza własnym rejonem.
Chcąc uzyskać rzeczywiste dane należałoby zasięgnąć wiedzy w danej jednostce.
Jaki problem może być z wyliczeniem ilości zdarzeń danej JRG? Przecież każda JRG prowadzi swoją dokumentacje np. książkę podziału, ewidencję  zdarzeń  itp na podstawie których sporządza się wiele różnych dokumentów m.in. dotyczących indywidualnych spraw strażaków (szkodliwe, 0,5 % itp). Sprawa jest więc nawet prostsza niz w OSP.
I od co najmniej kilku lat, w każdym styczniu, nasza KW zbiera dane  dotyczące ilości interwencji poszczególnych JRG. Dane takie więc są , ale raczej nikt ich specjalnie nie publikuje - jak do tej pory tylko raz udało mi się zapoznać ze zbiorczym zestawieniem ilości interwencji wszystkich JRG z całego województwa. Prawdopodobnie jednak są wykorzystywane podczas opracowywania planów perspektywicznych - to jednak jest tylko mój domysł ;)
Dodatkowo od czasu upowszechnienia SWD wyliczenie ilości interwencji danej jednostki ( bez względu czy chodzi o OSP czy o OSP) zajmuje mi dosłownie kilkanaście sekund.  Jeśli to za mało , to mogę nawet wyliczyć ilość zdarzeń w których brał udział dany pojazd z danej jednostki np. SD, SCBM czy GBA.   

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2010, 21:18:08 »
Jaki problem może być z wyliczeniem ilości zdarzeń danej JRG? Przecież każda JRG prowadzi swoją dokumentacje np. książkę podziału,

Dlatego napisane jest, by o rzetelne informacje zgłosić się właśnie do samej JRG.
A swoją drogą prowadzenie dokumentacji - jeśli inna jednostka działa samodzielnie w twoim rejonie, to czy działania te jakoś szczególnie są zaznaczone w książce podziału bojowego?? Nie. Zdarzenie ma nadany kolejny numer meldunku i koniec. Chcąc po kilku miesiącach wyliczyć ilość działań prowadzonych przez twoją JRG musisz skrupulatnie kartkować książkę podziału bojowego. A z SWD spróbuj pobawić się w filtrowania w mieście, gdzie jest 18 jednostek i co jakiś czas zdarzają się akcje, w których udział bierze po 7-9 różnych JRG. SWD sam w sobie nie daje rady w obsłudze więcej niż 5 jednostek, wieszając się przy każdej większej akcji.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2010, 22:50:29 »
A co ma do tego ilość JRG ? Jesli wszystkie dane są prawidłowo wprowadzone i dysponowanie ma odzwierciedlenie w SWD to nie powinno być problemu - w naszej bazie jest razem z OSP ok 50 jednostek. I u nas tez zdarzają się akcje w których biorą udział zastępy z kilku JRG i dodatkowo z kilku OSP ( w sumie 7-10 jednostek) i nigdy nie ma problemu z późniejszym wyliczeniem wyjazdów - trzeba zaznaczyć ze owo filtrowanie nie polega na szukaniu ilości interwencji na danym obszarze chronionym , ale na wykazywaniu interwencji do których była dysponowana jednostka bez względu na miejsce prowadzenia działań. Faktem jest jednak że trzeba tego pilnować na bieżąco, bo inaczej kłopoty z wyliczaniem z pewnością będą. Tak więc z wyliczeniem ilości interwencji na obszarze własnej KM/P nie powinno być najmniejszego problemu, podobnie też z wyjazdami na teren sąsiednich powiatów.  Problemy zazwyczaj pojawiają się dopiero w czasie dysponowani odwodów operacyjnych - bo sporządzanie meldunków z takich wyjazdów nie do końca jest tak rygorystycznie przestrzegane jak na codzień na własnym terenie. Jednak nam się udało nawet i z takich wyjazdów uzyskać numery meldunków od komend z na terenie których działały nasze jednostki - nie jest to może super dokładne , ale do statystyki cos już jest.
A przyczyn kłopotów z zawieszaniem sie programu trzeba chyba raczej szukać po stronie sprzętu - serwer, łącza itp U nas też się wieszało przed wymiana serwera i łącza do podległej JRG
PS. A skoro macie 18 jednostek , to macie też tam ludzi na etatach którzy mogą na bieżąco aktualizować dane dotyczące własnej jednostki -  jest to więc taka sama sytuacja jak u nas i w każdej innej JRG w kraju
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2010, 22:53:42 wysłana przez remfire »

Offline firemanjg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2010, 12:17:48 »
Witam!
 jestem akurat w trakcie pisania pracy na temat działań JRG w ujęciu statystycznym. Na początku mnie tez wydawało się, że policzenie średniej załatwia wszystko. Ale oczywiście schody dopiero wtedy się zaczynają. Polecam dla zapalonego statystyka książkę "statystyka praktyczna" W. Starzyńskiej. Jest zrozumiała nawet dla strażaków ;D, no i oczywiście lektura http://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka i wszystko podległe.
Tak na marginesie, jak ktoś ma jakiś problem ze statystykami to służę pomocą na PW, w chwili obecnej jestem z nimi na bieżąco:)

Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 10:11:50 »
KP PSP wykazują łączną ilośc zdarzeń na terenie powiatu, a więc i takie gdzie działają tylko OSP. Raczej nie prowadzi się bieżącej statystki dla JRG, może dla potrzeb podsumowania rocznego działalnośco KP. Natomiast zgadzam się z jednym z kolegów, że właściwsze jest liczenie interwencji na 1 strażaka w podziale w danej JRG. Inaczej wygląda 500 akcji na 20 strażaków w podziale, a inaczej 500 na 6. Nie mówimy tu oczywiście o rodzaju zdarzeń bo i z tym bywa różnie.

Offline bezimienny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • pójdę do piekła bo tam są wieczne pożary
Odp: Ilość interwencji JRG
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 16, 2010, 23:46:24 »
1. Bytom            2622   ( 1 JRG) 2008r.

Bo Bytom był, jest i będzie najlepszy. Zawsze i wszędzie. Ma swoją historię i tradycję i jest starszy nawet od Krakowa. Nie wierzycie? Poczytajcie historię Bytomia. Wszystko co najlepsze z Bytomia pochodzi i do Bytomia ciągnie. Patrz - opera, zakłady odzieżowe, promocja miasta, rozwój, imprezy, można długo wyliczać. To jest kuźnia strażaków OSP i PSP. Czy się komuś podoba czy nie  :P

Twoja wypowiedź nijak się ma do tematu postu
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2010, 00:00:41 wysłana przez robn »
Dbam o swoje więc utwierdzam swoja zbroję, stoję, gdy padam wstaję i oddaje, nadstaw mi drugi policzek, to cię przećwiczę, będę ostatnim który wymierzy ci bicze, pierwsze będzie życie  [52 Dębiec]