Autor Wątek: Przeniesienie z policji do straży pożarnej  (Przeczytany 36916 razy)

Offline tom_84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« dnia: Czerwiec 11, 2010, 16:42:37 »
Witam Wszystkich na forum.
Mam pewne pytanie, mianowicie jak wygląda po kolei przejście z policji do straży pożarnej?
Chciał bym zaczerpnąć opinii i rady na ten temat od kogoś kto się z takim przypadkiem zetknął. Jak to wszystko po kolei wygląda...
Zdaje sobie sprawę że nie da się tak po prostu przenieść papierów :-)
Będę wdzięczny za odpowiedzi
Pozdrawiam

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2010, 16:49:13 »
Chyba musisz stanąć normalnie do naboru tak jak każdy inny obywatel.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline tom_84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2010, 17:02:37 »
to że musze stanąć do naboru to jest jasne, ale bardziej interesuje mnie jak to wygląda od strony papierkowej (logistycznej).
Nie chciał bym się zwolnić z policji a potem nie dostać do straży i zostać na lodzie.
Jeszcze podczas pracy w policji starać się do straży....
Pytanie pojawia się wtedy, co będzie gdy dostane się teoretycznie do straży będąc jednocześnie funkcjonariuszem policji.
Tu jest moje podstawowe pytanie jak to pogodzić ??

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2010, 17:34:18 »
Najlepiej zapytać w Komendzie Powiatowej/Miejskiej do której chcesz startować.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline tom_84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2010, 20:40:00 »
A może jest ktoś na forum kto wie coś na ten temat z autopsji albo zetknął się z tym ??

Chciał bym sie czegoś więcej dowiedzieć kogoś kto jest w tym temacie zagłębiony
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 09:02:51 wysłana przez Butel »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2010, 09:29:06 »
Nie wiem jak w komendzie, do której chcesz się do stać, ale u nas po naborze tworzona jest lista wg zdobytych punktów. Każdy ze startujących dostaje po zakończonym naborze informacje na piśmie, na którym miejscu listy się znajduje i do kiedy wyniki z tego naboru są ważne. Mając takie informacje udajesz się do kadr we właściwej komendzie gdzie otrzymasz informację (a przynajmniej powinieneś otrzymać) czy zajmując w castingu dane miejsce masz szanse na przyjęcie do służby. Jeśli tak to kiedy? Mając takie informacje wiesz już co powinieneś robić - zostać w policji lub kiedy się z niej zwalniać.

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2010, 09:34:32 »
Zawsze będziesz ponosił ryzyko, ponieważ w końcu będzie taka sytuacja że zwolnisz się z policji a do straży jeszcze cię nie przyjmą. A co w tedy gdy coś nie wyjdzie?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2010, 11:37:19 »
Moim skromnym zdaniem:
Sprawa dotyczy przeniesienia do pracy z jednej formacji mundurowej do innej, w tym samym resorcie - MSWiA, w związku z czym powinieneś napisać raport drogą służbową do ministra SWiA z prośbą o udzielenie zgody na przejście do służby w PSP. Wspomnę, że powinieneś mieć dogadane z miejscowy komendantem, że ma miejsce (wakat) na przyjęcie do służby w tej komendzie.
Kwestia naboru - zostałeś przyjęty do pracy w Policji, w związku z czym, jetseś pozytywnie zweryfikowany pod kątem formalo-prawnym i zdrowotnym, pozostaje wiec tylko kwestia ww.
Pozdrawiam
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2010, 12:49:05 »
Moim skromnym zdaniem:
Sprawa dotyczy przeniesienia do pracy z jednej formacji mundurowej do innej, w tym samym resorcie - MSWiA, w związku z czym powinieneś napisać raport drogą służbową do ministra SWiA z prośbą o udzielenie zgody na przejście do służby w PSP. Wspomnę, że powinieneś mieć dogadane z miejscowy komendantem, że ma miejsce (wakat) na przyjęcie do służby w tej komendzie.
Kwestia naboru - zostałeś przyjęty do pracy w Policji, w związku z czym, jetseś pozytywnie zweryfikowany pod kątem formalo-prawnym i zdrowotnym, pozostaje wiec tylko kwestia ww.
Pozdrawiam

I tu masz zupełną rację tylko, że inne służby w MSWiA mają podpisane stosowne rozporządzenia w kwestii przenoszenia pomiędzy służbami w jednym resorcie.

Dla przykładu kilka Rozporządzeń i Ustaw w temacie z przykładami zachowania stopni:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie przenoszenia do służby w Straży Granicznej (Dz. U. Nr 240, poz. 1758)

4) aktualny stopień policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej lub wojskowego - w przypadku posiadania stopni uzyskanych w różnych formacjach określa się stopień najwyższy;

http://www.nszzfsg.org/przepisy-prawne-sg/43-dz-u-nr-240-poz-1758

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu prowadzenia postępowania w stosunku do przenoszonych do służby w Policji funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego

8) określenie stopnia policyjnego odpowiadającego stopniowi odpowiedniej służby;


http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/rozporzadzenie;ministra;spraw;wewnetrznych;i,dziennik,ustaw,2007,041,266.html

USTAWA z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.

Art. 51. 1. Osobę, przyjmowaną do służby i posiadającą stopień wojskowy lub stopień uzyskany w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz Urzędzie Ochrony Państwa, mianuje się na stopień obowiązujący w BOR, równorzędny z posiadanym stopniem.

http://lex.pl/serwis/du/2001/0298.htm

USTAWA z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej.

Art. 56. 1. Osobie przyjmowanej do służby i posiadającej stopień wojskowy, policyjny lub Państwowej Straży Pożarnej można nadać odpowiedni stopień Służby Więziennej, jeżeli posiada wykształcenie wymagane do nadania takiego stopnia.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1996/0283.htm

Niestety PSP nie ma takich uregulowań prawnych!!!


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2010, 18:52:11 wysłana przez grzela »

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2010, 13:04:01 »
Z tym, że w myśl art. 52 ust. 1 ustawy o PSP pierwszy stopień podoficerski nadaje się strażakowi, który uzyskał w szkołach Państwowej Straży Pożarnej kwalifikacje pożarnicze wymagane dla stanowisk podoficerskich w Państwowej Straży Pożarnej - więc jeśli pytający ma w policji stopień sierżanta, to automatycznie nie będzie miał ogniomistrza.
A co do tego:
Cytuj
pozytywnie zweryfikowany pod kątem formalo-prawnym i zdrowotnym
to też tak nie do końca, bo względem kandydatów do służby w policji są trochę inne wymagania zdrowotne (np. wzrok). W mojej KM rok temu był f-sz policji, który na okuliście odpadł.
Si vis pacem, para bellum

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2010, 13:43:19 »
Droga podjęcia służby w PSP będzie taka sama dla policjanta i spawacza, hydraulika czy przedstawiciela innego zawodu. Czyli osoba chcąca podjąć służbę w PSP musi przejść całą drogę rekrutacji. Nie znam w tym temacie uregulowań prawnych, które zezwalały by na przenosiny z policji do PSP.

Offline tom_84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2010, 14:02:38 »
To akurat że trzeba przejść całą rekrutację od nowa to się domyślałem. Trzeba będzie zwiekszyć trening ;))

Offline perkoz20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2010, 15:38:00 »
witam
mam pytanie odnośnie przejścia z wojska do straży:
1. czy po przejściu z wojska do straży zostaje mój aktualny stopień wojskowy (odpowiednik) w straży?
2.czy mając studia inżynierskie łatwiej jest o awans czy są okresy kadencji na stanowiskach i trzeba swoje odczekać przed ewentualnym awansem?
3. czy do wysługi lat wliczona będzie służba w wojsku?
4. czy nie będąc po żadnej szkole "strażackiej" są jakieś egzaminy sprawnościowe i teoretyczne do kandydatów typu bieg, brzuszki, drążek?
w sumie na pyt 1,2 i 4 jest jakiś zarys w tym wątku
z góry dziękuję za odpowiedzi :)

ono85

  • Gość
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2011, 17:50:53 »
witam mam do ciebie pytanie jeśli kiedyś tu jeszcze zajrzysz udało ci się?bo ja znów jestem w straży a jestem po sprawnościówce w borze

Offline kamucha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2011, 20:13:03 »
Do prekoz20, witam ja już jestem po przejściu z wojska do straży pożarnej i to moja najlepsza decyzja jaką podjąłem w życiu :) po 4 latach służby dużo krwi mi w wojsku napsuli żebym przeszedł. A więc tak : stopień nie ma najmniejszego znaczenia, startujesz w straży od początku zwykłego strażaka, 3 lata stażu! Czyli jednym słowem mniejsze przywileje. Studia nic Ci nie dają bo ja też jestem po wyższych i nie mam z tego żadnych korzyści ani przywilejów. Do wysługi lat będzie wliczona wysługa lat. Ostatnie pytanie, musisz przejść wszystkie wymagane egzaminy jakie obowiązują w rekrutacji, nie ma taryfy ulgowej :) i najważniejsze najlepiej zrobić żeby po zwolnieniu z wojska od razu być przyjętym w szeregi PSP, wiem jakie to trudne mi udało się jedynie zrobić miesiąc przerwy między wojskiem a strażą. pozdrawiam, jak coś to pytaj !

Offline nygus99

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 26, 2012, 17:18:28 »
Do prekoz20, witam ja już jestem po przejściu z wojska do straży pożarnej i to moja najlepsza decyzja jaką podjąłem w życiu :) po 4 latach służby dużo krwi mi w wojsku napsuli żebym przeszedł. A więc tak : stopień nie ma najmniejszego znaczenia, startujesz w straży od początku zwykłego strażaka, 3 lata stażu! Czyli jednym słowem mniejsze przywileje. Studia nic Ci nie dają bo ja też jestem po wyższych i nie mam z tego żadnych korzyści ani przywilejów. Do wysługi lat będzie wliczona wysługa lat. Ostatnie pytanie, musisz przejść wszystkie wymagane egzaminy jakie obowiązują w rekrutacji, nie ma taryfy ulgowej :) i najważniejsze najlepiej zrobić żeby po zwolnieniu z wojska od razu być przyjętym w szeregi PSP, wiem jakie to trudne mi udało się jedynie zrobić miesiąc przerwy między wojskiem a strażą. pozdrawiam, jak coś to pytaj !

Mam pytanie odnośnie ciągłości służby, mianowicie czy po odsłużeniu w wojsku 6-ciu lat
i po przejściu do straży jest zachowana ciągłość czyli 9 lat do 15? Słyszałem że dopiero po odsłużeniu 15-tu lat w straży doliczane są lata służby z wojska. Czy ktoś wie jak to jest?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 26, 2012, 18:33:53 »

Mam pytanie odnośnie ciągłości służby, mianowicie czy po odsłużeniu w wojsku 6-ciu lat
i po przejściu do straży jest zachowana ciągłość czyli 9 lat do 15? Słyszałem że dopiero po odsłużeniu 15-tu lat w straży doliczane są lata służby z wojska. Czy ktoś wie jak to jest?

Cytuj
Art. 13. 1. Jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i w Służbie Więziennej traktuje się:
1) okresy służby w charakterze funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa;
1a) okresy służby w charakterze funkcjonariusza Policji państwowej, Milicji Obywatelskiej, z wyjątkiem służby określonej w ust. 2;
1b) okresy służby w charakterze funkcjonariusza w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.), na zasadach określonych w art. 15b, z wyjątkiem służby określonej w ust. 2;
2) służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej;
3) okresy służby w charakterze funkcjonariusza Służby Ochrony Kolei, jeżeli funkcjonariusz przeszedł bezpośrednio do służby w Milicji Obywatelskiej lub w Służbie Więziennej w terminie do dnia 1 kwietnia 1955 r.;
4) okresy zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa, a także funkcjonariusza pożarnictwa w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r.

http://www.zer.mswia.gov.pl/index.php?option=com_content&view=section&id=3&layout=blog&Itemid=3


Offline robert78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 19, 2017, 17:17:31 »
Witam
Może mi ktoś powiedzieć z jakich służb można się przenieść do PSP? Byłem w straży ponad 7 lat, później coś mi odbiło i przeniosłem się do policji. Problem w tym, że chciałbym z powrotem przenieść się do PSP tylko nie wiem czy jest taka możliwość. Chodzi mi o przeniesienie z zachowaniem wszystkiego, a nie startowanie do straży z naboru. Do policji właśnie się przenosiłem a nie stawałem z naboru. Pomóżcie proszę i dzięki za odpowiedź.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 19, 2017, 17:24:32 »
Witam
Może mi ktoś powiedzieć z jakich służb można się przenieść do PSP? Byłem w straży ponad 7 lat, później coś mi odbiło i przeniosłem się do policji. Problem w tym, że chciałbym z powrotem przenieść się do PSP tylko nie wiem czy jest taka możliwość. Chodzi mi o przeniesienie z zachowaniem wszystkiego, a nie startowanie do straży z naboru. Do policji właśnie się przenosiłem a nie stawałem z naboru. Pomóżcie proszę i dzięki za odpowiedź.
Masz pecha kolego bo nie pozwala na to żaden przepis.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robert78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 19, 2017, 17:48:58 »
mimo tego, że już byłem w psp i mam ukończony kurs podoficerski? Z żadnej służby nie można się przenieść do PSP czy tylko z policji. Wydaje mi się, że słyszałem kiedyś, że ktoś się przeniósł z wojska do PSP. Jak to z tym jest.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 19, 2017, 17:56:57 »
mimo tego, że już byłem w psp i mam ukończony kurs podoficerski? Z żadnej służby nie można się przenieść do PSP czy tylko z policji. Wydaje mi się, że słyszałem kiedyś, że ktoś się przeniósł z wojska do PSP. Jak to z tym jest.
Myślę, że po przejściu naboru mógł byś odzyskać stopień podoficerski i skrócić staż. Ale czy to ci się opłaci.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robert78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 19, 2017, 18:10:01 »
zrobiłem najwieksza głupote na swiecie i teraz chciałbym to jakos nadrobic a nie wiem jak. przeraza mnie tez mysl ze znow musialbym byc na stazu z o wiele mniejsza kasa tym bardziej ze mam rodzine. myslaem ze skoro mozna z psp sie przeniesc do policji to odwrotnie tak samo bedzie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 19, 2017, 18:16:36 »
zrobiłem najwieksza głupote na swiecie i teraz chciałbym to jakos nadrobic a nie wiem jak. przeraza mnie tez mysl ze znow musialbym byc na stazu z o wiele mniejsza kasa tym bardziej ze mam rodzine. myslaem ze skoro mozna z psp sie przeniesc do policji to odwrotnie tak samo bedzie.
Staż to nie problem, można to ominąć, służba przygotowawcza nie równa się grupa uposażenia 1. Tak więc wcale nie musisz dużo mniej zarabiać, ale naboru nie ominiesz.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robert78

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 19, 2017, 18:34:16 »
stażysta ma 1 grupę więc na kasie bym poleciał

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przeniesienie z policji do straży pożarnej
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 19, 2017, 19:02:29 »
stażysta ma 1 grupę więc na kasie bym poleciał
Służba przygotowawcza nie musi się równać pierwszej grupie uposażenia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.