Autor Wątek: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?  (Przeczytany 21154 razy)

Offline Forester21

• Początkujący
  • *
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 27, 2019, 01:20:49 »

Także tak z głową - jest ludek odpowiedzialny za zmontowanie zakupu radiotelefonów do OSP - a gdzie jest lista takowych dopuszczonych do użytkowania?
Listy nie ma, sa wymagania. Jak masz problem z wyborem to zapraszam do kontaktu.

Offline motoonn

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 12, 2019, 13:57:10 »
Ponawiam temat,szukam radiotelefonu do naszej jednostki,tak jak juz było wcześniej napisane ogólnie przyjęło się,że najlepsze są motorole,a może inne już spełniają oczekiwania i mają dobre parametry?możecie podzielić się swoją opinią?

Offline oliwier

• Weteran
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 12, 2019, 17:49:54 »
Rynek jest tak nasycony sprzętem że tak naprawdę ograniczają cię jedynie zasoby finansowe. ICOM, MOTOROLLA, HYTERA, KENWOOD.
Nie jest możliwe określenie, który jest lepszy. Są miejsca gdzie najprostszy sprzęt będzie się sprawował idealnie a są miejsca gdzie nawet najlepsze radio nie da rady.
Gdzie diabeł z Motorollą nie może tam babę z Baofengiem pośle 😂
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline motoonn

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 14, 2019, 21:37:03 »
Chwilowo postawiłem na baofeng uv-82 zobaczymy jak się będzie sprawdzał tylko słyszałem,że  psp podchodzi różnie do takich producentów a chodzi ty o współczynnik EX,muszę w swojej psp dowiedzieć się jak podchodzą do tego

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 15, 2019, 00:32:39 »
Chwilowo postawiłem na baofeng uv-82 zobaczymy jak się będzie sprawdzał tylko słyszałem,że  psp podchodzi różnie do takich producentów a chodzi ty o współczynnik EX,muszę w swojej psp dowiedzieć się jak podchodzą do tego
O Baofenga to nawet nie masz co pytać w PSP, bo dopuszczenia do pracy w sieci nie dostanie. To nie są typowe radia, tylko tzw. SDR-y, i to dość proste stąd trudno zagwarantować stabilność ich parametrów, czy nie będą siały w najlepsze, bo tu liczy się dokładność oraz stabilność częstotliwości roboczej. Z odbiornikiem to samo, może "pływać", i choć tak szkodliwe to już nie będzie.

Ogólnie szkoda, bo czasem by się przydało mieć takie funkcje jakie ma Bao...  :szalony:

U nas najpopularniejsza jest Motorola, potem HYT/Hytera, reszta to egzotyka. Jest polski Radmor, ale nie jest ani tani, ani popularny, to samo zresztą można powiedzieć o Kenwoodzie. Warto za to zwrócić uwagę na Inteka, który jest porządny, ale ma "problem" ze zbyt małą liczbą kanałów ("tylko" 128).
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline motoonn

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 17, 2019, 21:33:48 »
Dzisiaj dzwoniłem do swojej PSP i po rozmowie z osobą odpowiedzialną za łączność dowiedziałem się,że jest rozporządzenie KG PSP o wytycznych w sprawie łączności,zrozumiałem żeby nie szukać analogów tylko już analogowo-cyfrowe.Tylko tak na marginesie czy będzie jednostki stać na wymianę analogów na cyfrówki... i teraz nie wiem co mam robić czy to te przejście będzie trwało długo czy w miarę szybko.Może ktoś coś słyszał o tym?A co myślicie o radiotelefonach TYT?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2019, 13:12:28 wysłana przez motoonn »

Offline motoonn

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 19, 2019, 14:12:16 »
Dzisiaj odwiedziłem swoje PSP i rozmawiałem z chłopakami z JRG jak zobaczyli Baofenga uv82 to byli zaskoczeni,sprawdziliśmy czy współpracuje z Motorolą i nie było żadnego problemu.Jak rozmawiałem z dowódcą zmiany to powiedział"że na akcji nie będzie wnikał i sprawdzał czy mają jakieś atesty itd,byle była komunikacja"Nie wiem jak będzie zapatrywał się pion operacyjny na to,ale najwyżej na inspekcji nie będziemy ich wykazywać. :kwit: 

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 20, 2019, 11:31:56 »
Dzisiaj dzwoniłem do swojej PSP i po rozmowie z osobą odpowiedzialną za łączność dowiedziałem się,że jest rozporządzenie KG PSP o wytycznych w sprawie łączności
Widziałem, ale za dużo to ono ostatecznie nie mówi...

zrozumiałem żeby nie szukać analogów tylko już analogowo-cyfrowe.Tylko tak na marginesie czy będzie jednostki stać na wymianę analogów na cyfrówki... i teraz nie wiem co mam robić czy to te przejście będzie trwało długo czy w miarę szybko.Może ktoś coś słyszał o tym?
To nie jest proces wymuszony przez PSP, tylko przez producentów (m.in. Motorola), którzy zaprzestali produkcji radiotelefonów profesjonalnych wyłącznie analogowych. A kiedy straż przejdzie w 100% na cyfrę? Jak z użycia wyjdzie zapewne ostatni analog. Generalne to zależy od rejonu kraju, bo są miejsca gdzie cyfra po części już działa. Tylko trzeba mieć świadomość, że poza zaletami, które będą widoczne głównie na obciążonych kanałach powiatowych w dużych miastach, cyfra ma też sporo wad, m.in. niższy zasięg przy takich samych parametrach odbiornika i nadajnika. Analog słychać czasem strasznie szumiącego, z zakłóceniami, stosunkowo "czystej" transmisji jest mało - cyfra albo będzie działać "ślicznie" jak połączenie telefoniczne albo... wcale. Po prostu będzie drożej, słabszy zasięg, większa zawodność sieci, a że obciążenie kanałów na większej części kraju jest niewielkie, a bardziej liczy się pewność łączności, to możliwe że na cyfrę przejdziemy... jak producenci zaprzestaną produkcji radiotelefonów analogowo-cyfrowych.

Dzisiaj odwiedziłem swoje PSP i rozmawiałem z chłopakami z JRG jak zobaczyli Baofenga uv82 to byli zaskoczeni,sprawdziliśmy czy współpracuje z Motorolą i nie było żadnego problemu.
Ja też sprawdzałem. Jak masz dane radiowe dobrze wklepane to będą ze sobą gadać. Niestety takie testy prowadzone w normalnych warunkach nie powiedzą jak radio się zachowa gdy je podgrzeje pożar, albo w atmosferze o zwiększonej wilgotności.

Jak rozmawiałem z dowódcą zmiany to powiedział"że na akcji nie będzie wnikał i sprawdzał czy mają jakieś atesty itd,byle była komunikacja"Nie wiem jak będzie zapatrywał się pion operacyjny na to,ale najwyżej na inspekcji nie będziemy ich wykazywać. :kwit:
No to macie wyrozumiałych ludzi w PSP. Tym niemniej lepiej żeby nikt się dogrzebał do tego, bo może się zrobić nieprzyjemnie...
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

• Cel: PSP
  • VIP
« Odpowiedź #48 dnia: Wczoraj o 08:54:08 »
No to macie wyrozumiałych ludzi w PSP. Tym niemniej lepiej żeby nikt się dogrzebał do tego, bo może się zrobić nieprzyjemnie...

Nieprzyjemnie dlaczego? ;)
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor