Autor Wątek: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?  (Przeczytany 33688 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 01, 2011, 21:43:29 »
Ja działam na "małej nowości" a mianowicie na radiu Navcomm TK-890... Działa to na FM i AM, więc ogarniam prawie wszystko. Cena przystępna, pracuje ponad 48 h na mocniejszej baterii... do tego praktyczny laryngofon i jest ok.
Chińczyk ;) Faktycznie funkcje to on ma, to bodajże tri-bander (trójzakresowiec - TX/RX na paśmie służb, PMR, oraz RX jako radio FM :P) ale ile pożyje to nie wiadomo... W sumie jakiś czas temu szukałem fajnych tanich radyjek, to znalazłem radyjka Inteka MT/HT/HX-174, odpowiedniki motoroli GP-340/360/380, tyle że w o wiele przystępniejszych cenach... Jak to działa to nie wiem, brakuje mi pewnej opinii od "żywych"użytkowników...

http://www.azstudio.com.pl/INTEK.RADIOTELEFON.PRZENOSNY
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 02, 2011, 10:48:51 »
Ja działam na "małej nowości" a mianowicie na radiu Navcomm TK-890... Działa to na FM i AM, więc ogarniam prawie wszystko. Cena przystępna, pracuje ponad 48 h na mocniejszej baterii... do tego praktyczny laryngofon i jest ok.
Chińczyk ;) Faktycznie funkcje to on ma, to bodajże tri-bander (trójzakresowiec - TX/RX na paśmie służb, PMR, oraz RX jako radio FM :P) ale ile pożyje to nie wiadomo... W sumie jakiś czas temu szukałem fajnych tanich radyjek, to znalazłem radyjka Inteka MT/HT/HX-174, odpowiedniki motoroli GP-340/360/380, tyle że w o wiele przystępniejszych cenach... Jak to działa to nie wiem, brakuje mi pewnej opinii od "żywych"użytkowników...

http://www.azstudio.com.pl/INTEK.RADIOTELEFON.PRZENOSNY

Chińczyk, ale uważam, że dobry. Mam od 3 - 4 lat inny wprawdzie model TK-750, sporo już przeżył - chociażby zeszłoroczną powódź, wpadł do wody, kilka godzin suszenia i nadal bez problemu działa. Lżejsze to o wiele od Motorolek, w miarę łatwo się programuje za pomocą klawiatury, więc jeśli ktoś chce kupić kilka tanich i solidnych radyjek to mogę polecić.

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 26, 2013, 00:11:59 »
A ja myślałem nad takim czymś: http://www.wasserman.pl/pl/p/Intek-DX-930S-Profesjonalny-Programowalny-Duobander/3125
Miał ktoś do czynienia z tym? Czy może lepsze to będzie? http://www.wasserman.pl/pl/p/Mobilny-radiotelefon-Intek-KT-380EE-VHF-rozblokowany/1783  Ten drugi na pewno mogę polecić. W domu na antenie krótkiej dołączonej w zestawie kolega złapał msk oddalone o ok 30km w lini prostej, ale standart jest z dyspozytorami policji lub psk/msk oddalonych ok 15-20 km i to gdy znajdowaliśmy się w domu. Pytam ponieważ ten pierwszy jest nowością. w cenie odrobinę większej niż drugi z większą baterią , ale nie wiem jak z zasięgiem wypada.
Oto parametry obydwóch:
Intek KT-380EE VHF
-80 komórek pamięci, dostrajane VFO 144-146 (rozblokowane do 136-172 Mhz)
-podświetlany LCD,
-praca SIMPLEX i Semi-DUPLEX - do pracy przez przemienniki,
-odstęp międzykanałowy 5/6,25/10/12,5/25kHz,
-moc przełączana 5W/1W pozwala maksymalizować zasięg lub oszczędzać akumulator na krótkich dystansach dzięki  koncówce mocy MOSFET,
-wbudowane 38 tonów CTCSS (encoder/dekoder)/ 83 tony DCS (encoder/decoder)
-VOX z regulacją czułości,
-mozliwośc programowania z klawiatury lub z PC (opjonalny kabel)
-złącze akcesoriów zgodnie z Kenwood,
-złącze antenowe SMA,
-bateria Li-ION 1200mAh,
-wymiary: wys. 120mm (bez anteny) x szer. 58 mm x gr. 35mm
-waga 240 gr. z baterią i anteną,

DANE TECHNICZNE.
Ilość kanałów 80
Zakres częstotliwości VHF 144-145.995MHz
Ogólne
Odstęp międzykanałowy 25KHz/12.5KHz
Napięcie zasilanie 7.2 DC*20%
Zakres temperatury pracy 20*~+55*
Rozmiary 58 x 120 x 35mm
Waga (przybliżona) 275g
Odbiornik
Czułość (12db SINAD) 0.16uV
Modulacja *7KHz
Selektywność *65dB
Harmoniczne *60dB
Nadajnik
Moc nadawania 5W/1W
Modulacja F3E
Harmoniczne ≥ 60dB
Stabilizacja częstotliwości  ± 2.5 ppm

Intek DX-930S
1. Podwójny Zakres Częstotliwości , Podwójna Częstotliwość, Podwójny Stand-by,
Dwuliniowy wyświetlacz
2. Zakres częstotliwości : 136-174 MHz / 400-470MHz
88-108MHz
3. Tryby pracy: V-U, U-V, V-V, U-U
4. Radio FM (88-108MHz)
5. VOX (nadawanie głosem bez udziału rąk)
6. Moc nadawania: 5W VHF / 4W UHF
7. Kody CTCSS (50 tonów), DCS (105 tonów)
8. Wybór pasma; szerokie / wąskie (25KHz / 12.5KHz)
9. 1750 Hz Tone
10.Wielofunkcyjny wyświetlacz (Numer kanału/Częstotliwość/Nazwa Użytkownika)
11.Skaner, przeszukiwacz częstotliwości
12.128 kanałów
13.Latarka
14.Odstępy miedzykanałowe (5/6.25/10/12.5/25/37.5/50/100KHz)
15.Regulowana moc nadawania Wysoka/ Średnia/ Niska (5W/2.5W/1W)
16.Akumulator dużej pojemności 2200mAh Li-ion
17.Inteligentna ładowarka
18.Częstotliwość przesunięcia (offset) (0-69.950MHz)
19.Włącznik przesunięcia częstotliwości Shift
20.(BCLO) Automatyczna blokada nadawania przy zajętym kanale
21.Informacja o Włączeniu radia na Wyświetlaczu; POWER ON
22.Roger Beep. Sygnał zakończenia nadawania
23.Informacja o niskim poziomie baterii
24.Blokada klawiatury
25.Dodawanie wybranych kanałów podczas skanowania
26.Funkcja klonowania ustawień miedzy radiami za pomocą kabla.
27.Programowanie z komputera
28.Eliminowanie zakłóceń włączania i wyłączania squelcha
29.Automatyczne wyłączanie radia.
30.Włączanie radia za pomocą hasła.

DANE TECHNICZNE

Częstotliwość VHF 144-146 MHz (136-174 MHz) (*)
UHF 430-440 MHz (400-470 MHz) (*)
Kanały 128 (programowalnych) kanałów w każdym paśmie
Odstępy między
kanałowe
5, 6.25, 10, 12.5, 25, 37.5 50, 100 KHz
Napięcie wejściowe DC 7.2 VDC
Standardowy
akumulator
2200mAh
Temperatura
użytkowania
-10/+60°
Wymiary 116 x 53 x 35 mm
Waga 250 gr
Odbiornik
Czułość 0.2 μV
Wyjście audio 500mW
Nadajnik
Moc maksymalna 5W (VHF) 4W (UHF)
Modulacja F3E
Zniekształcenie
intermodalne
zgodnie z przepisami R & TTE
maksymalne odchylenie ≤ +/- 5KHz
Radio FM 88 – 108 MHz WFM
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2013, 00:19:46 wysłana przez HaryPSP »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 26, 2013, 06:16:32 »
Tylko uwaga na te cienkie antenki - niestety zbyt solidne nie są, i zdarza im się złamać...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2013, 09:36:32 »
Mój znajomy posiada inteka kt-380ee i nie złamała mu się antena. Ja myśle nad którymś z tych dwóch inteków tylko dlatego , że chciałbym mieć go do nasłuchu w domu z racji znacznego oddalenia od remizy , a sms nie zawsze dochodzą do mnie na czas. Niby ten drugi ma większą baterię, jest dwupasmowy , ale czy drugie pasmo jest potrzebne?
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2013, 10:58:52 wysłana przez HaryPSP »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 27, 2013, 15:20:01 »
ale czy drugie pasmo jest potrzebne?
Amatorskie, raczej nie. Poza tym o ile dobrze kojarzę to jest tribander, gdzie masz jeszcze odbiór radia FM 88-108MHz jakby akurat w eterze była cisza ;) Nawiasem mówiąc fajna opcja - można sobie słuchać radia, a gdy pojawi się komunikat na kanale roboczym przełącza się na komunikat ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 27, 2013, 23:25:29 »
Przynajmniej jest opcja nasłuchu dwóch kanałów jednocześnie. Takie pytanie jeszcze. Dlaczego ten intek http://www.wasserman.pl/pl/p/Intek-DX-930S-Profesjonalny-Programowalny-Duobander/3125 jest tanszy od tego http://www.wasserman.pl/pl/p/Radio-INTEK-KT-930EE-DUAL-BAND-ze-wszystkim-do-wszystkiego-/2397 skoro są identyczne?

SQ2LYW

  • Gość
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 21, 2013, 00:28:11 »
Fakt anteny fabryczne są w intekach delikatne, ja mam już 3 tym razem helikalną.
Co do dwupasmowego chińskiego twora to go nie polecam bo na paśmie UHF nic nie ma interesującego, pozatym czułość odbiornika jest taka okrutnie przeciętna (0,2uV 12dB SINAD)

Natomiast KT380 mam od 2008r i go nie oszczędzam ani jako krótkofalowiec, ani jako strażak, w pracy również.
Zamordowałem już w nim 1 akumulator (po 3 latach), i 2 anteny ale to na akcji.
Czułość odbiornika to 0,16uV przy 12dB SINAD jest dużym plusem [im mniej uV przy stosunku 12dB SINAD tym lepiej]
Radio jest praktycznie nie do zamordowania - chyba że ktoś nim w ścianę rzuci... http://sq2lyw.blogspot.com/p/na-warsztacie.html
Polecam ten radiotelefon bo już dzięki niemu 9 osób (włącznie 2 razy ze mną, nadal żyje i nie zawiódł do tej pory)
Jeżeli jesteś w OSP a potrzebujesz info na temat tego radiotelefonu oraz częstotliwości niezbędnych do ratownictwa to pisz: sq2lyw(at)gmail.com

Offline robertpaluba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 24, 2013, 08:22:37 »
Witam.

Używamy u siebie w straży zarówno GP 360, ale tez hyt tc-610. Hyt jest to dobre urządzenie i na pewno sprawdzi się w jednostkach z mniejszym budżetem.

Offline Gornzola

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 19, 2014, 01:04:53 »
witam

czy ktoś z was miał już może do czynienia z baofeng uv-82 ?
chodzi mi o to jak wygląda jego programowanie i zasięg

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 19, 2014, 13:42:48 »
A ja mam coś takiego:

http://allegro.pl/kyd-nc730-vhf-i4331827457.html

Kupione za 120 zł, działa już pół roku, codziennie włączane w celu nasłuchu(od 8-21) i bateria trzyma 3 dni w ten sposób. Zasięg odbioru jest super. Swoje PSK słyszę, ale muszę wyjść na balkon/dwór- 30 km do Komendy. Najbliższe JRG 20-25 KM również słyszę, nawet bez wychodzenia z domu, dodatkowo kupiłem kabel do programowania i sam sobie zaprogramowałem, wszystko działa super. A radyjko rozmiarów myszki od komputera+antena. Ja osobiście dokupiłem sobie lepszą antenę do nasłuchu, ale do porozumiewania się podczas akcji super sprawa. Zastanawiam się nad kupnem jeszcze jednej sztuki.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline BadBoy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 05, 2015, 22:35:25 »
Koledzy, szybka analiza. Motorola DP-4400 czy w tej cenie Hytera  PD-785G ? Generalnie nie potrzeba jakiś bajerow ale skoro można w tej samej cenie... Glownie licze na wypowiedzi użytkowników HYT. Pozdrawiam

Offline sp7wme

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 06, 2015, 12:09:50 »
taka mala podpowiedz:
slyszalem kiedys rozmowe miedzy strazakami OSP na temat sprzetu radiowego, ta rozmowa toczyla sie w oparciu tylko i wylacznie o argumenty marketingowe, czyli tanie teksty dla totalnie nieuswiadomionych, chodzilo o sprzet pod nazwa "baofeng" 
to rzeczywiscie jest tanie i proste, az za proste, ale ... na tym sie konczy 
w takim sprzecie praktycznie nie ma odbiornika w normalnym tego slowa znaczeniu, tam jest tylko SDR, czyli taki uklad, jaki jest w donglach tv wtykanych do laptopow, taki sprzet glupieje, gdy w poblizu jest kilka stacji, pracujacych na tym samym, lub podobnym pasmie, nadac, owszem, da sie, ale o prawidlowym odbiorze mozna zapomniec   
jedyne sensowne urzadzenia z "panstwa srodka" to tylko Wouxun KG-UVDxP, im starsza wersja, tym lepsza, upadek z wys 1m na beton nie rzutuje na kondycje ;) uzywam od 5 lat w ciezkich warunkach i zlego slowa nie moge powiedziec, mozna podpiac do instalacji samochodowej (antena + ewentualnie zasilanie) i na kilkanascie km lub wiecej wystarczy

SP7WME Krzysztof
EMCOM Manager OT-15 PZK
sp7wme@o2.pl
+48 696 517 000

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 15, 2018, 23:04:04 »
Dobra, trochę żeśmy popisali, mniej więcej wiadomo co dla kogo ;)

Aczkolwiek... można przyjąć że większość ludzi z tematu albo kupuje radia dla siebie prywatnie, albo gdzieś do OSP za "plecami". A tymczasem, żeby być w zgodzie z przepisami radiotelefon powinien być zatwierdzony do używania w sieci PSP, bo kto jest dysponentem takiej sieci niby?

Niby wymagania techniczne są jawne, ale wiadomo jak jest - papier wszystko przyjmie. Zresztą siedzenie i porównywanie parametrów które czasem nie są nawet podane...

Także tak z głową - jest ludek odpowiedzialny za zmontowanie zakupu radiotelefonów do OSP - a gdzie jest lista takowych dopuszczonych do użytkowania?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 18, 2018, 15:22:19 »
Tylko, że wymagania PSP są bzdurne. Po co np. moim ratownikom w OSP na ławie  radiotelefon z 255 zaprogramowanymi kanałami? Używam, świadomie - nie z konieczności, radiotelefonów bez wyświetlacza i z 16 kanałami. Dlaczego? Bo w 99% przypadków pracują na przydzielonym nam KRG i każdy strażak wie, na której jest on pozycji. Jak się wyłączy to w dymie i ciemności znajdzie a nie będzie latał w kółko pokrętłem jak ma to miejsce np w GP360. A w tym 1% przypadków kiedy używa się innego KRG, to albo jest ściąga albo dowódca bierze do ręki swoje radio (z wyświetlaczem) i szybko się znajduje na której pozycji jest dany KRG.

Offline Forester21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 27, 2019, 01:20:49 »

Także tak z głową - jest ludek odpowiedzialny za zmontowanie zakupu radiotelefonów do OSP - a gdzie jest lista takowych dopuszczonych do użytkowania?
Listy nie ma, sa wymagania. Jak masz problem z wyborem to zapraszam do kontaktu.

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 12, 2019, 13:57:10 »
Ponawiam temat,szukam radiotelefonu do naszej jednostki,tak jak juz było wcześniej napisane ogólnie przyjęło się,że najlepsze są motorole,a może inne już spełniają oczekiwania i mają dobre parametry?możecie podzielić się swoją opinią?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 12, 2019, 17:49:54 »
Rynek jest tak nasycony sprzętem że tak naprawdę ograniczają cię jedynie zasoby finansowe. ICOM, MOTOROLLA, HYTERA, KENWOOD.
Nie jest możliwe określenie, który jest lepszy. Są miejsca gdzie najprostszy sprzęt będzie się sprawował idealnie a są miejsca gdzie nawet najlepsze radio nie da rady.
Gdzie diabeł z Motorollą nie może tam babę z Baofengiem pośle 😂
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 14, 2019, 21:37:03 »
Chwilowo postawiłem na baofeng uv-82 zobaczymy jak się będzie sprawdzał tylko słyszałem,że  psp podchodzi różnie do takich producentów a chodzi ty o współczynnik EX,muszę w swojej psp dowiedzieć się jak podchodzą do tego

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 15, 2019, 00:32:39 »
Chwilowo postawiłem na baofeng uv-82 zobaczymy jak się będzie sprawdzał tylko słyszałem,że  psp podchodzi różnie do takich producentów a chodzi ty o współczynnik EX,muszę w swojej psp dowiedzieć się jak podchodzą do tego
O Baofenga to nawet nie masz co pytać w PSP, bo dopuszczenia do pracy w sieci nie dostanie. To nie są typowe radia, tylko tzw. SDR-y, i to dość proste stąd trudno zagwarantować stabilność ich parametrów, czy nie będą siały w najlepsze, bo tu liczy się dokładność oraz stabilność częstotliwości roboczej. Z odbiornikiem to samo, może "pływać", i choć tak szkodliwe to już nie będzie.

Ogólnie szkoda, bo czasem by się przydało mieć takie funkcje jakie ma Bao...  :szalony:

U nas najpopularniejsza jest Motorola, potem HYT/Hytera, reszta to egzotyka. Jest polski Radmor, ale nie jest ani tani, ani popularny, to samo zresztą można powiedzieć o Kenwoodzie. Warto za to zwrócić uwagę na Inteka, który jest porządny, ale ma "problem" ze zbyt małą liczbą kanałów ("tylko" 128).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 17, 2019, 21:33:48 »
Dzisiaj dzwoniłem do swojej PSP i po rozmowie z osobą odpowiedzialną za łączność dowiedziałem się,że jest rozporządzenie KG PSP o wytycznych w sprawie łączności,zrozumiałem żeby nie szukać analogów tylko już analogowo-cyfrowe.Tylko tak na marginesie czy będzie jednostki stać na wymianę analogów na cyfrówki... i teraz nie wiem co mam robić czy to te przejście będzie trwało długo czy w miarę szybko.Może ktoś coś słyszał o tym?A co myślicie o radiotelefonach TYT?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2019, 13:12:28 wysłana przez motoonn »

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 19, 2019, 14:12:16 »
Dzisiaj odwiedziłem swoje PSP i rozmawiałem z chłopakami z JRG jak zobaczyli Baofenga uv82 to byli zaskoczeni,sprawdziliśmy czy współpracuje z Motorolą i nie było żadnego problemu.Jak rozmawiałem z dowódcą zmiany to powiedział"że na akcji nie będzie wnikał i sprawdzał czy mają jakieś atesty itd,byle była komunikacja"Nie wiem jak będzie zapatrywał się pion operacyjny na to,ale najwyżej na inspekcji nie będziemy ich wykazywać. :kwit: 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 20, 2019, 11:31:56 »
Dzisiaj dzwoniłem do swojej PSP i po rozmowie z osobą odpowiedzialną za łączność dowiedziałem się,że jest rozporządzenie KG PSP o wytycznych w sprawie łączności
Widziałem, ale za dużo to ono ostatecznie nie mówi...

zrozumiałem żeby nie szukać analogów tylko już analogowo-cyfrowe.Tylko tak na marginesie czy będzie jednostki stać na wymianę analogów na cyfrówki... i teraz nie wiem co mam robić czy to te przejście będzie trwało długo czy w miarę szybko.Może ktoś coś słyszał o tym?
To nie jest proces wymuszony przez PSP, tylko przez producentów (m.in. Motorola), którzy zaprzestali produkcji radiotelefonów profesjonalnych wyłącznie analogowych. A kiedy straż przejdzie w 100% na cyfrę? Jak z użycia wyjdzie zapewne ostatni analog. Generalne to zależy od rejonu kraju, bo są miejsca gdzie cyfra po części już działa. Tylko trzeba mieć świadomość, że poza zaletami, które będą widoczne głównie na obciążonych kanałach powiatowych w dużych miastach, cyfra ma też sporo wad, m.in. niższy zasięg przy takich samych parametrach odbiornika i nadajnika. Analog słychać czasem strasznie szumiącego, z zakłóceniami, stosunkowo "czystej" transmisji jest mało - cyfra albo będzie działać "ślicznie" jak połączenie telefoniczne albo... wcale. Po prostu będzie drożej, słabszy zasięg, większa zawodność sieci, a że obciążenie kanałów na większej części kraju jest niewielkie, a bardziej liczy się pewność łączności, to możliwe że na cyfrę przejdziemy... jak producenci zaprzestaną produkcji radiotelefonów analogowo-cyfrowych.

Dzisiaj odwiedziłem swoje PSP i rozmawiałem z chłopakami z JRG jak zobaczyli Baofenga uv82 to byli zaskoczeni,sprawdziliśmy czy współpracuje z Motorolą i nie było żadnego problemu.
Ja też sprawdzałem. Jak masz dane radiowe dobrze wklepane to będą ze sobą gadać. Niestety takie testy prowadzone w normalnych warunkach nie powiedzą jak radio się zachowa gdy je podgrzeje pożar, albo w atmosferze o zwiększonej wilgotności.

Jak rozmawiałem z dowódcą zmiany to powiedział"że na akcji nie będzie wnikał i sprawdzał czy mają jakieś atesty itd,byle była komunikacja"Nie wiem jak będzie zapatrywał się pion operacyjny na to,ale najwyżej na inspekcji nie będziemy ich wykazywać. :kwit:
No to macie wyrozumiałych ludzi w PSP. Tym niemniej lepiej żeby nikt się dogrzebał do tego, bo może się zrobić nieprzyjemnie...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 21, 2019, 08:54:08 »
Cytuj
No to macie wyrozumiałych ludzi w PSP. Tym niemniej lepiej żeby nikt się dogrzebał do tego, bo może się zrobić nieprzyjemnie...

Nieprzyjemnie dlaczego? ;)
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 22, 2019, 08:45:07 »
Cytuj
No to macie wyrozumiałych ludzi w PSP. Tym niemniej lepiej żeby nikt się dogrzebał do tego, bo może się zrobić nieprzyjemnie...

Nieprzyjemnie dlaczego? ;)
Mogą nie dostać zaproszenia na powiatowy dzień strażaka  :mellow: