Autor Wątek: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?  (Przeczytany 33684 razy)

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« dnia: Maj 30, 2010, 15:22:56 »
Witam
Z racji że nie znam się w temacie proszę o informacje jakie nasobne radiotelefony użytkowane są w OSP.
Pytam bo na samochodzie jest GM 360 a chcę poszukać 2 sztuki radiotelefonów nasobnych.
Oczywiście nówki itp ale co kupić?
Sorki jeśli temat był gdzies wałkowany.


Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2010, 10:16:02 »
Motorola z serii GP . Wpisz w  :google: Motorola GP i będziesz miał wiele takich. Następnie udaj do dealera bądź skontaktuj się telefonicznie i wybierz.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2010, 19:19:34 »
Motorola z serii GP . Wpisz w  :google: Motorola GP i będziesz miał wiele takich. Następnie udaj do dealera bądź skontaktuj się telefonicznie i wybierz.
No tyle to już dawno temu zrobiłem ;)
Niestety temat radiostacji jest dla mnie obcy mimo że korzystałem z kilku.
Z racji że na MT2100 pracowałem ostatnio a GP380 też miałem w łapkach to sam nie wiem. W okolicy mają GP360 i tak myślę czy nie zainteresować się dwiema sztukami GP360 lub GP380.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2010, 20:16:02 »
Są to radia dobre, choć ich największą wadą jest cena. Bawiłem się również HYT'ami i Kenwoodem. Nie mam żadnych zastrzeżeń do tych dwóch marek. A skoro tak jest to po co przepłacać?

Różnicę widziałem, ale to było między serią CP Motoroli. Ta seria do straży się nie nadaje. Teoretycznie powinny działać dobrze, a praktycznie u mnie mają znikome zasięgi. O łączności z PSK, to nawet nie ma o czym marzyć na CP.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2010, 09:06:19 »
Bawiłem się również HYT'ami i Kenwoodem. Nie mam żadnych zastrzeżeń do tych dwóch marek. A skoro tak jest to po co przepłacać?
No ja HYT też w łapach miałem w pewnej OSP, chociaż w PSP takiego sprzętu właściwie nie ma - ciekawe dlaczego? :rolleyes:

Anyway o ile z HYT to się zgodzę że się nie przepłaca, o tyle Kenwood już w tak bardzo w okazyjnej cenie nie jest :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2010, 10:49:34 »
No kenwood też może być . Tradycją już jest używanie Motoroli w straży i innych służbach. Jeśli chcesz kupić taniej niż u bezpośredniego importera to znam gościa, który sprzedaje dużo taniej. Są to radia chyba trochę używane, aczkolwiek facet wystawia na nie gwarancję oraz daje zniżki dla straży. Jeśli nadal jest to aktualne to daj znać a ja się zapytam.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2010, 12:44:11 »
odgrzebuję wątek bo trzeba myśleć o zakupach na przyszły rok i....

W pracy miałem znowu MT2100 ale wpadł mi też produkt ICom.
http://icompolska.pl/index.php/radiotelefony-profesjonalne/rczne
Fajna bateryjka, radyjko ładnie leży w ręku, pasuje do kieszeni, słyszalność niczego sobie (porównuje do MT2100) żeby nie powiedzieć że lepsza.
Warto takie coś brać do OSP?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2010, 13:07:24 »
My w OSP działamy na Motorolach GP360 i powiem szczerze że lepszego radia narazie nie spotkałem. Cenowo faktynie nie za tanie, ale za jakość trzeba płacić
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2010, 15:13:09 »
w tym roku zakupiliśmy Inteki - http://azstudio.home.pl/INTEK_MT_174XP_VHF_zestaw-278.html - na razie sprawują się dobrze
do radiotelefonów zakupiliśmy mikrofono-głośniki oraz oprogramowanie wraz z kablem  wobec czego samemu możemy wstawiać kanały jakie nam odpowiadają :)

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2010, 16:53:19 »
My w OSP działamy na Motorolach GP360 i powiem szczerze że lepszego radia narazie nie spotkałem. Cenowo faktynie nie za tanie, ale za jakość trzeba płacić
używałeś Icoma, Kenwooda, Inteka, HYTa?


w tym roku zakupiliśmy Inteki - http://azstudio.home.pl/INTEK_MT_174XP_VHF_zestaw-278.html - na razie sprawują się dobrze
do radiotelefonów zakupiliśmy mikrofono-głośniki oraz oprogramowanie wraz z kablem  wobec czego samemu możemy wstawiać kanały jakie nam odpowiadają :)

Czy możesz zapodać koszt kabla, oprogramowania? Jeżeli nie publicznie na forum to poprosiłbym o info na priv.


Ogólnie rzecz biorąc motki w standardzie mają baterie NiMH a np Icom czy INTEK mają litówki. Myślę nad czymś tanim bezpiecznym ale koniecznie na baterii litowo-jonowej lub polimerowej.
Obecnie dostaję w robocie różne sztuki motorolki (przeważnie MT2100, rzadko gp) i baterie mają różne, przeważnie denne na tyle że po 12 godzinach radio albo siada albo trzeszczy i mnie nie słychać a poprawnie baterii NiMH nie można ładować póki się nie rozładuje bo skraca się jej żywotność (a wymiana baterii to zbędny koszt którego można uniknąć kupując radio z lepsza baterią).
Motka z lepszą baterią oznacza wyższą cenę co przy małej OSP robi naprawdę duży wydatek, mamy kryzys a i sąsiednie OSP trochę rzeczy kupiły i pewnie na ten rok budżet będzie kiepski stąd szukam czegoś taniego (nawet poza dofinansowaniem związku bo biorąc od nich GM360 po ich dofinansowaniu miałem ją aż o 200PLN taniej niż kupiona na allegro z fakturą i strojeniem gratis).
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2010, 18:19:15 wysłana przez dawid_a »

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2010, 19:12:02 »
a wystarczy poszukać na stronie której link podałem wcześniej :)
program gratis -
PROGRAMATOR do INTEK kpl. KPG-22 - cena ze strony ok 74 zł netto http://azstudio.home.pl/PROGRAMATOR_do_INTEK_kpl_KPG_22-387.html
MIKROF/GŁOŚNIK INTEK KST-301 2-pin do KT-380/MT-446EX/...   - cena ze strony ok 74 zł netto http://azstudio.home.pl/MIKROFGLOSNIK_INTEK_KST_301_2_pin_do_KT_380MT_446EX-330.html
INTEK MT-174XP VHF - cena ze strony ok 400 zł netto http://azstudio.home.pl/INTEK_MT_174XP_VHF_zestaw-278.html

radiotelefon posiada baterię Li-Ion 1750mAh z zaczepem do paska


dodam, że można się z firma dogadać (ceny były niższe niż te ze strony www), kontakt bardzo miły

ps. jedna z osp w mojej okolicy użytkuje już od dłuższego czasu i jest zadowolona :)

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2010, 22:25:33 »
a wystarczy poszukać na stronie której link podałem wcześniej :)
...
Wiem, zauważyłem parę minut po tym jak napisałem posta ;)

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2011, 10:48:56 »
jakie deklaracje, certyfikaty czy inne papierzyska musi mieć radiostacja nasobna aby jej stosowanie w OSP było mozliwe?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2011, 16:47:42 »
Homologację z MŁ lub MI - o innych to tak jak z Yeti, niby jest, ale nie ma... Trudno powiedzieć. W sumie decydują odpowiednie wydziały/osoby z PSP już jak coś - najlepiej dopytywać się w KW.

Ja wiem że swego czasu u nas "ktoś" zaproponował "wyłapywanie" ochotników z HYT, ale sprawa jakoś została opanowana przez odpowiednich ludzi "od łączności" - widocznie brak podstaw prawnych do robienia ludziom problemów (oczywiście poza tym że "Motorola jest najlepsza").

W każdym razie raczej nie ma się czym przejmować - swego czasu Radmor oprotestowywał sugerowanie w SIWZ Motki GM360, przesyłając pisma z badań wszelakich mających wykazać jej niezgodność z wymaganiami odnośnie radiotelefonów przewoźnych w PSP (uciekło mi gdzie to było zapisane - sorry) - i co ciekawe wykazali :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 24, 2011, 18:32:20 »
Właśnie idzie o Inteka, HYT'a czy inny wynalazek. Na motorolkę szkoda kasy bo za rzadko wyjeżdżamy.
Po prostu wydać kasę z UG albo jeszcze od jakiegoś sponsora i później się tłumaczyć czemu sprzęt nie ma jakiegoś "papieru" to już nie na moje nerwy ;)

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2011, 15:38:22 »
witam, trochę odkurzę temat .. motorola gp360 czy gp380? planuje zakup do osp.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2011, 15:49:40 »
GP360, klawiatury numerycznej i tak raczej nie wykorzystasz, używana jest do połączeń z siecią telefoniczną.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2011, 16:06:48 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2011, 16:58:05 »
A ja powiem DM3600 albo większy krok do przodu DM3601. http://www.mototrbo.pl/images/PDF/DM3600_3601_Polish.pdf

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2011, 17:08:27 »
A ja powiem DM3600 albo większy krok do przodu DM3601. http://www.mototrbo.pl/images/PDF/DM3600_3601_Polish.pdf
Na nasobną się nie nadają, trzeba by dodatkowo akumulator na plecach nosić.
A tak serio, to te radia działają w naszych analogowych sieciach?


Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2011, 18:10:58 »
P165 to tandeta, nie wiem który raz już wymienialiśmy w niej soft, sypie się obsada kanałowa, scanning nie działa tak, jak powinien, czasami włącza się sam (bez ikonki "błyskawicy"). Również problemy z zasięgiem, czasami nie łapie stacji będącej 20m dalej. Odradzam.

Do zastosowań przemysłowych, dla firm ochroniarskich - może i się nada.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:05:04 »
MOTOTRBO to (przynajmniej u nas) mocna przesada... Straż to nie jest organizacja typu policja, wojsko, cokolwiek gdzie poufność danych jest priorytetem. U nas liczy się pewność łączności i cena, ale także zgodność wstecz... Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie wprowadzenia cyfrówki w realiach mojej okolicy - głównie ze względu na OSP, ale nie tylko...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2011, 09:11:18 »
Na nasobną się nie nadają, trzeba by dodatkowo akumulator na plecach nosić.
A tak serio, to te radia działają w naszych analogowych sieciach?

Wg opisów radia cyfrowe bez problemu można zaprogramować do pracy w sieci analogowej. Jeśli byłaby jakaś wizja do przechodzenia na łączność cyfrową to można je rozważać ale obecnie chyba nie ma takich planów.
Dodatkowy problem to serwis i programowanie cyfrówek - z analogowymi serii GP już prawie każdy sobie radzi, z cyfrowymi tylko serwis autoryzowany.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Jakie radiotelefony nasobne w OSP?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2011, 11:42:16 »
Ja działam na "małej nowości" a mianowicie na radiu Navcomm TK-890... Działa to na FM i AM, więc ogarniam prawie wszystko. Cena przystępna, pracuje ponad 48 h na mocniejszej baterii... do tego praktyczny laryngofon i jest ok.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."