Autor Wątek: Podnośnik Z Bumaru  (Przeczytany 19447 razy)

Offline ubot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Podnośnik Z Bumaru
« dnia: Lipiec 19, 2005, 10:27:18 »
Mamy od kilku lat nowy nabytek podnośnik SH-30 na podwoziu Volvo karosowany przez Bumar. Wcześniej mieliśmy SH-18 na Starku i był częściej używany niż ta ogromna kolumbryna. Teraz gdy wyjedzie od wieliego święta wiecznie się coś w nim psuje. A to nie zadziała jakiś wyłącznik, a to się coś przytnie. Ale to jest pikuś w poruwnaniu z urywającym się koszem. Tak tak dosłownie. Raz pęk łańcuch poziomujący kosz i kosz przechylił się o 45 stopni. Drugi raz stanoł jakiś siłowniczek od kosza i znów kosz opad. Teraz znowujakieś urządzenie od poziomowania bo trzeba to robić ręcznie.
Najdziwniejsze jest w tym wszystkim to, że nikt tym się nie przejmuje. Serwis przyjeżdża, naprawia i niby jest już OK (mimo że samochód już stracił gwarancję). Wystarczy do nich jeden telefon. Mam wrażenie, że coś tu jest nie tak,że ten samochodzik jest jakimś niewypałem.
Wszystkie te awarie nie miały miejsca podczas akcji - naszczęście - a jak by tak kosz stracił poziomowanie 30 m nad ziemią pełen ludzi? Kto by za to odpowiadał? Firma czy operator sprzętu?
Pisze te kilka zdań ku przestrodze dla innych użytkowników tego złomu. Proszę o odpowiedź jak ten sprzęt działa u innych i może sprowokuje to jakąś dyskusje na ten temat i dotrze to tam gdzie trzeba i więcej nie będzie narażane życie ludzi przez czyjąś głupotę.
Pozdrowionka - UBOT

Offline star.z

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2006, 00:21:03 »
O jojoj Też to mamy . Parametry pracy syper, troche duże gabaryty pojazdu . Fajna sprawa alee.... ostatnio szlag trafił system poziomowania przy akcji, no jakoś sie udało. i jeszcvze śruby utrzymujace zebatki napędowe przy koszu ( ukryte pod deklem) się pościnały i powykręcały. Jesteśmy Farciarze tylko jak długo ? .... Pozdrawiam uzytkowników SH-30 Bumar i zycze wiele szczęścia

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2006, 09:58:00 »
Cześć,
słyszłem, że dokładnie taka sama sytuacja zdarzyła się podobno w Lublinie (podnośnik Bumaru na Jelczu) - kosz stracił poziomowanie. Słyszłem, że strzelił przewód olejowy.
Więc to chyba nie jest przypadek - ktoś coś musiał skopać.
Sylwek

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2006, 15:28:37 »
ha... w ubieglym roku w pobliskiej PSP dostali rowniez podnosnik z Bumaru na podwoziu Volvo i byla podobna sytuacja. Podczas akcji urwal sie kosz, naszczescie podnosnik szedl dopiero w gore i byl na malej wysokosci, od tamtej pory chlopaki zawsze przypinają sie do kosza. Najwidoczniej cos jest nie tak z tym sprzetem. Strazacy pracujacy na tym sprzęcie tez narzekają, bo non stop cos sie zacina, cos nie dziala.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2008, 21:07:02 wysłana przez Emil »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2006, 19:23:16 »
Kiedyś już o nim pisałem. Podwozie ok. ale nadwozie - totalna kicha  :angry: Bardzo częste rózne awarie, przy małym wykorzystaniu sprzętu. Kosz już też raz niemal się urwał! Cudem dosłownie nikomu nic się nie stało - polecam jednak wszelkie zabezpieczenia osobiste! SH-18 na podwoziu Stara  bylo jednak prawie niezawodne, a i ewent. naprawy znacznie tańsze.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline WOLDEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2006, 13:45:56 »
W jednej PSP w wielkopolsce Mają PMT 25 D Fajna maszyna na volvo( oczywiście z Bumaru) , co z tego? pełno elektroniki która jak zwykle szwamkuje, ostatnio wysiadł elektro zawór od opuszczania - tzn. całe ramie się opuszczało ale z taką prędkościa ze Stracy w koszu mogli wypać od wstrząsu. W naszej remizie mamy Starego SH 18, który ma może mały wysięg ale jest niezawodny, prosty w obsłudze i tani - z :wacko:ałożyliśmy inst. gazową. Pozdro. 

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2006, 14:04:59 »
my mamy bumarowski SH21 totalna klapa, niby to 21 metrów ale osiemnastka miała większe pole działania

Offline yankes23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2006, 18:49:51 »
Witam. U mnie jest SH - 42. Widze, że nie tylko moja jednostka musi się męczyć z super produktem firmy "B". U nas na szczęście z koszem jak na razie jest w porządku, ale reszta totalna klapa, począwszy od podwozia, a skończywszy na samym podnośniku. Jak nie poobrywają sie śruby w mocowaniu zawieszenia, to sie zatnie w czasie pracy, to znów elektronika padnie i tak wkoło Macieju. Nie wspomnę już, że jest tak wielki i ma tak niskie zawieszenie, że dojechać gdzieś graniczy z cudem, a zapomnieć juz można żeby wjechał na chodnik nie urywając czegoś.

Offline azor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2008, 20:48:34 »
Czy ktoś mógłby jeszcze coś powiedzieć na temat SCHD 42 z Koszalina? A może ktoś mógłby wypowiedzieć się na temat SCH 40, który z nich jest mniej awaryjny. A może w ogóle dać sobie spokój z zakupem podnośnika a lepiej kupić drabinę np. Metza 39 m lub 37 m Magirus

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 25, 2008, 21:29:07 »
a masz w ogole luksus wyboru między drabina a podnośnikiem?? jesteś komendantem?? są jeszcze podnośniki firmy bronto na nie skarg nie słyszałem od tych co je obsługiwali

Offline jaszyn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2008, 13:33:29 »
ciekawe czy przetarg wygra BUMAR na nowe podnośniki ???Jaka jest wasza opinia o podnośnikach BUMARU. :rolleyes:http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/zampubl1/zam_publ_mswia/&n=28639
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2008, 13:58:37 wysłana przez Butel »

Offline andrzej_20

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
    • OSP Wymiarki
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 19, 2008, 14:01:35 »
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1499.0.html    w tym temacie temat bumarowskich podnośników był już omawiany :)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2008, 14:23:36 »
i chyba nie usłyszysz bo BRONTO jest firmą zajmującą się tylko takim sprzętem więc ich sprzęt jest naprawdę dobrej jakości.
www.bronto.fi
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2008, 15:38:49 »
Pytanie zadane w niewłaściwy sposób :)
A dlaczego? Konkurs może być rozpisany z podaniem właściwej odpowiedzi...

Nie mniej oczywiście nie wiem dlaczego wygra BUMAR, jak również nie wiem dlaczego będą to podwozia Volvo...
 :mellow:

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 19, 2008, 16:35:44 »
A będą?

Z tego co wiem, po wprowadzeniu modelu 'Volvo Midlum', Bumar ostatecznie z nich zrezygnował na rzecz TGL-a (kwestia wysokości zestawu).

Chyba że 'tajemnicza' nowa konstrukcja Bumaru (jedna z usłyszanych reakcji: 'Bumar robi nowy podnośnik! Ratuj się kto może!') ma na nim osiąść.

A co do przetargu: widziałem już nawet przetarg na busika 'VW LT (lub równoważny)'. Już nie pamiętam nawet kto go robił, ale był taki numer.

i chyba nie usłyszysz bo BRONTO jest firmą zajmującą się tylko takim sprzętem więc ich sprzęt jest naprawdę dobrej jakości.

Hola, hola, Bumar Koszalin też zajmuje się 'tylko takim sprzętem'. :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2008, 17:02:20 wysłana przez Butel »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 25, 2008, 23:33:47 »
Czy ktoś mógłby jeszcze coś powiedzieć na temat SCHD 42 z Koszalina? A może ktoś mógłby wypowiedzieć się na temat SCH 40, który z nich jest mniej awaryjny. A może w ogóle dać sobie spokój z zakupem podnośnika a lepiej kupić drabinę np. Metza 39 m lub 37 m Magirus

Podobno SHD 42 na Volvo z JRG 1 w Kielcach - cholernie awaryjny. o SH 40 mało wiem.
SD 37 Magirusa - całkiem fajna drabinka, ze skrętną tylną osią.

są jeszcze podnośniki firmy bronto na nie skarg nie słyszałem od tych co je obsługiwali

Pogadaj z chłopakami z Warszawy. Są tu 4 nowe SH Bronto (32, 37, 44). I dość często odwiedzają serwis.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 26, 2008, 13:22:53 »
w Żorach jest SH 40 i nic mi nie wiadomo o jakiś większych (o tych mniejszych zresztą też nie:P) awariach
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Bartek/strazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 05, 2008, 16:59:17 »
.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2023, 13:01:22 wysłana przez Bartek/strazak »

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 05, 2008, 17:43:26 »
Odpowiedź: nie ma. Jedyne PMT-42D w Polsce zabudowano na Volvo FM9. Są ich dwie sztuki: 421[K]54    i 301[T]52

Do zakupu takiego podnośnika przymierzał się jeszcze Tczew, ale niestety nie udało się uzbierać potrzebnej kwoty. Chłopaki muszą się męczyć z SH-18 i IFĄ.

Podwozia Mercedesa Bumar wykorzystał ja na razie tylko w zestawach przeznaczonych na rynek czeski. (Actros pod PMT-42D i Atego pod PMT-25D).

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 07, 2008, 07:29:48 »
no chłopaki z Kielc mieli trochę problemów z tym podnośnikiem, i co chwila stał u mechanika. Teraz trochę się to uspokoiło. Ostatnio w SGSP był Magirus 37m i 42m według mnie to jest drabina która jest bardzo dobra i wiele można nią zrobić.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 07, 2008, 10:52:14 »
Magirus 42m? Jeśli już, to podnośnik... Chyba że 'cichcem' przywrócili do życia martwą od dawna linię 44m.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 07, 2008, 14:19:53 »
Tak 42m. Zrobiony na takim samym podwoziu jak drabina 37m. Jest to po prostu przerobiona drabina 37m po przez dodanie do każdego z pięciu przęseł 1m do długości drabiny. Można obejrzeć na kończącej się EDURze, na stanowisku FIRE-MAX.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 10, 2008, 20:08:54 »
Niebawem nowym standardem będzie podnośnik 55m. I nie Bumaru...
Ale narazie o tym sza... :mellow:

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline GRZEHOFIRE

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • OSP KOMOROWICE KRAKOWSKIE
Odp: Podnośnik Z Bumaru
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 10, 2008, 22:48:11 »
Tak 42m. Zrobiony na takim samym podwoziu jak drabina 37m. Jest to po prostu przerobiona drabina 37m po przez dodanie do każdego z pięciu przęseł 1m do długości drabiny. Można obejrzeć na kończącej się EDURze, na stanowisku FIRE-MAX.
Ma ktoś może fotki ? Interesuje mnie bardzo jak ten wóz wygląda.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home