Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 646024 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« dnia: Kwiecień 26, 2010, 21:55:52 »

Drodzy forumowicze.

Na 7 urodziny forum mamy niespodziankę.
W imieniu forumowiczów off-służbowo złożyliśmy Panu Komendantowi PSP Wiesławowi Leśniakiewiczowi propozycję nawiązania współpracy. Miło nam było usłyszeć, że po pierwsze Pan Komendant nas czyta, po drugie przyjmuje naszą propozycję wykorzystania forum do usprawnienia przepływu informacji w pionie.

Pilotażowo uruchamiamy temat "Jakie powinny być ubrania koszarowe", ponieważ zdanie strażaków w tej sprawie jest bardzo bliskie Panu Komendantowi, natomiast my możemy na żywym przykładzie zaprezentować potencjał forum.

Nie przedłużając już dalej wstępu - forumowicze, macie możliwość wypowiedzenia się nt. ubrań koszarowych, co zmienić, jakie powinny być, co się sprawdza a co nie. Temat jak nam obiecano, będzie skrupulatnie monitorowany, uwagi zostaną uwzględnione.

Z uwagi na pilotażowy charakter zaznaczam, że temat będzie ściśle moderowany, pozostaną wypowiedzi związane z tematem, zgodne z regulaminem forum. Wszelkie inne będą usuwane.

Przejdźmy do tematu  - forumowicze, jakie powinno być ubranie koszarowe strażaka?



„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2010, 22:39:55 »
Sądzę, że ubranie koszarowe powinno mieć sprawdzony wzór stąd skłaniam się ku czerpaniu pomysłów z rozwiązań militarnych.
Od pewnego czasu na rynku można spotkać spodnie taktyczne SFU czy też BDU przeznaczone dla strażaków. Sam osobiście użytkuję takowe i muszę przyznać, że krój, rozmieszczenie kieszeń jest bardzo dobrze dobrane. Spodnie bardzo dobrze się prezentują w przeciwieństwie do obecnych a wzmacniane kolana wpływają na ich dłuższą żywotność.

Co do kurtek sadzę, że preferowany będzie polar. Takie rozwiązanie już teraz można spotkać i jest znacznie wygodniejsze od obecnych bluz.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2010, 10:40:09 »
Nie wchodząc chwilowo w szczegóły uważam, że ubranie powinno mieć 3 cechy
bezpieczeństwo, funkcjonalność i cena.

Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę właśnie na cenę, przy czym uważam, że nie powinno się skupiać, jak obecnie, wyłącznie na cenie zakupu a o kosztach umundurowania strażaka na przestrzeni kilku lat. Co z tego, że coś kosztuje tanio jeśli po krótkim czasie trzeba kupić nowe? Lepiej czasem kupić trochę drożej ale raz.

Czy ktoś prowadzi analizy jakie są koszty umundurowania strażaków w okresie kilku lat w zależności od stosowanych materiałów? Które materiały są najtrwalsze?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2010, 10:52:12 »
W pełni popieram w tej kwestii Sylwka. Według mojej opinii może pozostać ten sam wzór ubrania koszarowego ale wykonany z trwalszych materiałów, dodałbym jeszcze wzmocnienia w miejscach narażonych bardziej na przetarcie, czyli kolana i pośladki w spodniach, łokcie w bluzach.
Si vis pacem, para bellum

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2010, 11:04:56 »
Nie wchodząc chwilowo w szczegóły uważam, że ubranie powinno mieć 3 cechy
bezpieczeństwo, funkcjonalność i cena.

Sylwek ale tu chodzi o ubranie koszarowe czyli dzienne. Kolokwialnie mówiąc - do śmigania po koszarach. Trwałość OK, cena OK. Zwykłe ciuchy muszą być bezpieczne - tak samo i koszarowe, to rzecz oczywista.
Jednak te ubrania nie mają być wykorzystywane przy akcjach czy ćwiczeniach. Postawiłbym na wygodę, wygląd i trwałość.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2010, 12:33:39 »
dodałbym jeszcze wzmocnienia w miejscach narażonych bardziej na przetarcie, czyli kolana i pośladki w spodniach, łokcie w bluzach.

Pokazany przeze mnie wzór takowe posiada. Co do ceny wynosi ona około 90zł dla spodni oraz 120zł bluza plus ewentualny pas taktyczny 30zł  :rolleyes: Haftowanie napisu straż oraz loga myśle, że nie podniesie znacząco ceny. Tak więc sądzę, że jest to rozsądna propozycja.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2010, 13:30:12 »
Aktualnie uzywane koszarówki podziałowe to najwiekszy bubel jaki jest na wyposazeniu... Wykonane z naturalnych materiałów przecieraja sie i blakana po paru praniach przez co strazak wyglada jak "lump" znowu syntetyczne o wiele bardziej estetyczne pod nomexem sprawdzaja sie jak folia aluminowa...
3 rzecz jak ktos jezdzi na zawody albo na kontrole to widzi ze niekiedy w jednej druzynie lub zmianie kazdy ma inny odcien czerni i inny materiał przez co wygladamy jak przebierancy. Moze pora unormowac rodzaj materiału z którego szyte sa ubrania oraz odcien.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2010, 07:53:16 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 27, 2010, 15:36:17 »
Panowie
Wystarczy rozglądnąć się wokół. Myślę, że nie ma co wymyślać czegoś co funkcjonuje z powodzeniem w wielu innych krajach. Zobaczmy jakie rozwiązania sprawdzają się za granicą i zaadoptujmy je do naszych potrzeb i warunków.
Może to jest "ta droga"?

przykład USA
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 27, 2010, 16:08:58 »
Po co szukać po zagranicach i wymyślać nowe wzory - ja bym się raczej cofnął w czasie.
Proponuję przywrócić dawne "moro" (takie jak były do chyba 97/98 roku) i skończą się problemy :)
Bylo wytrzymałe, ładne i wygodne.
Żeby komuś nie skojarzyło się z przeszłością ;) możnaby je zrobic w kolorze czarnym i dodać napis na plecach.
Możnaby nim zastąpić także badziewne ubrania dowódczo sztabowe (z roku na rok coraz gorsze) - bo niby dlaczego generał ma chodzić w innym mundurze niż szeregowy strażak?
Pod to zwykła czarna koszulka bez zadnych napisów (bo po co?)
Dodatkowo oczywiście (to nie jest reklama tylko doświadczenie ;)) koszulka z pagonami żeby nie trzeba było przy 30stopniowych upałach zakładać bluzy tylko po to żeby było stopień widać.
Większy problem z butami bo to co dostajemy teraz to w zasadzie nadaje się na bazar a nie do codziennego użytkowania i tu trzebaby wprowadzić dwa rodzaje - jedne to jakieś buciki sportowe do łażena po koszarach a drugie w stylu butów do sztabówki z pierwszych wypustów (były lekkie i miekkie a noga nawet po całodziennym użytkowaniu nie wymagała interwencji dermatologa).

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:30:42 »

Aktualnie urzywane koszarówki podziałowe to najwiekszy bubel jaki jest na wyposazeniu... Wykonane z naturalnych materiałów przecieraja sie i blakana po paru praniach przez co strazak wyglada jak "lump" znowu syntetyczne o wiele bardziej estetyczne pod nomexem sprawdzaja sie jak folia aluminowa...
3 rzecz jak ktos jezdzi na zawody albo na kontrole to widzi ze niekiedy w jednej druzynie lub zmianie kazdy ma inny odcien czerni i inny materiał przez co wygladamy jak przebierancy. Moze pora unormowac rodzaj materiału z którego szyte sa ubrania oraz odcien.
Tak bubel ale nie ze względu na krój ubrania tylko jakość materiałów z jakich zostały wykonane. Popieram więc Twoją tezę odnośnie unormowania rodzajów materiałów z jakich ubrania koszarowe mają być wykonane.
Wiem, że są wytyczne, tudzież rozporządzenia odnośnie naszych mundurów i ubrań - nie zawsze jednak przez producentów przestrzegane. A szkoda...
Si vis pacem, para bellum

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:38:29 »
Jeżeli do wszystkiego mamy ubierać "nomexy" to moim skromnym zdaniem powinno być tak , że po koszarach śmigamy w dresikach bawełnianych i ładnym obuwiu sportowym. tanio i wygodnie. na okres letni jeszcze krótkie gacie. I tyle w tym temacie :straz: a nie wymyślać kwadratowych jaj.
sztabowe można zostawić jakie są.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2010, 19:44:45 »
Witam! moim zdaniem koszarówki są dobre,lecz mogły by być z trwalszych materiałów,takich aby się materiał tak szybko nie niszczył, na kolanach, łokciach, pośladkach powinno być obszyte jakimś materiałem grubszym i trwalszym,oczywiście tak aby nie krepowało to ruchów, do tego w spodniach duże kieszenie na udach (np tak jak w mundurach wojskowych) i dla mnie taka koszarówka była by Cacy :straz:

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2010, 20:46:56 »
Cytuj
aby się materiał tak szybko nie niszczył, na kolanach, łokciach, pośladkach powinno być obszyte jakimś materiałem grubszym i trwalszym

Może opisz jaśniej na jakiej podstawie tak twierdzisz, może używasz go do akcji? ;)
O przeznaczeniu chyba nie muszę pisać choć bywa z tym różnie, to ma być ubranie koszarowe wygodne schludne itp. To ma polegać na rozwiązaniu konstrukcyjnym, wzorniczym i materiałowym.

Czas używania ubrania koszarowego w OSP jest nieporównywalny i chyba dużo mniejszy niż użytkowania na co dzień w PSP.
Moim zdaniem dobrze by było pomyśleć aby zmodyfikować go właśnie pod tym kątem.

Pomału zaczynamy tworzyć koszarowo-specjalne ubranie uniwersalne z nowym przeznaczeniem do działań rat.-gaś. i pełnienia służby  :rofl:
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2010, 21:39:40 »
Co do kroju, nie jest on aż taki zły. Poprawić należałoby jak już to kilku forumowiczów stwierdziło przede wszystkim jakość materiałów użytych do produkcji koszarówek. Co do zmian w kroju pozbyłbym sie napisów Straż na rzepach, mi osobiście przeszkadzają hacząc o szelki od  spodni specjalnego, zastąpiłbym je albo wyszywanymi, albo w ogóle zlikwidował. Skoro koszarówka służy tylko i wyłącznie jako umundurowanie do przebywania na jednostce, a nie do działań, jaki jest sens tego napisu? My wiemy ze jesteśmy strażakami, a przy działaniach napis jest na specjalnym i tak. Osobiście też w każdych nowych koszarówkach pozbywam się szelek, stosuje tylko pasek, bo mi tak wygodniej. Co do zastosowania spodni jakie pokazał Max mam jedno zastrzeżenie, szerokie u dołu nogawki wydają mi się niepraktyczne pod nomex, będą się podwijały przy ubieraniu.  Warto by tez sorty uzupełnić o polar, koszulkę z pagonami którą można by nosić bez bluzy jako kompletne umundurowanie, można by też się pokusić o krótkie spodenki, ale osobiście mam mieszane uczucia co do nich.
Butel moje koszarówki też się przecierają w niektórych miejscach  dosyć szybko. Kolana, łokcie,  krocze, to ostatnie nie dlatego że jestem jakoś nad wymiarowo zbudowany, raczej od polerowania ześlizgu przy alarmach.
Warto by śię też zastanowić nad odrębnym wzorem dla OSP i PSP. Nie po to żeby tworzyć jakieś sztuczne podziały, po prostu charakter używania koszarówek w OSP jest inny niż w PSP i tyle

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2010, 22:05:55 »
jak Kolega madmax29 napisał że dla niego bez sensu jest to aby na koszarówce był napis STRAŻ bo koszarówka ma być tylko do chodzenia w jednostce,,a Panowie nie zastanowiliście się np że Strażacy jeżdżą np na obstawianie imprez itp. co do wszystkich działań Strażacy mają jeździć w Nomexie, czy jak waszym zdaniem w krótkich spodniach i różowej koszulce ?? lato 35 stopni, Strażacy jadą do plamy oleju czy np gniazda os i co też mają jechać w nomexie, czy mają wyskoczyć w krótkich spodenkach z auta, w adidasach i koszulce nawet bez napisu Straż??
dla mnie osobiście Koszarówka jest Ok, wymyślacie coś nie potrzebnie, macie jakieś swoje wizje.
jak dla mnie to koszarówke trzeba było by troszkę poprawić, lepsze materiały,wygodniejsze,kieszenie na drobne rzeczy i było by super. i żeby nie było jakiś oburzeń zaraz do mojej osoby za to co napisałem,to moje zdanie..Pozdrawiam :P

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2010, 22:23:57 »
jak Kolega madmax29 napisał że dla niego bez sensu jest to aby na koszarówce był napis STRAŻ bo koszarówka ma być tylko do chodzenia w jednostce,,a Panowie nie zastanowiliście się np że Strażacy jeżdżą np na obstawianie imprez itp. co do wszystkich działań Strażacy mają jeździć w Nomexie, czy jak waszym zdaniem w krótkich spodniach i różowej koszulce ?? lato 35 stopni, Strażacy jadą do plamy oleju czy np gniazda os i co też mają jechać w nomexie, czy mają wyskoczyć w krótkich spodenkach z auta, w adidasach i koszulce nawet bez napisu Straż??
dla mnie osobiście Koszarówka jest Ok, wymyślacie coś nie potrzebnie, macie jakieś swoje wizje.
jak dla mnie to koszarówke trzeba było by troszkę poprawić, lepsze materiały,wygodniejsze,kieszenie na drobne rzeczy i było by super. i żeby nie było jakiś oburzeń zaraz do mojej osoby za to co napisałem,to moje zdanie..Pozdrawiam :P
według przepisów to do wszystkiego jedziemy w nomexie. piszesz o obstawach, wydaje mi się że jak by były porządne dresy( czy z napisem ,czy nie) to nikomu by nie przeszkadzało.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 27, 2010, 23:09:38 »
Pomału zaczynamy tworzyć koszarowo-specjalne ubranie uniwersalne z nowym przeznaczeniem do działań rat.-gaś. i pełnienia służby  :rofl:
Niestety w większości Komend ubranie koszarowe często zastępuje ubranie robocze. Kombinezonów roboczych nikt dawno nie widział, a w swoich prywatnych ubraniach nikt pod samochód się nie położy - używa się "koszarówki".

A same wzmocnienia jak pisali koledzy wcześniej są przydatne, bo jednak ubranie koszarowe na skutek normalnej eksploatacji, zgodnej z przeznaczeniem dostaje po d....
Poza tym skoro ubranie koszarowe powinno być pod naszymi pseudo-nomexami, to i przy działaniach lub ćwiczeniach się zużywają (przecierają).
Krój zostawić, poprawić jakość materiałów, doszyć wzmocnienia ewentualnie dodatkowe kieszenie na spodniach i wtedy możemy sie zastanawiać nad polarami, koszulkami polo z pagonami i zasadnością noszenia na bluzie napisu "STRAŻ".
Si vis pacem, para bellum

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 27, 2010, 23:40:05 »
Producent producentowi nie równy pod względem jakości, itp.
Stawiałbym na jakość i co za tym idzie funkcjonalność, czyli:100% niepalne,
kolor tkaniny - który ma zostać na ubraniu a nie w pralce :),
trwałość - zdarza się że po praniu wychodzą dziury i puszczają na szwach.
komfort - pod względem oddychalności, latem chłodno, zimą ciepło.

No cóż jak długo cena będzie barierą tak długo możemy jeszcze poczekać na zmiany.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 28, 2010, 01:06:36 »
Może jest dobrze, może nie. W obecnych koszarówkach wyglądamy jak lumpy. Kolory różne, materiał gatunkowo – szmata, krój nie powala na kolana – dziadostwo. Czapka to połączenie bejsbolówki z czapką golfiarza i jeszcze paru innych turystycznych wzorów. Bezrękawnik, brawa dla projektanta, wystarczy spojrzeć na strażaka od tyłu.  Nie można było prosty na ściągaczu, trzeba było obciąć frak, żeby było ładnie. Co by nie napisać, nic ani nikt tego nie zmieni. Kasa misiu, kasa. Poczytać i pośledzić można, można również obiecywać, ale trzeba mieć również świadomość, że na nic nie ma pieniędzy przynajmniej w PSP. Wystarczy popatrzeć na model testowy. To co testują nadaje się do asysty w zakładzie pogrzebowym, a nie biegania po koszarach. Wojsko jakoś mogło skorzystać z innych wzorów (chociaż materiały zawsze mieli porządne), Policja też już wygląda przyzwoicie, tylko my jak dziady i to nie te Mickiewiczowskie a pospolite. Każdy ma swoje przemyślenia ja też. Jak wchodziło nasze cudo to mówiłem do chłopaków, że jeszcze zatęsknią za moro. A teraz do tematu:
Czapka bejsbolówka ciemny granat lub czarna z logo PSP – za Odrą w takich chodzą i wyglądają o niebo lepiej.
Koszulka „polo” ciemny granat lub czarna z logo PSP – na lato idealna, a nie jakiś lipny, płowiejący tishert.
Polar (porządny) ciemny granat lub czarny z logo PSP – ci co używają wyrobów m. in. Campusa lub Alpinusa wiedzą co mam na myśli pisząc porządny.
Spodnie, krój moro i z tak samo porządnego materiału jak w wojsku, ciemny granat lub czarne.
Buty i tu jest największy problem, ale myślę, że Haixy lub Primusy chodzę w nich od kilku lat i jest dobrze. Przecież każdy z nas lub przynajmniej większość po godzinie zero wskakuje w wygodne klapki lub adidasy. Te luksusowe półbuty w połączeniu z wąskimi spodniami zaopatrzonymi w gumki wyglądają rozbrajająco, nie mówiąc o ich jakości.
Dla tych co nie mogą wyjść bez stopnia na ulicę proponuję stopień na rękawie. Obecne cudeńka też nie mają pagonów i jakoś się żyje. Z napisu na plecach też bym zrezygnował, bo w końcu jaka straż – rybacka, miejska, leśna, ochotnicza – nigdzie nie pisze, że państwowa i pożarna.
Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej powinien wyglądać przyzwoicie i porządnie a nie jak łachmaniarz.
I to by było wszystko. Jutro zmów włożę na siebie: rozczłapane obuwie koszarowe, koszarówkę, kiedyś czarną teraz fioletową, moją ulubioną czapkę, która akurat nie zmieniła koloru i dlatego dodaje kolorytu całości. Chętnie bym to wymienił, ale czasokres i kasa to bariery nie do przebycia.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 28, 2010, 15:58:43 »
Koledzy i Koleżanki,

Cieszę się, że Pan Komendant czyta nasze forum. Piszę tego posta z nadzieją, że tego posta też Pan przeczyta.
Niestety nie wypowiem się na temat koszarówki, bo szkoda mi czasu. Maglowałem ten temat nie raz.
Ponadto szanowni Koledzy i Koleżanki wiem - a nawet jestem na 100% pewny, że ten temat przez wiele lat się nie zmieni.

Dlatego życzę powodzenia w wymyślaniu i wdrażaniu nowego wzoru ubrania koszarowego, co uważam za słuszne - aczkolwiek wiem, iż Panowie z KG podróżują po całej Europie i widzą co noszą strażacy w innych krajach. Na pewno nie trzeba odkrywać tu Ameryki...

PS: Przy okazji wypadało by aby zmienić też ubrania specjalne, a na pewno wycofać dopuszczenie na te wykonane z 100% bawełny trudnopalnej - Panie Komendancie ! Tak więc proszę szepnąć coś na ten temat Pana kolegom z CNBOP, bo jestem przekonany, iż ubrania te nie należą do cudów XXI wieku ...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2010, 16:04:12 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 29, 2010, 08:30:57 »
zgadzam sie z kolega bravehartem ktory jest tez producentem odzieży
nie mozna mówić o samej koszarówce w oderwaniu od odzieży specjalnej
mozna uprościć strój strażaka ( np. zmieniajac spodnie w odzieży specjalnej na bez membrany co odchudzi ich wage i można mieć jedne spodnie koszarowo -bojowe z nomexu )
co do obecnego wzoru koszarówki niejest zły , NATOMIAST PANIE KOMENDANICEIE I PANOWIE Z BIURA LOGISTYKI  - w zarządzrniu z 2007 roku które weszło w życie opirano sie na materiale konkretnej firmy ( Andropol) , ktra nie cieszy się najlepszą opinią u uzytkowników od lat ,
we wspólpracy z instytutem włokiennictwa mozna bez problemu dopasować materiał na ubranie koszarowe , które bedzie troche słuzyło
parametry w zarządzeniu określają minimum
w przetargu w SG SP wszystkie firmy które startuja do przetargu spełniaja minimum a poniewaz jedynym krtyerium jest cena to minimum bedzie oznaczało minimalny okres uzytkowania :)

Zadowolony

  • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 29, 2010, 09:49:03 »
Chodzę w ubraniu koszarowym Safe Life ponad 2 lata, a model Uniform MR.
http://safelife.pl/index.php?lang=pl&id=catalog&product=16
Ubranie przetestowane w boju i pracach gospodarczych, bez żadnego tracenia koloru czy rozdarć, puszczania szwów(ponad 30 prań).
Moim skromnym zdaniem ubranie powinno być lekkie,przewiewne i co najważniejsze mocne.
Akurat to ubranie mogę śmiało powiedzieć że ma to wszystko, jedynie co mi się jeszcze nasuwa to to że mogłoby mieć drugą kieszeń w spodniach i troszkę wyżej.
Jak dla mnie pełen komfort, oczywiście można chodzić w "Brzezinach" jak się chce odparzyć pewną część ciała :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 29, 2010, 22:36:26 »
jeżeli chodzi o zastosowany materiał, to ubranie Safe Life Uniform MR jest powyżej moich oczekiwań; do kroju bluzy nie mam żadnych zastrzeżeń; do spodni dodałbym jeszcze jedną kieszeń udową i dodatkowo oprucz gumek nieuciskający ściągacz na nogawkach
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Jarrro

  • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 30, 2010, 23:29:26 »
Witam wszystkich. Uważam, że ubrania koszarowe powinny być takie same jak dowódczo-sztabowe z dwoma wyjątkami dotyczącymi specyfiki "szybkiego wyjazdu"
1. górna część zapinana na suwak:
2. pas parciany czarny zapinany na wzór wojskowego.
Ponadto uważam, że krój ubrań dowódczo-sztabowych jest bardziej estetyczny i podstawowa sprawa, nie wyłażą na wierzch gołe plery.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 01, 2010, 08:26:01 »
jeżeli chodzi o zastosowany materiał, to ubranie Safe Life Uniform MR jest powyżej moich oczekiwań; do kroju bluzy nie mam żadnych zastrzeżeń; do spodni dodałbym jeszcze jedną kieszeń udową i dodatkowo oprucz gumek nieuciskający ściągacz na nogawkach
Jestem identycznego zdania. Poza tym - lekka "zmiana" wzoru ocieplacza - z tyłu wygląda to co najmniej tragicznie. Nie wiem, może zrównanie go z obu stron.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!