Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 645807 razy)

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #700 dnia: Październik 18, 2018, 18:17:30 »
Posiada ktoś projekt wspomnianego rozporządzenia i mógłby tu podesłać ?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #701 dnia: Październik 18, 2018, 18:55:22 »
Ale projekt był w komendach do konsultacji więc bądźmy dobrej myśli

Był, był to fakt. Szkoda, że tylko w kilku. Szkoda, że jak zwykle wszystko odbyło się na ostatnią chwilę.
Widziałem projekt, wczytałem się w niego dość intensywnie, ale niestety nie posiadam.
Może ktoś inny wrzuci.
:straz:

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #702 dnia: Październik 18, 2018, 19:21:49 »
Idzie nowe? A co powiecie o naszych czarnych strojach koszarowych? Inne służby mogą mieć fajne stroje, u nas jak zwykle średniowiecze. Czemu podczas wszystkich działań mamy być ubrani od stóp po czubek głowy w ubranie specjalne? A tutaj wizytówka: http://iswinoujscie.pl/im/artykuly/43584_07072016.jpg

Bo dowódca pizda  -_- przepisy bhp mówią o komforcie termicznym. Dowódca powinien o to zadbać. Tam jak widać na zdjęciu było cholernie zimno  -_- :gwiazdki:
Wskaż mi ten przepis bhp.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #703 dnia: Październik 18, 2018, 21:09:58 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej ORAZ Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej...


Tam poszukaj między innymi tych fragmentów:

2. Kto odpowiada za analizę zagrożen i spodób zabezpieczenia ratowników ? ( Kierujàcy akcjà ratowniczà oraz prowadzàcy
çwiczenia lub szkolenie:
1) wyznacza stanowiska pracy i organizuje przebieg
çwiczeƒ lub szkoleƒ zgodnie z przepisami i zasadami
bezpieczeƒstwa i higieny s∏u˝by;
2) zapewnia stosowanie Êrodków ochrony indywidualnej;)


3. uwzgl´dnia zabezpieczenie stra˝aków przed czynnikami
niebezpiecznymi, szkodliwymi i ucià˝liwymi;
4) egzekwuje przestrzeganie przez stra˝aków przepisów
i zasad bezpieczeƒstwa i higieny s∏u˝by;
5) uwzgl´dnia zg∏aszane przez stra˝aków niedyspozycje
psychofizyczne.
1.Co to są środki ochrony indywidulanej i przed czym nas chronią ? Wykaz tych środków itd... ( Êrodkach ochrony indywidualnej stra˝aka — rozumie
si´ przez to urzàdzenia lub wyposa˝enie
przewidziane do noszenia bàdê trzymania w celu
ochrony stra˝aka przed zagro˝eniami, które mogà
mieç wp∏yw na jego bezpieczeƒstwo i zdrowie

Weź pod uwagę to że nasze ubrania specjalne chronią nas głównie przed oddzialywaniem temperatury.
Ja jako dowódca podczas działań typu sprzątanie po kolizji czy otwarcie mieszkania nie nakazuje chłopakom ubierać pelnego umundurowania tylko albo góra, albo sam koszar. Owszem jadąc do wypadku czy innego mz jedziemy w pełnym bo nie wiemy co zastaniemy na miejscu. Jednak jak trzeba tylko posprzątać jakieś wycieki itp w upale 30*C To czemu mamy się gotować? Chłopaki się skarżą że pot cieknie z oczu następnie po rowie spływa do gumiaka i ja mam im kazać stać z miotłą w pełnym? Jak mnie ktoś za to ukaże to ok. Zabiorą mi dodatek którego mam 300zl? Niech biorą, wolę żeby mnie ludzie postrzegali jako człowieka, a nie służbiste
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #704 dnia: Październik 18, 2018, 21:22:40 »
Gdzie były Związki Zawodowe przez cały okres obowiązywania tego kuriozalnego rozporządzenia?

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #705 dnia: Październik 18, 2018, 22:25:53 »
Czakson, to, że poprosiłem Cię o wskazanie tego przepisu nie było przypadkiem. Przepis ten ma już 10 lat i sądzę że powinien być już dawno gruntownie zmieniony. Czy ubranie koszarowe to ŚOI? Odpowiedz sobie sam. A przecież to KDR zapewnia ich stosowanie.
Życzyłbym sobie, aby w tym przepisie znalazł się zapis mówiący, że KDR moze zarządzić odstąpienie od stosowania ŚOI.
Oczywiście zaraz zaczną się wywody, ze dostajemy lekka kurtkę i zupełnie nowe stroje. Niech 01, czy 02 pokieruja ruchem drogowym czy usuna 1-2 km plamy oleju  w tych strojach w pełnym słońcu. Powodzenia  :straz:

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #706 dnia: Październik 18, 2018, 22:29:09 »
Czakson, to, że poprosiłem Cię o wskazanie tego przepisu nie było przypadkiem. Przepis ten ma już 10 lat i sądzę że powinien być już dawno gruntownie zmieniony. Czy ubranie koszarowe to ŚOI? Odpowiedz sobie sam. A przecież to KDR zapewnia ich stosowanie.
Życzyłbym sobie, aby w tym przepisie znalazł się zapis mówiący, że KDR moze zarządzić odstąpienie od stosowania ŚOI.
Oczywiście zaraz zaczną się wywody, ze dostajemy lekka kurtkę i zupełnie nowe stroje. Niech 01, czy 02 pokieruja ruchem drogowym czy usuna 1-2 km plamy oleju  w tych strojach w pełnym słońcu. Powodzenia  :straz:

Obaj dobrze wiemy, że nasz system kuleje i rządzi nim komuna... Ja Nie jestem jakimś buntownikiem, tylko staram się podchodzić logicznie do tematu, jednak przepisy mi tego nie ułatwiają
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #707 dnia: Październik 18, 2018, 22:46:32 »
Czakson, to, że poprosiłem Cię o wskazanie tego przepisu nie było przypadkiem. Przepis ten ma już 10 lat i sądzę że powinien być już dawno gruntownie zmieniony. Czy ubranie koszarowe to ŚOI? Odpowiedz sobie sam. A przecież to KDR zapewnia ich stosowanie.
Życzyłbym sobie, aby w tym przepisie znalazł się zapis mówiący, że KDR moze zarządzić odstąpienie od stosowania ŚOI.
Oczywiście zaraz zaczną się wywody, ze dostajemy lekka kurtkę i zupełnie nowe stroje. Niech 01, czy 02 pokieruja ruchem drogowym czy usuna 1-2 km plamy oleju  w tych strojach w pełnym słońcu. Powodzenia  :straz:


Z tego co pamiętam, projekt rozporządzenia przewiduje niniejszą zmianę.
:straz:

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #708 dnia: Październik 18, 2018, 22:47:04 »
Nie tylko Tobie  :straz: Oby ten skamienialy beton wreszcie się uplastycznil. Oby w tworzeniu przepisów brali udział ludzie, którzy je stosują (są zmuszeni stosować) najczesciej.
Mam nadzieje, ze odzież termoaktywna także stanie się częścią naszego wyposażenia. A skoro jesteśmy już przy temacie BHP to, czy nie byłoby właściwym zapoznać strażaków z fizjologia działań ratowniczych? Mam na myśli reakcje organizmu na wysiłek (w tym także w podwyższonych temperaturach)? Przeciwdziałanie przegrzaniu organizmu itd.
PSP wchodzi w erę statków powietrznych, a czy odpowiednio dba o swe największe dobro - strażaka?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #709 dnia: Październik 18, 2018, 23:21:39 »
Nie tylko Tobie  :straz: Oby ten skamienialy beton wreszcie się uplastycznil. Oby w tworzeniu przepisów brali udział ludzie, którzy je stosują (są zmuszeni stosować) najczesciej.
Mam nadzieje, ze odzież termoaktywna także stanie się częścią naszego wyposażenia. A skoro jesteśmy już przy temacie BHP to, czy nie byłoby właściwym zapoznać strażaków z fizjologia działań ratowniczych? Mam na myśli reakcje organizmu na wysiłek (w tym także w podwyższonych temperaturach)? Przeciwdziałanie przegrzaniu organizmu itd.
PSP wchodzi w erę statków powietrznych, a czy odpowiednio dba o swe największe dobro - strażaka?

Poczytaj kolego o przegrzaniu albo o udarze cieplnym i powiedz na forum ile objawów miałeś,  albo mieli Twoi koledzy  -_- dlatego z tym walczę tak jak powinno się walczyć z rakiem  :tuba: jak ktoś z wielmożnej góry (KG) to czyta.  To bardzo proszę ... weźcie się k***A za to  :angry:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Nostra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #710 dnia: Październik 18, 2018, 23:35:58 »
Nie tylko Tobie  :straz: Oby ten skamienialy beton wreszcie się uplastycznil. Oby w tworzeniu przepisów brali udział ludzie, którzy je stosują (są zmuszeni stosować) najczesciej.
Mam nadzieje, ze odzież termoaktywna także stanie się częścią naszego wyposażenia. A skoro jesteśmy już przy temacie BHP to, czy nie byłoby właściwym zapoznać strażaków z fizjologia działań ratowniczych? Mam na myśli reakcje organizmu na wysiłek (w tym także w podwyższonych temperaturach)? Przeciwdziałanie przegrzaniu organizmu itd.
PSP wchodzi w erę statków powietrznych, a czy odpowiednio dba o swe największe dobro - strażaka?

Poczytaj kolego o przegrzaniu albo o udarze cieplnym i powiedz na forum ile objawów miałeś,  albo mieli Twoi koledzy  -_- dlatego z tym walczę tak jak powinno się walczyć z rakiem  :tuba: jak ktoś z wielmożnej góry (KG) to czyta.  To bardzo proszę ... weźcie się k***A za to  :angry:
Myślę, że każdy kto służy na podziale doznał objawów przegrzania lub udaru cieplnego. Tylko nie jest pewnie tego świadomy.
W innych krajach strażacy są edukowani na powyższe tematy. Uczy się ich jak najszybciej się zregenerować. W USA są specjalne pojazdy służące do regerowania sił na miejscu działań (klimatyzacja, fotele ,izotoniki, batony energetyczne, strefa komfortu psychicznego). Kiedyś rzuciła mi się w oczy specjalna kamizelka chłodząca ratowników.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #711 dnia: Październik 19, 2018, 00:01:43 »
Nie tylko Tobie  :straz: Oby ten skamienialy beton wreszcie się uplastycznil. Oby w tworzeniu przepisów brali udział ludzie, którzy je stosują (są zmuszeni stosować) najczesciej.
Mam nadzieje, ze odzież termoaktywna także stanie się częścią naszego wyposażenia. A skoro jesteśmy już przy temacie BHP to, czy nie byłoby właściwym zapoznać strażaków z fizjologia działań ratowniczych? Mam na myśli reakcje organizmu na wysiłek (w tym także w podwyższonych temperaturach)? Przeciwdziałanie przegrzaniu organizmu itd.
PSP wchodzi w erę statków powietrznych, a czy odpowiednio dba o swe największe dobro - strażaka?

Poczytaj kolego o przegrzaniu albo o udarze cieplnym i powiedz na forum ile objawów miałeś,  albo mieli Twoi koledzy  -_- dlatego z tym walczę tak jak powinno się walczyć z rakiem  :tuba: jak ktoś z wielmożnej góry (KG) to czyta.  To bardzo proszę ... weźcie się k***A za to  :angry:
Myślę, że każdy kto służy na podziale doznał objawów przegrzania lub udaru cieplnego. Tylko nie jest pewnie tego świadomy.
W innych krajach strażacy są edukowani na powyższe tematy. Uczy się ich jak najszybciej się zregenerować. W USA są specjalne pojazdy służące do regerowania sił na miejscu działań (klimatyzacja, fotele ,izotoniki, batony energetyczne, strefa komfortu psychicznego). Kiedyś rzuciła mi się w oczy specjalna kamizelka chłodząca ratowników.

Jak sobie sam nie zadbasz o pakiet odzieży, płyn do dezynfekcji, baton itp. To nikt tego nie zrobi za Ciebie  -_- przecież nam każą się myć pastą BHP  :huh: :wall: o ubraniach nie wspominam  :zamknij:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #712 dnia: Październik 19, 2018, 11:11:54 »
Tak jak kolega wyżej napisał - nowy projekt rozporządzenia przewiduje w tym temacie dużo bardziej racjonalne podejście. Oby został dopracowany i szybko wdrożony

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #713 dnia: Październik 19, 2018, 15:01:44 »
Macie może jakiś zarys tego przepisu?
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #714 dnia: Październik 19, 2018, 18:05:37 »
Ja służę w Polsce. Na jednostce mam kamizelki chłodzące :) - to tak w woli rozluźnienia bo jestem szydercą naszych ŚOI.... Ale kamizelki faktycznie mam.
Pozdro

Offline hacap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #715 dnia: Październik 21, 2018, 09:42:44 »
W mojej jednostce też mamy kamizelki chłodzące ale są one na wyposażeniu ''chemika'' i tak jest chyba w większości jednostek a ten samochód do pożarów nie jeździ a najczęściej to się przegrzewamy podczas akcji gaśniczych w lecie lup podczas wypadków drogowych też w lecie bo US musi być, ale powiem szczerze te kamizelki to szału nie dają. Na I wyjeździe klimy nie ma bo wyposażenie wybierali ''biurowi'' a ta by się najbardziej chyba przydała. Tak jak pisał poprzednik pasta BHP i 24 stare mydła bo kwatermistrze komuś czyszczą magazyny o żel nie idzie się doprosić i tak jest w prawie każdej jednostce chociaż wiem że jest w Małopolsce komenda gdzie chłopaki wywalczyli zmianę w tym temacie. A co do ubrań to jak u nas kupują jakieś dobre ubranie to testuje go d-ca JRG a potem i tak ich nie kupią bo za drogie. Niektórzy młodzi znający temat kupują na własny koszt rękawice specjalne, w których ''da się" pracować bo kwatermistrzom szkoda dołożyć 50 zł do lepszych. Widziałem w "hcp" jakie ubrania mają Niemcy, możemy im tylko pozazdrościć.

Offline hacap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #716 dnia: Październik 21, 2018, 09:55:18 »
Do puki nie będzie odgórnych nakazów dotyczących ubrań koszarowych nasi kwatermistrze będą kupować to co najtańsze!!!
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2018, 10:08:10 wysłana przez hacap »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #717 dnia: Październik 22, 2018, 13:28:49 »
Cytuj
A skoro jesteśmy już przy temacie BHP to, czy nie byłoby właściwym zapoznać strażaków z fizjologia działań ratowniczych?
Oczywiście. A co stoi na przeszkodzie? Nie trzeba żadnych odgórnych działań. U mnie jest to jeden z tematów poruszany podczas doskonalenia zawodowego.

Co do kamizelek chłodzących to byłbym bardzo ostrożny. Zafałszowanie odczucia temperatury może w pewnych sytuacjach powodować nieuzasadnione pakowania się strażaka w warunki w których nie powinien się znaleźć.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #718 dnia: Październik 22, 2018, 14:57:10 »
Zgadzam się z przedmówca ... To jest jak stosowanie ICE MIXA przez "medyków" obligatoryjnie. Psikasz, a tu się okazuje że pęknięcie kości i zawodnik pogłębia uraz
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline roberto998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #719 dnia: Grudzień 10, 2018, 01:02:41 »
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/drogie-szable-dla-strazy-marszalkowskiej/f16pdml
A w PSP dalej zacofanie. Koszarówki i ubranie specjalne - temat od kilkunastu lat i nic. Wyglądamy jak przebierańcy, jak przetarg to inny odcień. Dodatkowo niedobrane do zagrożeń.
Hełmy jw, pasy specjalne temat tabu, buty - jest kasa były haix a teraz ... sami wiecie - masakra
Policja zmieniała umundurowanie 2 razy a my rozmawiamy.
Tak jak Europa wyraża zaniepokojenie co do Rosji w PSP rozmawia się o zmianie umundurowania.

Dobra zmiana ale nie u nas. Jak może być dobry odgrzewany ... emeryt

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #720 dnia: Grudzień 10, 2018, 21:38:26 »
A takie pytanie czy macie jakieś zastępstwo na obecną koszarówkę ??
np. spodnie z helikona, polary i co jeszcze można ciekawego wymienić ?? jakaś bluza lepsza ??
no i oczywiście żeby się nie czepiali że się wyróżnia.

Sztabówki widziałem ze po kupili prywatne mundury z helikona właśnie i nawet to wygląda.
Pozdro ;)
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #721 dnia: Grudzień 31, 2018, 15:43:04 »
Można? ;)


Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 21, 2019, 13:46:10 »
Słowenia

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #724 dnia: Marzec 08, 2019, 18:10:48 »
https://ochrona24.info/13141,nowe-umundurowanie-polowe/

"Ładne, wygodne, funkcjonalne, lekkie, praktyczne, ciepłe, przewiewne"- to kilka przymiotników, którymi można opisać nasze umundurowanie :)