Autor Wątek: Umundurowanie OSP z kasy gminnej  (Przeczytany 8300 razy)

Offline albercik1692

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« dnia: Kwiecień 23, 2010, 22:26:14 »
W mojej jednostce po dzis dzien kożysta sie z moro poniewaz w kasie naszej gminy nie ma funduszu na zakup nomexów.Jak wiadomo moro nie nadaje sie to kompletnie do akcji gdyż można sobie problemó narobic wiec od kilku lat chcemy to zmienic i co roku pomysł zakupu konczy sie niepowodzeniem.Według ustawy z 24.08.1991 o ochronie przeciw pożarowej gmina ma obowiązek umundurować jednostkę ochrony przeciw pożarowej i wszystko fajnie tylko że nasze umundurowanie nie spełnia zadnych norm.Z kąd na taki cel pozyskać pieniążki lub w jaki sposób dogadac sie z urzedem gminy ?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2010, 08:58:04 »
Pomijając problem kasy pozostaje sprawa bhp > rozporządzenie mswia obowiązuje również członków osp i obawiam się, że nie pozostaje Wam nic innego jak zawiesić działalność operacyjną na kołku - moro nie spełnia wymogu ubrania ochronnego.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2010, 09:19:37 »
też bym tak radził... zawieście działalność. Spowoduje to, że gmina nie będzie zabezpieczona i w razie problemów powołujcie się na to, że nie będziecie narażać swojego życia w "piżamach". W końcu zmusi to UMiG do zakupu NOMEXów, bo jeśli tego nie zrobią, złamią przepisy dotyczące zapewnienia mieszkańcom gminy ochrony PPOŻ.

Offline glempex

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2010, 12:56:35 »
Chociaż Koszarówki mogli by kupić mniejszy wydatek a już inaczej sie na to patrzy jeśli nie ma kasy na nomexy.
Ale co z tego że zakupią nomexy jak potrzebne są do tego jeszcze rękawice które jak wiecie nie sa tanie odpowiednie buty no i najtańsze Kaliskie hełmy "wujka Waldka"

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2010, 13:35:39 »
Albercik a mozesz napisac jakim autem dysponujecie.. ciekawi mnie jak wyglada mobilnosc Wasza i jak wazna jest ta jednostka,ile macie wyjazdow itd.

Tak jak kolega napisał to i nawet WUS-y byłby znacznie lepsze choc do wiekszych pozarow to jak dresy..nie mniej jednak inaczej to wyglada, macie ,,porzadne'' obuwie i ew rekawice, hełmy?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2010, 17:26:37 »
Chociaż Koszarówki mogli by kupić mniejszy wydatek a już inaczej sie na to patrzy jeśli nie ma kasy na nomexy.
[...]

Ubrania w straży są nie po to żeby jakoś wyglądały, tylko po to, żeby chroniły.
Lepiej kupować od razu porządne rzeczy niż wykonywać pozorne ruchy które nie rozwiązują problemu wywalając przy tym kasę na coś co nie jest niezbędne.

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2010, 17:38:11 »
Jak gmina żałuje zakupić ubrań ochronnych dla OSP to ja już się domyślam jak działa ta gmina. Zaczynam się zastanawiać czy zawieszenie działalnosci przez tą OSP coś by dało...jeżeli mają totalnie gdzieś bezpieczeństwo mieszkańców swojej gminy( a straż czuwa przecież nad bezpieczeństwem) to myślę że i takie skrajne decyzje o zawieszeniu OSP niczego mogą nie zmienić. A też jakoś nie chce mi się wierzyć, że na takie rzeczy nie ma funduszy :dobani:
998 C.R.E.W.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2010, 19:53:14 »
... takie skrajne decyzje o zawieszeniu OSP niczego mogą nie zmienić.
Zawieszenie działalności OSP nie wchodzi w grę, przewiduję konieczność zawieszenia działalności operacyjnej z uwagi na brak możliwości zgodnego z prawem (brak podstawowego zabezpieczenia strażaków) jej prowadzenia. Ew. dyskusja z prokuratorem po (nie daj Bóg) wypadku może być bardzo nieprzyjemna.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline albercik1692

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2010, 12:28:14 »
Według mnie(moje zdanie) ktos tą ustawe napisał po to aby ja przestrzegać prawda? a wiec jesli nie jest to przestrzegane to chyba jakas kara czy cos musi za to byc.Mamy na stanie żuka ale w najblizszych dniach w podział zostanie włączony vw transporter.Rocznie jest ok 10 wyjazdów do pożarów gdyz znajdujemy sie na terenie gdzie wystepuje dosc duza liczba lasów.Koszarówki jestesmy w stanie zakupic z własnej kasy ale to nam problemu nie rozwiązuje.   :wall:

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2010, 16:16:05 »
Musicie znaleźć wspólny punkt, jeśli obie strony pójdą na kompromis to może będzie z tej mąki chleb. Bo wojować też zabardzo nie ma sensu...
998 C.R.E.W.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2010, 22:34:35 »
zróbcie może jakąś akcję propagandową pokazującą jak gmina dba o bezpieczeństwo mieszkańców. nie chcąc stracić w ich oczach przed wyborami może się wystraszą i obudzą z tego letargu.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2010, 17:08:25 »
A może skorzystaj z tego że jest rok wyborczy i zaproś Radnych ze Swojego okręgu. Przebieżcie się w to co macie i pokażcie przepisy na to co powinniście mieć. Powinno poskutkować. Możesz przy okazji napomknąć że w Straży masz ze 20-tu Strażaków a każdy ma żonę, brata,ojca, matkę. Jak dobrze sobie policzą to zdecydują. ''Być albo nie byś''

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2010, 17:44:57 »
Zasadnicze pytanie: jaką korzyść ma gmina z utrzymywania jednostki która ma 10 wyjazdów w roku?

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2010, 22:36:57 »
Pewnie nie wielkie ale i na te 10 powinni być ubrani zgodnie z wymogami.

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2011, 14:04:00 »
Zasadnicze pytanie: jaką korzyść ma gmina z utrzymywania jednostki która ma 10 wyjazdów w roku?

Tu chodzi raczej o bezpieczeństwo danej gminy a nie korzyści. BHP to podstawa i tyle  :tuba:
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 03, 2011, 14:57:32 »
Zasadnicze pytanie: jaką korzyść ma gmina z utrzymywania jednostki która ma 10 wyjazdów w roku?


Coś mi tu śmierdzi .... urzędnikiem gminnym
Czy w ten sposób podchodzisz do zagadnienia OSP
Nie można stawiać sprawy w ten sposób. Gdybyśmy z góry wiedzieli ile zdarzeń czeka nas w ciągu roku, to być może mielibyśmy jedną trzecią jednostek i sprzętu w powiecie. Ale przecież nie da się z góry założyć ile będzie wypadków, pożarów, kataklizmów. A z roku na rok statystki zdarzeń rosną. Nie mamy wpływu na to gdzie i ile jest ochotniczych straży pożarnych, bo one działają na zasadzie stowarzyszeń. Same mogą się zawiązywać i rozwiązywać. Ale skoro są i chcą być w systemie ratownictwa, to starajmy  się im pomóc, na przykład przy zakupie sprzętu. Skoro są ludzie, którzy zupełnie za darmo, społecznie chcą utrzymywać gotowość bojową na swoim terenie, to należy tylko przyklasnąć.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 03, 2011, 19:10:28 »
Oczywiście rozumiem Twoje spojrzenie na sprawę, postaraj się też spojrzeć na to od strony gminy, która ma pewien budżet służący zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i musi go rozsądnie i jak najlepiej wydać. Przedstawiony przeze mnie wcześniej pogląd (nie utożsamiać z "mój pogląd", bo moje poglądy na ten temat zachowam na razie dla siebie)jest takim właśnie spojrzeniem od strony urzędniczej

Offline marcinosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
    • OSP Bierna
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 03, 2011, 19:56:14 »
Moja jednostka dostała pieniądze na kompletne umundurowanie 6 ratowników z rady sołeckiej. Na zebraniu powiedzieliśmy na co nam są potrzebne pieniądze i społeczność zgodziła się nam je przekazać. Dostaliśmy 14.304żł i kupiliśmy 6 mundurów bojowych,6 par butów,6 par rękawic i 6 hełmów. Zabrakło nam tylko na kominiarki ale to uzupełniliśmy z prywatnych pieniędzy. W tym roku za pieniądze z rady sołeckiej kupujemy dwa aparaty powietrzne. Może wam udałoby się pozyskać środki z rady sołeckiej.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 21:31:42 wysłana przez marcinosp »

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 03, 2011, 20:21:07 »
Zasadnicze pytanie: jaką korzyść ma gmina z utrzymywania jednostki która ma 10 wyjazdów w roku?

Hmm, dobrze pomysl zanim cos glupiego napiszesz. Po 1- im mniej wyjazdow tym lepiej swiadczy to o jednostce czy gminie. Ty zapewne jestes dumny, ze macie xxxx wyjazdow- powod do uwielbienia i samozachwytu. Po 2- OSP to nie tylko JOT, a pozostale sfery jak MDP, KDP, orkiestra, tradycja, sztandar i wreszcie stowarzyszenie ludzi majacych wspolne pasje. Ty traktujesz wszystko czysto materialnie i liczbowo, a nie o to chodzi przeciez w tej kwestii.

Obys nie doczekal czasow gdy bedzie sprzetu pod dostatkiem, ale nie bedzie zapalonych ludzi mogacych go uzyc...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 03, 2011, 22:51:49 »
@bomberos
Dokładnie przemyślałem to co napisałem. A czy to jest "głupie" to nie Tobie oceniać. Słowo "głupie" jest nacechowane emocjonalnie a nie merytorycznie i nie wiem kim jesteś żeby móc moje odpowiedzi w ten sposób oceniać. Możesz się zgadzać, albo nie. A najlepiej doczytaj dokładnie mój kolejny post, bo chyba nie do końca załapałeś o co chodzi.
No dobra, ale zabrnijmy w to dalej skoro koniecznie chcesz: ja na przykład, jako szary obywatel nie popieram idei by z moich podatków wspierana była "MDP, KDP, orkiestra, tradycja, sztandar". Wolę mieć zapewnione bezpieczeństwo dzięki dobrze wyposażonej i profesjonalnie wyszkolonej jednostce straży pożarnej, choćby 5 km dalej. Mam prawo do takiej opinii? Wydaje mi się że mam ;)

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2011, 16:03:58 »
Kolego rafal.bula owszem po częsci masz rację ale prawda jest taka że aby w przyszłosci miał kto w OSP uczestniczyc w akcjach muszą byc kolejne pokolenia które są do tego przygotowywane przez MDP.KDP również musi istniec gdyż nie każda z jej członkin chce uczestniczyc w akcjach ale również chcą działac w OSP w jakis sposób."orkiestra, tradycja, sztandar" jak ci dobrze wiadomo muszą byc bo w szczególnosci na terenach wiejskich OSP są zazwyczaj jedynymi stowarzyszeniami które wnoszą coś do srodowiska lokalnego,nawet przez uczestnictwo w świętach koscielnych itd.  :mellow:
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2011, 16:14:15 »
OSP, jak sama nazwa wskazuje, to STRAŻ POŻARNA. Nie orkiestra, nie koło gospodyń wiejskich, a STRAŻ POŻARNA, czyli nic innego jak instytucja, na myśl o której powinniśmy czuć się bezpiecznie.
Nie zgadzam się częścią wypowiedzi tutaj. Znam jednostki, które właśnie zepsuła ta "tradycja". Za dużo pierdół, za mało straży, skończyło się to tak, że został Żuk, sztandar i chętni na obstawę Grobu na Wielkanoc. Dotowanie z pieniędzy gminnych tego typu przedsięwzięć (ba, pod przykrywką ochrony przeciwpożarowej  :gwiazdki: jest po prostu chore i ktoś za to powinien się wziąć). Działalność kulturalna? Proszę bardzo, załóżcie sobie stowarzyszenie mające w swoim statucie przede wszystkim właśnie to. A straż proszę zostawić w spokoju.
Przykład? Moja gmina. Dochodzi do patologii, gdzie masa pieniędzy potrafi pójść na koszarówki i mundury wyjściowe dla jednostek, które w ogóle nie wyjeżdżają, a mają ładnie wyglądać podczas uroczystości państwowych i religijnych. Jednostki mające ponad 100 wyjazdów rocznie jeżdżą w ochłapach i dla nich pieniędzy nie ma. Bo co używane, to się szybko niszczy i nie ma sensu kupować nowego.
Nóż mi się w kieszeni otwiera jak sięgnę myślami w tę sferę

I w 100% popieram tutaj Rafała.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2011, 16:18:41 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2011, 22:28:00 »
Jak to miło poczytac wypowiedzi świadczące że są jeszcze tacy którym straż kojarzy się przede wszystkim ze akcjami ratowniczo-gaśniczymi ...  miło, bo od dłuższego czasu często miewam wrażenie że dla wielu członów OSP kultywowanie tradycji , uczestnictwo w różnego rodzaju  imprezach itp jest celem znacznie ważniejszym niz owe akcje...   w wielu jednostkach taka jest obecnie rzeczywistośc -  całkowicie postawiona na głowie , ale tak tak to wygląda na co dzień ...   znacznie więcej energii ( i pieniędzy ) jest inwestowane w te sprawy , które powinny byc dodatkiem  do działalności OSP,  a sprawy podstawowo odsuwa sie  szukając wymówek w stylu " brak środków " itp.
   Aby nie byc źle zrozumianym , pragne wyjaśnic że nie jestem zwolennikiem totalnej likwidacji spraw typu "MDP, KDP, orkiestra, tradycja, sztandar". Jednak tego typu sprawy powinny byc  budowane na solidnej podstawie , a taka podstawą w OSP są własnie owe akcje ratowniczo -gaśnicze i wszystko co z nimi jest związane , czyli szkolenia, cwiczenia itp.  Bo jesli tego nie ma to czego moga się nauczyc w takiej jednostce  MDP ?  jaki jest sens istnienia KDP ? kogo ta orkiestra reprezentuje ? jakie tradycje sie tam kultywuje?  no i co ten sztandar tak naprawde reprezentuje ?  Po co takie stowarzyszenie ma miec w nazwie Straż Pożarna ?
Nie odpowiadajcie na te pytania, bo ja juz nam na nie odpowiedzi ... wystarczy czasami posłuchac opiniii osób postronnych (nawet i tych którzy decyduja o finansach) i widziec ich ironiczne usmieszki gdy patrza na to wszystko , a nawet jak oficjalnie mowią ze jest ok ...
 Tradycje więc trzeba kultywowac , ale te strażackie , a nie imprezowe, festynowe, sportowe.... bo Straż Pożarna to Straż Pożarna, a reszta to tylko dodatek , a nie podstawa...
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2011, 22:35:38 wysłana przez remfire »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2011, 00:29:44 »
Nic nowego tu nie wniose ale chciałbym wyrazić swoje ogromne zadowolnie po tym co napisali moi przedmowcy...duch prawdziwej OSP jeszcze nie umarł..bo niektorzy to OSP kojarza z festynami, imprezy, kosciół ( sam biore udzial i nie mam nic przeciwko) ale nie po to jest OSP by jak to ktoś ładnie opisał bylo kółko gospodyn i wszystko tylko nie ochrona przeciwpożarowa...a jak juz gdzies pojadą to boki zrywac... mam podobnie u siebie tzn w okolicznych OSP..sprzet i nowe nomexy 3 razy tyle ilu członkow a wyjadow rocznie 1 albo 2... brawo za super wydana kase a u nasn 6 nomexow i szmaty jak nic... brak słow...obecnie włąsnie walcze o nowe nomexy.... na razie jak głową w mur

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2011, 07:31:35 »
Praktycznie można rzec -
OSP Jaka czeka nas przyszłość.
Winniśmy się zająć tym co mamy w Statutach.
A UG i inne instytucje jak "chcą" to mogą nam pomóc.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2011, 14:19:45 »
Naprawdę podbudowałem się czytając opinie przedmówców. Myślę, że trafiliśmy w meritum tej kwestii.
Wracając jeszcze do kwestii MDP - ja jestem jak najbardziej za istnieniem tego typu odgałęzień OSP. Tyle, że z małym zastrzeżeniem. Niech zajęcia (przede wszystkim praktyczne) prowadzone będą przez praktyków, dzielących się doświadczeniami i wiedzą (a tylko to naprawdę potrafi zainteresować młodzież), w dzisiejszych czasach  dla młodego chłopaka ciekawsze jest pobieganie z odcinkiem i prądownicą albo posłuchanie o danym sprzęcie niż ubranie go w dresik MDP i wysłanie do obstawy uroczystości gminnej. Albo co gorsza, wciskanie mu, że straż to orkiestra i pieczenie ciast. To dopiero demotywuje.
Nie wiem komu w tym momencie dziękować, ale chyba tylko i wyłącznie Bogu, że trafiłem do jednostki (mowa oczywiście o OSP) w której MDP to przede wszystkim wykłady i ćwiczenia, a hasła typu "orkiestra" padają nieporównywalnie rzadziej niż "gotowość bojowa" i "sprzęt przepalony".
Sztandar - oczywiście jest, reprezentuje nas tam, gdzie wypada, żebyśmy się pojawili. Ale nie pchamy się z nim wszędzie, tak jak ma to w swojej "tradycji" masa jednostek.

Najlepszym wyznacznikiem słuszności tego typu toku rozumowania jest chyba zaufanie ze strony Komendy Powiatowej PSP, która o każdej porze dnia i nocy może na nas liczyć, a tylko w czasie nielicznych akcji podsyła nam wsparcie w postaci PSP (we wszelakiej postaci). Zaufanie wypracowane latami ciężkiej pracy, ćwiczeń, udowadniania, że jest się czegoś wartym.

Pora chyba wrócić do motywu przewodniego tego wątku :) Tak, jak Rafał, niektóre swoje przemyślenia zachowam dla siebie. Dlaczego? Masa różnych doświadczeń. Te przytoczone przez Niego 5km też nasuwa mi masę wspomnień. W sumie raczej ~8-10km, kiedy to auto "sztandardowej" (bingo, idealnie dobrane słowo) jednostki (S-3, KSRG), powiadomionej o zdarzeniu przed nami, mijane było przy bramie wyjazdowej z ich remizy, po czym mogłem słuchać wrzucania nam, że dlaczego nas tak szybko powiadomili, że jakby nas później zaalarmowano to oni by szybciej od nas byli tam. Za taki tok nominowałbym do nagrody Darwina, ale to inna kwestia. Sytuacja wielokrotnie się powtarza(ła). Kultura, sztandar. Do tego pierwsi się pchają. I jak tu człowiek ma być spokojny wiedząc, że otrzymali VW Transportera, masa pieniążków (gminnych) idzie na przerobienie go na "SLRt", belki, malowanie, serwis. Nie, to nie kwestia zazdrości. A mentalność się nie zmieni. Nie mówiąc już o braku myślenia podczas akcji (kolejna nagroda darwina za układanie poszkodowanego na desce głową centralnie pod wylotem układu wydechowego Stara 244, osobiście 3x zastałem taką sytuację). Opier*** od PSP również mało daje. A Transity z policji? Malowanie, serwis, belki świetlne, radiostacje. Grube tysiące złotych tylko po to, żeby auta te raz do roku pokazały się na dożynkach i Dniu Strażaka. Rozdane po takich właśnie jednostkach. A nawet jeśli dojdzie do czegoś, głupia ulewa i pompowanie wody, nie ma komu jechać, a nawet jak przyjadą to z mieszanką bez oleju i zatrą pompę. To już nie kwestia szkoleń, to kwestia tego, że w niektórych miejscach ma się po prostu wyjebane w tak ważne sprawy.
A chce człowiek uzyskać jakieś pieniążki na wspomniane wcześniej umundurowanie mające być przypisane do SLRt (o indywidualnych środkach dla każdego ze względów finansowych można pomarzyć), może to sobie wybić z głowy. Fajnie byłoby, gdyby i na tym autku (najbardziej wyjazdowe; z wiadomych względów prawdziwe i zgodne z normami umundurowanie specjalne jeździ na dwóch gaśniczych) przestały jeździć stare, poszarpane, które dawno powinny być wycofane UPSy (nie, zszywanie ich n-ty raz i n-ta wymiana zamków nie ma już sensu). Mundury wyjściowe i koszarówki dla GLBM S-1 to sprawa najważniejsza. Tego pod dostatkiem. Jutro niedziela, czas modlitwy za koniec kadencji obecnego komendanta gminnego. "Sztandary na swoje, wieta gdzie je odprowadzić".
Komendant na swoje, koniec pajacowania.
Uff, wyżaliłem się, dzień może nie będzie stracony.

Naciskajcie na gminę, ona właśnie ma Wam zapewnić środki na utrzymanie gotowości bojowej. Nie da rady? Zwróćcie się bezpośednio do KP o wsparcie. Jeśli zależy im na Waszej mobilności, na pewno pomogą.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2011, 14:38:57 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 05, 2011, 14:55:58 »
@bomberos
Dokładnie przemyślałem to co napisałem. A czy to jest "głupie" to nie Tobie oceniać. Słowo "głupie" jest nacechowane emocjonalnie a nie merytorycznie i nie wiem kim jesteś żeby móc moje odpowiedzi w ten sposób oceniać. Możesz się zgadzać, albo nie. A najlepiej doczytaj dokładnie mój kolejny post, bo chyba nie do końca załapałeś o co chodzi.
No dobra, ale zabrnijmy w to dalej skoro koniecznie chcesz: ja na przykład, jako szary obywatel nie popieram idei by z moich podatków wspierana była "MDP, KDP, orkiestra, tradycja, sztandar". Wolę mieć zapewnione bezpieczeństwo dzięki dobrze wyposażonej i profesjonalnie wyszkolonej jednostce straży pożarnej, choćby 5 km dalej. Mam prawo do takiej opinii? Wydaje mi się że mam ;)

Jezeli ktos pisze glupio to dla mnie jest to wypowiedz glupia. Wchodzisz w filozofie, a na logice sie nie znasz.
dalej
Moze napiszesz ile masz lat oraz czy sluzysz zarowno w OSP jak i PSP.
Jezeli nie zyczysz sobie by z Twoich podatkow finansowane byly: KDP. MDP, sztandar czy orkiestra w imie bezpieczenstwa to oceniam to jak kolejna gluia wypowiedz.
Zapamietaj sobie to raz, a dobrze: wszystko co najwazniejsze musi miec solidny fundament-wszystko. Jezeli tak nie bedzie to predzej czy pozniej upadnie.
Kilka lat temu tez myslalem podobnie jak Ty- glupio, ale teraz z perspektywy lat widze, ze mocna OSP to atmosfera, ludzie, poswiecenia, a w dalszej mierze sprzet i pieniadze(tylko nie bredz, ze bez pieniedzy to i tak nic sie nie da zrobic).
W mojej OSP jest ok 60czlonkow- sam JOT to 30 osob. Orkiestry brak. Jest KDP IMDP.
Wyjazdow srednio 80-120 na rok. KSRG, 2 razy zwycięstwo w zawodach wojewodzkich  grupa A w ostatnich latach, wieeeele pucharow za 1 miejsca w zawodach gminnych i powiatowych zarowno KDP, MDP oraz grupa A.
W jednostce panuje bardzo dobra atmosfera- nie ma zadnych zgrzytow na linii zarzad-reszta jednostki.
Na dzwiek syreny zbiera sie srednio 12-15 osob i z bolem serca mowi sie strazakowi, ze nie stety 12 osob moze tylko pojechac. Sprzetu mamy coraz wiecej, zarzad dochodzi do sponsorow.
Wierz mi, ze jeszcze 13-14 lat temu jednostka byla w totalnej ruinie. Zuk, kilka moro, pompa PO5. Wg CIebie taka jedostak powinna zniknac z mapy OSP- raz na zawsze. WYjazdow od 1do 5-6 w ciagu roku.
Widzisz jak niewiele(6-7lat, a w sumie kilkanascie) wystarczylo by postawic ja na nogi? Oczywiscia praca u podstaw, anie naglym dostarczeniem 2 wozow, góra sprzetu i pieniedzy. Takie cos przetrwaloby rok moze 2.
Potreba ludzi, ktorzy poswieca sie bezinteresownie, a nie karierowiczow i takich, ktorzy duzo mowia, a malo robia.
Ktos zapyta po co sztandar, KDP, MDP. Wierz mi, ale jak na zebranie walne przyjezdzaja przedstawiciele PSP czy przedstawiciele wladz samorzdowych to "scenka opada"- sa w szoku. Dziwia sie, jak w takiej malem miejscowosci moze dzialac tak preznie OSP. Jeden tylko zaproszony powiedzial, ze czegos takiego nigdy nie widzial i przekazal w wyrazie uznania 10tys zl na sprzet dla naszej jednostki. Wierz mi- takich spontanicznych datkow na przestrzeni kilkunastu lat bylo sporo. Czemu? Bo widzieli nie tylko kilkunastu strazakow-ratownikow, a cala otoczke z KDP i MDP wlacznie.

Nie chce oceniac, ale w Twoim zyciu liczy sie tylko to co materialne, a wierz mi, ze wszystko poza tez posrednio wiaze sie z tym pierwszym. Trzeba jednak sprawe przeanalizowac glebiej, a nie dodac odjac i podac suchy wynik.

A teraz MDP. Sposrod 30 czlonkow JOT-u 24 bylo wczesniej w MDP- od najmlodszych lat oswajali sie z dyscyplina, punktualnoscia, stresem i przygotowaniem fizycznym. To procentuje na przyszlosc i wierz mi, ze prawie nigdy nie wyszkolisz kogos, kto skonczy 18 lat chcacego "gasic pozary" lepiej niz czlonka MDP z zamilowania.

SPrawy sprzetu sa oczywiste. NIe mozna "ladowac" pieniedzy w mundury wyjsciowe nie majac nomex-ow czy innego sprzetu. Srodki ochrony indywidualnej strazaka powinny byc priorytetem, ale marny z nich pozytek gdy nie bedzie odpowiednich ludzi by je zalozyc.

Co do sztandaru- w sformulowaniu Panstwowa Straz Pozarna nic o ni mnie ma, a mimo wszystko chyba kazda PSP ma swoj sztandar, w wielu jest kompania honorowa i normalnym jest udzial w wielu uroczystosciach czy to panstwowych, koscielnych czy innych.
Wszystko sluzy jakiemus celowi. Problem w tym, ze nie kazdy ten cel potrafi dostrzec, z gory skreslajac innych...

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Umundurowanie OSP z kasy gminnej
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 11, 2011, 22:11:36 »
Całkowicie was popieram Panowie. W mojej gminie są tylko dwie jednostki, które rzeczywiście działają, a podział pieniędzy jest praktycznie taki sam na wszystkie OSP... mało tego - na stronie internetowej mojej gminy można "zadać pytanie burmistrzowi" i oczywiście często mieszkańcy piszą do włodarza z różnymi problemami. Ostatnio dwie osoby "oburzyły się", że remizom w ich wsi przydałby się remont. Oczywiście burmistrz na to przystał i wyremontował "na zawołanie" ;]
No cóż... łącznie na umundurowanie i wyposażenie jednostek w mojej gminie idzie 200 tys. zł rocznie... niby dużo (!) ale co z tego... w gminie są dwie jednostki KSRG, a reszta spotyka się na walnym, żeby się się "napić" (niestety, ale tak jest - piszę, co widzę) Wychodzi na to, że niby wszyscy dostają równo... po 20 koła. No ale 8 jednostek ma po 5 wyjazdów na rok i dostają tyle co, my w KSRG, mimo tego, że praktycznie mówiąc nie mają jak się "ubrudzić"  :-\

...a w mojej jednostce w JOT jest 20 osób w pełnej gotowości , z czego mamy 14 nomexów (w tym 10 naprawdę starych i zniszczonych), braki w sprzęcie itd.............
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2011, 22:17:32 wysłana przez CVY »