Autor Wątek: Imienny identyfikator OSP  (Przeczytany 16443 razy)

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Imienny identyfikator OSP
« dnia: Marzec 31, 2010, 11:12:33 »
Witajcie
Czy jest w jakimś rozporządzeniu mowa o miejscu przypięcia do munduru wyjściowego, imiennego identyfikatora?Nigdzie nie mogę tego znaleźć...Z góry dzięki za pomoc
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2010, 12:58:07 »
Zgodnie z wytycznymi ''Regulaminu umundurowania OSP'' tam nie ma miejsca na naszywki ''imienne'' jeżeli chodzi o mundury galowe,a o taki pewnie Ci chodzi. Dopuszcza się na lewym rękawie tarcze z herbem Twojej miejscowości. Aczkolwiek widywałem takie plakietki nad prawą kieszenią marynarki u funkcjonariuszy PSP. Ale ''Oni'' nie są członkami naszego ''Związku'' i mogą mieć inne wytyczne. Odsyłam jednak do lektury ''Regulaminu''

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2010, 13:05:25 »
Odsyłam jednak do lektury ''Regulaminu''
...który ma swoje wady, jest ciut niekatualny i momentami nieżyciowy - nie reguluje pewnych kwestii... No i z tego względu często się go "olewa"... Taką kwestią bez regulacji są imienniki, ale jeżeli kiedyś miałoby to wejść to zapewne bedzie tak samo z tym jak w regulaminie umundurowania PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2010, 13:15:16 »
Paszeko01 nie chodzi mi o naszywki a o coś takiego:
http://solaron.pl/index.php?option=com_rsgallery2&page=inline&id=209&Itemid=69
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2010, 13:31:34 »
nad klapą prawej kieszeni marynarki lub koszuli

Offline Paszeko01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2010, 13:53:18 »
Zgadzam się że ''Regulamin'' jest nie co ''zacofany'' i nie obejmuje wszystkiego. Ale powinniśmy wspólnie dbać o Nasz wygląd a raczej żeby nie wyglądać jak choinka. Dlatego proponuje w mundurach ''galowych'' pozostawić jak jest. Natomiast ''wyjściowym'' popuścić. Tylko pamiętajcie ażeby w ''wyjściowym'' nie nosić sznura galowego i medale zastąpić baretkami.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2010, 14:05:33 »
zapewne zostaną wprowadzone zmiany wraz z wejściem w życie nowelizacji regulaminu. A z tego co wiem to już jest przygotowywana
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2010, 14:11:36 »
zapewne zostaną wprowadzone zmiany wraz z wejściem w życie nowelizacji regulaminu. A z tego co wiem to już jest przygotowywana
Tylko kto nad nim teraz pracuje, i skąd wiadomo że ten ktoś wie czego nam brakuje, co by należało zmienić?

Problem współpracy przy tworzeniu przepisów dla ludzi który mają je stosować w kwestii mundurów niby błahy, ale w innych kwestiach bardzo ważny i powszechny nawet (a może zwłaszcza) w PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2010, 15:10:14 »
Informacja w "Strażaku" numer 12 (grudzień 2009) str. 46.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2010, 15:16:20 wysłana przez kamil237 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2010, 15:14:43 »
Identyfikator imienny dla OSP jest zgodny z załącznikiem nr 3A do regulaminu umundurowania ZGOSP RP z dnia 16 grudnia 2004.
Na dzień dzisiejszy nikt nie zaktualizował wersji Regulaminu Umundurowania zamieszczonego na stronie ZG. Jest w tej chwili opracowywany.
Obiecano, że zostanie zamieszczony w całości jeszcze w tym roku.
W nr "STRAŻAK" 12/2009, lub 1/2010 lub 2/2010 (nie pamiętam dokładnie) jest artykuł
w sprawie identyfikatora imiennego OSP.
http://www.evergraf.pl/viewpage.php?page_id=22

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Identyfikatory imienne w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2010, 15:31:45 »
Witam bardzo serdecznie.

Czy będąc zwykłym strażakiem, nie pełniąc żadnej funkcji w zarządzie OSP, mogę nosić nad prawą kieszenią munduru galowego medalowy identyfikator imienny? Reguląją to jakieś regulaminy? Czy imienniki są przeznaczone tylko dla osób pełniących jakieś wyższe funkcje?

Pozdrawiam

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2010, 17:05:21 »
Witam bardzo serdecznie.

Czy będąc zwykłym strażakiem, nie pełniąc żadnej funkcji w zarządzie OSP, mogę nosić nad prawą kieszenią munduru galowego medalowy identyfikator imienny? Reguląją to jakieś regulaminy? Czy imienniki są przeznaczone tylko dla osób pełniących jakieś wyższe funkcje?
Imiennik nie odzwierciedla żadnej funkcji czy stopnia porostu "pokazuje" z kim mamy do czynienia czyli Nazwisko. Imiennik może nosić każdy tylko żeby nosił go w poprawnym miejscu, tak jak napisałeś. U mnie w OSP większość mundurowych ma Identyfikator imienny i dążymy do tego żeby każdy miał.
pozdrawiam

Offline dexter514

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Podstolicach
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2010, 16:15:35 »
A czy do rodzaju napisu na identyfikatorze dla OSP są jakieś reguły? Bo niektórzy mają całe imię i nazwisko a inni tylko pierwszą literę imienia i nazwisko.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2010, 16:21:38 »

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2010, 16:29:06 »
Ja mam pierwszą literę imienia i nazwisko. W tym wzorze co podał Piotr nie ma określonego czy ma być samo nazwisko czy imieniem. Jest tylko określone wymiarowo i kolorystycznie jak ma to być. I taka rada  na przyszłość nie kupujcie imienników metalowych bo się wyginają lepiej jest wydać trochę więcej na powlekane laminacie czy tam we szkle

Offline dexter514

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Podstolicach
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 06, 2010, 17:15:29 »
firefighter935 to może podasz namiary na jakąś dobrą firmę zajmującą sie takimi sprawami?  :mellow: Czy taki przykład co podał grzela jest twoim zdaniem dobry?
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2010, 17:22:43 wysłana przez dexter514 »

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2010, 17:43:37 »
firefighter935 jeżeli na swoim identyfikatorze masz tylko pierwszą literę imienia to jest to nie zgodne z regulaminem :) regulamin mówi: Zgodnie z uchwałą 40/VIII/2004 Zarządu Głównego ZOSP RP z 16 grudnia 2004 w sprawie zmiany uchwały o sztandarach, mundurach, dystynkcjach i odznakach z Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie § 6 ust. 2 i 3 statutu Związku OSP RP "do ubioru wyjściowego, galowego i letniego można nosić identyfikator z imieniem i nazwiskiem. Wzór identyfikatora stanowi załącznik nr 3a do regulaminu umundurowania. identyfikator nosi się przypięty bezpośrednio przed górną krawędzią klapki prawej górnej kieszeni kurtki mundurowej lub koszuli letniej. Na damskiej kurtce mundurowej identyfikator umieszcza się centralnie z prawej strony, na wysokości połowy długości dolnej klapy kołnierza". Zatem identyfikator używany przez strażaków ochotników ma kształt prostokąta o wymiarach: długość 80 mm i wysokość 13 mm. Powinien być wykonany z czarnego laminatu grawerskiego lub innego podobnego do tworzywa. Litery PEŁNYCH IMION ORAZ NAZWISK powinny być białe i grawerowane czcionką GulimChe, 24 pkt, kontur 0.288 pkt.

Tekst zaczerpnięty ze "Strażaka" nr. 12 grudzień 2009.

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 06, 2010, 17:45:12 »
Mój ojciec robił tu http://www.odznaki.pl/pg004.html , tylko że złoty (PSP). Zamówił ten z laminatu, jest zadowolony. Jedynie igła pinsu mogła by być troszkę dłuższa,bo żeby się dobrze trzymało trzeba nakrętkę mocniej docisnąć ale w użytkowaniu to szczególnie nie przeszkadza. Koszt 3 lata temu 15zł + 22%.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 06, 2010, 19:20:44 »
...identyfikator używany przez strażaków ochotników ma kształt prostokąta o wymiarach: długość 80 mm i wysokość 13 mm. Powinien być wykonany z czarnego laminatu grawerskiego lub innego podobnego do tworzywa. Litery PEŁNYCH IMION ORAZ NAZWISK powinny być białe i grawerowane czcionką GulimChe, 24 pkt, kontur 0.288 pkt.
No ciekawe który będzie taki mądry i z zachowaniem tych parametrów zmieści moje imię i nazwisko - 7+7 liter i żadna z nich to nie jest "I", za to jest dużo "W" :rofl: Zresztą chyba nie tylko ja mam taki problem :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 06, 2010, 19:36:57 »
A wiesz, że też się nad tym zastanawiałem... :) Takie ograniczenie co do długości jest trochę bez sensu no chyba, że jest to tylko minimalna długość. Po prostu nie może być mniejszy bo jeżeli ktoś nazywa się Jan Żak (bez urazy dla wszystkich Janków :) ) to zmieścił by się i w 40 mm :) Ale jeżeli komuś się nie mieści pełne imię i nazwisko to przecież nic nie zrobi i imiennik musi być odpowiednio dłuższy. :) Takie jest moje zdanie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 06, 2010, 20:08:26 »
Ale jeżeli komuś się nie mieści pełne imię i nazwisko to przecież nic nie zrobi i imiennik musi być odpowiednio dłuższy. :) Takie jest moje zdanie.
Nie musi być dłuzszy, bo to szczerze mówiąc w razie czego by głupio wygladało - również niespecjalnie w wypadku np. warunkowego zmniejszenia lub sciśnięcia czcionki - prawdę mówiąc w takim wypadku niema innej opcji jak imiennik "R. Wxxxxxxx". Ale to też tylko moje zdanie :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2010, 22:00:50 »
Opcja z tylko pierwszą literą imienia raczej odpada bo jest to już zupełnie poza standardami OSP. Tak wyglądają imienniki których używają np. w wojsku a skoro już są określone jakieś standardy dla OSP to wypada je stosować :) A tak poza tym to jak sprawdziłem to czcionka GulimChe tak ciekawie modyfikuje literki, że w tych 80 mm można zmieścić 2 x po 9 znaków "W" plus spacja między nimi, wielkość 24 więc myślę, że jednak większość imion i nazwisk powinna się zmieścić a jeżeli już nie to tabliczkę trzeba by zwiększyć nie aż tak bardzo bo 1cm to jest około 2,5 literki W :) (W jako przykład który sam podałeś) :)
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2010, 22:56:11 wysłana przez kamil237 »

Offline dexter514

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Podstolicach
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 06, 2010, 22:24:01 »
Paszeko01 nie chodzi mi o naszywki a o coś takiego:
http://solaron.pl/index.php?option=com_rsgallery2&page=inline&id=209&Itemid=69

A w tym linku powyżej na tych identyfikatorach mieści sie sporo liter tylko ze wykonanie pozostawia wiele do życzenia. A czy PSP ma inny regulamin odnośnie tych identyfikatorów ponieważ jeszcze nie spotkałem strażaka zawodowego który by miał na nim pełne imię i nazwisko??  :huh:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 18, 2010, 19:11:22 »
Informacja w "Strażaku" numer 12 (grudzień 2009) str. 46.

Cytuj
Zgodnie z uchwałą nr 40/VIII/2004 Zarządu Głównego ZOSP RP z 16 grudnia 2004 r. w sprawie zmiany uchwały o sztandarach, mundurach, dystynkcjach i odznakach w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie § 6 ust. 2 i 3 statutu Związku OSP RP „do ubioru wyjściowego, galowego i letniego można nosić identyfikator z imieniem i nazwiskiem. Wzór identyfikatora stanowi załącznik nr 3a (fot.nr 2) do regulaminu umundurowania. Identyfikator nosi się przypięty bezpośrednio nad górną krawędzią klapki prawej górnej kieszeni kurtki mundurowej lub koszuli letniej. Na damskiej kurtce mundurowej identyfikator umieszcza się centralnie z prawej strony, na wysokości połowy długości dolnej klapy kołnierza”.

http://www.strazak.org.pl/content/view/1318/450/

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Imienny identyfikator OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 01, 2011, 13:37:30 »
Witam
Panowie mam pytanie
Jakie jest lepsze zapięcie? Na piny, czy na agrafkę?
Czy identyfikator na agrafkę nie odstaje (nie przekrzywia się) ?
Czy piny nie kują? Czy są wystarczającej długości, aby dobrze się trzymać?
Które zapięcie jest wygodniejsze?

Proszę o spostrzeżenia osób posiadających identyfikatory zarówno na piny, jak i na agrafkę