Autor Wątek: Umiejętność udzielania pierwszej pomocy wśród strażaków- Ankieta naukowa  (Przeczytany 10418 razy)

Offline martha772

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Hej  prosiłabym Was o wypełnienie mojej ankiety (jest anonimowa) dotycząca "Umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród strażaków" gdyż jest to częśc mojej pracy licencjackiej..  :straz:
z góry dzięki 

www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwestionariusz/12884/sec-GCsofsZb

Pozdrawiam  :klol: :kjezyk:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Te pytania tak nie do końca się wpisują  w umiejętności , zakres i procedury Staży Pożarnej.

Offline Ola_88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
bardzo nie do końca... obawiam sie ze wyniki ankiety mogą byc zupełnie nie adekwatne do tego co bedziesz chciala pozniej napisac/wywnioskowac w swojej pracy...
co studiujesz jesli mozna spytac?
"Alicja chciała mieć płomienie co noc. Zapomniała, że płomienie co noc mają tylko strażacy."

Offline martha772

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Ja studiuje Ratownictwo Medyczne .. a odnośnie tej ankiety to promotor ją zatwierdził:) przeglądałam wiele różny ankiet testów z pierwszej pomocy dla strażaków i zakres jest dużo większy

Offline gochniak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
A co z tą ankietą nie tak?? Wiedza którą zdobyłem na kursie pozwoliła mi bez problemu rozwiązać ankietę. Może tylko niektóre odpowiedzi są niedokładnie sprecyzowane.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 11:10:33 wysłana przez gochniak »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Jak napiszę co jest nie tak to , można wyrzucić ankietę do kosza .
 Są pewne niezgodności w procedurach np. w przypadku resuscytacji nie ma u nas  30:2 strażacy w nieobserwowanym  NZK zaczynają od oddechu  , również np. owszem nie możemy podjąć  transportu do szpitala , ale możemy podjąć ewakuacje do szpitala poszkodowanego ,  tak samo  zasadny współpracy z PRM , prawidłowe są dwie odpowiedzi , bo wykonujemy czynności gdy niema dostępu ale również wspomagamy ZRM w ich czynnościach , owszem nie zastępujemy ZRM . ale mieszane np. RKO  z zespołami „P” , „S” czy śmigłem to norma . 

I jeśli strażak był wyłącznie szkolony  zgodnie  KSRG , nie poznał czystych wytycznych ERC  może mieć problem może nie z odpowiedzią , a właściwą interpretacją tego co Autor miał namyśli .

Jako moderator jeśli dyskusja się rozwinie to pozwolę sobie przenieść temat do działu RatowniCtwa Medycznego

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
w przypadku resuscytacji nie ma u nas  30:2 strażacy w nieobserwowanym  NZK zaczynają od oddechu

MIKO raczej od jednego oddechu oddechu się nie zaczyna, skąd masz takie wiadomości ??


Co do ankiety to sądzę, że strażak po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy bez problemu go rozwiąże.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
No od jednego raczej nie , zresztą nie napisałem że od jednego , ale od 30 uciśnięć również na pewno nie .

Poczytaj w naszym dziale Ratownictwo Medyczne – wypowiadają się tam Ratownicy ale również Ci co pisali procedury  .

Aktualne procedury obowiązujące  strażaków KSRG znajdziesz  tu : http://www.straz.gov.pl/data/other/procedury_med.pdf


Poza tym nie wszyscy strażacy  szkolą się na KPP ( Pan minister MSWiA uważa że nie podlega pod ministra Zdrowia długo by tłumaczyć )  , a jak już to często program jest modyfikowany zgodnie z naszymi procedurami ( nazywa się to specyfika służby –pracy  )

I owszem podejrzewam że większość odpowie z twoimi oczekiwaniami , ale to wynik sfałszowany : np. owszem napisałem że nie możemy wykonywać transportu medycznego do szpitala ( bo zdawałem sobie sprawę że autor nie zna do końca naszych uprawnień  , ale jest to nieprawda , bo jak słowo transport  zastąpimy  słowem ewakuacja ,z uwagi na sytuację i stan poszkodowanego mogę go bez problemu przewieść  do szpitala – czytaj ewakuować .  -_-


Offline martha772

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Ja rozumie że można na dwa sposoby to tłumaczyć ale już sie w to nie zagłębiałam jak ewakuacja to ewakuacja a transport to transport. A po drugie pierwsze słysze zeby strażacy mieli inne zasady RKO wytyczne dla wszystkich są takie same.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
No przykro mi ale nie takie same .

Jak już wspomniałem wynika to z specyfiki działań – odmienności przypadków . ERC odnosi się głównie do przyczyn kardiologicznych w przebiegu NZK – główna statystyczna przyczyna . My spotykamy się najczęściej z przyczynami urazowymi . Statystyczne NZK spowodowane np. niedrożnością dróg oddechowych u osoby dorosłej ( w konsekwencji NZK spowodowane uduszeniem ) jest znikome , w pracy strażaków , czyli urazach jest ta proporcja inna  i dlatego inny algorytm RKO .

PS. Podobnie np. zatrucia pożarowe , podstaw rozpocząć od wentylacji – po co uciskać  jak niema tlenu do rozprowadzenia ?

Co do ewakuacji – no nie zagłębiałaś się , ale wielu strażaków może nie przeczytać tego pytania literalnie – i potwierdzić  tak możemy przewozić  do szpitala . 
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 13:34:57 wysłana przez MIKO »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
ale ja myślę MIKO że większość problemów jakie zauważasz wynika z faktu że strażacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem niż z powodu nieumiejętności udzielania pierwszej pomocy. Odpowiedzi jeżeli ktoś przeczyta pytania ze zrozumieniem są oczywiste, a przynajmniej na tyle precyzyjne że mozna domniemywać o co koleżance chodzi. Test ten posiada w większości pytania o jednej odpowiedzi prawidłowej więc można zajażyć "o co kaman".

Problem należy zauważyć w innym drobnym szczególe. Ankieta jest kierowana do wszystkich strażaków, a nie tylko tych po kursach, więc można się spodziewać że ogólny wynik może być słaby przez udział ludzi nie posiadających odpowiednich kwalifikacji do udzielania pomocy. A faktycznie jadąc na wyjazd zawsze się w skladzie znajdzie osoba która takowe kwalifikacje posiada i może skutecznie udzielać pomocy na miejscu działań, co powoduje właśnie tą skuteczność działań ratowniczych. Oczywiście mam tu na myśli strażaków ochotników, bo strażacy PSP w większości takie kursy posiadają. Należy również zauważyć że forum odwiedzają członkowie młodzieżowych drużyn u których zakres wiedzy jest jeszcze nie wystarczający by zmierzyć się z tego typu ankietą, a nikt nie ogranicza ich możliwości udziału w badaniu. Już nie wspomnę o osobach spoza straży które również mogą wziąć udział w ankiecie. Lepszą formą badań byłoby przygotowanie ankiety w formie papierowej i przesłanie jej do kilku jednostek PSP i OSP, ale to i tak nie da gwarancji że osoby ją wypełniającą będą odpowiadać bez pomocy naukowych, czy nie będzie to praca zbiorowa.

Moim zdaniem prawdziwość tego typu badania jest znikoma, a chyba nie o to powinno chodzić w tego typu badaniach
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Trudno zwalić  na czytanie  z  zrozumieniem  fakt,  że żadna  z odpowiedzi tyczących RKO nie wpisuje się w procedury Straży Pożarnej  . A więc zaznaczając  30:2  tak naprawdę popełniam błąd w stosunku do wiedzy którą powinienem znać  . ( A niema wzmianki że to obserwowane NZK  ).  Wniosek  do kitu jesteśmy przeszkoleni mamy  procedury , a  robimy  byka  .  Czyli nie znamy się .
 
A strażacy to nie BLS dla obywateli – a służba zobowiązana do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa medycznego.

W konsekwencji potem jakiś profesor wykorzysta to w jakiejś pracy z wnioskami jakie mu przyjdą na myśl , nie koniecznie z szlachetnymi intencjami .

Chciałem zauważyć również :
"Umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród strażaków"

Wśród strażaków to nie MDP 

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Ja studiuje Ratownictwo Medyczne .. a odnośnie tej ankiety to promotor ją zatwierdził:) przeglądałam wiele różny ankiet testów z pierwszej pomocy dla strażaków i zakres jest dużo większy

Jeśli promotor zatwierdził tę ankietę z takimi błędami ortograficznymi, to... gratuluję promotora! Można wiedzieć któż to taki?
Kompromitacja: zabespieczamy, wyczówalnego...!
Na temat jakości pytań też mam bardzo krytyczne zdanie. Poziom tego testu jest niedopuszczalny, ja wstydziłbym się coś takiego pokazać światu! Naprawdę.   

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
ale ja myślę MIKO że większość problemów jakie zauważasz wynika z faktu że strażacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem niż z powodu nieumiejętności udzielania pierwszej pomocy. Odpowiedzi jeżeli ktoś przeczyta pytania ze zrozumieniem są oczywiste, a przynajmniej na tyle precyzyjne że mozna domniemywać o co koleżance chodzi. Test ten posiada w większości pytania o jednej odpowiedzi prawidłowej więc można zajażyć "o co kaman".

Problem należy zauważyć w innym drobnym szczególe. Ankieta jest kierowana do wszystkich strażaków, a nie tylko tych po kursach, więc można się spodziewać że ogólny wynik może być słaby przez udział ludzi nie posiadających odpowiednich kwalifikacji do udzielania pomocy. A faktycznie jadąc na wyjazd zawsze się w skladzie znajdzie osoba która takowe kwalifikacje posiada i może skutecznie udzielać pomocy na miejscu działań, co powoduje właśnie tą skuteczność działań ratowniczych. Oczywiście mam tu na myśli strażaków ochotników, bo strażacy PSP w większości takie kursy posiadają. Należy również zauważyć że forum odwiedzają członkowie młodzieżowych drużyn u których zakres wiedzy jest jeszcze nie wystarczający by zmierzyć się z tego typu ankietą, a nikt nie ogranicza ich możliwości udziału w badaniu. Już nie wspomnę o osobach spoza straży które również mogą wziąć udział w ankiecie. Lepszą formą badań byłoby przygotowanie ankiety w formie papierowej i przesłanie jej do kilku jednostek PSP i OSP, ale to i tak nie da gwarancji że osoby ją wypełniającą będą odpowiadać bez pomocy naukowych, czy nie będzie to praca zbiorowa.

Moim zdaniem prawdziwość tego typu badania jest znikoma, a chyba nie o to powinno chodzić w tego typu badaniach

daro a ty nie jesteś strażakiem ??
Bo jeżeli jesteś to jak możesz pisać, że większość nie potrafi czytać ze zrozumieniem, chyba że sam się do tej grupy zaliczasz ??
Jest ankieta kto chce niech ją zrobi i tyle !!!
To że pytania nie są poprawnie sformułowane to nie pierwszy raz. Sam spotkałem sie w testach medycznych z niesprecyzowanymi pytaniami i niepoprawnymi do końca odpowiedziami, więc tę sprawę lepiej zostawić w spokoju.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline martha772

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Dokładnie to jest tylko ankieta kto chce to robi nikogo nie zmuszam :) ...nikogo nie bede wyczytywać co jak gdzie napisał tylko ogólnie to ujme i w dodatku nie wszystko co mam na ankiecie zamieszczone będzie wykorzystane  :). Dziekuje wszystkim za wypełnienie jej mimo błedów sprzeczności które "niby " w niej sie znajdują.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
(...)mimo błedów sprzeczności które "niby " w niej sie znajdują.
Żadne "niby". Fakt i SuperExpress są bardziej rzetelni.

 To praca dyplomowa?

Gdyby student poprosił mnie o prowadzenie pracy na bazie podobnego badania, jedyne co by zobaczył, to minę politowania.

Z drugiej strony, "cywilny" dr/prof. nie musi posiadać wiedzy na temat SP. ... ale i nie powinien brać się za coś, na czym się nie zna!
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Długo się jeszcze będziecie wymądrzać i udowadniać sobie kto zna sie lepiej?? Dziewczyna prosi o wypełnienie ankiety i tyle, a co was obchodzi jakie wynik jej z tego wyjdą, to juz jej problem.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline martha772

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
No też tak mysle że wystarczający pojazd dostałam :ksmut: jestem w straży ochotniczej i jakieś pojęcie mam na ten temat co pisze a ciągle ktoś sie musi pastwić nade mną.. spoko a to tylko głupia ankieta  :huh:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Może i głupia  , ale jak podchodzisz do tematu wypada zainteresować się tematem , bo na razie prowadzisz badania na materii  o której nie masz pojęcia.  I nie dziw się protestom i  faktowi że jesteśmy negatywnie nastawieni – naprawdę mamy swoje powody . Zbyt często spotykamy się z wykładowcami , oceniającymi , wyrażającymi opinie o Ratownictwie Medycznym w Straży Pożarnej którzy czynią to nie mając zielonego pojęcia jak to naprawdę funkcjonuje . Na szczęście jest coraz więcej wyjątków od reguły takich jak nap @Kasper  który również  wykłada studentom takim jak Ty ale również ramie w ramie z nami jeździ do akcji  .  Jak nie masz na celu dowodzić fałszywych prawd  oraz wypaść niewiarygodnie w naszych oczach proponuje  doczytaj , poszerz wiedze i przygotuj nową ankietę bez byków . 

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
nie możemy podjąć  transportu do szpitala , ale możemy podjąć ewakuacje do szpitala poszkodowanego

Do kolegi Miko jak ty sobie wyobrażasz ewakuację do szpitala poszkodowanego, mnie zawsze uczyli że ewakuacja to usunięcie ze strefy zagrożenia. No chyba że szpital znajduje się blisko strefy zagrożenia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
To niestety bardzo źle Cie uczyli -  bo w poważnym stanie poszkodowanego każde miejsce poza szpitalem lub opieką ZRM jest dla niego zagrożeniem  .  A co z tym związane jeśli nie możesz np. przekazać go ZRM bo ……….. , możesz podjąć decyzje o ewakuacji do szpitala – na spotkanie z ZRM itd. I niema tu nic do tego technika transportu  i możliwości ewakuacyjne – to kolejne rozważania dla dowódcy na zasadzie mniejszego zła .
 
Banalny przykład: powódź , duże opady śniegu , większe zdarzenie masowe , transport do śmigłowca  nieraz wozy strażackie ewakuowały poszkodowanych – sam również to czyniłem . I po to stworzono te możliwości i tak się to interpretuje – co nieznaczny że masz za karetkę śmigać .

Więc nie można pisać że nie – bo zaniechanie czynności możliwych jest również przestępstwem .

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 230
w sytuacjach takich jak piszesz, przy powodzi zalany teren jest strefą zagrożenia ale w sytuacji gdzie ZRM może dotrzeć, pakowanie poszkodowanego do wozu bojowego bo wyjedziemy na spotkanie z ZRM to przesada
w swoim poście napisałeś jasno i wyraźnie ewakuacja do szpitala więc jak można to rozumieć, a na moją odpowiedź piszesz o całkiem innych sytuacjach gdzie zwykle (transport, ewakuacja, przemieszczanie czy
jak to zwał) odbywa się już po kontakcie poszkodowanego z członkiem ZRM i tak to powinno wyglądać  i mnie tak uczyli
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2010, 09:55:59 wysłana przez nowy998 »

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Miko a co Cie interesuje to że ktos ma braki w edukacji, to jego indywidualna sprawa. Najważniejsze że, z tego co widze, Ty wszystko wiesz najlepiej i starasz sie to każdemu udowodnic, jednoczesnie robiąc z kogos barana który nie ma pojęcia o ratownictwie, bo tylko Ty wiesz jak najlepiej ratowac ludzi, i jestes bogiem na forum...
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Po pierwsze nauczcie się czytać z zrozumieniem  bo wypada – Ja jestem świadom co na pisałem, może z skrótami myślowymi ale na pewnym poziomu uważam że dla każdego jest to zrozumiałe.

Pod drugie nie napisałem że macie sobie wyrywać poszkodowanych z ZRM , każdy KDR ma chyba trochę oleju w głowie i nie podejrzewam ( choć słyszałem o różnych sytuacjach) – jednak ilość i różnorodność przypadków jest tak duża że wykonuje się ewakuację w najróżniejszych przypadkach . I naprawdę w pomysłach daleko wam np. do lekarzy LPR , z nimi już ćwiczyłem chyba wszystko łączni z transportem poszkodowanych po RKO  pod respiratorem i monitorem w kabinie wozu strażackiego czy na skrzyni ładunkowej wywrotki . Ale również ewakuowałem na prośbę ZRM lżej poszkodowanych do szpitali gdy zabrakło karetek . Jak byście zgłębili pewne mechanizmy do końca też byście zrozumieli dlaczego tak , a nie pozostawiono poszkodowanego  aż karetka obróci do szpitala . A więc podnosimy kwestię możliwości i  uprawnień – a nie zasadności bo to indywidualna sprawa  w danej sytuacji .

Po trzecie przez ostatnie kilka lat opisano na tym forum i przedyskutowano w obecności twórcy Ratownictwa Medycznego w Straży Pożarnej każdy z tematów tu podnoszonych . Gdybyście używali opcji szukaj , nie mieli byście głupich pytań .
Po czwarte na tym forum nie występujemy w zamkniętym gronie np. @Kasper uczy strażaków oraz wykłada takim ludziom jak nasza koleżanka ,do tego na co dzień jeździ w PB ,  jakoś nie zgłosił sprzeciwów do  tez głoszonych . I przykro mi ale jego opinia jest dla mnie miarodajna .

Po piąte czynimy to nie by udowadniać  że ktoś się nie zna – a po to by dbać o poziom Ratownictwa Medycznego w Straży bo to praca na żywym człowieku .  Tworzyliśmy to dobrze ponad 10 lat temu i był czas zbierać doświadczenia i korygować błędy ( godzinami dyskutowaliśmy w różnych miejscach między innymi w/w sprawy – był czas wyrobić sobie poglądy )  . Jedyne co się nie udało w niektórych miejscach to  odpowiedni poziom szkolenia co niestety widać . Ale nie zgodzę się by z tego powodu godzić się na  akceptację głoszenia tu kwestii nie prawdziwych , nie zgodnych z obowiązującymi przepisami czy procedurami.  Należy dodać również , że kreator Ratownictwa  Medycznego  w Straży Pożarnej jest czynnym członkiem tego forum i również poświęcił wiele czasu na dyskusję .

Podsumowując odsyłam do działu Ratownictwa Medycznego tam każdy z tematów był poruszony . 

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Miko nie unoś się.przeczytałem wątek i rozwiązałem także ankietę,owszem ma parę błędów, ale nie musisz od razu krytykować dziewczyny na wszelkie sposoby.wyluzuj chłopie.można było to w delikatny sposób jej to powiedzieć np. na privie? i tak jak jeden z naszych kolegów zauważył i niestety muszę się trochę z nim zgodzić uważasz się za lepszego od innych strażaków.
Cytuj
Najważniejsze że, z tego co widze, Ty wszystko wiesz najlepiej i starasz sie to każdemu udowodnic, jednoczesnie robiąc z kogos barana który nie ma pojęcia o ratownictwie, bo tylko Ty wiesz jak najlepiej ratowac ludzi, i jestes bogiem na forum...
Teraz napisze na temat ankiety bo jesteś w stanie mi usunąć ten post. Ankieta zawiera parę błędów, ale zawiera także parę rzeczowych pytań.jesli zostaną wprowadzone poprawki to ankieta będzie jak ta lala.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...