Autor Wątek: Jakie nowe pomysły w OSP  (Przeczytany 11982 razy)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Jakie nowe pomysły w OSP
« dnia: Marzec 18, 2010, 15:00:19 »
Niby wszystko  powiedziane natomiast :
Czy i jak :
Jakie nowe pomysły można wdrożyć w OSP
Jak radzić sobie z brakiem chęci do szkoleń wśród członków .
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2010, 17:08:22 wysłana przez romiwe »

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: jakie nowe pomysły
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2010, 17:04:16 »
Szczerze to ciężko coś powiedzieć na ten temat. Przydało by się żeby MY-ochotnicy mieli więcej szkoleń z zakresu RM, ogólnego pożarnictwa a nawet kierowania ruchem drogowym. A przy okazji przydało by się, żeby stworzyć w strukturach OSP takie jakby gminne JRG. Już wyjaśniam o co mi chodzi.
Żeby w remizach na dyżurach 12 godzinnych w ciągu dnia było 2 strażaków, którzy by siedzieli i wypełniali papiery itp, itd. I byli to kierowca oraz dowódca i dostawali by za to około 1200 zł. Wiem, że pewnie zostane za to skrytykowany, ale liczę się z tym. a po drugie jest to moje luźne przemyślenie.pozdrawiam.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2010, 18:21:02 »
1200zł miesięcznie? ile dyżurów tygodniowo?  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline domel_83

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2010, 18:58:28 »
Bardzo dobry pomysł z tym gminnym JRG,

Coraz mniej ludzi mamy do dyspozycji i nie o to chodzi że ludzie nie chcą tylko po prostu nie mają czasu. W mojej okolicy w ciągu dnia przecież 90 % druhów pracuje i niekiedy nie mogą wyrwać się na dźwięk syreny. Dlatego przydało by się takie 2 osoby w ciągu dnia. Dopilnowanie sprzętu i papierków, których z roku na rok nam przybywa. Chociaż jedna jednostka w gminie powinna mieć takie dyżury.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2010, 19:08:55 »
Taki pomysł tylko rozbije OSP!!!! Bo każdy by chciał być na etacie, dostawać kasę, mieć ubezpieczenia, itp... itd... zaraz podniosą się głosy o przywileje, że fuchę dostają znajomi burmistrza, kasy nie będzie na sprzęt, bo kasa pójdzie na etaty, oraz utyskiwania, że inni robią to za darmo a "oni" za kasę.
Jak gmina jest bogata to oczywiście jej wolno wszystko.... Może sobie wszystkim płacić.
Co do szkoleń, to już do straży przychodzą zapaleńcy, reszta woli posiedzieć w domu niż ćwiczyć ze sprzętem...
pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: jakie nowe pomysły
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2010, 19:36:02 »
Szczerze to ciężko coś powiedzieć na ten temat. Przydało by się żeby MY-ochotnicy mieli więcej szkoleń z zakresu RM, ogólnego pożarnictwa a nawet kierowania ruchem drogowym. A przy okazji przydało by się, żeby stworzyć w strukturach OSP takie jakby gminne JRG. Już wyjaśniam o co mi chodzi.
Żeby w remizach na dyżurach 12 godzinnych w ciągu dnia było 2 strażaków, którzy by siedzieli i wypełniali papiery itp, itd. I byli to kierowca oraz dowódca i dostawali by za to około 1200 zł. Wiem, że pewnie zostane za to skrytykowany, ale liczę się z tym. a po drugie jest to moje luźne przemyślenie.pozdrawiam.
Bardzo dobry pomysł z tym gminnym JRG,
Coraz mniej ludzi mamy do dyspozycji i nie o to chodzi że ludzie nie chcą tylko po prostu nie mają czasu. W mojej okolicy w ciągu dnia przecież 90 % druhów pracuje i niekiedy nie mogą wyrwać się na dźwięk syreny. Dlatego przydało by się takie 2 osoby w ciągu dnia. Dopilnowanie sprzętu i papierków, których z roku na rok nam przybywa. Chociaż jedna jednostka w gminie powinna mieć takie dyżury.
Taki pomysł tylko rozbije OSP!!!! Bo każdy by chciał być na etacie, dostawać kasę, mieć ubezpieczenia, itp... itd... zaraz podniosą się głosy o przywileje, że fuchę dostają znajomi burmistrza, kasy nie będzie na sprzęt, bo kasa pójdzie na etaty, oraz utyskiwania, że inni robią to za darmo a "oni" za kasę.
Jak gmina jest bogata to oczywiście jej wolno wszystko.... Może sobie wszystkim płacić.
Co do szkoleń, to już do straży przychodzą zapaleńcy, reszta woli posiedzieć w domu niż ćwiczyć ze sprzętem...
pozdr.

No i wykrakaliście, wszystkie pomysły idą w tym kierunku:

Cytuj
– Już w tym roku chcemy zmienić organizację akcji ratowniczych. Na terenach wiejskich i w małych miastach część z nich będą prowadzić strażacy z ochotniczych straży pożarnych – mówi DGP Zbigniew Sosnowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Tłumaczy, że obecnie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy jest tak rozbudowany, że będzie można dzięki niemu częściowo odciążyć Państwową Straż Pożarną (PSP).

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/406941,straz_pozarna_ochotnicy_zamiast_zawodowcow.html

Ciekawy pomysł Ministra SW, który przy okazji oszczędzania na swoim podwórku, chce puścić  gminę z torbami.
Ale widać, że statystyki, są mu obce i "myśli", że OSP to tylko do medali i straż przy Bożym Grobie.

Cytuj
Według danych Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności – Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - strażacy zawodowi i ochotnicy uczestniczyli ogółem w 454.852 zdarzeniach, w tym: przy pożarach – 159.122 (tj. 35,0% ogółu interwencji), miejscowych zagrożeniach – 277.887 (tj. 61,1% ogółu interwencji), fałszywych alarmach – 17.843 (tj. 3,9% ogółu interwencji).

1.250.755 strażaków ochotników samodzielnie lub wspólnie z PSP uczestniczyło w 41,9 % ogólnej liczby pożarów oraz 39,8 % ogólnej liczby miejscowych zagrożeń (wypadki, klęski żywiołowe, katastrofy, awarie itp.).

http://www.zosprp.pl/?q=content/dane-statystyczne-kg-psp-dotyczace-interwencji-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-psp-i-osp-0
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2010, 20:21:39 wysłana przez grzela »

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2010, 20:03:25 »
Robn nie musi być do końca tak, że dyżury rozbijają OSP itp. u mnie w okolicy jest jednostka( OSP oczywiście) która pełni 24h na dobę dyżur, jest paru gości którzy (wydaje mi się) są na etacie UMiG i dyżurują coś na zasadzie dyspozytora gminnego. i nie ma wcale jakichś przesadnych głosów o kolesiostwie, braku funduszy na sprzęt bo nieszczęśliwie trafiły do kieszeni dyżurnych czy innego rodzaju pretensje. Wszystko w granicach rozsądku.

Natomiast odpowiadając na pytanie Romiwe odnośnie zachęty do szkoleń.....Myślę że dzisiaj w straży pożarnej służą zapaleńcy, Ci dla których straż coś znaczy a nie jest przykrym obowiązkiem czy przeszkodą w codzienności i takich nie trzeba zachęcać do brania udziału w ćwiczeniach, szkoleniach itp. Takich co tylko "są" w straży osobiście nie wysyłałbym na kursy bo nic na siłę, bo co mi z takich ludzi??
998 C.R.E.W.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2010, 21:14:36 »
Chciałem zauważyć że w Polsce skutecznie funkcjonuje od dłuższego czasu posterunek PSP w składzie mieszanym 2xPSP + 3xOSP

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2010, 21:57:06 »
Oto i przykłady takowych jednostek:
http://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=5766
http://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=2879 A  MANa z tej OSP już gdzieś widziałem  :szalony:

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2010, 00:40:05 »
widzę ze wywołałem dyskusje. pomysł ministra to zły pomysł, żebyśmy odpracowywali nadgodziny zawodowców. a możecie podać mi jeszcze jakieś jednostki OSP które są na posterunku.tylko szkoda że moja jednostka na taki posterunek się nie łapie, bo ma raptem około 30 wyjazdów na rok, czyli bardzo mało a PSP dojeżdża w czasie 15 minut[zazwyczaj] i było by to trochę śmieszne a dodam że stacjonujemy na południu wielkopolski, powiat rawicki, gmina Pakosław.pozdrawiam.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2010, 08:22:57 »
romiwe - napisałeś "brak chęci do szkoleń".  Nie wyobrażam sobie OSP jeżdżącej do zdarzeń a nie przeprowadzających ćwiczeń. Napisz jak takie ćwiczenia organizujesz? Może wspólnie jakoś pomożemy.


Natomiast co do pomysłu który przytoczył grzela, zwróciłem uwagę na te wypowiedź:

– Z szacunków wynika, że tylko w 15 proc. zdarzeń mogą uczestniczyć ochotnicy. Pozostałe akcje są dla nich zbyt niebezpieczne – dodaje Robert Osmycki
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2010, 08:34:27 wysłana przez Piotr_W »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 19, 2010, 08:38:12 »
Nie chodzi mi o to że nie przychodzą na szkolenia tyle że - zdarza się że na 50 zapisanych na szkolenie jest 40 i to jeszcze nie są przygotowani - brak zapoznania się z materiałami .
Takaś jakoś świadomość że szkolenia cytat ze szkolenia
"- są mało przydatne - bo w praktyce nie mają zastosowania."
Sądzę że jak już ktoś pisał 
Przydało by się żebyśmy - ochotnicy - mieli więcej szkoleń z z ogólnego pożarnictwa .Może bardziej ciekawiej lub w praktyce
Jakaś kasa na obozy szkoleniowe ze związku czy inne rozwiązania.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 19, 2010, 09:14:49 »
Częstym problemem jest to, że wiele jednostek wychodzi z założenia "mamy sprzęt - potrafimy go obsługiwać". Wpakować na auto i zapomnieć. Tak nie może być. I nie chodzi mi tutaj tylko o sprzęt typu hydraulika itp., bardzo często widać jak dużym problemem jest sensowne rozwinięcie bojowe, całkowita nieznajomość tematu i jeszcze większa dezorganizacja. Nie raz widziałem sytuację, gdzie linia główna tworzona była z odcinków 52 zamiast 75, "bo co to za różnica". O działaniach na hura chyba nie muszę wspominać. Wielka szkoda, że spora część jednostek całkowicie zlewa temat ćwiczeń, jedyną ich formą są ćwiczenia do zawodów OSP. Póki nie zmieni się mentalność ludzi, szczególnie tych, którzy nie dostrzegli, że czasy się zmieniły i że straż to nie żuk + PO5, do tego czasu nie zmieni się też nic w kwestii szkoleń i ćwiczeń. A dam sobie głowę uciąć, że każda prośba o pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń (czy to wsparcie merytoryczne czy techniczne) do PSP nie zostanie bez odpowiedzi (pozytywnej).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 19, 2010, 09:22:55 »
no i tu jest ten temat który wywołał moje zapytania .

Sheldon

Jak podejść do tego aby ta mentalność zaczęła się zmieniać.Oczywiście nie we wszystkich jednostkach występuje.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 19, 2010, 09:27:18 »
Jedynym skutecznym sposobem jaki znam jest mimo wszystko odmłodzenie kadry zarządzającej strukturami OSP na terenie gminy. Okrutne to, wiem  :gwiazdki: Tyle, że nadal masa młodych ludzi bierze przykład ze staaaarszych kolegów, że bycie strażakiem to posiadanie własnego ubrania koszarowego i pokazanie się w nim czasami. Umiejętności, praktyka, doświadczenie - a po co to.
Nie wiem, może gdyby KP zaczęły bardziej naciskać na kwestię ćwiczeń (nie wiem, pisma do jednostek?) - może coś by się ruszyło.

Również zaznaczę: oczywiście nie we wszystkich jednostkach takowe sytuacje występują  :straz:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: jakie nowe pomysły
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 19, 2010, 11:03:52 »
Żeby w remizach na dyżurach 12 godzinnych w ciągu dnia było 2 strażaków, którzy by siedzieli i wypełniali papiery itp, itd. I byli to kierowca oraz dowódca i dostawali by za to około 1200 zł.

U nas jest na etacie kierowca, jest pracownikiem gminy, pracuje 8h od poniedziałku do piątku, dba o samochody, remize i tak dalej.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2010, 12:16:13 »
Niestety żeby cokolwiek się ruszyło w sprawie poprawy mobilności OSP to są to pieniądze i etaty.
Era chętnych na każde zawołanie społeczników nieubłaganie mija i niestety wymusza to na nas postęp cywilizacyjny.
Wiadomo że o pracę teraz jest dość ciężko i przede wszystkim dba się o swoją rodzinę itd. a więc w wielu przypadkach nie ma możliwości opuszczenia stanowiska pracy na dźwięk syreny.
Szkolenia to samo - brak funduszy, brak systemu wynagrodzenia za uczestnictwo w akcji i szkoleniu zarówno dla druhów jak i ich ewentualnych pracodawców to równa się to brak czasu owych druhów.
Dla mnie jak narazie jedynym sensownym rozwiązaniem jest powołanie gminnych OSP skupiających wszystkie jednostki z danego terenu jako jedna duża OSP i wprowadzenie odpłatnych dyżurów i etatów a także stworzenie systemu który będzie w jakiś sposób wynagradzał to że pracodawca ma u siebie druha ochotnika. Wtedy możemy wymagać uczestnictwa w szkoleniach, przeprowadzać je reguralnie, wprowadzać rygorystyczne badania itd. Ludzie będą bo jest za co się starać.

A skoro są pomysły że OSP ma jeździć za PSP, wiele rzeczy robić za darmoche a każdy w koło bierze za coś wynagrodzenie to będzie nas coraz mniej myślących o tym żeby pomagać innym społecznie.
Bardzo to przykre ale niestety prawdziwe.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 19, 2010, 12:52:06 »
Moim zdaniem, na początek, przydałaby się zmiana przepisów pozwalająca na większą kontrolę PSP nad OSP. Ile to już było afer, pijanych kierowców OSP, gdzie w TV słyszałem wypowiedzi rzeczników prasowych PSP typu: "To jest OSP, my nie możemy nic zrobić...". Albo gdy na akcji- np. pożarze wielu niepotrzebnych druhów lata w spodenkach. Gdyby PSP eliminowało takie zachowania (albo takich druhów), byłoby o wiele profesjonalniej.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2010, 13:37:47 »
Cytuj
zmiana przepisów pozwalająca na większą kontrolę PSP nad OSP
Ha no było by może lepiej tylko jest jedno ale ...

Jakie narzędzia w ręku ma PSP aby coś tak naprawde na siłę rozkazać druhom z OSP  :pyt:

Jak możesz tak naprawdę coś rozkazać człowiekowi który większość rzeczy robi bo chce i poświęca temu swój prywatny czas :pyt:
Zabierzesz mu pensje, zdegradujesz, ukarasz  :pyt: :krzyk:

Konsekwencją tego typu rygorystycznych działań będzie to że w ogóle nie będzie kogo kontrolować ani "ustawiać" :szalony:

Najpierw dajmy tą przysłowiową marchewkę a potem może straszmy a nie na odwrót, nie dasz rady wymusić dyscypliny na kimś komu nic nie dajesz w zamian.

Podejście do karania na każdym kroku i za byle co to już mi dawno zbrzydło w naszym pięknym kraju  :szalony:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2010, 14:10:27 »
Wszystko można tylko trzeba mieć jaja – a w PSP i OSP niektórym niestety ich brakuje – wszystkie mechanizmy są , tylko trzeba nie bać się ich wykorzystywać no i oczywiście nie nadużywać . I za darmo , za kasę , za ekwiwalent , funkcjonariusz , ochotnik niema tu nic do tego . 

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2010, 14:20:22 »
Koledzy, ale kiedy zaczną nas ustawiać po kątach panowie z PSP, bo oni mają takie prawo to ilu z Nas będzie chciało brać udział w szkoleniach?nie mam nic przeciwko temu, żeby nas szkolili, ale żeby robili to z głową a nie wywyższali się nad nami tekstami typu: "My jesteśmy z PSP i nas macie słuchać a najlepiej nie róbcie nic bo i tak nie macie na to uprawnień..."-takiej sytuacji bym nie chciał. A mało razy słychać jak OSP nie może się zgodzić z PSP? W PSP też przydała by się zmiana pokoleniowa, żeby nas ochotników nie traktowali jako szkodników tylko jako "wspólników".
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 19, 2010, 14:48:35 »
@hadamon998 - takich herezji dawno nie słyszałem...
Czy ktoś tutaj wspomniał, że funkcjonariusze z KP mają kogokolwiek rozstawiać po kątach? Chodzi o hmmm narzucenie konieczności przeprowadzania danej ilości ćwiczeń danego typu w danym okresie czasu. Np - 2x w roku ćwiczenia z rat-drog dla jednostek uczestniczących w tego typu zdarzeniach itp. Nikt tutaj nie mówi o żadnym wywyższaniu się. Uwierz, ludzie z PSP niesamowicie mocno doceniają OSP, które im pomagają. Niestety, są też i OSP które chrzanią robotę poprzez całkowitą nieznajomość tematu - chodzi o zmobilizowanie tych jednostek.

Co do "My jesteśmy z PSP i nas macie słuchać a najlepiej nie róbcie nic bo i tak nie macie na to uprawnień..." - to chyba zrozumiałe, że ochotnik ma się w jakiś sposób podporządkować komuś ("sugestiami" mającymi wpływ na końcowy efekt prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych), kto zawodowo zajmuje się tematem a także nie dopuścić do tego, aby osoba bez uprawnień brała udział w akcji lub używała podczas akcji sprzętu, na który dane uprawnienia są potrzebne, to chyba oczywiste. Poza tym, to właśnie najbardziej osoba z PSP nadstawia tyłek, przyzwalając na takie coś.

Uwierz, nie chodzi tutaj o zwiększenie przepaści między OSP a PSP, tak, jak to sugerujesz, a o POMNIEJSZENIE jej. I tak jest już coraz mniejsza.

Pozdrawiam, (żeby nie było wątpliwości) strażak OSP i PSP. (kolejność alfabetyczna).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 19, 2010, 15:46:53 »
Pewno że wszystko moża i jak najbardziej trzeba zmniejszać różnice między OSP a PSP. Mechanizmy są, ale co z tego jak w wielu przypadkach, w zależności od władz samorządowych, jest lepiej lub gorzej dla OSP. Będzie wójt/burmistrz przychylny straży to będą pieniądze na szkolenia i sprzęt, będzie taki co go to mimo obowiązków nie interesuje to straż guzik dostanie. Znam takie przypadki niestety.

Jak najbardziej jestem za szkoleniami tak żeby ludzie z jednostek OSP znali kolegów z PSP i odwrotnie. Po takich szkoleniach, wspólnych ćwiczeniach każda akcja przebiega całkiem inaczej.
Tylko jakoś ostatnio odnoszę wrażenie że nasi możnowładcy chcieliby wszystko zrobić jak najmniejszym kosztem. Bez poniesienia niezbędnych kosztów raczej lepiej nie będzie.
Efekt taki że coraz więcej zrzuca się na sam dół, czyt. coraz większe obowiązki na OSP, okrojone obsady PSP a roboty więcej. Dłubanie przy systemie emerytalnym itd. ... przykładów można podawać i to wiele.
Wynikiem takich posunięć jest tylko coraz większa niechęć ludzi do działalności w OSP co widać i nerwowość w szeregach PSP. A to się dalej przekłada często na jakieś wzajemne konflikty między obiema formacjami.
Przede wszytkim to Państwo musi zadbać żeby ludzie chcieli działać w OSP a nie żeby Ochotnik często musiał za wszystkim biegać sam.
Dla przykładu, kolega mieszka obecnie w Glasgow i od niego wiem że tam ktoś kto chce być w "OSP" to musi przejść badania, szkolenia, kurs  i potem ma wyznaczony  :krzyk: jeden dzień dyżuru tygodniowo :krzyk: Do tego obowiązkowo musi raz w miesiącu stawiać się na wyznaczone szkolenie i to robi bo inaczej może stracić to stanowisko i nie otrzymać wynagrodzenia za swój poświęcony czas. A ma o co się starać bo rocznie ponoć to ok 8tys. funtów.

Podsumowując jeśli będzie system ogólnokrajowy dbający i zachęcający do pracy jako strażak ochotnik to z weryfikacją i chęcią ludzi do szkoleń i działań nie będzie problemu.
Uważam że jeśli to podejście do ochrony ppoż się nie zmieni to stopniowo fachowość i mobilność ochotniczych straży pożarnych ulegnie degradacji.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2010, 19:31:20 »
Że tak powiem "uzawodowienie" OSP, może nie tyle w formie pracy, ale wynagrodzenia za gotowość, poświęcony czas, szkolenia... Jakieś większe przywileje wynikające z faktu bycia ochotnikiem... Bo powiedzmy sobie szczerze - wszystko na razie jest na zasadzie takiej jak kiedyś, czyli społecznie i za "dziękuję", ale czasy się zmieniły bardzo. Szkolenia, badania, masa papierów, coraz większe wymagania - nikt nam życia nie ułatwia, tak jak choćby te nowe wymagania odnośnie badań lekarskich, czy sytuacji mojej z zeszłego roku, gdzie pracodawca nie zwolnił mnie na ćwiczenia (gminne), to musiałem wziąć urlop ze "swojego czasu"...W państwowej firmie! Na akcje jeszcze nie musiałem brać urlopu, ani się usprawiedliwiać, ale sądzę, że byłyby problemy, i to przez duże P. :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Jakie nowe pomysły w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2010, 20:17:08 »
A może zamiast karać i robić problemy OSP, które "partolą" robotę, lepiej nagradzać te, które działają tak jak trzeba? Nie mówię tu o wciąganiu do KSRG, tylko np o dodatkowej kasie itp. Marchewek jak ktoś będzie chciał to wiele znajdzie, a nie musi zaczynać od kija.