Autor Wątek: Rola po SAPSP a SGSP  (Przeczytany 12920 razy)

Offline Sheriff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Rola po SAPSP a SGSP
« dnia: Marzec 10, 2010, 14:39:19 »
Witam.
W tym roku piszę maturę, do tej pory myślałem, żeby iść do SGSP, ale nurtuje mnie jedna rzecz:
Czy oficer po SGSP nie dostaje przypadkiem wygodnej pracy za biurkiem?
Chciałbym przysłużyć się czymś społeczeństwu, więc wolałbym jeździć na akcje, niż siedzieć w biurze pisząc raporty, a o funkcjach pełnionych na poszczególnych szczeblach nie mam najmniejszego pojęcia. Zdecydowanie łatwiej byłoby mi się dostać do SGSP niż do SAPSP, z racji tego, że jestem na profilu mat-fiz, a nie bio-chem-fiz, ale wizja tego, że moje marzenia o ratowaniu ludzkiego życia ległyby przez to w gruzach sprawiły, że nie wiem już, gdzie powinienem kandydować.
Zatem mógłby ktoś mniej więcej powiedzieć mi, jak wygląda praca mł. aspiranta, a jak mł. kapitana?

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2010, 15:51:52 »
Ogólnie jest tak, że na powiecie ze stopniem kapitana duża szansa że pójdziesz za biurko, choć nie zawsze, w większym mieście jest duża szansa zę będziesz na podziale.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline Sheriff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2010, 16:07:46 »
Hmm... A jest jakakolwiek możliwość decydowania o swojej roli? Np. składanie wniosków o przydzielenie do akcji zamiast za biurko (z realną szansą na ich pozytywne rozpatrzenie oczywiście)?

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2010, 17:18:30 »
Na pewno w aspirantce kładą większy nacisk na sprawność fizyczną niż na naukę, natomiast idąc SGSP musisz się nastawić też na solidną naukę. Po szkole ze stanowiskiem jest różnie, tzn. po SGSP możesz albo mieć wygodną pracę za biurkiem, albo trafić na podział bojowy. Kończąc SAPSP masz większe szanse na to, że będziesz na podziale niż za biurkiem. Ale na to niema reguły, a wszystko zależy jakie będzie zapotrzebowanie w jednostce.
Jeśli chciałbyś do aspirantki to sądzę, że jak jesteś dobry z fizyki i zacząłbyś się przykładać do chemii to dałbyś radę z testami ;)
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Sheriff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2010, 17:42:34 »
Skoro już mowa o przydzielaniu do jednostek... Jak to jest z przydziałem do miast? W sensie - po ukończeniu SGSP/SAPSP ma się z tego co wiem zapewnioną pracę na stanowisku odpowiednio mł.kpt./mł.asp., ale z możliwością zadecydowania o mieście, do którego zostanie się przydzielonym? Czy po prostu patrzą na listę jednostek w Polsce, w których brak funkcjonariuszy na odpowiednim stanowisku i jak się ma pecha to można trafić i do jakiejś wsi 50km od najbliższego miasta?

Offline Porucznik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2010, 17:50:07 »
A to już zależy od kierownictwa w KG PSP. Są lata, że większość lub prawie wszyscy trafiają tam gdzie chcą i są tam wolne etaty, a są też takie jak np. 2006 r. kiedy to większość aspirantów została rozrzucona po całym kraju co dalej tłumaczono "niedoborem kadry w niektórych miejscach kraju i przesytem w innych". Oczywiście część strażaków przeniosła się w swoje rodzinne strony o ile zainteresowani komendanci wyrazili zgodę na to. Tak że nie ma reguły na to kto i gdzie pójdzie. A czas od czasu ktoś z małopolski czy podkarpacia będzie musiał iść nad morze...

Offline czyzby91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2010, 18:27:01 »
Witam,
pozwólcie że przyłącze się do dyskusji. Jestem w podobnej sytuacji jak autor wątku. Mam pytanie odnośnie wyników z matur oraz ocen na świadectwie po ukończeniu LO. Czy grają one dużą rolę przy dostaniu się do SAPSP oraz SGSP oraz czy brane są pod uwagę dodatkowe przedmioty zdawane na maturze ?

Dzięki z góry za odpowiedz.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2010, 19:03:12 »
Wszystko to już było i to całkiem niedawno, polecam zapoznać się z wątkiem "Kwalifikacje oficerów" a dokładnie od następującego miejsca http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1705.msg144258.html#msg144258
Wiele odpowiedzi już padło więc nie ma co tego powielać

Offline czyzby91

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2010, 01:43:44 »
Mam jeszcze pytanko odnośnie wychodzenia oraz czasu wolnego w SA. Czy edukując się przez 2 lata w szkole mam możliwość wyjścia poza teren budynku? Mogę opuszczać budynek kiedy mi się podoba, czy za każdym razem potrzebna jest przepustka? Czy jest jakiś regulamin który to jasno określa? Na jakiej jest to zasadzie??

z góry dzięki za odpowiedzi :-)

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2010, 08:58:54 »
Oczywiście, że jest regulamin:D Ale o ile się nie mylę to ten temat jest już gdzieś na tym forum opisany.

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2017, 11:51:41 »
Minelo kilka lat od tego watku i pewnie wiele sie pozmienialo  jak to w PSP ;)
Jak sytuacja wyglada aktualnie? Konczac SGSP jest jakas wieksza szansa na podzial z mozliwoscia ubiegania sie o miejsce pracy we wlasnym zakresie, czy tylko przydzial KG?
A jak to jest po aspirantce? Bo juz nie slyszy sie zeby aspiranci obstawiali stanowiska biurowe, tylko trafiali na podzial... Nawet w drugi koniec Polski od zamieszkania ;)
Stoje przed wyborem szkoly, i chcialbym po szkole pracowac na podziale, ale tez chcialbym skonczyc SGSP :straz:

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2017, 20:20:36 »
Od jakiegoś czasu obowiązuje Zarządzenie KG absolwenci Szkół minimum 2 lata na PB. Przynajmniej tak jest w teorii a jak to wygląda w praktyce ze swojego podwórka mogę potwierdzić młodzi jeżdżą na Podziale.

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2017, 22:51:06 »
Tak, tak slyszalem o tych 2 latach... Ale absolwenci SGSP sa przenoszeni ponoc na "biura" nawet przed okresem 2 lat, rozkazem KG.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2017, 22:54:32 wysłana przez fireldz »

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Rola po SAPSP a SGSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2018, 10:10:41 »
Tak, tak slyszalem o tych 2 latach... Ale absolwenci SGSP sa przenoszeni ponoc na "biura" nawet przed okresem 2 lat, rozkazem KG.

Czy mógłby ktoś podesłać to zarządzenie?