Autor Wątek: Działania dodatkowe OSP  (Przeczytany 5091 razy)

Offline 3Bird

  • FireFighter
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • By dostawać więcej od życia,dawaj więcej od siebie
Działania dodatkowe OSP
« dnia: Luty 05, 2010, 11:56:20 »
Witam wszystkich ochotników :krzyk:
drodzy koledzy, właśnie poszerzyłem grono członków OSP z czego jestem bardzo zadowolony   :straz:  jednak na wstępie, w oczy rzuciła mi się pewna kwestia, a mianowicie, zbyt rzadkie zebrania - u nas odbywają się raz w miesiącu oraz za małe zaangażowanie w różnego rodzaju działania na rzecz naszego chlebodawcy - ukochanej Gminy.
Mam pytanie, jak to się odbywa u Was, ile razy (np. w miesiącu) się spotykacie, oraz na czym głównie polegają Wasze obowiązki :pyt: Pytam dlatego ponieważ chciałbym podsunąć kilka pomysłów na zwiększenie zaangażowania się OSP w życie publiczne Gminy. Sądzę że nasze ochotnicze ręce i głowy do pracy można śmiało wykorzystać w różnego rodzaju zbożnych celach :krzyk:

Za jakiekolwiek podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.  :straz:
Pozdrawiam ochotniczą brać :krzyk:   
Tyle człowiek jest wart, ile drugiemu pomóc może...

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2010, 12:50:06 »
Cytuj
działania na rzecz naszego chlebodawcy - ukochanej Gminy.


Cytuj
(...)zaangażowania się OSP w życie publiczne Gminy

Co masz na myśli?? bo ja jakoś nie rozumiem, co chcesz robić dla swej ukochanej gminy??  jakie "działania dodatkowe"?? po co??

trochę sprecyzuj o co chodzi...
998 C.R.E.W.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2010, 13:00:16 »
można śmiało wykorzystać w różnego rodzaju zbożnych celach

Myślę że nie na tym ma polegać pożarnictwo. Straż pożarna nie może być od zbożnych celów - bo w innym przypadku będą Was wykorzystywać do wszystkiego. Zacznie sie od wypompowywania terenów, malowania masztów na flagi (bo urząd nie ma aż tak długiej drabiny i kto to ma zrobić), a skończy na prośbie o położenie kostki przed urzędem gminy bo kryzys i nie ma funduszy. Ja na Waszym miejscu bym się dobrze zastanowił co chcecie osiągnąć bo przez takie wchodzenie w d..ę wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) możecie więcej stracić niż zyskać. Z poczatku jest wszędzie dobrze - urząd to doceni, po pewnym czasie jednak zacznie wymagać - jak od zwykłaj przeciętnej firmy na ich usługach.
W mojej OSP również staramy sie pomagać miastu w jego funkcjonowaniu ale nigdy nie wychodzimy z inicjatywą tylko nas proszą o pomoc, a my po narzekaniu (chcąc - niechcąc politycznej zagrywce) robimy robotę za co nas całują w ręce. Bo w Polsce dobrze zna sie powiedzenie - "Daj palec, a zabiorą Ci całą rękę".
Pomagać można - ale trzeba wyznaczyć granicę kiedy się jeszcze pomaga, a od kiedy staje sie już być wykorzystywanym!!!

A takich zadań jest dużo: od malowania masztów, wieszania karmników dla ptaków, mycia placów, zalewania lodowisk na placach szkolnych, zrzucania śniegu z dachu, mycia wiat przystankowych, zabezpieczania imprez miejskich, wynajmowania sali OSP dla innych stowarzyszeń za darmo (choć mają swoje siedziby, ale po co ogrzewać zimą), wieszania tabliczek z nazwami ulic, przepychania studzienek kanalizacyjnych, naprawy hydrantów naziemnych i podziemnych itd., itp.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2010, 13:13:12 »
Widzę  że  na  naszych  plecach  chcesz lansować  swoją  skromną  osóbkę.  :klol:
Na ale jesteśmy po to aby pomagać więc:
Skoro  obradujecie  co miesiąc, to nasuwa się pytanie oczym skoro domniemam że nic nie robicie.  :milcz:
Proponuję  zmienić  nazwę  zebranie  na  szkolenie  i  poświęcić ten czas  na  bardziej  efektywny cel.
Ja  uznaję  zasadę  jest problem to jest zebranie, ale też tylko prezydium. Opinia  reszty jest znana w zakulisowych dyskusjach.
 Robić  możesz wszystko  szczególnie te fizyczne  prace (a czasami  ktoś  ci  powie  dziękuję ).
Tak więc zimą  odśnieżasz nie tylko dachy ale i inne  miejsca które pług zasypał.
latem podlewasz kwiatki, gonisz pszczółki i inne  owady  i  gady.  Z  bardziej  trudniejszych  zadań  wymienił  bym kalendarz strażacki (toć to nasza tradycja) oczywiście  nasz własny nie kupiony w zarządzie; tematyczny folderek (ulotka) np.bezpieczna woda, czy droga do domu; zorganizowanie dnia dziecka, lub przy jakiejś imprezie pokazy sprawności i sprzętu.
Myślę  że  to na razie wystarczy.
No to lansuj  się  młody.  :tuba:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline 3Bird

  • FireFighter
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • By dostawać więcej od życia,dawaj więcej od siebie
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2010, 13:13:33 »
"A takich zadań jest dużo: od malowania masztów, wieszania karmników dla ptaków, mycia placów, zalewania lodowisk na placach szkolnych, zrzucania śniegu z dachu, mycia wiat przystankowych, zabezpieczania imprez miejskich, wynajmowania sali OSP dla innych stowarzyszeń za darmo (choć mają swoje siedziby, ale po co ogrzewać zimą), wieszania tabliczek z nazwami ulic, przepychania studzienek kanalizacyjnych, naprawy hydrantów naziemnych i podziemnych itd., itp."


Dzięki chłopaki za zainteresowanie tematem, Daro - właśnie o tego typu działania mi chodziło, potwierdziłeś także moje wcześniejsze obawy co do wykorzystywania w nadmiarze OSP przez lokalne władze.

W każdym razie szukam sposobu na intensywniejsze i bardziej pożyteczne zagospodarowanie czasu ochotników.

Meku, pisząc w swoim pierwszym poście o naszych comiesięcznych spotkaniach nie ukrywam że można więcej robić - stąd moja prośba do Was drodzy koledzy o przedstawienie, swoich obowiązków, zadań czy zagospodarowania czasu abym mógł także podpowiedzieć czy próbować wcielić je w nasze realia.

Jeżeli ma ktoś jakiekolwiek pomysły proszę o podpowiedzi.   :straz:

Pozdrawiam serdecznie.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2010, 13:38:54 wysłana przez 3Bird »
Tyle człowiek jest wart, ile drugiemu pomóc może...

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2010, 13:44:06 »
Dorzucę  jeszcze:
Jest najlepsza pora na akcję  "1% dla strażaków".
Zrób ulotki z wzruszającym tekstem i w teren z nimi.
To nie tylko sponsoring,  ale i przypominasz mieszkańcom  o  swoim  istnieniu.
Pozdro i bez obrazy za poprzedni post (to tylko żarty)   
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2010, 13:53:45 »
Chyba mocno się nudzisz pobędziesz troszkę w OSP to nie będziesz taki skory do tych dodatkowych działań.
Co do spotkań to w remizie codziennie ktoś jest prócz niedzieli a jeśli się nudzicie to jest tyle szkoleń treningów itp, że czasu wam na to wszystko zbraknie.

Nie wszystko można robić na siłę i uszczęśliwiać ludzi bo czasem to się odwróci przeciw wam...

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2010, 18:35:34 »
jeżeli na prawdę Wam się nudzi to możecie nakręcić filmik wyjazdowy... albo jakieś instruktażowe filmy ;) Na pewno się wielu osobom w internecie spodobają  ^_^

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2010, 14:08:30 »
W pojęciu "straż pożarna" doszukuję się (osobiście) tylko i wyłącznie dwóch słów: straż i pożarna. I tego się trzymajcie, naprawdę. Ćwiczenia, ćwiczenia, manewry, szkolenia. Tego się trzymajcie i w tym kierunku idźcie. Chcecie działać "zbożnie" - proszę bardzo, ale dlaczego pod skrzydłami STRAŻY POŻARNEJ? Załóżcie jakąś inną organizację a w ramach STRAŻY POŻARNEJ (w tym przypadku - ochotniczej) zajmujcie się tym, czym zajmuje się STRAŻ POŻARNA.


Dla przypomnienia....
Cytuj
Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stra%C5%BC_po%C5%BCarna
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2010, 20:36:24 »
Jak się szanujecie tak Was będą jako jednostke szanować.
Dziwnym trafem OSP które mają bardzo dużo wyjazdów do akcji jakoś dziwnie nie chcą słyszeć o odśnieżaniu dachów, podlewaniu kwiatków czy malowaniu trawy na zielono  :rofl:
Straż jest od jeżdżenia do akcji czyli pożary, miejscowe zagrożenia itd. a nie jako firma remontowo-budowlano-porządkowa kogokolwiek.
Pomagać trzeba ale bez przesady  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Działania dodatkowe OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2010, 21:42:06 »
Normalnie ręce opadają !!!
Kolego 3Bird naprawdę tak się nudzicie, czy tak się chcecie wykazać lub przypodobać Władzą !!!
Tak jak koledzy wspominali, mamy statutem i tam określone prawa oraz obowiązki !!! No nie ma co przesadzać z tą dobrocią do gminy, a jak ludziom chcecie pomagać to proszę teraz są tony śniegu do przewalania - to do dzieła !  ^_^

I jeszcze jedna kwestia bo do końca nie zrozumiałem - kto się spotyka raz na miesiąc ???
Zarząd OSP, czy grupa strażaków ??? jak Zarząd to ok. ! a jak strażacy to coś za mało !
U nas praktycznie co dzień są strażacy w remizie ! A do pracy zawsze coś jest !
Pozdrawiam  ^_^