Autor Wątek: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?  (Przeczytany 11814 razy)

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« dnia: Styczeń 13, 2010, 20:06:01 »
Jako , że nie znalazłem za wiele na forum odnośnie poduszek pneumatycznych (podnośnikowych) a mamy zamiar takowe kupić proszę o pomocy . Jak skonfigurowalibyście podstawowy zestawu ratownictwa pneumatycznego oczywiście z możliwością późniejszej rozbudowy , jaką firmę polecacie? jak by to wyszło mniej więcej cenowo? Proszę również o wypowiedzi odnośnie obecnie wykorzystywanego sprzętu u was w jednostkach jak się sprawuje itd. co polecacie a co odradzacie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2010, 22:40:47 »
W większości jednostek, które takowe zestawy posiadają - królują poduszki Vettera.
Mowa o poduszkach wysokiego ciśnienia niskiego podnoszenia.

http://www.basystem.combiz.pl/start.php?str=poduszkipneumatyczne (sekcja "PODUSZKI WYSOKOCIŚNIENIOWE 8,0 bar"). Jeśli chodzi o konfigurację - najczęściej dwie poduszki, np. V 24 (lub V 24L) oraz V 18. Takie powinny być wystarczające, jeśli chodzi o wrzucenie ich na GBA / SLRT. W przypadku konkretniejszych zdarzeń, zapewne dojedzie sprzęt wyposażony w urządzenia o wyższych parametrach, na pierwsze "uderzenie" wymienione przeze mnie powinny wystarczyć.
Przewody wysokociśnieniowe, dwie sztuki (np. 5 i 10m). Do tego obowiązkowo reduktor ciśnienia (z przyłączem do butli), manipulator ("dozownik" ciśnienia do poduszek), opcjonalnie końcówka z zaworami (pozwalająca na napełnienie poduszki, zamknięcie zaworu i odłączenie jej od układu - pozostawienie nadal dopompowanej) - przydatne, jeśli planujemy mieć więcej poduszek niż przewodów wysokociśnieniowych. Napełniasz, zamykasz, odłączasz i idziesz napełniać kolejną. Do napełniania - standardowa butla 6-litrowa, czy to wyznaczona do tego czy odłączona z aparatów ochrony dróg oddechowych, bez znaczenia.
Jeśli chodzi o manipulator, najczęściej spotykane są dwie wersje. Są to druga i trzecia pozycja z poniższej ulotki. Drugi oparty jest na zaworach kulowych, obsługiwanych ręcznie, drugi sterowany jest dżojstikami na konsolecie. Opcja z zaworami obsługiwanymi ręcznie oczywiście tańsza.

http://www.flamis.pl/pdf/get_file.php?id=139 - tutaj troszkę fotek i info :-)

Z rozbudową również nie będzie problemu, wszystkie poduszki tej "klasy" pracują przy ciśnieniu 8bar, jednak wraz ze wzrostem właściwości poduszki, rośnie zapotrzebowanie na powietrze, jednak to też nie problem, ponieważ w każdej chwili można zamknąć układ i podłączyć nową butlę, a "największa" poduszka do pełnego napełnienia potrzebuje niecałe 1500 litrów (butla dobita do 300atm ma ich 1800). Także pozostałoby jeszcze 300 litrów przy ciśnieniu ~50atm ;-)

Jeśli chodzi o Vettera, na pewno łatwiej jest z dostępnością serwisu (przeglądy). Na 90% Wasza KP posiada na swoich autach zestawy Vettera - można by się do Nich podczepić na czas przeglądów. Poza tym - jest raczej bezproblemowy, prosty i przyjemny w obsłudze, poduszki są mocnymi konstrukcjami, w sumie żadnych mega technologii tutaj nie ma, żeby mogło się to popsuć. Jeśli chodzi o kwestie cenowe - niestety nie doradzę, a nie chcę strzelać i wprowadzać Cię w błąd. Poza tym - kupując konkretny zestaw - na pewno dostaniecie lepszą cenę. Poczekaj na więcej odpowiedzi i wystosuj zapytanie cenowe przedstawiciela tej (lub innej) firmy.

Dostępne są również podobne zestawy Holmatro, nimi nie miałem okazji się jeszcze bawić.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2010, 23:06:45 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2010, 23:13:26 »
Na początek proponowałbym Wam poduszki SAWA są tańsze o ponad 50% a technicznie podobne do Vetter i Holmatro. Poduszek przecież nie używa się tak często, więc po co przepłacać.     

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2010, 16:18:21 »
polecam poduszki  SAVA , jakościowo sa lepsze od vettera i holamatro ( holmatro generalnie nie produkuje poduszek , sa robione w innej fabryce) , SAVA ma najwiksza mozliwosć piętrowania poduszek , od tego roku zapewnia bezpłatne szkolenia serwisowe dla straży ( poduszki są proste w serwisowaniu i wystarczy u uzytkownika przeszkolenie osoby do kontroli po uzyciu ) czyli koszty serwisu zadne , no i cena 20-35% taniej od konkurencji - w dzisiejszych czasch bezcenne :))

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2010, 18:05:54 »
może dorzucę jeszcze jedną firmę Resqtec, dawniej Zumro: http://www.resqtec.eu/content/nt-bag-series.php przedstawicielem jest firma Compart http://www.ratownictwo.com.pl/str_ratownicze.htm

Nie znam ceny ani parametrów ale ich system "piętrowania" wygląda na bardzo stabilny.

Trochę podłączając się do pytania - ile warte mogą być oferowane przez niektóre firmy używane poduszki i osprzęt? Czy raczej ten sprzęt należy uznać za zużyty i nie zwracać na niego uwagi,czy może jest sposób by go sprawdzić i bezpiecznie używać.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2010, 23:05:25 »
Nie ma prostego sposobu sprawdzenia jakości używanych poduszek. Można się bawić w ciśnienie próbne np. 1,5 ciśnienia roboczego ale jaka pewność że wewnętrzny kord przy następnym użyciu po próbie ciśnieniowej nie pęknie z powodu tzw. zmęczenia materiału długoletnim używaniem.
Poduszki produkowane są z prawie tego samego materiału co i opony samochodowe.
Chodzi o tkaninę pokrytą warstwą gumy. Sava robi poduszki i  opony. Vetter korzysta chyba z mat. Good Year. Dlatego z poduszkami jest podobnie jak z oponami używanymi.
Jak dobrze trafisz to pojeździsz tutaj poużywasz długo i będziesz zadowolony, a jak kiepsko to na oponie wyskoczą guzy albo pęknie i z poduszką tak samo. 
Tak więc decyzja należy do kupującego opony i poduszki.

A tak przy okazji ...Panie Mariuszu ja tak wcale nie cieszyłbym się z możliwości  większego "piętrowania poduszek" (2 piętra to max). bo z większym piętrowaniem "piętruje się"
ryzyko wysunięcia się piętrowanych poduszek. Co do reszty Pana wypowiedzi to nie chwaląc się pierwszy zareklamowałem Savę :kusm: i w pełni się z Panem zgadzam, ale wyrażenie "jakościowo lepsze od ...." przemilczę i powiem, ze są "o zbliżonej jakości"  ^_^,podobnie jak opony Sava i Good Year..       
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2010, 23:12:50 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2010, 10:02:45 »
Sava juz nie produkuje opon , produkcja poduszek i inych wyrobów gumowych została odddzielona , za pienieadze ze zbycia opon zostały zakłady mocno zmodernizowane ,  SAVA jest producentem pneumatyki dla wielu odbiorców pod logo odbiocy ( na rynku niemieckim cała pneumatyka SAVY jest pod logo WEBER)
generalnie wyroby są ok
a co do pietrowania , możliwośc pietrowania jest ważana , a reszta to kwestia ćwiczeń !!!

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2014, 01:48:53 »
W tym roku sporo jednostek OSP z dotacji KSRG planuje zakup zestawów poduszek pneumatycznych. Wytyczne mówią o 2 różnych poduszkach o nośności od 50 kN do 300 kN. Słyszałem, że rewelacyjne są poduszki płaskie firmy Sava.
http://www.basystem.combiz.pl/start.php?str=poduszkiplaskie

czy potwierdzacie tą opinię? Ponoć niedługo mają dostać dopuszczenie CNBOP. Jakie warto zakupić?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2014, 08:27:45 »
To są najlepsze poduszki na rynku :)

Jest na forum parę osób, które podzielą się na pewno wiedzą i doświadczeniem ;)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2014, 11:50:08 »
W tym roku sporo jednostek OSP z dotacji KSRG planuje zakup zestawów poduszek pneumatycznych. Wytyczne mówią o 2 różnych poduszkach o nośności od 50 kN do 300 kN. Słyszałem, że rewelacyjne są poduszki płaskie firmy Sava.
http://www.basystem.combiz.pl/start.php?str=poduszkiplaskie

czy potwierdzacie tą opinię? Ponoć niedługo mają dostać dopuszczenie CNBOP. Jakie warto zakupić?

Jak będziesz podpierał się oderwanymi od rzeczywistości wytycznymi to Ty dobrze nie kupisz :)

W wytycznych zapisano że te dwie poduszki mają być różnej nośności , a to trochę trąci zasadą że autorowi coś dzwoniło ale nie wiedział gdzie .


Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2014, 15:01:52 »
MIKO to podpowiedz mi jakie sugerujesz  -_- Mam do Ciebie pełne zaufanie, byłem "Twoim" uczniem na kursie, więc wolę Cię posłuchać niż wydać kasę na zły zakup  :angry: Kurcze, ale te płaskie SAVA nie maja chyba jeszcze CNBOP. A tu może być potem problem. W działaniu mi się bardzo podobały.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2014, 18:06:41 »
Najpierw modyfikując ten wpis dwa zadania do wypowiedzi @sheldon

Widziałeś kiedyś prawidłowy przegląd poduszek ?
Albo inaczej napisz jak on wygląda w twoje KP/KM bo bardzo mnie to interesuje  :)
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2014, 22:27:07 wysłana przez MIKO »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2014, 00:53:40 »
A teraz "kilka" zdań wskazówek na prośbę @komendant74.

Posłuchajcie nie uczciwością było by powiedzieć kupcie taką a taką poduszkę - to nie jest takie proste . Zresztą niezależnie co wpisano do zasad bo to trochę wyssane z palca wszystko. 

Wypada zacząć od rozważań taktycznych do czego nam są potrzebne poduszki ?  Oczywistą odpowiedzią jest że do podnoszenia i tak mówi każdy , jednak  jak zaczynają padać bardziej szczegółowe pytania świadomość i wiedza spada .

Poduszka w brew pozorom nie jest doskonałym czy nawet  dobrym urządzeniem do podnoszenia .

Duża powierzchnia , mała droga pracy 15-20 cm , duża niestabilność , konieczność posiadania dodatkowego wyposażenia jak płyty do zabezpieczenia, drewno do podbudowy samych poduszek  itd. powoduje że pospolite narzędzia hydrauliczne, są o wiele bardziej skuteczne 

Rozpieraczem ramieniowym zaczniemy podnoszenia również od zera (tak naprawdę nawet na miękkim polu jak mamy trochę osprzętu do niego )  , dobrze dobrany rozpieracz kolumnowy przejmie to i pociągnie wyżej . Nośność każdego standardowego dziś to od 10-20 t a są takie o nośności 30 t . Mały punkt podparcia , długa droga pracy praktycznie do 1500 mm .

Więc dlaczego poduszki ?

Za poduszkami przemawia tak naprawdę tylko jeden ale bardzo ważny czynnik .  Bezpieczeństwo operatora !!! W przypadku powszechnych hydraulicznych narzędzi ratowniczych zawsze operator znajduje się przy obiekcie podnoszonym ,  w przypadku poduszek  jest on oddalony i z bezpiecznej odległości steruje procesem podnoszenia.  Sprawa niebagatelna przy niebezpiecznych operacjach z niestabilnymi obiektami . Wszelkie inne rozważania na temat wyższości pneumatyki nad hydrauliką są już czysto teoretyczne . 

Kolejność pod względem skuteczności w połączeniu z bezpieczeństwem jest taka : narzędzia hydrauliczne , poduszki , podpory hydrauliczne oraz ewentualnie podnośniki stopowe.  Te ostanie jednak odłóżmy na razie na bok jako sprzęt specjalistyczny . 

I tak naprawdę w swoich rozważaniach zabrnąłem w ślepą uliczkę .  Chciałem teraz podać kilka przykładów gdzie hydraulika będzie lepsza a gdzie  poduszki . Ale mając przed oczyma wykaz sprzętu z zasad RT nie za bardzo mogę przywołać jakikolwiek przykład.

Dlaczego ?   :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Ponieważ każdą operację podnoszenia należy zacząć od sprzętu do stabilizacji i zabezpieczenia obiektów podnoszonych, a tego w wykazie niema .

Ale spróbujmy przeanalizować często spotykany scenariusz , wcinka samochodu osobowego pod tył samochodu ciężarowego 4x2 .  Naszym zadaniem by dotrzeć do poszkodowanych jest uniesienie tyłu pojazdu którego DMC wynosi 16 t - powiedzmy że dla ułatwienia pojazd będzie nie załadowany . Na okrągło licząc nasz samochód wazy ok 10 t , z małym zapasem unieść będziemy musieli ponad połowę czyli ok 5-7 t  A więc mieścimy się w zakresie pracy tak rozpieraczy kolumnowych jak i najmniejszych poduszek płaskich o których była mowa które mają 7 t na 17 cm . Znajdźmy punkt podparcia . Rama pomiędzy osiami dla poduszek odpada , wysoko trzeba się podbudować , niema raczej 50 cm płaskiej powierzchni , zbiorniki , filtry , mocowania paki ładunkowej , zawieszenie itd.  To miejsce dla rozpieraczy kolumnowych ale operator będzie musiał być pod ciężarem . Jednak podnosimy tył samochodu czyli przód z układem kierowniczym nie będzie zachowywał sztywności pozostałych punktów podparcia . Moje doświadczenie mówi że bez dobrej stabilizacji bocznej po oderwaniu tylnych kół od ziemi cały misterny plan zawiedzie a samochód spadnie z rozpieraczy kolumnowych .  Poduszki możemy natomiast podłożyć centralnie pod tylni most pojazdu . Nie zmieni to jednak naszych problemów z stabilizacją bo nadal po oderwaniu tylnych kół od ziemi całość poleci na któryś z boków . Wydaje się że w związku z tym najbardziej skuteczną metodą jest zachowanie 3 punktów podparcia i podnoszenie przemienne pojazdu po przez koła na rozpieraczu kolumnowym podbudowując się drewnem przemiennie . Najszybsza i najbezpieczniejsza technika .

Kiedyś zrobiłem materiał na ten temat :https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1141859125954029.1073741837.1140559132750695&type=3 trochę potem udoskonaliłem techniki ale w zasadzie można tak działać .

A więc znów pada pytanie co z naszymi poduszkami ? :)

No są i można nimi podnosić zwiększając bezpieczeństwo tylko zobaczcie jakiego wyposażenia dodatkowego wymagają

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1231154833691124.1073741870.1140559132750695&type=3

lub

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1231550956984845.1073741872.1140559132750695&type=3

Oczywiście to już poważne wyzwania i wymagają trochę doświadczenia i ćwiczeń . Jednak dla zapewnienia bezpieczeństwa jedynym wyborem był tu poduszki , rozpieracze kolumnowe są tu jedynie używane jako podpory  na czas przebudowy podbudowy poduszek na ustabilizowanym ciężarze .

I zmierzam chyba do pierwszego zasadniczego pytania - czy przyszły użytkownik poduszek jest gotów zainwestować w minimum część wyposażenia dodatkowego płyty drewniane , drewno do podbudowy , kilka pasów transportowych to prawdziwe minimum  .

Dla wykonania np, takiego podnoszenia trzeba już więcej - np. wyciągarek łańcuchowych i zaawansowanej stabilizacji .

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1239752322831375.1073741886.1140559132750695&type=3

I tu pojawia się kolejne pytanie - czy chcecie kupić poduszki dlatego bo są w normatywie czy chcecie je wykorzystywać w działaniach, a co z tym związane ćwiczyć z nimi i doskonalić swoje umiejętności . Gwarantuje wam że jak nie odpowiecie sobie szczerze na to pytanie to będziecie poduszki używać bardzo rzadko z reguły do zadań wymuszonych, które można wykonać innym dostępnym sprzętem .

Osobiście staramy się dość często używać naszych poduszek tak nisko jak i wysoko ciśnieniowych . Pracowały jedne i drugie np, już kilka razy pod wodą . Często używamy ich np. by sobie ułatwić niektóre działania , lub zwiększyć poziom ich bezpieczeństwa . Np podczas cięcia dużych drzew z naprężeniami :
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1187000621439879.1073741866.1140559132750695&type=3

Zresztą zamierzamy dalej zwiększać ich ilość o jeszcze minimum 3 szt a mamy ich dziś już 6 szt. 

Chyba się rozpisałem ale temat jest obszerny i można by jeszcze długo pisać ..................

Podsumowując - to co mogłem w sumie napisać na początku ale mogło by być nie zrozumiałem .

Jeśli potrzebujecie poduszki dla spełnienia wytycznych proponuję  standardową poduszkę klasy 5 t   choć lepsza była by 3 t ale nie mieści się w wytycznych do pracy w ciasnych przestrzeniach , czasami może się przydać  oraz 20 t do jakiś szybkich i prostych uniesień . Praktycznie zakładając że będą pracować w pojedynkę . Na więcej, lepsze uważam że szkoda pieniędzy, ponieważ jak nie będziecie doskonalić się , dobierać wyposażenia dodatkowego dużo więcej tym nie zrobicie , a dodam tylko że poduszki też są niebezpieczne i potrafią uciec z pod ciężaru.

Natomiast jak zamierzacie popracować i poćwiczyć poduszkami, rozwijać ten system to proponuje na początek  2-3 poduszki płaskie SFB-K 7/17 to bardzo bezpieczna poduszka klasy 24 t (SAVA poduszki płaskie oznacza po pełnym napełnieniu  czyli 7 t na 17 cm ) o dużej powierzchni styku po wypełnieniu dość stabilna z zdolnością oficjalnie stosowania po 3 jena na drugiej . Trzeba co prawda zapomnieć przy pracy tymi poduszkami prawie wszystkiego co się dotychczas nauczyliście o technice pracy poduszkami ale to na inną okazję.  Wydaje misię że jest w trakcie uzyskiwania CNBOP ale trzeba spytać u dystrybutorów .

Życzę udanych zakupów
pozdrawiam
MIKO
https://www.facebook.com/SGRTMosina
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 01:22:00 wysłana przez MIKO »

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2014, 16:46:19 »
Dzięki za wyczerpującą podpowiedź. Zgodnie z Twoją sugestią postaram się poczekać na certyfikat dla poduszek SAVA, aby je zakupić.  -_-

Offline kamiljan87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Poduszki pneumatyczne - jakie kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2018, 22:08:56 »
Jak wyglądają przeglądy poduszek Sava?
Czy wykonuje je jakaś firma?
Słyszałem że można odbyć szkolenie w firmie i robić przeglądy po użyciu?