Autor Wątek: Od strażaka wolno wymagać młodości  (Przeczytany 4854 razy)

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Od strażaka wolno wymagać młodości
« dnia: Styczeń 12, 2010, 16:54:28 »
http://www.rp.pl/artykul/418572_Strazak_i_dentysta_nie_moga_byc_za_starzy.html

Magdalena Januszewska  12-01-2010, ostatnia aktualizacja 12-01-2010 16:48

O przyjęciu lub zwolnieniu podwładnego może niekiedy decydować jego wiek
autor zdjęcia: Michał Walczak

W dzisiejszych (12 stycznia 2010 r.) wyrokach ETS określił, kiedy odmienne traktowanie ze względu na wiek nie jest zakazaną dyskryminacją (wyroki z 12 stycznia 2010 r. w sprawach C229/08 Colin Wolf / Stadt Frankfurt am Main i C341/08 Domnica Petersen / Berufungsausschuss für Zahn-ärzte für den Bezirk WestfalenLippe).

ETS uznał, że można rekrutować strażaków do wieku 30 lat – jeśli dotyczy to biorących bezpośredni udział w gaszeniu pożarów, oraz ustalić na 68 lat wiek zaprzestania działalności dentystów ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli to ograniczenie służy wyłącznie ochronie zdrowia lub polityce zatrudnienia.

Dyrektywa 2000/78 zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu m.in. ze względu na wiek. Dopuszcza odmienne traktowanie, jeżeli ze względu na rodzaj działalności lub warunki jej wykonywania dane cechy związane z wiekiem są istotnym i determinującym wymogiem zawodowym.

Mogą też istnieć przepisy krajowe, które przewidują odmienne traktowanie, jeżeli jest to konieczne w celu ochrony zdrowia lub jest uzasadnione zgodnym z prawem celem.

W Hesji (Niemcy) ustalono górną granicę wieku podczas rekrutacji niektórych strażaków na 30 lat. Chodziło o zapewnienie zdolności operacyjnej i dobrego funkcjonowania zawodowych służb pożarniczych.

Colin Wolf z Frankfurtu zgłosił się do straży, ale został odrzucony ze względu na ukończenie 30 lat. Co prawda, kiedy się zgłaszał, był 29-latkiem, ale podczas najbliższej rekrutacji miałby 31 lat.

Sąd administracyjny, do którego Wolf wystąpił o zasądzenie odszkodowania, zwrócił się do ETS z pytaniem o zakres swobody ustawodawcy krajowego co do odmiennego traktowania ze względu na wiek.

Trybunał stwierdził, że dyrektywa nie przeszkadza istnieniu wskazanej granicy wieku. Spełnione są bowiem wszystkie przesłanki, jakich ona wymaga, aby odmienne traktowanie było uzasadnione.

Troska o zapewnienie zdolności operacyjnej i właściwego funkcjonowania straży to cel zgodny z prawem. Posiadanie szczególnych zdolności fizycznych można uznać za istotny i determinujący wymóg na potrzeby wykonywania zawodu strażaka (zajmującego się przecież gaszeniem pożarów i ratowaniem ludzi).

Druga sprawa rozpatrywana przez ETS dotyczyła ograniczenia wieku lekarza.

Zgodnie z niemieckimi przepisami dentystą w systemie ubezpieczenia zdrowotnego można być do ukończenia 68 lat – potem prawo to wygasa. Poza tym systemem stomatolodzy mogą prowadzić praktykę bez względu na wiek.

Domnica Petersen ukończyła 68 lat i do sądu administracyjnego w Dortmundzie zaskarżyła decyzję komisji, zgodnie z którą wygasło jej zezwolenie na działalność lekarza dentysty ubezpieczenia zdrowotnego.

ETS stwierdził, że państwo członkowskie może uznać za konieczne ustalenie granicy wieku dla wykonywania zawodu medycznego takiego jak dentysta w celu ochrony zdrowia pacjentów. Ale w myśl dyrektywy nie można tego zrobić tylko w odniesieniu do lekarzy pracujących w systemie ubezpieczenia, a poza nim – nie. Taki środek jest bowiem niespójny i nie może być postrzegany jako niezbędny w celu ochrony zdrowia.

Jednak w opinii ETS dyrektywa nie stoi na przeszkodzie istnieniu takiej granicy wieku, jeśli celem jest podział szans zawodowych między pokoleniami dentystów ubezpieczenia zdrowotnego – gdy biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, taka regulacja jest właściwa i konieczna dla osiągnięcia tego celu. Ocena sytuacji należy w tym wypadku do sądu krajowego.
Rzeczpospolita

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2010, 17:14:52 »
http://www.rp.pl/artykul/418572_Strazak_i_dentysta_nie_moga_byc_za_starzy.html

Europejski Trybunał Sprawiedliwości dał nam strażakom argument do walki o zachowanie "niesprawiedliwych wcześniejszych emerytur" dla "zdrowych 35-latków". Skoro wymagany jest młody wiek przy przyjęciu, to dlaczego równocześnie ma się chęci na trzymanie na siłę 50-latków w straży? Why? Aby maksymalnie wyeksploatować organizm?
Sprawa podobna do rekrutacji Colina Wolfa miała miejsce w Polsce, odrzucono wysportowanego kandydata ze względu na zaawansowany wiek. Podobno odwołał się do sądu i wygrał. Ktoś zna szczegóły - niech napisze.

Dziwne, że odmawia się 30latkowi przyjścia do straży, kiedy są ludzie znacznie starsi od niego i działają na podziale bojowym.

Wyrok ETS to kolejny argument dla tych zazdrośników, którzy domagają się RÓWNOŚCI w kwestii wieku emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych i reszty obywateli.
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2010, 18:29:30 »
ja nie widzę żadnych problemów - niech ustala wiek nawet na 18 lat tylko niech to jest ustalone w przepisach a nie że w komendzie X na dzień dzisiejszy przyjmuje się do wieku 25 lat (bo trzeba wkręcić swoich i po co tyle konkurencji), a 3 miesiące później wiek ustala się na 35 lat no i dostaje sie osoba co akurat końcy za miesiąc 36 rok życia! Odmienny wiek w rozumieniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości faktycznie może być regulowany ale należy domniemywać że chodzi o regulacje ustawowe a nie widzimisie komendantów zatrudniających osoby w jednostkach PSP
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline dicanda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2010, 08:40:16 »
W niektórych komendach stosuje się jeszcze wskazania z 1992 r. z KG:
- wiek do 30 lat
- wzrost 185 cm
Tak na prawdę nie mają one mocy prawnej!!!!
Poza tym komendant określić może w informacji o naborze wiek (zawsze może wytłumaczyć się, że potrzebuje w służbie właśnie osoby w takim a nie innym wieku - znajdzie argumenty  :gdevil:)

Odnośnie wzrostu - już przy Harwardzie osoby wyższe mają słabsze wyniki, poza tym jak dostanie się i pójdzie na komisję, to ona go odrzuci. Przykro mi ale takie są realia. Znam już takie przypadki - i niestety one powtarzają się  :huh:

Nie podoba mi się układanie naboru pod wiek osoby, która ma się dostać, ale cóż ........


Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2010, 09:14:14 »
- wzrost 185 cm
A jak ktoś ma 184 albo 186 to już nie zostanie przyjęty?  :rofl:
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2010, 13:41:02 »

Odnośnie wzrostu - już przy Harwardzie osoby wyższe mają słabsze wyniki, poza tym jak dostanie się i pójdzie na komisję, to ona go odrzuci. Przykro mi ale takie są realia. Znam już takie przypadki - i niestety one powtarzają się   ........

otóż kolego plecież bzury, wzrost nie ma nic wspólnego z wynikami Harwada. Ja mam 190 cm wzrostu i w mojej jednostce są może 2-3 osoby które mają minimalnie lepszy wynik, nie uwzględniając grupy wiekowej, dodam ze ja jestem juz na wylocie a tamci na starcie.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2010, 14:27:14 »
Cytuj
otóż kolego plecież bzury, wzrost nie ma nic wspólnego z wynikami Harwada. Ja mam 190 cm wzrostu i w mojej jednostce są może 2-3 osoby które mają minimalnie lepszy wynik, nie uwzględniając grupy wiekowej, dodam ze ja jestem juz na wylocie a tamci na starcie.

Istnieje pewna zależność między wydolnością a wzrostem - to jest jasne jak słońce. To, że przy takim wzroście jesteś w tak dobrej kondycji - pozazdrościć, jesteś wyjątkiem. Pozdrawiam!

Offline M_Walles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2010, 14:55:27 »
Ani @dicanda ani@085 nie macie racji.

Po pierwsze zależność jest. Ale niewielka.
Po drugie zależność jest dodatnia tzn. wyżsi osobnicy mają predyspozycje do lepszego wyniku. PREDYSPOZYCJE - wyniki empiryczne nie potwierdzą tego tak dobitnie. Jeśli muszę to uzasadnić - z przyjemnością, zamiast forumowego "a bo tak".
"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."
— Martin Luther King

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Od strażaka wolno wymagać młodości
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2010, 20:28:18 »
jak napisałem wcześniej - wiek nie może stanowić przeszkody w przyjęciu do PSP! Każde uwarunkowanie przyjęcia od wieku jest niezgodne z prawem i stanowi podstawę do unieważnienia naboru !!!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz