Autor Wątek: Problem ze strona OSP  (Przeczytany 8000 razy)

Offline Karmach27

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Problem ze strona OSP
« dnia: Styczeń 11, 2010, 23:06:40 »
Witam. mam pytanie odnośnie ,kolega zmarnował rok pracy nad stworzeniem strony nieoficjalnej naszej OSP były na niej zawarte zdjęcia, filmiki z akcji ,różne opisy ,ankiety  itp. Mam pytanie czy i kto może mu nakazać mu skasowania tej strony .Bo kilku druhów stwierdziło że sobie nie życzą swojej osoby na tej stronie i jest problem do rozwiązania ...Znowu mamy wprowadzać cenzurę ??? Pozdrawiam

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:13:54 »
Jeżeli nie chcą być utożsamiani z OSP to niech idą do kółka różańcowego, to strona reprezentująca działalność jednostki, jej życie, a także jakby nie patrzeć ich. Najwyżej zostawcie zdjęcia ich z akcji, na to nic nie poradzą - a jak sobie nie życzą, to niech ich tam po prostu nie będzie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:15:51 »
Ja z kolei słyszałem o takim czymś że jeżeli ktoś nie życzy sobie swojej fotki w necie ten kto ją zamieścił ma obowiązek ją usunąć. Może da się usunąć fotki tych "niezadowolonych" ??

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:16:20 »
jeżeli nie życzą sobie zdjęć z nimi to wykasujecie te zdjęcia. ochrona prywatności

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:16:49 »
każdy ma prawo do zakazania publikacji swojej twarzy oraz imienia i nazwiska. Ale za to nikt mu jako internaucie nie może nakazać usunięcia strony. Chyba że władza OSP tak rozkaże. Najlepszym wyjściem jest nie publikowanie zdjęć z tymi osobami co nie chcą :P U mnie w OSP nikt nie wyraża sprzeciwu przeciwko stronie OSP, a nawet są wszyscy za tym aby mieszkańcy naszej wioski oraz internauci wiedzieli czym się zajmujemy. Postaraj się nakłonić tych druhów którzy nie chcą aby umieszczano zdjęć ich twarzy, aby wyrazili zgodę do publikacji. W końcu to nic nikomu nie zaszkodzi, gdyż jesteśmy służbami mundurowymi podczas akcji = służbami publicznymi. Więc można umieszczać zdjęcia strażaków bez ich zgody podczas akcji (nie musisz ich usuwać, chyba że chcesz żyć dobrze ze swoimi kolegami). Jedynie co, to jak się nie zgodzą będziesz musiał usunąć zdjęcia z ich twarzą jako I plan oraz np. z przesiadek w remizie. Choć trochę się im dziwię, osobiście bardziej się boję aby osoby spoza OSP, poszkodowani nie pluli się o zdjęcia, artykuły niż druhowie w jednostce. Pamiętaj każde zdjęcie podlega ocenie i nie każde musi być usunięte :) (mam nadzieję że nie pomieszałem zbytnio, gdyż już śpiący jestem ^_^ )

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:21:31 »
Pierdyliard postów i kwintal wątków o tym było przeca :/

Prawo prasowe stanowi, że będąc w miejscu publicznym załapawszy się w kadr możemy mieć pretensje tylko do siebie... podobnie wykonujac funkcje publiczne.


Konkretne paragrafy znajdziecie na forum "użyj opcji szukaj".

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:24:49 »
Jak wychodzą po bułki do sklepu to też zakrywają twarz żeby nikt ich nie widział? Co za ludzie...
No chyba że mają twarz jak salamandra ;p

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:26:31 »
A czy podczas akcji członek OSP nie staje się funkcjonariuszem publicznym? Z tego co wiem - nie potrzeba Ich zgody na fotografowanie (będąc //ładnie to brzmi// - funkcjonariuszami publicznymi)? ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Karmach27

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:30:46 »
A zna ktoś przepis o tym mówiący,albo chociaż pomoc w nakierowaniu gdzie szukać

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:39:26 »
LINK - tutaj trochę więcej info.
Trochę zamotałem temat (thx rafal.bula za naprostowanie :-) ).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:40:32 »
Oczywiście że są przepisy, ale chcesz szukać paragrafów na własną OSP? Nie tędy droga! Może i zyska na tym możliwość opublikowania zdjęć ale przy następnej akcji strażacy np. tak wygrodzą taśmą miejsce zdarzenia że niewiele zdziała itp., są różne metody. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się dialog pomiędzy obiema stronami i dojście do konsensusu.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2010, 19:18:50 »
Strażak nigdy nie był i prawdopodobnie nie będzie funkcjonariuszem publicznym. Katalog funkcjonariuszy publicznych został zamieszczony w art 115 § 13 kodeksu karnego. Strażak korzysta tylko z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych i nie należy tych pojęć mylić.

Odnośnie prezentowania zdjęć na stronach OSP - różnie można na to spojżeć. Najlepiej nie zamieszczać zdjęć z osobami które sobie tego nie życzą lub zamazywać ich twarze np w Paincie i napisać pod zdjęciem że dana osoba nie życzyła sobie prezentacji swojego wizerunku. Na dodatek zdjęcia jak napisałeś znajdują się na stonie nieoficjalnej więc nie każdy musi chcieć być tam zamieszczany bo przecież np poglądy osoby prowadzącej stronę nie zawsze muszą iść w parze z osobistymi poglądami.
Powyższą sprawę regulują przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta
otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych,
zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,
publiczna impreza.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2010, 19:22:43 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline osppilica

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Hell Hath No Fury Like a FireFighter
    • Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2010, 12:48:23 »
Witam. mam pytanie odnośnie ,kolega zmarnował rok pracy nad stworzeniem strony nieoficjalnej naszej OSP były na niej zawarte zdjęcia, filmiki z akcji ,różne opisy ,ankiety  itp. Mam pytanie czy i kto może mu nakazać mu skasowania tej strony .Bo kilku druhów stwierdziło że sobie nie życzą swojej osoby na tej stronie i jest problem do rozwiązania ...Znowu mamy wprowadzać cenzurę ??? Pozdrawiam

Witam. U mnie też się takie problemy pojawiły ze stronką - ale pyskaczom odpowiedziałem jako admin, że

a) w statucie nie ma zapisu o stronie internetowej co mi wolno, a co nie, a ja jako administrator ją prowadzę prywatnie, a nazywa się oficjalna strona ..... , bo wpisy o akacjach i reszcie są pisane, przez kogoś kto na nich był, a nie przez obserwatora z zewnątrz

b) jak się komuś jakieś zdjęcie nie podoba, bo się na nie załapał, albo stoi bez hełmu, to proszę o pismo/maila do mnie to usunę.

i temat się urwał. Pisma nikt nie napisze bo pod tym trzeba się podpisać, a tu już tacy cwani nie są co poniektórzy, a jeden klient napisał, że chce żeby go usunięto z listy strażaków, to usunąłem, a list od niego mam dalej w papierach, bo jak go znam za 3 lata zrobi aferę, że go nie ma na liście, że go pomijamy i jaki on to biedny - to mu wtedy ten liścik rzucę w twarzyczkę, żeby sobie poczytał, czemu go nie ma.

Jeżeli jest to nieoficjalna strona OSP to mogą cię grzecznie poprosić o usunięcie tych fotek, gdyby to była strona oficjalna zrobioną uchwałą, itp no to wtedy zarząd może coś mącić, ale przy stronie prywatnej/nieoficjalnej to mogą cię tylko poprosić ładnie o jakieś zmiany.
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - ZAPRASZAMY

www.sgfp.com.pl

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2010, 00:13:13 »
czy takie coś by wystarczyło ?? Taka mała zbieranina różnych paragrafów z tego forum

Informacje prawne dotyczące funkcjonowania strony "osp-kozuchow.pl.tl"
ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta
otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych,
zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,
publiczna impreza.

Prawo prasowe stanowi, że będąc w miejscu publicznym załapawszy się w kadr fotografii lub materiału filmowego możemy mieć pretensje tylko i wyłącznie do siebie ...  podobnie jest wykonujac funkcje publiczne - społeczne.

*Wszelkie uwagi i zastrzeżenia co do materiałów i funkcjonowania strony prosimy kierować do administratora poprzez formularz kontaktowy.

http://osp-kozuchow.pl.tl/

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 08, 2014, 09:20:33 »
Chciałem się dowiedzieć czy dowódca może zakazać strażakowi robić zdjęcia na akcji na stronę www ?

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 08, 2014, 14:07:54 »
Chciałem się dowiedzieć czy dowódca może zakazać strażakowi robić zdjęcia na akcji na stronę www ?

Co to znaczy? Strażak biorący udział w działaniach robi zdjęcia? Czy przyjechał prywatnie? Dużo chłopaków praktykuje robienie fotek na stronę OSP podczas własnych działań, ale musi to mieć granice rozsądku. Jeżeli łapiesz za aparat podczas gdy płomienie buchają ze wszystkich okien budynku, koledzy próbują ewakuować rannego kierowcę z samochodu lub zmagają się z dużym pożarem traw, to nie dziw się że Cię gonią. Na robienie zdjęć możesz sobie pozwolić wtedy gdy twoje ręce nie są już potrzebne przy działaniu i tak, żeby nie włazić kolegom na głowy dla dobrego ujęcia. Jeśli te warunki są spełnione, wtedy możemy podjąć dalszą dyskusję.
Plus ratio quam vis

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 08, 2014, 15:30:24 »
Chciałem się dowiedzieć czy dowódca może zakazać strażakowi robić zdjęcia na akcji na stronę www ?

Co to znaczy? Strażak biorący udział w działaniach robi zdjęcia? Czy przyjechał prywatnie? Dużo chłopaków praktykuje robienie fotek na stronę OSP podczas własnych działań, ale musi to mieć granice rozsądku. Jeżeli łapiesz za aparat podczas gdy płomienie buchają ze wszystkich okien budynku, koledzy próbują ewakuować rannego kierowcę z samochodu lub zmagają się z dużym pożarem traw, to nie dziw się że Cię gonią. Na robienie zdjęć możesz sobie pozwolić wtedy gdy twoje ręce nie są już potrzebne przy działaniu i tak, żeby nie włazić kolegom na głowy dla dobrego ujęcia. Jeśli te warunki są spełnione, wtedy możemy podjąć dalszą dyskusję.

czy ja napisalem o robienie zdjec podczas dzialan typu wyciaganie poszkodowanych czy gaszenie domu?

chodzi o normalne zdjecia po "zrobinej robocie"

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 08, 2014, 16:39:03 »
Chciałem się dowiedzieć czy dowódca może zakazać strażakowi robić zdjęcia na akcji na stronę www ?

Dowódca, (jak sama nazwa na to wskazuje :wall:) jest po to, żeby dowodzić swoimi podwładnymi. Dowodzi się poprzez wydawanie rozkazów, które z kolei powinny być wykonywane przez osobę, której wydano polecenie bezwarunkowo (jeżeli nie jest sprzeczne z prawem i nie stwarza zbędnego zagrożenia). Natomiast rozkazy mają to do siebie, że wykonywać się je powinno w trybie natychmiastowym i jednocześnie nie podlegają dyskusji. Więc tak, jeżeli dowódca wydał taki rozkaz, to masz obowiązek się do niego ustosunkować.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2014, 09:55:45 »
... rozkazy mają to do siebie, że wykonywać się je powinno w trybie natychmiastowym i jednocześnie nie podlegają dyskusji. ...
Co nie znaczy, że po zakończeniu akcji nie można podjąć dyskusji na zasadnością rozkazu. @basti007 podejmuje dyskusję po a nie w trakcje akcji i pyta o uprawnienia d-cy do wydania takiego rozkazu a nie o to czy należy go wykonać.
Moim zdaniem d-ca przekroczył swoje kompetencje wydając taki rozkaz, lecz o wszystkim decydują szczegóły których nie znam.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 14, 2014, 22:02:55 »
Z tym robieniem zdjęć jeszcze radził bym uważać bo  pstrykając zdjęcia z miejsca publicznego takiego  jak ulica, chodnik itp. to  nikt  ci  nie podskoczy,  ale  włażąc  komuś  na  podwórko  i robiąc zdjęcia  spalonego garażu lub  spalonego  mieszkania  to  już wymaga  zgody  właściciela.
Oczywiści  na  swoim  terenie wiesz  kto  może  robić  problemy. 
Ale też  wychodzę  z  założenia  że  żaden  problem  usunąć  lub  wykadrować  kłopotliwe  zdjęcie.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Problem ze strona OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 15, 2014, 08:36:50 »
W momencie zdarzenia, jeżeli na miejscu działa straż pożarna można robić zdjęcia u kogoś na podwórku. Po przyjeździe dowódcy pierwszego zastępu to on przejmuje "własność" na siebie. Nie bez powodu mamy kwity przekazania miejsca zdarzenia. Jednakże to jest Polska, zawsze warto podejść do właściciela i grzecznie zapytać.



pozdr!
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl