Autor Wątek: Narażony na jaką temperaturę  (Przeczytany 2217 razy)

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Narażony na jaką temperaturę
« dnia: Grudzień 18, 2009, 22:20:55 »
Na jaką temperaturę jest narażony strażak gaszący pożar w zamkniętym pomieszczeniu? (jaka jest maksymalna temperatura którą strażak może wytrzymać w zamkniętym pomieszczeniu w odpowiednim ubraniu)???
Z góry dziękuję za odpowiedź.
...początek a za chwilę... koniec...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Narażony na jaką temperaturę
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2009, 19:12:19 »
Upraszczasz sprawę. Oprócz temperatury bardzo ważny jest czas narażenia i to jak się pali.
Jeśli zapali się świeczkę i przesunie w płomieniu gołą dłoń, nawet niezbyt szybko - nic się nie dzieje pomimo, że temperatura to od 800 do 1400 C (http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82omie%C5%84) bo czas narażenia jest krótki.

Za obrażenia odpowiada ciepło. Im wyższa temperatura, im gorsze ubranie (gorzej izolujące) tym większe narażenie.

Ale to nie wszystko - ciepło jest przekazywane przez przewodzenie, przenoszenie i promieniowanie.  Czyli inaczej będzie narażony strażak, który będzie stał w strudze powietrza z zewnątrz np z wentylatora a inaczej jeśli będą go "omywały" gorące gazy pożarowe. Więcej ciepła będzie się wydzielało gdy będzie rozwinięty płomień bo będzie duże promieniowanie cieplne niż gdyby nie było płomieni. 

Z mojej strony tylko trochę teorii - jeśli chodzi o konkrety to nie chcę wymyślać - nie wiem tego. Może ktoś kto kończył szkołę pożarniczą opowie jakie warunki są w komorach rozgorzeniowych.

Ubrania strażackie powinny wytrzymywać kontakt z otwartym płomieniem.