Autor Wątek: Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?  (Przeczytany 9913 razy)

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« dnia: Czerwiec 06, 2005, 13:14:34 »
Zastanawia mnie jeden fakt i nie jestem pewny w kilku kwestiach a chciałbym mieć 100% pewność.
Załóżmy że:
Jest pomieszczenie i istnieje w nim stężenie wybuchowe i kiedy dojdzie do wybuchu?:
- jeżeli zapalamy urządzenie elektryczne (w tym przypadku chodzi mi o zapalenie światła) to wiem że napewno może dojść do wybuchu
- jeżeli światło jest zapalone to co wtedy?
- jeżeli gasimy światło - to co wtedy?

Tak samo chodzi mi o silnik samochodu, bo gdzieś czytałem że jak jest stężenie wybuchowe a silnik jest na chodzie to silnik należy zostawiać włączony - nie nalezy go wyłączać. Trochę mnie to zdziwiło więc chcę się dowiedzieć jak to jest dokładnie.
 

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2005, 15:34:13 »
żeby doszło do wybuchu muszą być spełnione warunki:
1. stężenie między DGW aGGW
2. bodziec musi być większy od MEZ (Minimalna energia zapłonowa)
3. MEZ musi być w strefie ;)
 
elektryka = chodzi o zaiskrzenie (może być prz żarówce, w przewłączniku lub kostce) myśle że największe ryzyko jest przy włączeniu. wyłączenie hm nie wiem..

silnik(spalinowy) - ja bym wyłanczał sama praca jest ryzykiem (aparat zapłonowy) no i jak chodzi silnik to jest też elektyka w pojeździe..
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2005, 15:43:27 »
No to że przy włączaniu jest największe ryzyko to wiem i że ryzyko to jest spowodowane przeskokiem iskry tez wiem, tylko głównie rozchodzi mi się o fakt - palące się światło, wyłączenie światła.

W przypadku silnika też mi się wydaje że lepiej wyłączyć, ale mówię - gdzies czytałem w fachowej literaturze że nie powinno się wyłączać - chyba że to był jakiś błąd w druku

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2005, 16:51:18 »
Jeśli chodzi o silnik to nie wiem. Jednak jeśli o elektrykę to postaram się coś nie coś dodać. Może coś pomogę. Podczas wyłączania prądu może powstać we wyłączniku łuk elektryczny, który będąc w strefie pomiędzy dolną a górną granicą wybuchowości spowoduje wybuch. Im większy prąd i mniej przystosowany do tego prądu wyłącznik tym prawdopodobieństwo powstania łuku elektrycznego jest większe.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2005, 20:20:55 »
Hm... zabiłeś chyba nieco aniele klina. Tak dokładnie też nie powiem, ale na podstawie dotychczasowych akcji i praktyki, nigdy staraliśmy się nic nie włączać i odwrotnie /wszelkich instalacji/ przed potwierdzeniem z SK - wyłączenia prądu, czy gazu. Inną sprawą jest szybkie i skuteczne przewietrzenie zagrożonego pomieszczenia. Obecnie są urzadzenia pozwalajace to stwierdzić - na wyposażeniu chyba każdej JRG. Silnki samochodowe? Ja mam taką zasadę nie ruszać przede wszystkim akumulatora bez wyraźnej potrzeby. Często pierwszą rzeczą po przybyciu SP do wypadku jest właśnie jego "unicestwienie", a to nie zawsze z różnych względów musi być akurat tak!
Pozdrawiam!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2005, 09:03:13 »
Tam, gdzie mogą wystąpić mieszaniny wybuchowe (strefy zagrożenia wybuchem, pomieszczenie zagrożone wybuchem) powinny być stosowane urządzenia elektryczne, wszelkiego rodzaju włączniki i punkty oświetleniowe w odpowiednim stopniu ochrony, umożliwiające pracę tych urządzeń nawet kiedy stężenie wybuchowe występuje. Więc zarówno włącznie jak i wyłączanie nie powinno stanowić problemu. Poza tym elementy cierne powinny być zabezpieczone przed iskrzeniem, a także podłoga.
Jeżeli otworzysz drzwi na niezabezpieczonych zawiasach do pomieszczenia, w którym stężenie wybuchowe jest pomiędzy DGW, a GGW to wyłącznik światła nie będzie już potrzebny.
Jeżeli chodzi o pracujący samochód w strefie zagrożenia wybuchem to po prostu walnie. Jest tam tyle elementów trących, iskrzących i rozgrzanych do wysokiej temperatury, że tylko buuuuum!

 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 07, 2005, 11:25:38 »
a czy kuchnia jest pomieszczeniem zagrożonym wybuchem?  :lol:
a w naszych działaniach może powstać tam "strefa z gazem"?

Cytuj
Jeżeli otworzysz drzwi na niezabezpieczonych zawiasach do pomieszczenia, w którym stężenie wybuchowe jest pomiędzy DGW, a GGW to wyłącznik światła nie będzie już potrzebny.
zawsze czy tylko jesli bedą zardzewiałe nie naoliwione zawiasy?

Cytuj
Jeżeli chodzi o pracujący samochód w strefie zagrożenia wybuchem to po prostu walnie. Jest tam tyle elementów trących, iskrzących i rozgrzanych do wysokiej temperatury, że tylko buuuuum!

rozważamy sytuacje kiedy właśnie dojeżdżamy a jeszcze nie było bum..

czytaj uważniej..
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2005, 14:24:53 »
Cytuj
Zastanawia mnie jeden fakt i nie jestem pewny w kilku kwestiach a chciałbym mieć 100% pewność.
Załóżmy że:
Tak samo chodzi mi o silnik samochodu, bo gdzieś czytałem że jak jest stężenie wybuchowe a silnik jest na chodzie to silnik należy zostawiać włączony - nie nalezy go wyłączać. Trochę mnie to zdziwiło więc chcę się dowiedzieć jak to jest dokładnie.
Tak, tak qorex czytaj uważnie.

Pomieszczenie, w którym zainstalowane są odbiorniki gazowe powinno posiadać wentylację grawitacyjną, uniemożliwiającą powstanie mieszaniny wybuchowej -  Osobiście trochę temu nie ufam. ;)
Co do typowych pomieszczeń zagrożonych wybuchem pisałem wyżej.
 :P Pitolnąć może nawet w palącym się szałerku u babci w Pcimiu Dolnym, bo wnuczek 3 lata temu zostawił turystyczną butlę gazową i tego też nikt nie będzie się tego spodziewał.

Co do samochodu jak dojeżdżasz i jeszcze nie było bum to znaczy, że jeszcze nie ma strefy zagrożenia wybuchem, albo nie objęła ona swoim zasięgiem auta (nie mam na myśli auta, którym jedziesz do zdarzenia, to zawsze powinno zostać poza strefą). Więc jeśli zdążysz zdecydowanie wyłączyć i odłączyć akumulator. Jeszcze pytanie skąd to zagrożenie wybuchem ma być, z rozlanej plamy paliwa, czy innego źródła?
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2005, 17:23:17 »
Pomijając pozostałe kwestie, co wy ku...rna niemal wszyscy pchacie się do tych akumulatorów:
Cytuj
Więc jeśli zdążysz zdecydowanie wyłączyć i odłączyć akumulator.
Samochód przypuśćmy pierdyknął w drzewko lub inną przeszkodę, silnik z reguły zgaśnie /zadusi się na biegu - chyba, że ktoś jeździ na luzie/ i na jaki czort stwarzać sobie ewnt. problemy /zaiskrzenie/ przy odłączaniu czegoś, co nie stanowi w danej chwili realnego zagrożenia? <_<
Cytuj
(nie mam na myśli auta, którym jedziesz do zdarzenia, to zawsze powinno zostać poza strefą).

Dojeżdzając do miejsca zdarzenia - skąd masz wiedzieć, gdzie ta strefa się zaczyna i gdzie kończy. Fakt, że trzeba wówczas podobnie jak przy działaniach chem. zachować zdwojoną czujność i starać się puki, co niepotrzebnie zanato nie zbliżać z pojazdem. Zagrożenie może pochodzić właśnie z rozlanego paliwa /zazwyczaj nie wybucha tak sobie od razu/ ulatniajacego się gazu /tu szybciej, choć są obecnie odpowiednie zabezpieczenia/ ewentualnie z możliwych przewożonych materiałów /ale to już inna historia/. Nawet jeżeli silnik pracuje napewno mniejsze zagrożenie - na początkowym etapie akcji stanowi po prostu wyłączenie w stacyjce zapłonu i wyjęcie kluczyka oraz sprawdzenie czy kierowca bezpośrednio przed wypadkiem sobie np. nie palił papieroska w autku. Temat ten odłączać, czy nie? już TU kiedyś był gdzieś poruszany.
To tak z dotychczasowych doświadczeń. ;)


 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2005, 14:24:04 »
Na sprawę ewentualnego dojścia do wybuchu trzeba patrzeć z dwóch stron: co może wybuchnać (jaki gaz lub pary cieszy) i ewentualnie jakie mamy potencjalne źródła zapłonu.
Każda iskra wywołana zarówno czynnikami elektrycznymi, jak i mechanicznymi jest nośnikiem energii cieplnej. Największą zdolność zapalenia mieszanin wybuchowych mają jednak iskry elektryczne bowiem towarzyszy im szereg dodatkowych zjawisk ułatwiających zapalenie mieszaniny, np. jonizacja.
Wiele substancji chemicznych w mieszaninie z powietrzem zapalanych przez iskry elektryczne w ogóle nie reaguje na iskry mechaniczne.
Również nie każda iskra elektryczna jest zdolna do zapalenia mieszaniny wybuchowej. Aby mogło nastąpić zapalenie mieszaniny wybuchowej, iskra elektryczna musi mieć pewną minimalną energię, poniżej której zapalenie mieszaniny nie jest możliwe.
Energia wydzielona w iskrze elektrycznej zależy od szeregu parametrów obwodu elektrycznego, w którym powstaje – od napięcia, natężenia prądu, indukcyjności, pojemności, szybkości przerywania obwodu, materiału elektrod ...
Przykłady minimalnej wartości energii iskier elektrycznych niezbędnej do zapalenia mieszanin niektórych  gazów i par z powietrzem

Nazwa substancji   Minimalna energia iskier mJ
Wodór   0,019
Acetylen   0,19
Benzen   0,20
Propan   0,26
Metan   0,28
Aceton   0,6
Alkohol etylowy   0,65
Temat woda...  :D
Pozdrawiam
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2006, 19:19:03 »
Według mnie możesz wyłączyć żarówkę tylko wtedy gdy wyłącznik jest poza strefa wybuchowości  ---- rozłączenie to też iskra.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2006, 20:02:10 »
MireksCieńtak właśnie w tym rzecz wg. mnie  -_-Nic na przekór i siłę! Nieco rozwagi i nade wszystko pomyślunku,ale na to trzeba kilku, co najmniej lat w tzw. podziale, a nie szkoły! Jak mówią, co niektórzy praktyka czyni mistrza, a nie odwrotnie :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2006, 20:20:07 »
Ajax z całym szacunkiem ale to, że parę razy udało Ci sie wyłączyć urządzenie elektryczne i nic sie nie stało świadczy o twoim szczęściu.Prawa fizyki jednak mówią coś całkiem innego.NIE MOŻNA WYŁĄCZAĆ    ZAŁĄCZONEGO URZĄDZENIA. Oczywiście to ogólnik, jeśli jest to żarówka to ją zostawiamy ponieważ rozłączenie spowoduje powstanie łuku elektrycznego, a co z silnikiem eletrycznym który podczas pracy cały czas iskrzy??Wyłączymy powstanie iskra z łuku elektrycznego, zostawiamy.....?

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Stężenie Wybuchowe - Kiedy Może Wybuchnąć?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2006, 18:33:03 »
pucek9 z całym szacunkiem również, ale przeczytaj jeszcze raz 3-4 ostatnie posty. Przecież nie w tym rzecz :huh: < Dzieckiem szczęścia> też napewno nie jestem :angry:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.