Autor Wątek: Prawo Jazdy  (Przeczytany 7912 razy)

Slawek

  • Gość
Prawo Jazdy
« dnia: Lipiec 25, 2003, 13:31:22 »
Mam następujące pytanie: jaka kategoria prawa jazdy upoważnia do kieowania wozem strażackim? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2003, 13:41:51 »
Prawo jazdy odpowiedniej kategorii, przewaznie "C" z przyczepami "C+E" i do tego swiadectwo kwalifikacji.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2003, 16:12:57 »
A czy nadal wymagana jest minimum trzyletnia praktyka w prowadzeniu pojadów ciężarowych, przed uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie tych pojazdów jak uprzywilejowanych? Bo różne osoby różnie mi mówią i każda zarzeka się że właśnie ona ma rację... :)

Witek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2003, 16:13:16 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2003, 12:34:23 »
Na ogół tak jest że każdy się zarzeka.
Kodeks drogowy jednak się nie zmienił i te trzy lata obowiązują. Jest jednak pewne ale, te trzy lata nie musza być praktyką. Wystarczy jeśli posiada się prawo jazdy w danej kategorii przez trzy lata, a można w ciągu tych trzech lat wcale nie jeździć i zapomniec jak się jeździ. Trochę bez sensu ale prawo jest prawem.
Dla Sławka: Aby uzykać świadectwo kwalifikacji to oprócz tych trzech lat o których mowa wyżej, musisz pozytywnie przejść test psychologiczny. Do tego jeszcze bdania lekarskie przeprowadzone przez uprawnionego lekarza. No i zdjęcie i oczywiście pieniążki trzeba wpłacić, praktycznie wszędzie, w starostwie też.

Młodzik

  • Gość
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2003, 14:59:39 »
Czyli od zrobienia prawka je szcze 3 lata???  :(        Mi znajomy mowil ze 2 to juz mi bylo  :(  a Wy mowicie  3 buuuu, jakie niektore przepisy sa glupie!!!!!!!  [_[  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2003, 16:26:51 »
No niestety. Kodeks drogowy art.89.1. p1. trzy lata, przykro mi. ale ty na pewno nie masz jeszcze prawka tak że się Młodzik nie przejmuj, przepisy się zmieniają. Może się zmienią na twoją korzyść.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2003, 11:00:42 »
Cytuj
No niestety. Kodeks drogowy art.89.1. p1. trzy lata, przykro mi. ale ty na pewno nie masz jeszcze prawka tak że się Młodzik nie przejmuj, przepisy się zmieniają. Może się zmienią na twoją korzyść.
Czy to znaczy, że mając prawo jazdy kategorii B (osobowe) od trzech lat, można uzyskać prawo prowadzenia ciężarowych pojazdów uprzywilejowanych bez względu na to jak długo posiada się prawo jazdy kategorii C (ciężarowe)? Czy raczej trzeba 3 lata posiadać kategorię C żeby uzyskać takie prawo?

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2003, 16:46:29 »
W danej kategorii. Jeżeli masz 3 lata kat B to możesz ubiegać się o świadectwo kwalifikacji uprawniające do prowadzenia pojzdów uprzywilejowanych kat. B czyli lekkich. Tak samo w kategorii C musisz mieć przez trzy lata kategorię C i wtedy ubiegać się o ww stosowny dokument.
Więc odpowiedź tak daje Ci na to drugie, ostatnie pytanie.

Młodzik

  • Gość
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2003, 16:51:45 »
Cytuj
(...) Młodzik nie przejmuj, przepisy się zmieniają. Może się zmienią na twoją korzyść.
Hehe wlasnie w tamtym roku sie zmienily, ale niestety na niekorzysc, bo kat B mozna teraz od 18 uzyskac, a rok temu jeszcze od 17, ciekaw jestem kiedy znow zmienią na 17? bo co chwila to zmieniają...  [_[  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2003, 11:11:07 »
no to się pogubiłem,
miałem prawko na "B" od ok 10 lat. miesiąć temu zrobiłem sobie na "C" i do razu złożyłem na świadectwo kwalifikacyjne żeby od czasu do czasu pojechać do akcji (jestem w OSP), nikt nie wnikał ile czasu mam prawko na jajką kategorię i nie ma w świadectwie kwalifikacji nigdzie tego wyszczególnione, właściwie to w tym świadectwie nie jest nawet napisane że to na pojazdy uprzywilejowane, ani nie jest wymieniona kategoria na jaką ono jest, jest tylko nr mojego prawka, dlatego właśnie szukałem informacji na ten temat żeby się upewnić, według tego co przeczytałem wyżej to mogę jechać na "gwizdkach" GLM a GBA to dopiero za 3 lata... albo za 3 lata musze zrobic nowe świadectwo kwalifikacji i dopiero mogę jechać,
dobrze zrozumiałem? a moze jednak jak mam prawo jazdy "C" i świadectwo kwalifikacji to mogę jechać (jako kierowca) do akcji?
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2003, 12:47:04 »
Musisz czekać 3 lata na kat. C. Pojazdami kat. B możesz posiadając swiadectwo kwalifikacji (tzw. wkładkę) jeździc teraz.

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2003, 11:50:40 »
Sylwek tak wygląda moje świadectwo kwalifikacyjne :



Poczytaj sobie wyjaśnienie numerów 505,506,oraz 502 to ci powinno wszystko wyjaśnić.
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2003, 21:57:09 »
Z tego co widzę to we wrześniu będziesz musiał sobie przedłuzyć ważność tego świad. kwal. Dostaniesz nowe i inne, bo takich juz nie dawają.
Na nowym świadectwie wogóle nie piszą kategorii pojazdów, tylko ważność poszczególnych badań.  

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2003, 22:23:04 »
Cytuj
Z tego co widzę to we wrześniu będziesz musiał sobie przedłuzyć ważność tego świad. kwal. Dostaniesz nowe i inne, bo takich juz nie dawają.
Na nowym świadectwie wogóle nie piszą kategorii pojazdów, tylko ważność poszczególnych badań.

Zgadza się. A tego nie wiedziałem ale dowiem się we wrześniu!! :o  
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2003, 09:27:35 »
Moje świadectwo wygląda tak:

przyznasz fojer1 że na Twoim jaśniej jest wytłumaczone o co chodzi...
jest to moje pierwsze świadectwo dlatego się zdziwiłem, że nie ma tam nic o pojazdach uprzywilejowanych :) chociaż takie właśnie chciałem mieć,
w sumie dobrze, że zacząłem się dopytywać na forum bo wszyscy mi mówili że z tym co mam mogę już jeździć, szczególne dzięki dla SenseY za wyjaśnienia

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 18, 2003, 10:22:11 »
no ładnie, zajrzałem do kodeksu drogowego... powinienem był od tego zacząc według tego co znalazłem w sieci art 89 jest skreślony w całości
Kodeks drogowy on - line
no i kto mi teraz powie czy mogę jechać czy nie?
nic więcej poza tym skreślonym artykułem tam nie znalazłem o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych  [_[  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 18, 2003, 13:15:50 »
No tak. Mm prezed soba kodeks własnie ze stycznia roku 2001. Dowiem się, o szczegóły i Ci odpiszę.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 18, 2003, 13:39:05 »
Sprawdziłem i przepraszam wszystkich których wprowadziłem w błąd.
Okres trzech lat rzeczywiście nie istnieje, tak więc trzeba mieć odpowiednie prawo jazdy, badanie lekarskie prepowadzone przez uprawnionego lekarza, pozytywny wynik badania psychologicznego, zdjęcie i oczywiście pieniążki.
Jeszcze raz przepraszam za błędne informacje, opierałem się na kodeksie z 2001 roku i nie wiedziałem że to się zmieniło.
Pozdrawiam.

Offline fojer1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
    • Moja strona
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 19, 2003, 00:28:09 »
A ile teraz kosztuje świadectwo??
                                                     Pozdrawiam wszystkich modelarzy Robert






Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 19, 2003, 09:10:59 »
30 zł + znaczki skarbowe chyba coś ok 6 zł lekarzowi zapłaciłem 60 zł za psychologiczne 70 zł,
jak dzwoniłem to całe badania lekarskie w jednej prywatnej przychodzni kosztowały 250zł, więc ceny są różne trzeba podzwonić

Młodzik

  • Gość
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 19, 2003, 11:35:50 »
slyszalem, ze cale koszty zrobienia "wkladki" moze pokryc urzad gminy, w ktorej mialbys byc kierowca, takze sprobuj tez tam  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Prawo Jazdy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2003, 08:35:07 »
też to słyszałem Młodzik, nasza gmina jest spoko wspiera nas jak może zobaczcie czym jeździmy tutaj (zdjęcia są już trochę nieaktualne - zamiast Stara jest Mercedes LP 913 a zamiast Żuka Mercedes 908) więc pewnie nie byłoby z tym problemu

SenseY a na jakiej podstawie to napisałeś?
Cytuj
Okres trzech lat rzeczywiście nie istnieje, tak więc trzeba mieć odpowiednie prawo jazdy, badanie lekarskie prepowadzone przez uprawnionego lekarza, pozytywny wynik badania psychologicznego, zdjęcie i oczywiście pieniążki.
Chodzi mi o jakiś zapis w Kodeksie Drogowym albo jakiś przepis w którym to jest napisane.
Pozdrowionka