Autor Wątek: Mundury Galowe  (Przeczytany 14022 razy)

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« dnia: Maj 28, 2005, 07:17:33 »
Jakie macie mundury w swoich jednostkach? Nowego, czy starego typu.

Nasza jednostka zostala przy mundurach starego typu - lepiej sie prezentuja.

 
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Mundury Galowe
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2005, 09:21:48 »
A grzejesz się w nich jak za dwóch.  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Mundury Galowe
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2005, 12:52:18 »
Dla jednostek OSP zrzeszonych w Zwiąku takie sprawy reguluje regulamin mundurowy.  Jest tam jeden wzór munduru.  Niespecjalnie wiem czy wogóle można pozostać przy starym wzorze.  Chyba, że motywować to brakiem możliwości finansowych na wymianę mundurów.

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2005, 07:28:27 »
Chodzi mi glownie o wyglad - nowe przypominaja kolejowe z lat 80/90 :(

W starych caly klimat jest w czerwonych wstawkach itd.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Mundury Galowe
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2005, 09:06:17 »
Cześć,  
w mojej jednostce od kilku lat są sukcesywnie kupowane nowe mundury (2, 3 na rok), starych z czerwonym paskiem już praktycznie nie widać. Z nowego wzoru najbardziej pasuje mi koszulka letnia, (wygląda ok jak trzeba np obsłużyć procesję na Boże Ciało a żar sie leje z nieba) szkoda tylko, że w regulaminie kazali zakładać do niej krawat. W PSP jest bez krawata i jest ok.
Stare mundurki faktycznie fajnie się prezentowały ale moim zdaniem to wazniejsze jest żeby przynajmniej w zakresie jednostki wszyscy wygladali tak samo i zeby mundurki były czyste i odprasowane, o co niestety czasem bardzo cieżko.
Wiem że regulamin to regulamin ale może ktoś mi wytłumaczy dlaczego w poczcie sztandarowym nie wolno iść w koszuli? Czasem ciężko wytrzymać a chyba nie chodzi o to żeby się nam poczet sztandarowy uwędził albo żeby chłopaki popadali. ;)
Szamil a skąd Wy teraz bierzecie nowe "stare" mundury jak chcecie komuś wymienić albo dać?
Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2005, 09:08:38 wysłana przez Sylwek »

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2005, 01:04:26 »
U nas tez kupuje sie 2-3 sztuki na rok. W tym roku zalapalem sie na jedna sztuke - coś pięknego  B) .

A co do mundurów - szkoda, ze zrezygnowano z lamowek - to niewielka oszczednosc, a mundur na jej braku duzo traci.

Mamy uzdolnionego krawca z tego co sie orientuje :D - piekne mundury z gabardyny - tak zeby wystarczyly na bardzo długo.

Vice prezes twierdzi ze lamowki sa duzym plusem :D - strazak ktory ma w posiadaniu taki mundur nie zdekompletuje go zeby pojsc w spodniach mundurowych np na impreze do znajomych - bo od razu wiadomo wyda skad je :D.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Mundury Galowe
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2005, 13:59:03 »
Druhowie i tak trzymajcie. co roku 2-3 mundury. Nie poprzestawajcie. U mnie poprzedni zarząd wogóle nie kupował i teraz kiedy my kupujemy około 5-7 mundurów rocznierobi się wielki krzyk. Bo ten dostał a ten nie.
Problem jest tylko w tym że Urząd Miejski nie może ppkrywac kosztów tego zakupu, bo nie jst to mundur bojowy, nie mówiąc już o rogatywce i sznurze galowym oraz pagonami.

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2005, 07:51:13 »
UM moze to pokryc - nie ma z tym problemu - straz bierze udzial w zabezpieczaniu roznego rodzaju uroczystosci i mozna to tam zakwalifikowac jako mundur bojowy :D. Mamy taka decyzje z RIO. Postaram sie dowiedziec cos wiecej i podesle.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Mundury Galowe
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2005, 10:22:12 »
A, to cos ciekawego - podeślij. Udowodnię w UM że takie koszty mogą również kryć. Jak na razie moim jedynym argumentem był art 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Taka decyzja z RIO napewno będzie miala znaczący wpływ na ostateczną decyzję.  

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2005, 22:59:55 »
Będąc na Jasnej Górze można było zauważyć jak bardzo różnimy sie umundurowaniem. Niektóre mundury pamiętają Franciszka Józefa, ale to najmniejszy problem. Bardziej rzucała sie w oczy wesoła twórczość przy przyszywaniu wszelkiego rodzaju naszywek. Byli druhowie z naszywkami przyszytymi "do góry nogami".Tutaj można zdziałac wiele poprzez edukację, która niewiele kosztuje.
RP

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2005, 07:19:07 »
Tak wiec pytalem vce prezesa - RIO w Małopolsce uznaje taka wykladnie, ze mundur galowy przestaje byc tylko mundurem galowym jezeli słuzy do zabezpieczenia waznych uroczystosci, gdzie nie mozna wystepowac w koszarówkach.

Ale to obowiazuje tylko w Małopolsce - co RIO to inna interpretacja.

W sprawie mundurów galowych do RIO pisał podobno Pawlak. UM ktoremu podlegacie musi wyslac zapytanie w tej sprawie.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2005, 07:21:06 »
Cytuj
Będąc na Jasnej Górze można było zauważyć jak bardzo różnimy sie umundurowaniem. Niektóre mundury pamiętają Franciszka Józefa, ale to najmniejszy problem. Bardziej rzucała sie w oczy wesoła twórczość przy przyszywaniu wszelkiego rodzaju naszywek. Byli druhowie z naszywkami przyszytymi "do góry nogami".Tutaj można zdziałac wiele poprzez edukację, która niewiele kosztuje.
RP
W mojej jednostce do pewnego momentu takze niektorzy obwieszali sie jak choinki, pozniej zmienily sie wladze zaczeto czytac regulaminy i nabralo to wygladu  :rolleyes:  
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Mundury Galowe
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 06, 2005, 10:45:39 »
U mnie nie mogę na strażakach wymusić żeby pozdejmowali dystynkcje z oznaczeniami funkcji których już nie pełnią. Przyjąło się od wielu lat że jak ktoś np. był kiedyś prezesem to mimo odwołania go dalej nosi dystynkcje prezesa. Akurat w przypadku byłego prezesa to nie ma problemów bo pełni on teraz funkcję wiceprezesa gminnego i nosi dystynkcje wiceprezesa gminnego. Jednak jest trzech strażaków co noszą dystynkcje naczelnika, również trzech zastępcę naczelnika itp. Były prezes ubiera się jak choinka nosi kilka odznak wysługi lat, nie wiadomo który brac pod uwagę, a może trzeba je pododawać :D
Czekam na okazję żeby zrobić przy jakimś święcie wnikliwy przegląd, w święta zawsze burmistrz pościaga wszystkie OSP z terenu gminy, a przy innych to nie będę swoich strażaków trzepał. A w Boże Ciało było ciepło i poszliśmy w koszulkach.  

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Mundury Galowe
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 06, 2005, 13:07:20 »
Rzeczywiście jakieś ozdobniki typu lamówki powinny być również przy nowym wzorze munduru. Jestem jak najbardziej ZA. U nas też jest problem "znikajacych" spodni od munduru wyjściowego.
Ale chciałem chwilę poswięcić obwieszaniu munduru czym się da.   Na pierwszych z brzegu zawodach sportowo-pożarniczych widać jak traktowane są mundury.  Po pierwsze nie jest to wystarczająco uroczysta impreza żeby używać munduru w wersji "galowej". Powinno nosić się go bez sznura i medali oraz w półbutach tj. wersję "wyjściową".  Inna sprawa to wieszanie medali nie tam gdzie trzeba, całego zestawu wysług (po kilka na jednym mundurze) itp.  Jest jeszcze wersja "służbowa" tj. w obuwiu wysokim, z pasem i paskiem pod brodę np. do adoracji czy uroczystości na powietrzu.  Mało kto tego przestrzega, a szkoda bo tylko właściwie użyty mundur ma swój urok.
A co do zakupu umundurowania to przepis o "bezpłatnym umundurowaniu członków OSP" nic nie mówi o jakie mundury chodzi - bojowe czy wyjściowe. My do tej pory nie mamy z tym problemu. Jedyny kłopot to wielkość budżetu.  

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Mundury Galowe
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 09, 2005, 20:43:24 »
Witam
Niedawno otrzymałem od prezesa mundur ( spodnie i kurtke )
Przyszyłem juz na pagony tzw. "ogniki" (nie wiem jak to sie dokladnie nazywa ; jesli ktos zna fachowa nazwe to prosze o jej podanie )
Musze jeszcze kupic sznur oraz czapke rogatywke.
Mam kilka pytan :
1. mam skonczone wszystkie kursy OSP ; czy moge przyszyc sobie na kurtke dystynkcje dowodcy sekcji pomimo tego ze nie jestem mianowany na ten stopien przez naczelnika ??czy musze byc mianowanym dowodca ??
2.   czy jezeli jestem ratmedem to moge sobie przyszyc na kurtke naszywke sanitariusza ??

ps.
widzieliscie cos takiego
Naczelnik
Dowodca
Pradowniczy

wyglada jak korpusowki ale korpusowki wpina sie w kurtke munduru tam gdzie OSP nosi dystynkcje . Gdzie mozna przypiac te emblematy ??

pozdrawiam

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 09, 2005, 22:36:45 »
SenseY.
W orkiestrze wyleczyłem z obwieszania się orderami i innymi cudami za pomocą baretek. Szpanerska sprawa dla starszych druhów a niewiele kosztuje ( 5 zł/szt).
Jest spokój wygląda to skromnie, ale porządnie.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Mundury Galowe
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 10, 2005, 10:57:40 »
Popieram - dobry sposób. Tylko nie wiem kto je wykonuje. Wspomne o tym na zarządzie - damy nakaz noszenia baretek i będzie spokój.

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Mundury Galowe
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 18, 2005, 20:01:09 »
Druhowie. czytajac waszą dyskusję na temat mundurów doszłem do jednego wniosku, że większośc z was wcale nie zapoznała sie  z obowiązujacym regulaninem umundurowania. proponuje wejść na strone zosprp i z tamtąd  sciągnąć plik i z nim sie zapoznać. a propo finansowania umundurowanie straży. tak gmina ma obowiązek finasowac umindurowanie osp. RIO nie powinno sie tego czepiac bo to jest obowiąek obligatoryjnu. jescze jedno umundurowanie  służy do reprezentowanie osp podczs rożnego typu uroczystości a ubranie bojowe nie jest mundurem tylko ubraniem ochronym sluzącym podczs wszelkiego rodzju dziłanosci bojowej i ćwiczeń . proponuje sie jescze zapoznać z ceremoniałem osp to wiele spraw wam sie rozjasni. pozdarwaim dh antoni
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2005, 20:03:53 wysłana przez antoni »

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Mundury Galowe
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 18, 2005, 20:05:26 »
Druhowie. czytajac waszą dyskusję na temat mundurów doszłem do jednego wniosku, że większośc z was wcale nie zapoznała sie  z obowiązujacym regulaninem umundurowania. proponuje wejść na strone zosprp i z tamtąd  sciągnąć plik i z nim sie zapoznać. a propo finansowania umundurowanie straży. tak gmina ma obowiązek finasowac umindurowanie osp. RIO nie powinno sie tego czepiac bo to jest obowiąek obligatoryjnu. jescze jedno umundurowanie  służy do reprezentowanie osp podczs rożnego typu uroczystości a ubranie bojowe nie jest mundurem tylko ubraniem ochronym sluzącym podczs wszelkiego rodzju dziłanosci bojowej i ćwiczeń . proponuje sie jescze zapoznać z ceremoniałem osp to wiele spraw wam sie rozjasni. pozdarwaim dh antoni

Offline Szamil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • http://www.osp.szczepanow.pl
Mundury Galowe
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 20, 2005, 07:26:59 »
Druhu Antoni - postaram sie jeszcze dzis zrobic galerie ze zdjeciami jakie znajomi zrobili na stuleciu pewnej strazy - mozna stwierdzic, ze Kopydłów przy czesci jednostek jakie sie tam pojawiły to najlepsza jednostka - przynajmniej pod wzgledem ubioru.
Szamil
Walczyć - często, dać się pobić - czasami, dać się zniszczyć - nigdy!

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Mundury Galowe
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 21, 2005, 19:43:23 »
Cytuj
U mnie nie mogę na strażakach wymusić żeby pozdejmowali dystynkcje z oznaczeniami funkcji których już nie pełnią. Przyjąło się od wielu lat że jak ktoś np. był kiedyś prezesem to mimo odwołania go dalej nosi dystynkcje prezesa. Akurat w przypadku byłego prezesa to nie ma problemów bo pełni on teraz funkcję wiceprezesa gminnego i nosi dystynkcje wiceprezesa gminnego. Jednak jest trzech strażaków co noszą dystynkcje naczelnika, również trzech zastępcę naczelnika itp. Były prezes ubiera się jak choinka nosi kilka odznak wysługi lat, nie wiadomo który brac pod uwagę, a może trzeba je pododawać :D
Czekam na okazję żeby zrobić przy jakimś święcie wnikliwy przegląd, w święta zawsze burmistrz pościaga wszystkie OSP z terenu gminy, a przy innych to nie będę swoich strażaków trzepał. A w Boże Ciało było ciepło i poszliśmy w koszulkach.
słuchaj druhu proponuje abys zaglądnął  do regulaminu umundurowania i przeglądnął stronę dotyczacą dystynkcji. jest tam dystynkcja najwyższej funkcji pełnionej w OSP, zaproponuj ja tym którzy nie chca zdjąc dystynkcji. dzieki za  BHP. pozdrawiam dh antoni
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2005, 19:45:33 wysłana przez antoni »

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 28, 2005, 22:04:32 »
SenseY
Ja baretki zamawiam u gościa k/Nowego Sącza.
Postaram Ci się załatwić dokładny namiar.
RP
dh antoni
Wydaje mi się, że w broszurze nie ma na ten temat nic.
Sprawdziłem na stronie zosp i rzeczywiście jest informacja (załącznik nr 16).
Dh nosi najwyższą z pełnionych funkcji, ale w dole dystynkcji ma krokiewkę oznaczającą "w spoczynku". Jest to dobry pomysł na wytrwałych dh zwłaszcza, że przy okazji można im odświeżyć naszywki.
Dzięki ale na przyszłość prosze podawać informacje precyzyjniej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2005, 22:35:14 wysłana przez Muzykant »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Mundury Galowe
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 29, 2005, 17:54:17 »
Druhu Antoni, ja ten regulamin mam już od dawna, ale co z tego. Jak ja mówię do strażaków jak do słupa a słup jak d..a. Najlepszy pomysł jest z baretkami, to jest coś nowego i myślę że to im się spodoba, baretki nadawają takiej rangi jakby np weterana, czy zawodowca. Strażacy niektórzy to tak jak dzieci, jak mają mieć jeden medal na mundurze mniej to robia krzyk.
Analogicznie jest jesli chodzi o dystynkcje. z tymi krokiwkami chyba by musieli wszyscy chodzić, bo każdy pełnił już kiedyś jakieś funkcje. Jest u nas kilku strażaków którzy przeszli do nas z innej zlikwidowanej jednostki, im też takie dystynkcje by się należały. Prawie połowa straży by takie coś nosiła. Nie wydaje mi się aby ten sposób miał się sprawdzić.

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Mundury Galowe
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 29, 2005, 22:42:04 »
W pełni zgadzam się z ostatnią wypowiedzią SenseY_a.

W Naszej OSP jest podobnie i nie tylko naszej, trochę widziałem i w innych OSP, jedni noszą odznaczenia na lewej, drudzy na prawej piersi, obwieszają się jak choinki, zgroza, medal "Złoty Znak Związku" przypinają do klapy, jak mówię, że jak się wstydzą nosić Go na wstędze niech schowają do szuflady, opryskliwie odpowiadają, że na wstędze to się ludzie będą z nich śmiali.

Dużo druhów obwiesza się wszystkim co maja nie zwracają uwagi na regulamin, jak coś mówię to nie reagują , mało tego, na ostatnim Walnym Zebraniu Komendant Miejski PSP zwracał na to uwagę i co, mówią ze są za starzy żeby coś zmieniać.

Uważam, że baretki mogą to zmienić, chociaż nie jestem pewien, bo jak taki druh, w jego mniemaniu, będzie wyglądał z jedną baretką ze złotym galonikiem, zamiast trzech medali ...?
 

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Mundury Galowe
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2005, 16:56:25 »
Zgoda druhowie- baretki moze cos rozwiażą ,ale baretki nosi sie przy mundurze wyjściowym nie galowym. SenseY odpusc sobie z tymi starymi wygami po prosu ol.... ich. A zasady prawidłowego noszenia odznaczein wymagań od młodych druhów. Bo czym skorupka za .... Mysle że to najlępsza droga do wpajania zasad regulaminowych. Pozdrawiam dh Antoni :unsure: