Autor Wątek: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??  (Przeczytany 8274 razy)

Offline bronek_arek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« dnia: Październik 07, 2009, 20:37:41 »
Witam.
W tym roku piszę maturę ;)
I chcę zostać strażakiem w PSP.
Lecz nie wiem jak to uczynić, co i jak, żebym wyszedł na tym najlepiej??
Czy ciężko dostać się do PSP jako "z ulicy" bez niczego (jedynie matura, prawko kat. B  )????
Czy warto skoczyć zaoczne na SGSP i co będę po nich miał?? Czy ciężko się tam dostać??
Czy mogę iść do Straży i kogoś wypytać o to wszystko??? A jak nie to gdzie mogę i z kim o tym wszystkim porozmawiać??
PROSZE o doradzenie

Interesują mnie jak coś studia zaoczne gdyż, nie mam możliwości dzienne (finansowo i rodzinnie).
Dodam ze na maturze zdaje obowiązkowo matme polak i angol. A dodatkowo roz fizę
Dziękuje za odpowiedzi ;)
POZDRAWIAM
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2009, 20:49:24 wysłana przez bronek_arek »
Strażacy - To właśnie oni wchodzą do budynku kiedy inni uciekają

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2009, 20:50:40 »
Zaocznie? Niee.. Ponoc to tryb "koszarowy" tak samo jak w szkołach ksztalcenia policjantów.. Cała reszte informacji znajdziesz na forum była rozmowa na te tematy całe 100 razy takze problemów z poszukiwaniami nie powinno byc jako takich.. Powodzenia i jeszcze dodaj do matury chemie :klol:

Offline bronek_arek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2009, 20:54:06 »
Dzięki za odp. Jeżeli możesz to proszę napisz do mnie na gg :7853858
Chciałbym zadać parę pytań. Innych doświadzconych w straży też proszę o kontakt.
z góry dziękuje
Strażacy - To właśnie oni wchodzą do budynku kiedy inni uciekają

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2009, 20:55:18 »
Dzięki za odp. Jeżeli możesz to proszę napisz do mnie na gg :7853858
Chciałbym zadać parę pytań. Innych doświadzconych w straży też proszę o kontakt.
z góry dziękuje

Ja nie strazak.. ale w temacie, pomoge ;)

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2009, 21:04:18 »
Jest możliwość studiowania zaocznie w SGSP, ale tylko na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa Cywilnego... są to studia cywilne, po których nie otrzymuje się stopnia w PSP, lecz tytuł inżyniera i ma się możliwość pracy w m.in. sztabach kryzysowych, itp.
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline bronek_arek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2009, 21:09:40 »
No to nie miła dla mnie wiadomość, gdyż nie ciągnie mnie na studia.
Jest jakaś inna droga, żeby mieć jakieś dobre stanowisko w PSP??
Strażacy - To właśnie oni wchodzą do budynku kiedy inni uciekają

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2009, 22:05:19 »
oj ja studiuje zaocznie w SGSP na IBP i w piątek będę miał pierwszy zjazd:) wiec nie tylko IBC:) a dostać się było ciężko:) jak nie masz na świadectwie 5 z fizy, 5 z matmy i 5 z chemii to ciężko ciężko będzie:) na IBC dużo łatwiej było się dostać:)

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2009, 20:35:18 »
Przecież przy wstępnej kwalifikacji nie biorą pod uwagę ocen ze świadectwa tylko o wynik maturalny z matmy fizyki/chemii i wynik z egzaminu sprawnościowego, potem jest maraton po lekarzach... jeżeli maturę napisałeś na poziomie, lekarzy zaliczyłeś i w nigdzie nie podpadłeś to na niemal 100% zostajesz przyjęty na IBC.

Ale zgadzam się, że na IBC jest duuuużżżooo łatwiej... więc jeżeli nie jesteś w stanie spełnić w/w kryteriów to o IBP zapomnij i ewentualnie próbuj na IBC.
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline bronek_arek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2009, 22:15:04 »
No i sam tu nie wiem teraz co i jak. PROSZĘ o indywidualny kontakt na gg.
Dziękuję
POZDRO na strażaków
Żeby nie wy ...... wszystko by odwróciło się w popiół
Strażacy - To właśnie oni wchodzą do budynku kiedy inni uciekają

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2009, 10:30:36 »
Witam.
W SGSP nie ma możliwości studiować zaocznie jako podchorąży PSP. Studia zaoczne mundurowe I stopnia przeznaczone są dla strażaków w służbie stałej oraz pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, będących absolwentami Szkół Chorążych, Szkół Aspirantów lub Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej i posiadających tytuł zawodowy technika pożarnictwa. Więc tu odpada. Oczywiście nie wspominam o zaocznych dla osób cywilnych bo wyraźnie napisałeś, że chcesz być strażakiem PSP.
Podobnie jest w szkołach aspiranckich.
Aby zostać funkcjonariuszem PSP po szkole /czy to aspiranckiej czy oficerskiej/ musisz ją zrobić w systemie stacjonarnym /dziennym/. Wiąże się to z odpowiednim przeszkoleniem, przygotowaniem do służby itp. Poza tym strażacy kadeci oraz strażacy podchorążowie pełnią normalną służbę w szkolnych jednostkach ratowniczo-gaśniczych. Podsumowując studia zaoczne w szkołach pożarniczych są dla strażaków, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać stopień służbowy młodszego aspiranta lub młodszego kapitana /w zależności od szkoły/.

Skoro mówisz, że nie masz możliwości studiowania dziennie a chcesz zostać funkcjonariuszem PSP zostaje Ci tylko nabór "z ulicy". Dostajesz się jako strażak-stażysta i po min. 3 latach za zgodą przełożonego możesz robić najpierw aspirantkę zaocznie a później SGSP.
Nie będę się rozpisywał szczegółowo na czym polega nabór "z ulicy", bo jest w tym dziale forum osobny temat dotyczący naboru "z ulicy".

Jakby co to mój nr gg: 1004544, jak tylko będę mógł to jak najszybciej odpowiem.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2009, 10:35:04 wysłana przez Kobra »
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2009, 21:25:05 »
Kobra
Widzę ze w miarę jesteś ogarnięty z tematem sgsp.
Możesz mi odpowiedzieć na Pytanie  . Obecnie studiuje na innym kierunku i na pewno mało przydatnym psp ale jeśli bym się dostał z naboru z ulicy , i chciał studiować na mundurowych zaocznych to pewnie po pierwsze musiał bym odbębnić staż żeby zacząć edukacje  ? I możesz mi powiedzieć co po takiej edukacji mogę później osiągnąć ?

13.   Jeśli chcesz przekazać wiadomość tylko określonej liczbie osób, korzystaj z "Prywatnej Wiadomości".
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2009, 22:14:23 wysłana przez Ajax »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 11, 2009, 11:22:47 »
Jak juz dostaniesz się do PSP "z ulicy" to przez 3 lata jesteś jako strażak-stażysta /to jest tzw. okres próbny/. Nie ma szans żeby aby wcześniej zacząć edukację. Do tego Komendant musi dać zgodę na podjęcie nauki zaocznie na aspirantce. A z tym bywa różnie - jeden od razu wyda zgodę, inny nie.
W SGSP zaocznie można studiować na mundurowych po wcześniejszym skończeniu aspirantki.
Co Ci to daje? Stopień młodszego aspiranta /po szkołach aspiranckich/, większe wynagrodzenie, możliwość zajmowania wyższych stanowisk itp.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 11, 2009, 12:03:20 »
czyli najpierw aspirantka potem sgsp ?

PW!
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2009, 22:14:52 wysłana przez Ajax »

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 11, 2009, 12:57:48 »
Cytuj
czyli najpierw aspirantka potem sgsp ?

Najpierw kurs podstawowy, później kurs uzupełniający strażaka ochrony ppoż., dopiero aspirantka, no i  SGSP :-) Jednym słowem dłuuuga wyboista droga.

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2009, 15:25:18 »
A taka mała rada ode mnie: Jeżeli masz możliwość to zapisz się do OSP i zobaczysz jak to mniej więcej wygląda "od kuchni"... przy okazji zrobisz sobie podstawowe szkolenie i nabędziesz trochę doświadczenia :straz:

Scalono!

No ale doświadczenie, poza tym zobaczy jak to jest być strażakiem ;D

Cytuj
9.   Pamiętaj, aby Twoje wypowiedzi były sensowne i związane z tematem.
10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.
11.   Nie umieszczaj dwóch postów z rzędu w niedługim odstępie czasu. Użyj przycisku "Modyfikuj" i dopisz, to co zapomniałeś, do istniejącego już postu.
11 a. Możesz napisać posty po sobie, jeśli chcesz odświeżyć dawno (min. 10 dni) nie dyskutowany temat.

« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 23:58:48 wysłana przez Ajax »
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2009, 19:44:12 »
przy okazji kończąc kursy w osp biorąc udział w zawodach i akcjach masz punkty dodatkowe przy starcie z ulicy no i 3lata członkostwa dodatkowe punkty ale raczej tyle czasu nie masz:)

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2009, 22:28:04 »
przy okazji kończąc kursy w osp biorąc udział w zawodach i akcjach masz punkty dodatkowe przy starcie z ulicy no i 3lata członkostwa dodatkowe punkty ale raczej tyle czasu nie masz:)

a co do członkostwa to mdp też się do tego liczy?

Offline Fa7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 12, 2009, 04:59:30 »
szczerze mówiąc to wątpię ale z drugiej strony MDP należy do OSP wiec najlepiej zapytać by było w danej komendzie żeby nie było niedomówień później.

Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2012, 14:58:28 »
Czyli najlepiej jest iść od razu do SA albo jak ktoś ma plecy lub jest bardzo dobry to do SGSP na dzienne, najkrótsza lecz najbardziej wymagająca przyszłość...

Offline wicher69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 01, 2012, 18:09:42 »
Czyli najlepiej jest iść od razu do SA albo jak ktoś ma plecy lub jest bardzo dobry to do SGSP na dzienne, najkrótsza lecz najbardziej wymagająca przyszłość...

Co ty pier##lisz? Jeżeli myślisz, że do SA dostaje się od niechcenia, a do SGSP trzeba być bardzo dobrym, to idź sobie do SA i pochwal się jak się dostaniesz.

Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 01, 2012, 18:24:13 »
Ogarnij emocje, jestem zainteresowany taką przyszłością, źle zrozumiałem ot co... Wiem że wszędzie jest ciężko się dostać, bardzo ciężko... z każdym kolejnym postem uczę się od Was nowych rzeczy, ale nie znaczy że nie mogę się pomylić i napisać coś głupiego, jeżeli az tak to głupio brzmi-SORY...

Offline Adi244

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2012, 18:40:42 »
Jesteś zainteresowany taką przyszłością i z każdym kolejnym postem uczysz się od chłopaków.
A nie lepiej jakbyś poczytał forum? Wszystko a nawet więcej jest w temacie, o który pytasz. I szybciej byś się dowiedział czytając, zamiast zadawań pytania i niepotrzebnie wzbudzać złe emocje.
powodzenia

Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2012, 20:49:20 »
dobra, wiem że źle zrobiłem pisząc pod wpływem impulsu i pod wpływem tego co piszą tacy eksperci jak ja w innych postach, sory pomyliłem się, dajcie żyć ;)   
Daliście mi porządną nauczkę przy pierwszym poście, nad następnymi 5 razy pomyślę zanim coś napiszę...

Offline wicher69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 02, 2012, 20:02:29 »
Odpowiadając na twoje pytanie: z ulicy będzie ci najciężej, ponieważ przyjdzie ci rywalizować z osobami, które mają rozmaite uprawnienia i kursy np. prawo jazdy C, HDSy, pilarki, nurków itp. itd. Powinieneś zatem wykorzystać to, że jesteś z nauką na bieżąco i uderzyć do szkoły aspiranckiej/oficerskiej. Zależy co chcesz dalej robić. Są osoby, które nie idą specjalnie do SGSP mimo, że by się dostały. Wynika to stąd, że dla danego stopnia masz dane stanowiska pracy i takim osobom pasuje to co mogą uzyskać po aspirantce np. jeżdżąc jako dowódca zastępu pierwszego. Do SGSP musisz zdawać matury, do aspirantek musisz przerobić testy. Możesz składać papiery tu i tu.

Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Chcę zostać strażakiem ;) -- Tylko jak i co??
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 02, 2012, 21:13:57 »
Czyli nawet zdana matura np. z chemii nie daje mi za dużo przy składaniu papierów do Szkoły Aspiranckiej??? Tam liczą się tylko wstępne testy chemiczno-fizyczne i sprawnosciówka??? 
Dizeki wicher za opierdzielenie mnie a później o normalną odpowiedź, dzięki ;)