Autor Wątek: DWIE SYRENY  (Przeczytany 7105 razy)

Offline raf(firemans team kz II)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła drzemie w dżemie
DWIE SYRENY
« dnia: Wrzesień 27, 2009, 14:02:01 »
witam.przymierzamy sie z chlopakami z mojej osp do zalozenia drugiej syreny.pare rzeczy mniej wiecej wiem co i jak..ale moze juz u ktoregos z was dziala taki system i powie mi czy  jest potrzeba zakupu ze sie tak wyraze "drugiej skrzynki" z selektywnym wywolywaniem czy tez nie??

 pierwsza syrena znajduje sie na remizie ,a druga bedzie oddalona o 1,5 km, wiec bedzie musiala miec odrebne zasilanie.chcialbym sprobowac jednym stycznikiem uruchamiac 2 syreny naraz,pociagnac przewod od stycznika co uruchamia 1 syrene do stycznika 2 syreny...co o tym myslicie??
..Czytałem będąc młodym chłopakiem, jak Wojtek został Strażakiem...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2009, 15:03:23 »
U mnie posiadamy dwie Remizy - na każdej jest syrena, która uruchamiana jest jednym selektywnym - z tego co mi wiadomo, bo szczerze się na tych sprawach nie znam - pociągnięty jest kabel, ale co i w jaki sposób to nie mam pojęcia.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2009, 16:31:11 »

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2009, 22:31:53 »
Umnie także jest zastosowany taki system. Jedna syrena jest na remizie, gdzie jest selektywne, wiem, że do DSP podłączona jest druga antena, która wysyła sygnał do drugiej syreny która znajduje się na urzędzie gminy, ale niewiem co tam przy drugiej syrenie jest zastosowane.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2009, 19:16:11 »
U mnie jest selektywne w remizie. Druga syrena jakieś 1000m w linii prostej. Sygnał przesyłany jest drogą radiową... przesunięcie w załączeniu syreny jakieś 1-2 sek. Koleś który zakładał selektywne na pewno będzie wiedział jak takie coś zrobić.

Inna sprawa to nie wiem czy opłaca sie druga syrena teraz... Koszty syreny SAD to ok. 4 tyś. zł. Można by pomyśleć o zainstalowaniu terminalu GSM który kosztuje 1 tyś zł
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2009, 19:21:57 wysłana przez miggru »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2009, 22:05:38 »
pierwsza syrena znajduje sie na remizie ,a druga bedzie oddalona o 1,5 km, wiec bedzie musiala miec odrebne zasilanie.chcialbym sprobowac jednym stycznikiem uruchamiac 2 syreny naraz,pociagnac przewod od stycznika co uruchamia 1 syrene do stycznika 2 syreny...co o tym myslicie??


Myślę, że budowa łącza kablowego o długości 1,5 km to bardzo drogie rozwiązanie. Sam kabel nawet licząc 2PLN/metr*1500m=3000PLN. Do tego koszt projektu, uzgodnienia, jakieś odszkodowania i opłaty - koszt może być kilkakrotnie większy.

Z łączem radiowym też może być problem, bo bez zezwolenia moc musi być ograniczona i mogą być problemy z łącznością.

Może instalator DSP mógłby coś zaproponować działającego podobnie jak pager - czyli odbiornik dla drugiej syreny bez potwierdzania alarmowania. Działałoby to wtedy na częstotliwości służbowej na stacji z Waszego DSP, gdzie stacja i antena są porządne.

Można też wykorzystać terminale GSM przeznaczone do telemetrii.

Tak naprawdę myślę, że warto spróbować policzyć koszty dla każdego rozwiązania (kabel, radiolinia, dodatkowa stacja DSP, indywidualne pagery, terminal GSM) i wybrać najlepsze ze względu a koszt instalacji, eksploatacji i pewność działania. My tego za Was nie zrobimy bo nawet nie wiemy czy macie DSP, skąd weźmiecie drugą syrenę, jak ją zasilicie, co tam jest po drodze i jakie mogą być problemy z budową łącza kablowego albo radiowego, jak jest z zasięgiem sieci GSM.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2009, 17:06:01 »
Oprócz kosztów trzeba tez pamiętac że syreny służące do alarmowania to juz troszkę relikt przeszłości - w wielu krajach juz dawno zapomniano o takich sposobach alarmowania.  U nas tez coraz częsciej pojawiają się głosy podważające sens budzenia w środku nocy całej miejscowości tylko po to aby kilka osób przybiegło do remizy - i trzeba przyznać że jest w tym trochę racji bo możliwości techniczne są dostępne. Jesli syrena alamowa isnieje to nikt raczej nie będzie podważał sensu jej istnienia , ale inwestowanie w rozbudowę takiego systemu jest chyba nie za bardzo uzasadnione - lepiej  pomysleć o pagerach lub module GSM.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2009, 11:52:29 »
Zgodzę się z @remfire - syreny miały sens, gdy głównie powiadamiały o pożarach we własnej miejscowości czy najbliższej okolicy, na ich dźwięk cała niemal miejscowość zbiegała się, by pomagać ratować dobytek. Dziś do uczestnictwa w akcji nikt z "łapanki" nie trafia, tak więc sygnał syreny kierowany jest do węższej grupy osób w miejscowości, skąd biorą się protesty pozostałych, budzonych np. w nocy. Jest jeszcze druga sprawa - słyszalność- sam w poniedziałek, siedząc w domu gdzie zazwyczaj dobrze słychać syrenę, tym razem nie słyszałem - wystarczyło włączone, wcale nie głośno, radio i zamknięte okna.
Niemniej jednak, żeby nie być całkiem offtopic, mam pytanko - macie pomysły i konkretne rozwiązania na podobną sytuacje - tzn syrena jedna (mogą być zresztą i 2) ale 2 wyłączniki, oddalone od siebie ok. 2 -3 km? Jeśli radiowo, to jakie konkretnie urządzenia (cena ma znaczenie )? BTW, widziałem ciekawe rozwiązanie u sąsiadów - 2 małe syreny, w odległości 10 m od siebie, druga włączana .. pilotem alarmu samochodowego. 


Offline seadobi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2009, 21:21:34 »
Witam wszystkich uczestników forum.
Co do syreny i sensu jej istnienia w dobie sms-ów i pagerów to mam dwie uwagi:
1) Jak syrena zawyje, to ludzie mają czas dzieciaki z drogi pozabierać i mieszkańcy wiedzą, że zaraz będzie ruch na drodze do remizy i w druga stronę...
2) Nie zawsze noszę przy sobie telefon czy pager. Np. podczas pracy w ogrodzie syrena sie sprawdza i uzupełnia pagery czy sms-y. Z kolei nocą pewniejsze są sms-y.
Co do sterowania kilkoma syrenami, to właśnie jestem w trakcie sprzęgania dwóch syren przez radiolinie... Jedna jest sterowana z selektywnego i sms-em, druga pilotem z "ręki". Zrobiłem prosty układ na 3 przekaźnikach czasowych, bo takie akurat miałem i jest automat sterowany pilotem... radiolinia o zasięgu do 1km kosztuje okolo 300-400 PLN. Istnieje możliwość zwiększenia zasięgu przez zastosowanie przekaźnika sygnalu... Mam nadzieję, że w tym tygodniu wszystko ruszy...

W razie potrzeby służę informacjami.

Offline raf(firemans team kz II)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła drzemie w dżemie
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2009, 23:32:43 »
mamy w strazy system selektywnego wywolywania firmy ARTCOM z wroclawia i caly moj powiat jest przez nich obstawiony...z tego co wiem to na dolnym slasku powiat zabkowicki i trzebnicki maja systemy alarmowania z ARTCOMU..zapewne jeszcze moze ktos go ma a reszta to pewnie juz PLATAN.stacja obiektowa  to ARTsao 150 a terminal gsm to ARTsms 200.na poczatku byly drobne problemy i niedociagniecia ale teraz juz smiga w miare.smsy przychodza ...ale sami wiecie jak to jest z tymi sms-ami...troche czasu schodzi az z 10 osob je dostanie ...a niekazdy odrazu patrzy na telefon,nie kazdy ma telefon z wyborem dzwiekow sms do  roznych uzytkownikow...ogolnie nie ma tragedii ale lepiej wyjechac przy koncu 3 syreny a nie 5 minut po 4 syrenie(u mnie syrena wyje 4 razy..selektywne z platana tez wyja 4 razy?)zadzwonie do artcomu i spytam o pagery..ale moze u kogos z was dzialaja pagery z terminalem z ARTCOMU?co do syreny...syrena to syrena,ma tez swoje plusy i minusy,ale obok remizy stoi wielki budynek (stary dom ludowy :straz: i tlumi nasza syrene :'( dlatego myslimy o 2.jesli chodzi o koszty to nie beda takie duze-druga syrene juz mamy(wyrwalismy w sumie za bezcen na zlomie taka duża rosyjska krowe..wyje jak wsciekla :straz: )tylko pociagnac przewod od stycznika pierwszej syreny i powinno chodzic..z ludzmi juz gadalismy i ne bedzie problemu...tylko zostanie jeszcze kwestia umieszczenia tego przewodu na slupach :'(.pisma...zezwolenia..jak sie nie uda to inna droga trzeba ja bedzie uruchamiac
..Czytałem będąc młodym chłopakiem, jak Wojtek został Strażakiem...

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: DWIE SYRENY
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2009, 10:15:20 »
Dla mnie ciągnięcie przewodu jest bez sensu, ktoś wspominał tu o kosztach, 1,5 km ? masakra, to nie będzie przewód półtora kwadrat bo po kilku uruchomieniach szlag go trafi, to musi być konkretny przewód który będzie konkretnie kosztować, dodać koszty instalacji go na słupach  :huh: :huh: :huh:, ciekawe ile skasuje firma która to zrobi, bo energetyka na pewno Was na słup nie wpuści :huh: :huh: :huh:, zbierze się tego ładna sumka :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:, no ale jak nie macie co z kasiorą robić to możecie zrobić taką prehistorię, inwestcja w radiolinię na bank zaoszczędzi wam kilka tysięcy w kieszeni. W ogóle to jakiś matoł wymyślił ten kabel, ale to już moje zdanie.