Autor Wątek: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.  (Przeczytany 15069 razy)

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« dnia: Czerwiec 06, 2009, 22:08:48 »
Ładna... i fajna... Poważnie - bardzo mi się podoba.
Kieszonka na piersi powinna być podzielona, tak aby wpięty długopis nie latał po całej kieszeni - taka mała wskazówka a wystarczy jeden szew :)

pees. Nie praktyczny haftowany duży napis STRAŻ na plecach... będzie drażnił skórę pleców.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2009, 22:45:52 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2009, 00:38:21 »
Ciekawy wzór ale skoro koszulka nie jest przedmiotem umundurowania  wg. rozporządzenia MSWiA to gdzie i w jakich sytuacjach zamierzacie ją nosić?

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2009, 06:39:37 »
Cytuj
Nie praktyczny haftowany duży napis STRAŻ na plecach... będzie drażnił skórę pleców.
Termonadruk (bardzo trwały) STRAŻ w wymiarach 30x8cm

Cytuj
wg. rozporządzenia MSWiA to gdzie i w jakich sytuacjach zamierzacie ją nosić?

Nie chcę być złośliwy ale odpowiadając na pytanie gdzie? - z pewnością nie w domu  ^_^
Przypadki nieregulaminowego umundurowania zdarzają się często i są powszechnie stosowane przez strażaków. Większość przełożonych nie przywiązuje i nie zwraca na to uwagi, ale zdarzają się nadgorliwcy i potrafią ukarać strażaka. Od dłuższego czasu w rozporządzeniu od 1997r nic w kwestii zmiany sortów na wygodniejsze, estetyczniejsze się nie zmienia, więc trudno się dziwić że sami poszukujemy nowych ciekawych - wygodnych rozwiązań.
Ja niestety lubię testować nowe rzeczy umundurowania, których nie ma w rozporządzeniu ;)

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Online oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2009, 17:31:37 »
Jak znam życie to pewnych ludzi będzie to kłuło w oczy ale jeżeli te polówki będą się sprawdzały to i szefostwo zacznie w nich chodzić.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2009, 17:54:53 »
To wszystko cacy - sam chętnie też bym ją wypróbował ale... fakt jest faktem, że tak samo mógłbym nosić w pracy (straży) T-shorta z nadrukami pagonów na ramionach, itp. I co? Na pewno zostałoby to napiętnowane wg zasady "twarde prawo ale prawo".

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2009, 20:35:54 »
U nas polary z napisem STRAŻ weszły na dużą skalę do umundurowania (szczególnie w miesiącach chłodnych) mimo, że w rozp. nie ma o nich mowy.
Mało tego - nie trzeba było robić zrzuty na 1 szt. dla "szefa". Kupił za swoje  :rofl:
Teraz pokaż mi, gdzie w rozp. jest zapis o noszeniu cywilnych koszulek pod ubranie koszarowe - a jak to wygląda w rzeczywistości?

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 07, 2009, 21:43:02 »
Ja nie rozumiem z kolei po co koszulka, którą zakładamy tylko pod koszary lub UD-Sz ma mieć  napis straż?
Przecież zgodnie z przepisem nie można w tym chodzić w samej koszulce (bez bluzy).
Zresztą zgodnie z Rozporządzeniem to na UD-Sz też powinien być napis staż - a przecież nie ma.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2009, 23:59:09 »
hehehehe... Po kilku ciekawych, miłych i sympatycznych imprezach majowo-florianowych, w których jako zaproszony miałem  okazję brać udział, to stwierdzam jedno...
Buty, buty i obuwie... :)

Wiem, że trudno wymagać tego w jednostkach OSP gdzie nie każdy jest po szkole, ba - wiem że i w PSP nie wszędzie występuje pojęcie musztry :)

I oto efekt który wpadł mi w oko nie raz - dlatego zacząłem na to zwracać uwagę...
Poczet sztandarowy - prowadzący / niosący sztandar w trzewikach, po prawej w galowym mundurze wkasane w pośpiechu i nieładzie (wciśnięte) nogawki spodni w Haixy, ale z lewej elegancko zawinięte na zakładkę w wojskowe czarne opinacze (schludnie ale butki nie jedno już widziały więc nawet dobre ich "wykręcenie" nie pomogło bo wyglądało paskudnie ) :)
Komendant w oficerach, asysta w trzewikach, a na samym końcu szeregu młodzian... żółte czuby gumowców wystają spod nogawek munduru galowego...
Moja Pani jest "mundurowcem" (oficerem) w innych służbach i nie mogłem uspokoić jej śmiechu i komentarzy, tym bardziej jak na komendę w prawo zwrot połowa towarzystwa wykręciła się w lewo... lub nie wiedziała co ma ze sobą zrobić...
A tu już zabrakło mi argumentów aby strażaków bronić.
Oczywiście nikt nie mówi że strażacy mają defilować jak Kasztanka Piłsudskiego, ale odrobinka musztry lub rozpoznawanie komend co to w prawo czy lewo zwrot to chyba minimum, co nie?

Wracając do ubioru...
Szczegóły typu:
- białe skarpety wystające spod nogawek w OSP
- biała podkoszulka spod bluzy "moracza" w PSP
- pas wiszący na jaj...ch... lub jeszcze niżej
- pozostałe których nawet ja nie chcę tu przykładać - odpuszczam :)

Więc jaki regulamin ubioru? Każdy chodzi jak chce :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Online oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2009, 00:45:10 »
a wystarczy wejśc do większości komend i policzyć ilu "biurowych" chodzi w cywilkach (z komendantami włącznie).
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2009, 07:34:06 »
Sprawa jasna... jak Cię widzą, tak Cię piszą ! Mamy totalny burdel w umundurowaniu, a w straży jest chyba najgorzej. Czyja to wina?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 08, 2009, 08:59:28 »
Dla ciekawskich - przyszłe umundurowanie policjantów:

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia .. 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/178/18119/Projekt_rozporzadzenia_Ministra_Spraw_Wewnetrznych_i_Administracji_z_dnia__2009_.html

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 08, 2009, 09:58:22 »
http://www.policja.pl/portal/pol/1/10199/Nowe_mundury__wersja_zimowa.html
Tak wyglądają...

pees. W wojsku również zmiany i testy nowego umundurowania.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MSJ

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • F998
    • Sklep dla Strażaka
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2009, 14:24:07 »
nie wiem czym to się różni

Tym że jak pójdzie poleconym to dostanie się avizo i trzeba będzie iść po paczkę na pocztę, a paczkę mają obowiązek dostarczyć do drzwi, i dopiero jeśli mieszkanie będzie zamknięte to wtedy zostawią avizo.
Poza tym list polecony jest do 2 kg, a paczka do 30 kg.

Pozdrawiam
Sprzęt ratowniczy, książki i gadżety dla strażaków ----> http://www.fabryka998.pl

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2009, 08:28:31 »
jak pójdzie poleconym to dostanie się avizo i trzeba będzie iść po paczkę na pocztę, a paczkę mają obowiązek dostarczyć do drzwi, i dopiero jeśli mieszkanie będzie zamknięte to wtedy zostawią avizo.
Poza tym list polecony jest do 2 kg, a paczka do 30 kg.
U mnie polecone (listy) przynoszą do domu (może mam dobrego listonosza ;)) a z tą wagą to chyba właśnie tak jest.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2009, 11:58:09 »
Witam
o ile koszulki dla PSP są okej, o tyle takie koszulki dla OSP mogą być trochę "dziwne" chociażby ze względu na pagony. Strażacy PSP na na rzep na piersi przypną np identyfikator z imieniem i nazwiskiem, a na pagony założą stopień.
Strażacy OSP na pagonach noszą "ogniki", a oznaczenia funkcji mają na rzepach, więc strażak OSP mając taką koszulkę może ewentualnie na piersi na rzepie przyczepić oznaczenie funkcji i to tyle, ponieważ pagony z ognikami np od wyjściowej koszuli letniej strażaka OSP mogą wyglądać dziwnie (są koloru granatowego i nie są jak w PSP pochewki tylko są sztywne na takich dwóch szlufkach - na pewno wiecie o co chodzi)

pozdrawiam

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 31, 2009, 15:59:02 »
I tak właśnie wygląda nasza kochana PSP.
W rozporządzeniu mundurowym jest już koszulka polo. Po co więc nowy wzór z pagonami??? Jesteśmy nadal formację mundurową i chyba obowiązują nas jakieś przepisy? Potem wyglądamy każdy ch.... na swój strój. Lekka przesada jak dla mnie.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 31, 2009, 16:10:09 »
Firek spójrz na ratowników medycznych, wojsko, czy nawet policję tam również chodzą jak im pasuje czyli każdy ch... na swój strój. Byle nie chodzisz ja ostatni obtarganiec, a te koszulki ładnie się prezentują i są wygodne, a oto chyba w tym wszystkim chodzi czyż nie???

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 31, 2009, 16:28:20 »
Firek podążając za Twoim tokiem myślenia to zgoda tylko w tym:
Cytuj
Jesteśmy nadal formację mundurową i chyba obowiązują nas jakieś przepisy
Zobacz kiedy te przepisy były nowelizowane w sprawie "koszulek" ??

Nie odbierajcie tego jako reklamę, ale ja napiszę krótko, mam też ją i po 2 miesięcznym użytkowaniu mogę powiedzieć -atrakcyjny design, wygodne, wytrzymałe, lekkie, przewiewne.
Oczywiście to jest tylko moja prywatna opinia.
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2009, 16:34:18 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2009, 16:54:32 »
I tak właśnie wygląda nasza kochana PSP.
W rozporządzeniu mundurowym jest już koszulka polo. Po co więc nowy wzór z pagonami??? Jesteśmy nadal formację mundurową i chyba obowiązują nas jakieś przepisy? Potem wyglądamy każdy ch.... na swój strój. Lekka przesada jak dla mnie.

W tym roku weszło nowe rozporządzenie w sprawie umundurowania w policji.

Cytuj
Lubelscy policjanci odbierają właśnie kolejne partie nowego umundurowania. Sęk tym, że panie i panowie dostali taki sam model bielizny - granatowe męskie bokserki z rozporkiem na guziki.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090811/PRZEGLADPRASY/997774077

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/51,34889,6527343.html?i=0

A tu kilka uwag policjantów na nowe mundury: nowe nie znaczy dobre.

Cytuj
Jednak funkcjonariusze mieli do nowej odzieży także zastrzeżenia: w koszulach z dodatkiem poliestru, dość grubych bojówkach i ciężkich regulaminowych butach trudno wytrzymać w upał. - Damy radę - wzdychali.

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,6779421,Nowe_mundury___policjanci_modni_i____spoceni.html

Cytuj
Śląscy funkcjonariusze odkryli właśnie, że materiał spodni nowego umundurowania jest łatwopalny.


http://www.tvn24.pl/-1,1616412,0,1,latwopalne--jak-spodnie-policjanta,wiadomosc.html

W PSP raczej nie doczekamy się szybkich zmian w sprawie umundurowania.
 

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 31, 2009, 22:33:59 »

Firek podążając za Twoim tokiem myślenia to zgoda tylko w tym:
Cytuj
Jesteśmy nadal formację mundurową i chyba obowiązują nas jakieś przepisy
Zobacz kiedy te przepisy były nowelizowane w sprawie "koszulek" ?? Nie odbierajcie tego jako reklamę, ale ja napiszę krótko, mam też ją i po 2 miesięcznym użytkowaniu mogę powiedzieć -atrakcyjny design, wygodne, wytrzymałe, lekkie, przewiewne. Oczywiście to jest tylko moja prywatna opinia.


Ostatnie rozporządzenie i aktualne jest z 2005 r.

Firek spójrz na ratowników medycznych, wojsko, czy nawet policję tam również chodzą jak im pasuje czyli każdy ch... na swój strój. Byle nie chodzisz ja ostatni obtarganiec, a te koszulki ładnie się prezentują i są wygodne, a oto chyba w tym wszystkim chodzi czyż nie???
Ratownicy medyczni nie są formacją mundurową. W wojsku i Policji nie widziałem żeby ktoś chodził w czym chce, a wręcz przeciwnie. Chodzi w tym co Ojczyzna da. Tam dbają o przestrzeganie przepisów chociażby mundurowych. Nie robią z siebie pajaców, tak jak u nas. Podajcie mi przykład do czego będziecie ją nosić taką koszulkę i w jakich sytuacjach? Na koszarach? Przed kim chcecie świecić pagonami, przed kolegami ze zmiany? W biurze? Jest koszula służbowa niebieska, którą i tak za chwile się założy jak ktoś z "góry" wpadnie. Gdzie tu logika. Proponuję niech ktoś jeszcze porzeźbi w tym temacie i wymyśli jakiś nowy design koszulek, może na ramiączka, może zimową z golfem. I tak nieuchronnie sami rozpieprzamy tą formację.

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 31, 2009, 22:42:29 »
Percepcja mojej mentalności nie obliguje mnie do dalszej negocjacji z Tobą biorąc pod uwagę dalsze aspekty tej kwestii.
Wyluzuj stary, bo niedługo, gdy zobaczysz swój cień w lustrze, to będziesz się z nim kłócić.
Cytuj
Nie robią z siebie pajaców
Bardzo Cię proszę nie obrażaj ludzi.
Nie chcesz, nie kupuj, nikt Cię nie zmusza  :krzyk:

MIŁEJ,SPOKOJNEJ I BEZPIECZNEJ PRACY w XXI wieku :)
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 31, 2009, 22:57:01 »
Sory, ale jeśli ja miałbym komuś dupe ratować, albo po lesie ganiac,  to chce ro robić w tym, co jest dla mnie wygodne, a nie co mi kraj da.. :gwiazdki:.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 31, 2009, 23:55:41 »
Sory, ale jeśli ja miałbym komuś dupe ratować, albo po lesie ganiac,  to chce ro robić w tym, co jest dla mnie wygodne, a nie co mi kraj da.. :gwiazdki:.

Oczywiście. Ale odszkodowanie albo rentę od Państwa to będziesz chciał jak coś ci się stanie podczas jakiejkolwiek akcji w tych ubrankach których nie masz wymienionych w przepisie, a które sam sobie kupiłeś. Poza tym nie ja będę w tym chodził, a wy. Więc po co strzępić sobie język. Róbta co chceta.


Percepcja mojej mentalności nie obliguje mnie do dalszej negocjacji z Tobą biorąc pod uwagę dalsze aspekty tej kwestii.
Wyluzuj stary, bo niedługo, gdy zobaczysz swój cień w lustrze, to będziesz się z nim kłócić.
Cytuj
Nie robią z siebie pajaców
Bardzo Cię proszę nie obrażaj ludzi.
Nie chcesz, nie kupuj, nikt Cię nie zmusza  :krzyk:

MIŁEJ,SPOKOJNEJ I BEZPIECZNEJ PRACY w XXI wieku :)

A jak to inaczej nazwiesz jak nie pajacowanie. Ilu strażaków tyle pomysłów. Każda jednostka chodzi w czym innym, ba nawet każda zmiana. I co tu ma XXI w. do tego to nie bardzo wiem. Jesteśmy formacją mundurową i zobligowani jesteśmy do pewnych rzeczy czy to się podoba czy nie. Prywatnie można nosić co się chce. Ale jesteśmy w służbie i mamy nosić to co wynika z przepisów.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2009, 09:05:29 wysłana przez firek998 »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 01, 2009, 06:55:47 »
Sporo tutaj offu więc i ja coś wkleję...

Co z tego, że Policja dostała nowe mundury. Jak widać znów podatnicy wyrzucili pieniądze w błoto. Skoro w mundurach jest gorąco a ich palność jest porównywalna z "benzyną", to co to za nowość. Tak wiem, za chwilę ktoś powie po co niepalne mundury policjantom, choćby po to, że różne rzeczy się dzieją podczas akcji, może np. policjant zostać oblany benzyną z koktajlu - w niepalnym ma większe szanse na mniejsze obrażenia ciała....

Jak już mówiłem wcześniej... Policja nie ma podstawowego wyposażenia - piszą na maszynach, przynoszą własne krzesła, a na zmianę kolorów wozów policyjnych pieniążki się znalazły... oto dwa proste debilizmy naszego kraju.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Nieregulaminowe elementy umundurowania w straży.
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 01, 2009, 09:18:53 »
Cytuj
Nie praktyczny haftowany duży napis STRAŻ na plecach... będzie drażnił skórę pleców.
Termonadruk (bardzo trwały) STRAŻ w wymiarach 30x8cm

Cytuj
wg. rozporządzenia MSWiA to gdzie i w jakich sytuacjach zamierzacie ją nosić?

Nie chcę być złośliwy ale odpowiadając na pytanie gdzie? - z pewnością nie w domu  ^_^
Przypadki nieregulaminowego umundurowania zdarzają się często i są powszechnie stosowane przez strażaków. Większość przełożonych nie przywiązuje i nie zwraca na to uwagi, ale zdarzają się nadgorliwcy i potrafią ukarać strażaka. Od dłuższego czasu w rozporządzeniu od 1997r nic w kwestii zmiany sortów na wygodniejsze, estetyczniejsze się nie zmienia, więc trudno się dziwić że sami poszukujemy nowych ciekawych - wygodnych rozwiązań.
Ja niestety lubię testować nowe rzeczy umundurowania, których nie ma w rozporządzeniu ;)

Pozdrawiam

Ja nie znam przypadków nieregulaminowego umundurowania. I w moich okolicach nawet przełożeni przestrzegają przepisów mundurowych i ścigają chłopaków jeśli jest coś nie tak. A to że się gdzieś zdarzają nie upoważniają nikogo do łamania przepisów i nieregulaminowego umundurowania. Przyjmując się do służby każdy składał ślubowanie: "....Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej", a jak widać po twojej wypowiedzi psu w d..... można wsadzić rotę ślubowania.