Autor Wątek: System Pracy  (Przeczytany 24449 razy)

Offline byniu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
System Pracy
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 26, 2003, 23:34:32 »
Stary wygo faktycznie ten post był już w innym temacie, przyznaję się, brak umiejętności w posługiwaniu się tym wynalazkiem. Zanim zauważyłem,że wysłałem odpowieź nie tam gdzie trzeba i nauczyłem sie to przekopiować w prawidłowe miejsce to troche potrwało . Ale na temat.
Koledzy jeździlem trochę po Polsce  i nie tylko. Generalnie na próby zmiany systemu pracy narzekają najbardziej koledzy zatrudnieniy w małych jednostkach, dojeżdżający daleko do pracy. Panowie spotkałem się z opiniami ludzi,którzy pracują na oddziałach , ktore maja dziennie po 20 wyjazdów, nawet niech połowę to będą śmietniki to i tak po takiej szychcie idzie się do domu spać.Dlatego ci ludzie uważają ,że należy im sie krótszy czas pracy. Każdy z nas zna przykłady ludzi,którzy pracując w straży mają intresy nie rzadko duże, ich praca przeważnie opiera sie na tym żeby jakoś przetrzymać swoje godzinki wymigać się od pracy a już wyjazd w nocy nie daj boże. Przypomnijcie sobie ile razy byliści wkurzeni na biznesmenów za lewe zwolnienia bo przygotowują swoje interesy do sezonu, czy też mają inwetaryzację, kontrolę urzędu skarbowego. Przypomnijcie sobie miejscowi ile razy w roku wkurzacie się wzywani na zabezpieczenie obsady jednostki bo zmiana służbowa wyjechala do pożaru. Zamiejscowych się nie wzywa bo za długo by trwało za nim by przyjechali , biznesmeni oczywiście nieuchwytni. Przypomnijcie jakie są pretensje gdy ci ludzie odchodzą na emerytury po 15 latach że nie dostają na górkę a przecież pracowali tylko po to aby być zwolnieni z płacenia ZUS-u. Koledzy , którzy narzekają na to, że zwiększa im się koszty dojazdu jak wprowdzony zostałby system 12/24 12/48, pamietacie jak byliście na rozmowach kwalifikacyjnych do straży , każdemu pasowal dojazd , bez problemu na każde wezwanie mieliście być w straży. Dzisiaj niestety wszystke zdarzenia ponadplanowe obsługiwane sz przez miejscowych. Rozmawiałem za granicą z pracownikami CPR-ów nikt sobie nie wyobraża pracy 24-o godzinnej. Tam ludzie odbierający zgłoszenia i kierujący akcjami w czasie 12-sto godzinnego dyżuru odpoczywają na wyrze takie mają obciążenie, może przeanalizujemy ilu naszych dyspozytorów po pracy na PSK idzie dorabiać. Panowie musimy połączyć siły ,żeby doprowadzić do tego żeby ta służba była dobrze opłacana, żeby strażak nie dorabiał, może jesteści w stanie poiedzieć jakie czynnki mogą nam w tym pomóc. Na dobrą sprawę tylko działania z.z moga przynieśc jakieś rezultaty pod warunkiem ,że związkowców będzie więcej. Wytłumaczcie mi ten fenomen ,że w związkach jest około 1/3 wszystkich funkcjonariuszy a gdy jakiś przełożny zreszta zgodnie z ustawą o z.z. wystąpi o listę pracowników w imieniu , których związek będzie występował w sprawach indywidualnych to w KP/KM na taką listę wpisują się wszyscy. Czy powodem tego, że ci ludzie nie są w związkach jest potrzeba zapłacenia 1% składki?
Na koniec może wytłumaczcie mi o co chodzi co drugiemu z was, że piszecie ,że sprawy czasu pracy ciągną związkowcy na ciepłych ośmiogodzinnych związkowych posadkach. O ile ja sie nie mylę to na trzy związki na etatach jest nie więcej niż 10 ludzi. Chyba, ze chodzi wam o związkowców w biurach, ci w zasadzie wymierają śmiercią naturalną bo z.z. to przeważnie podział, a zmiana ilości godzin pracy wynikła z ich postulatów i twierdzeniu, że jako jedyni a Europie pracują 240 miesięcznie.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 01, 2003, 10:05:39 »
ad. Zubek73:
Cytuj
Czy każdy, kto ma odmienne poglądy jest szpiegiem "strony służbowej".
Facet, masz chyba jakąś obsesję albo za dużo filmów szpiegowskich oglądasz.
Przyjżyj się niektórym postom w różnych tematach na tym forum.
Wpada gośc który nie wie o co chodzi, nie zna żadnych szczegółów, coś usłyszał...( zwykle ja to też słyszałem od strony służbowej) ale już wali prosto że to przez związki (to już jest norma).
On nawet się nie rejestruje, bo po co???? nie ma nic do powiedzenia, chce tylko jednorazowo walnąć co usłyszał i jak on to widzi. dziwne bardzo że tak samo widzi to (chce widzieć) strona służbowa.
Albo coś takiego:
Cytuj
Może system 24/48 nie jest całkiem idealny, ale według mnie, jest dla nas strażaków o wiele lepszym rozwiązaniem niż ten system który ma zostać wprowadzony.
Do dziś nikt nie wie czy zostanie system zmieniony, a jeśli już to napewno nikt nie wie jeszcze na jaki. A gośc wierdzi że "ten co ma zostać wprowadzony jest gorszy". Ale jaki ma zostać wprowadzony???
Ale to nic w porównaniu z takimi co wpadają i dziękują związkowcom za to że : załatwili że od nowego roku zmienia się system, że nie będą mogli dorabiać, itd,itd.....     Bzdurne argumenty, powielane plotki.....
Tu nie trzeba naoglądać się filmów szpiegowskich, wystarczy zapytać gościa  od kogo ma te informacje.
Ja nie muszę go pytać bo wiem kto takie pierdoły opowiada i po co. już dziesiątki razy słyszałem o takich nagłych zmianach i wiem w jakim celu zostały te plotki puszczone.
Cytuj
Dlatego, że nikt z pracujących na zmiany (a przynajmniej nie znam takich) nie narzeka na system pracy tylko na płace. A to właśnie 8-mio godzinni związkowcy ze swych ciepłych stołeczków obracają kota ogonem i nie potrafiąc wywalczyć większej kaski robią ściemę z jakimś czasem pracy.
Nie , nie masz racji czas pracy jest argumentem do tego żeby płacic za ponadnormatywny czas służby.
Ciekawe jak mają wywalczyć, jak ktoś już napisał "są w mniejszości więc nie mają racji"???? Więc jak???
Skoro większość ma rację a tylko jakaś grupka związkowców burzy się o jakąś kasę za 40 gorzin ponad Kodeks Pracy.
Jeśli robią akcję to się (jak napisałeś) ośmieszaja.
Niestety nikt nie przewidział że p.Janik jeszcze minister okaże się zwykłym kłamcą i mimo wykazania dobrej woli zrobił wszystkich (Policja i SG też) w konia.
Najlepiej nic nie robć, tylko czekać na zlitowanie Ministra, nie odzywać się, patrzeć na nadużycia i afery w PSP, na rosnące klany rodzinne, na układziarstwo,na rosnące jak grzyby po deszczu wysokopłatne nowe stanowiska i nic nie mówić. Bo mozna się ośmieszyć.
Najlepiej nic nie robić. Dziwne ale parę lat temu przy podwyżkach wywalczonych akcją protestacyjną przez ludzi pracujących na podziale bojowym (bo nie słyszałem nigdy żeby ludzie z komend nas wspomagali) ci ,którym związki nie są na rękę najchętniej by tę kasę podzielili wg. swoich norm.
co za tym idzie ci z podziału dostaliby gówno.
Jeśli w Twoim rejonie związki źle działają i nie zajmują się tym co trzeba to tylko wina tych co wybrali takie władze.Poza tym władzę w związkach można zawsze zmienić.
A jeśli chodzi o tych jak piszesz "8-mio godzinnych związkowców na ciepłych stołkach" to odsyłam do tematu "Ciekawostki......." w tym forum.
Obecne związki w takiej formie są do d..... - dlaczego?jaka wg. Ciebie powinna być forma tych związków??
nie wiem czy się orientujesz ale w Straży Granicznej jest 1 związek, w Policji 1 związek a w PSP...3!!!!! :(
PS.
Cytuj
Geddeon naskrobał:
Jak mogłem naskrobać klawiaturą????? Podejrzewasz że pisałem ręcznie a ktoś mi przepisał?? [_[
Pozdrowienia.


 

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.136
System Pracy
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 01, 2003, 14:48:09 »
Cytuj
Przyjżyj się niektórym postom w różnych tematach na tym forum. Wpada gośc ....
i myślisz że jest to celowe i zorganizowane działanie tzw. "strony służbowej". Ja bym tego aż tak wysoko nie cenił. Jeśli masz na myśli tajemniczego asw co to
Cytuj
mama zalatwila mi SGSP a teraz po czterech latach mam juz cztery gwiazdki. Dala mu papiery do podpisania i podpisal nawet nie wiedzial co. Siedze sobie w kwatermistrzostwie mam wszysko w d... a nagrody kwartalne leca.
to myślę, że gość nie wie co pisze a czterech gwiazdek to dosłuży się jak będą dawali je za głupotę (jaki KOMENDANT podpisuje wcześniejszy awans na st.kpt?). Poza tym nie ma dziś w PSP starszego kapitana z 4-letnim stażem.
Cytuj
On nawet się nie rejestruje, bo po co????
Przecież rejestracja i tak nic nie zmienia. Ja nie wiem kim są zarejestrowani. Już takie prawo sieci.
Cytuj
A gośc wierdzi że "ten co ma zostać wprowadzony jest gorszy". Ale jaki ma zostać wprowadzony???
Ja tu nikogo nie chcę bronić ale tu nie chodzi o to JAKI mamy mieć system pracytylko że INNY niż ten co mamy.
Cytuj
i wiem w jakim celu zostały te plotki puszczone
znów przeceniasz siły "przeciwnika". To jest chyba tak jak z tą stonką zrzucaną przez amerykańskie samoloty na pola PRL.
Cytuj
jaka wg. Ciebie powinna być forma tych związków??
sam sobie odpowiedziałeś
Cytuj
w Straży Granicznej jest 1 związek, w Policji 1 związek a w PSP...3!!!!!
tylko zapomniałeś dodać, że żadnego skutecznego. A czy minister Janik zrobił krzywdę policjantom - porównaj ich zarobki i zarobki strażaków - nasze związki walczyły przecież o ich zrównanie :)) - to co - powinien policjantom zabrać?. Myślę, że związek żeby był skuteczny to musi się z nim utożsamiać większość strażaków a tak niestety nie jest.
Cytuj
Jak mogłem naskrobać klawiaturą?????
Mogłem napisać "namalował" i tak wszyscy wiedzą o co chodzi. To tak samo jak to, że zwracamy się w sieci na Ty i nikt sie nie obraża. Nie myślę, że ktoś Ci przepisywał. Ale jeśli uraziłem to sorka.
Kończe bo jeszcze ktoś pomyśli że przeszedłem na Ciemną Stronę Mocy.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2003, 16:39:49 wysłana przez Zubek73 »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
System Pracy
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 01, 2003, 14:54:41 »
Przepraszam szanownych zawodowców, że znów z butami wchodzę...

ale czy nie byłoby najlepiej gdyby każda JRG ustalała taki system pracy jaki w danej miejscowości i danym strażakom najbardziej odpowiada? Czy to musi być tak samo w całej Polsce? No tak, tylko co wtedy robiła by KG?  :huh:

to tylko taka mała uwaga osoby niezainteresowanej bezpośrednio konkretnym systemem...

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 06, 2003, 11:39:32 »
Kol.Zubek73
Asw - myślisz że potraktowałem to poważnie?????
Cytuj
Ja tu nikogo nie chcę bronić ale tu nie chodzi o to JAKI mamy mieć system pracytylko że INNY niż ten co mamy.
Przeczytałem jeszcze raz : ten co ma być wprowadzony......- tak pisze. ma być wprowadzony
widocznie źle interpretuję.........
Cytuj
Myślę, że związek żeby był skuteczny to musi się z nim utożsamiać większość strażaków a tak niestety nie jest.
Bo każdy działa na ich niekorzyść- to już wiem.
Cytuj
Mogłem napisać "namalował" i tak wszyscy wiedzą o co chodzi. To tak samo jak to, że zwracamy się w sieci na Ty i nikt sie nie obraża. Nie myślę, że ktoś Ci przepisywał. Ale jeśli uraziłem to sorka.
Z tym to trochę przesadziłeś......widzę że jesteś śmiertelnie poważny,ale ja nie pisałem tego w sensie ze czuję się urażony."naskrobał" - było przejawem Twojej czystej złośliwości.  
Ale po ostatnim Twoim poście gdzie użyłeś argumentu gościa asw i jeszcze przedstawiasz mi analizę że on nie może być oficerem....no...myślę że chyba nie traktujesz mnie zbyt poważnie, skoro sądzisz że w to uwierzyłem.
Niestety jak ktoś ma alergię na zz to zawsze bedzie widział to co chce widzieć nawet jeśli jest napisane :
Cytuj
Może system 24/48 nie jest całkiem idealny, ale według mnie, jest dla nas strażaków o wiele lepszym rozwiązaniem niż ten system który ma zostać wprowadzony.
Oczywiście nic tu nie ma o "tym " systemie który ma zostać wprowadzony........,tu jest napisane całkiem co innego.....  :blink:
Wniosek:
Każdy widzi to co chce.......


 

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.136
System Pracy
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 06, 2003, 13:54:52 »
Cytuj
."naskrobał" - było przejawem Twojej czystej złośliwości.
nie było - czasem (na innych listach dyskusyjnych) piszę też:
1. xy wrote
2. xy nabazgrał
3. xy myśli, że
4. xy dosypał
Zwrotów tych używam zamiennie bo Quote brzmi siakoś tak...

Cytuj
przedstawiasz mi analizę że on nie może być oficerem....
może być oficerem (wprawdzie tylko z nazwy) ale nie jest starszym kapitanem po 4 latkach i nie potrzeba tu analizy.

Cytuj
chyba nie traktujesz mnie zbyt poważnie
jak najbardziej poważnie. Zawsze staram się szanować odmienne zdanie innych.

Cytuj
Niestety jak ktoś ma alergię na zz
Poczytaj forum i zobacz jak ta alergia szybko się rozprzestrzenia

Pozdrawiam





 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 07, 2003, 10:52:43 »
Tak alergia szybko się rozprzestrzenia........ciągle Ci sami wszystkowiedzący i opierający się na plotkach......... bo to wszystko wina związków.... brzmi to jak Lepper w sejmie "Balcerowicz musi odejść" to tylko ma gość do powiedzenia. Tak samo jak Ci "alergicy."
Miliony pomysłów zero realizacji.... bo i po co??? najlepiej sobie znaleźć kogoś kogo można oskarżyć o wszystko pozostając nie skazitelny.
Stać z boku i krytykować. Jak coś wywalczą to ja też dostanę. No nie??
Powiedź mi dlaczego żaden z tych "alergików" przy wywalczonych podwyżkach nie stwierdził że chce tylko tyle ile planowało ministerstwo.?????
Skoro taka niechęć do związków to dlaczego przy wywalczonych  przez akcję protestacyjną podwyżkach nie znalazł się chodź jeden taki co tak zrobił???????
A najdziwniejsze że przeszkadza niektórym to że ZZ są aktywne przy regulacji płac.
Wytłumacz mi prosze dlaczego tak im to przeszkadza??????
Czy kiedykolwiek ZZ walczyły o to żeby strażak na dole dostał najmniej????
Sorry, ale jak słyszę coś takiego to nie trudno zgadnąć dlaczego im to nie pasuje.
Poprostu gdyby komendant miał wyłączność i nie musiałby się liczyć z ZZ to oni otrzymali by najwięcej.
Jeśli masz inne zdanie to wytłumacz mi czemu niektórym nie pasuje żeby strażak na podziale tez dostał w miarę uczciwe pieniądze przy nagrodach  czy regulacjach????
Znam jednego oficera(dot. tylko tego oficera, nie łączyć z innymi) który na zaproponowanie zapisania się do związku stwierdził: " Nie po drodze mi ze związkiem" Jak myślisz co miał na myśli???
Wygląda to tak jakby PSP dzieliło się na strażaków i oficerów. A przecież jesteśmy wszyscy ponoć strażakami.
Ale widocznie w tej służbie mamy różne interesy....
Możesz mnie posądzać że naoglądałem sie róznych filmów szpiegowskich.... ale patrząc na to wszystko co piszą Ci "alergicy" dla mnie jest oczywiste, że kierują się tylko swoimi interesami.
Może związki przeszkodziły niektórym w błyskawicznej karierze i "wujek" komendant nie mógł przez zwiazki szybko ich awansować i dać im wysokopłatnego stanowiska?????
Przyczyny są różne jak różne są powody nie wstępowania w szeregi związków.
z moich spostrzeżeń wygląda to tak:
"nie chcę się zapisać bo:
1. trzeba będzie płacić składki (na własne uszy to słyszałem,najlepiej jakby ZZ płacił komendant :D )
2. po co mam się zapisać jak i tak dostanę jak coś wywalczycie(to też orginalna odpowiedź, jakże cwana no nie..... :) )
3. jestem na stażu i mam obawy....(rozumiem takie obawy...)
4. nie interesuje mnie to..... ( nie uwieżysz ale tak odpowiadają ci co straż traktują jako hobby,sposób na        szybką emeryturkę bo mają niezłe prywatne interesy i ci co dali niezłą łapówę żeby w straży pracować i głupio tak teraz występować przeciwko swojemu łapówkobiorcy oraz "czopki" którzy wiesz gdzie wchodzą przełożonym..i to nie jest mój wymysł tylko fakt wynikający z tego że osobiście znam tych ludzi i wiem co sobą reprezentują.)
5.ludzie którzy mają inne zdanie (nigdy nie dowiedziałem się naprawdę jakie , bo nie mówią o tym.....)
Nie ma przymusu być członkiem związku. Podczas akcji protestacyjnych do akcji przystępują również KP gdzie nie ma żadnego związku, a jednak w takich chwilach mobilizują się i dołączają.

Zauważ że prawie nikt z tych "alergików" piszących na tym forum nie podparł się żadnym faktem, same pomówienia i plotki, i "podobno"...."słyszałem że...." ale osądzić kto jest winien mogą odrazu.
Jeżeli napisze się parę faktów w odpowiedzi to koleiny post jest tak pokręcony i poodwracany że właściwie nie wiadomo o co chodziło.
Więcej faktów panowie.......
 

Gość_Franc

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 17, 2003, 23:29:52 »
Z założenia temat rozpoczął się od czsu służby strażaka,a ściślej od systemu pracy,  przeszedł  jednak na Związki Zawodowe. Wychodzę z propozycją do admina - może założyć nowy temat pt. Związki Zawodowe w PSP ?.
Wracając do tematu podstawowego, to rozesłano po KM/KP projekt rozporzadzenia MSWiA  nt. nowego systemu pracy. Jeszcze nie czytalem, ale chodzi o system "hamburski".
Pracuję z górką już ponad 20 lat i bywały czasy,  że o zmianie systemu mówiło się raz głosniej raz ciszej i prawdą jest że chlopcy z podziału bojowego nigdy nie chcieli zmian.
Niefortunnie się stało, że Związkowi  wyszło tak, jakby chciał pogorszenia sytuacji strażaków. Należy domniemać, że zamiast zapłacić za 240 godzin słuzby, doczekamy sie zmiany systemu, na ktorej chyba nikomu nie zależy.
Myslę, że godziwa zapłata za wydluzony czas służby spowodowała by to, że strażak nie musiałby dorabiać na boku.

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
System Pracy
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 18, 2003, 21:18:44 »
Cytuj
Myslę, że godziwa zapłata za wydluzony czas służby spowodowała by to, że strażak nie musiałby dorabiać na boku.

Oj a mi się wydaje że i tak by każdy sobie dorabiał - pieniążków nigdy za dużo, a coś przez te 2 dni trzeba robić - przecież nie będzie się siedzieć i nic nie robić!

Walter

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 19, 2003, 09:48:45 »
Tak, ale tylko dlatego że chce dorabiać , a nie dlatego że musi....
A tak naprawdę to zmiana systemu na 12/24 i 12/48 daje większe możliwości dorabiania.....
Ale lepiej jak by pozostał ten co jest z dopłatą za nadgodziny...
 

Walter

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 19, 2003, 09:49:41 »
Tak, ale tylko dlatego że chce dorabiać , a nie dlatego że musi....
A tak naprawdę to zmiana systemu na 12/24 i 12/48 daje większe możliwości dorabiania.....
Ale lepiej jak by pozostał ten co jest z dopłatą za nadgodziny...
 

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
System Pracy
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 19, 2003, 11:43:04 »
A co powiecie o projekcie zmian art. 35 ustawy o PSP i projekcie Rozporządzenia MSWiA w sprawie rozkładu czasu służby strażaków PSP? ostatnio trafił do KW i KP/M :(  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Guest

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 19, 2003, 12:53:05 »
A w załączeniu treść projektów które rozesłała KW w teren

Projekt zmian art. 35 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o Państwowej Straży Pożarnej
(Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zmian.)

Art. 35. l. Czas pełnienia służby strażaka jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku.
2. Czas pełnienia służby strażaka wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 3 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Czas pełnienia służby strażaka, w zmianowym rozkładzie czasu służby, w przyjętym okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 2 wynosi:
1) w roku 2004 - 48 godzin tygodniowo,
2) w roku 2005- 45 godzin tygodniowo,
3) w roku 2006 - 43 godzin tygodniowo.
4. W zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ust. 2 i 3 strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do strażaka uprawnionego do dodatku funkcyjnego.
6. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rozkład czasu służby uwzględniając tygodniowy oraz dzienny wymiar czasu służby, wprowadzenie zmianowego rozkładu czasu służby, okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar, tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy, uwzględniając rodzaj i organizację służby, sposób pełnienia dyżurów domowych, właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby, jak również niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie oraz sposób prowadzenia ewidencji czasu służby, a ponadto grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta.






PROJEKT


Rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia                          2003 r.

w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 59, poz.. 516) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:
1) rozkład czasu służby,
2) wprowadzenie zmianowego rozkładu czasu służby,
3) okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar.
4) tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy,
5) sposób pełnienia dyżurów domowych,
6) właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby,
7) niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie,
8) sposób prowadzenia ewidencji czasu służby,
9) grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocne, niedziele i święta.
§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) ustawa - ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,
2) przełożony uprawniony do mianowania (powołania) -w stosunku do:
- Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
- komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Dyrektora Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
- pozostałych strażaków - uprawnionych do mianowania (powołania).
3) strażak - strażaka Państwowej Straży Pożarnej w służbie stałej lub przygotowawczej,
4) jednostka organizacyjna - jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w art. 8 ustawy,
5) komórka organizacyjna -jednostka ratowniczo-gaśnicza, biuro, wydział, samodzielna sekcja, zakład lub studium (równorzędne) w jednostkach organizacyjnych.
§ 3. 1. W jednostkach organizacyjnych wprowadza się rozkład czasu służby:
l) zmianowy - na stanowiskach służbowych, na których wykonywanie zadań wymaga ciągłości służby,
2) jednozmianowy - na pozostałych stanowiskach służbowych.
2. Rozkład czasu służby w jednostce organizacyjnej ustala kierownik tej jednostki.
3. Kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić indywidualny rozkład czasu służby strażaka, w ramach normy czasu służby, o której mowa w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub taka organizacja służby jest podyktowana sposobem pełnienia służby lub inną szczególnie uzasadnioną potrzebą służby.
4. Przepisy rozporządzenia stosuje się do strażaków pełniących służbę na stanowisku nauczyciela akademickiego w zakresie wynikającym z wykonywania obowiązków dydaktycznych i naukowych określonych w planach studiów i programach nauczania w zakresie nieuregulowanym w odrębnych przepisach.
5. Rozkład czasu służby strażaka skierowanego do szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodka szkolenia jest określony programem nauczania, regulaminem studiów lub programem szkolenia.
§ 4. 1. Zmianowy rozkład czasu służby polega na pełnieniu służby na zmiany trwające 8, 12 lub 24 godziny.
2. Godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w zmianowym rozkładzie czasu służby ustala kierownik jednostki organizacyjnej.
3. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 8 godzin, po zakończeniu zmiany strażakowi udziela się, co najmniej 10 godzin czasu wolnego. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej, za którą uważa się służbę pełnioną w godz. 2200 - 600, strażakowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.
4. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 12 godzin, po zakończeniu zmiany strażakowi udziela się, co najmniej 24 godzin czasu wolnego.
5. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 24 godziny, po zakończeniu służby strażakowi udziela się, co najmniej 48 godzin czasu wolnego.
6. Strażak, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, może kierować pojazdem nie więcej niż 10 godzin na dobę. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu strażak jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą, co najmniej 30 minut, która może być zastąpiona przerwami trwającymi, co najmniej po 15 minut każda, wykorzystanymi w okresie prowadzenia pojazdu.
7. Do czasu służby trwającej:
1) 8 godzin wlicza się 20 minut przerwy,
2) 12 godzin wlicza się 45 minut przerwy,
3) 24 godziny wlicza się 60 minut przerwy.
8. Strażakowi, który pełni służbę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych albo w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, czas przerw można przedłużyć do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin.
9. Godziny rozpoczynania przerw oraz czas przerw, o których mowa w ust. 8, ustala strażak nadzorujący pełnienie służby.
§ 5. 1. Jednozmianowy rozkład czasu służby polega na pełnieniu służby przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 815 do 1615, z zastrzeżeniem ust 2.
2. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, oraz właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) na terenie województwa może wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w jednostce organizacyjnej oraz w niektórych komórkach organizacyjnych i na niektórych stanowiskach służbowych tej jednostki, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub taka organizacja służby jest podyktowana sposobem pełnienia służby lub inną szczególnie uzasadnioną potrzebą służby.
3. Do czasu służby, o którym mowa w ust. l wlicza się 20 minut przerwy.
§ 6. l. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych oraz właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) na terenie województwa może ustalić dniem wolnym od służby, dzień służby przypadający między dniami wolnymi od służby, pod warunkiem wyznaczenia dniem służby najbliższej soboty. Jeżeli sobota przypada po wolnym od służby piątku lub przed wolnym od służby poniedziałkiem, wyznacza się dniem służby sobotę następną.
2. O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby należy poinformować strażaków, co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej.
3. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do informowania ministra przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 7. Kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić harmonogram służby w dni tygodnia niebędące dniami służby w komórce organizacyjnej, jeżeli służba w te dni jest niezbędna ze względu na szczególny charakter wykonywanych zadań lub interes społeczny. Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio.
§ 8. l. Przedłużenie czasu służby strażaka ponad wymiar określony wart. 35 ust. 2 i 3 ustawy może nastąpić w szczególności ze względu na konieczność:
l) wykonania rozpoczętych lub niecierpiących zwłoki czynności związanych z pełnieniem służby, jeżeli nie mogą zostać przerwane,
2) zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły,
3) realizacji innych spraw niecierpiących zwłoki.
2. Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie kierownika jednostki lub kierownika komórki organizacyjnej.
3. W przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, przez kierownika komórki organizacyjnej, o wydanym poleceniu zawiadamia się właściwego kierownika jednostki organizacyjnej lub wskazanego przez niego strażaka.
§ 9. l. W okresie rozliczeniowym każde 8 godzin służby przekraczające normę określoną w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy jest równoważne jednemu dniowi wolnemu od służby.
2. W zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby strażak otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia.
3. Na wniosek strażaka czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu.
4. Czas wolny w zamian za służbę pełnioną poza rozkładem czasu służby, strażak jest obowiązany wykorzystać do dnia zwolnienia ze służby, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić.
§ 10. Czasu niezbędnego do bezpośredniego przygotowania do służby i jej zdania, a w szczególności przyjęcia lub zdania dokumentacji z przebiegu służby, sprzętu i wyposażenia, nie dłuższego niż 30 minut, nie uważa się za czas służby.
§ 11. l. W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby strażaków, która obejmuje listy obecności i roczne karty ewidencji obecności strażaka w służbie. Ewidencję czasu służby udostępnia się do wglądu strażakowi na jego żądanie.
2. Roczne karty ewidencji obecności strażaka w służbie zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego strażaka. Karty te obejmują informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie oraz informacje o pełnionych dyżurach domowych, służbie pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym.
§ 12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka bezpośrednio po zakończeniu służby pełnionej w porze nocnej, o której mowa w § 4 ust. 3.
2. W czasie dyżuru domowego strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej, o którym mowa w ust. 1.
3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym najwyżej raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 16 godzin, a czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu łącznie 48 godzin.
4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych.
5. Jeżeli strażak wykonywał polecone czynności służbowe w czasie dyżuru domowego pełnionego:
1) po godzinach służby, to za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby,
2) w dniu wolnym od służby, niedzielę lub święto, przysługuje mu dzień wolny od służby.
§ 13. 1. Do służby w porze nocnej, o której mowa w § 4 ust. 3 oraz w niedziele i święta nie wyznacza się strażaka:
1) kobiety w ciąży lub opiekującej się dzieckiem do 4 lat,
2) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki.
2. Czas służby strażaka:
1) kobiety w ciąży,
2) kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody,
3) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody
- nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.
§ 14. 1. Wymiar czasu służby ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności strażaka w służbie w okresie rozliczeniowym określonym przez ustawę.
2. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie strażak podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby chyba, że właściwy kierownik jednostki organizacyjnej zarządzi inaczej.
§ 15. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004r.






UZASADNIENIE

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, stanowi wykonanie dyspozycji art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zmian.).
Rozporządzenie wprowadza rozkład czasu służby: zmianowy oraz jednozmianowy. Stwarza jednocześnie możliwość ustalenia indywidualnego rozkładu służby strażaka przez kierownika jednostki organizacyjnej, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub sposobem pełnienia bądź potrzebą służby. Pozwala to na elastyczne wykorzystanie istniejącego potencjału ludzkiego w sposób najbardziej racjonalny.
Precyzuje, w niezbędny sposób, tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy, uwzględniając rodzaj i organizację służby, sposób pełnienia dyżurów domowych, właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby, okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar, jak również niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie oraz sposób prowadzenia ewidencji czasu służby, a ponadto określa grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta.
Rozporządzenie określa w sposób szczegółowy czas rozpoczęcia, trwania oraz czas wolny po służbie z uwzględnieniem charakteru i czasu jej pełnienia. Określa wymiar przerw uzależniony od czasu pełnienia służby. Nakłada obowiązek przerw oraz precyzuje czas ich trwania podczas prowadzenia przez strażaka pojazdu samochodowego, jak również określa możliwość ich przedłużania w szczególnych przypadkach. Regulacje w tej materii zmierzają do zapewnienia optymalnych warunków pełnienia służby niezależnie od jej charakteru.
W projekcie rozporządzenia w szczególności wyartykułowano uprawnienia organów do ustalania dni wolnych od służby oraz dni służby w zamian za dni wolne. Określono przesłanki przedłużenia czasu służby strażaka ponad wymiar określony w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
W związku z zakładaną możliwością wyznaczenia strażaka do pełnienia dyżuru domowego projekt rozporządzenia określa sposób jego pełnienia, czas trwania, udzielanie czasu wolnego od służby, jeżeli strażak podczas dyżuru wykonywał czynności służbowe.
Przewidywany zakres regulacji określa strażaków w stosunku, do których odnoszą się ograniczenia do wyznaczenia pełnienia służby w porze nocnej oraz w niedziele i święta oraz powyżej 8 godzin na dobę.
Rozporządzenie nie wywołuje skutków finansowych wynikających z wejścia w życie.

 

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
System Pracy
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 19, 2003, 13:10:01 »
Kucze zapomniałem się poprzednim razem zalogować, a mam pytanie może mi ktoś wyjaśni paragraf 3 punkt 5 cytowanego projektu rozporządzenia.
Zastanawiam się co oznacza zapis że zmiany mają trwać 8, 12 i 24 godziny i jak to będzie wyglądało po rozłożeniu na zmiany? :(  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 21, 2003, 23:19:09 »
Ten system wygląda jak (już kiedyś o nim pisano ) "Hamburski" ale właśnie  przy 8,12,24 wychodzi więcej godzin niż 200!! więc nie wiele zmienia.....przy 3-ech zmianach.
O ile się orientuję gdyby miał polegać miał on na 4 zmianach.... musiałby zaowocować zwiększeniem liczby etatów... a może narodzi się jeszcze jakiś pomysł.
No cóż , w obecnej chwili i sytuacji (votum i te sprawy) jeszcze wiele ciekawych rzeczy przyjdzie nam poczytać......
A może ktoś wie jak miałoby to wyglądać po rozłożeniu na zmianach????

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
System Pracy
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 22, 2003, 04:26:34 »
a powiedzcie mi chlopaki co jest nie tak  w sysytemie 24/48??
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

pedro

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 22, 2003, 08:47:39 »
Dziwię się wojnie związków zawodowych o 40-sto godzinny czas tydzień służby dla strażaków systemu zmianowego.Przecież Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok /17/97 z dnia 12 05 98/ w którym jednoznacznie określił ,że system służby 24/48 jest zgodny z Konstytucją,bowiem czas czuwania i odpoczynku należy traktowaćjako dyspozycja zgodnie z art.144KP.Wyrok ten był wydany na wniosek NSZZ"S".Ponadto czas służby w strażach pożarnych na świecie jest bardzo podobny,dla przykładu w Hamburgu 56godzin tygodniowo,Zurichu-53.5,natomiast w USA strażacy  służą w systemie 24/48 bez 10-tej wolnej służby.

IP

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 22, 2003, 10:12:20 »
4. W zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ust. 2 i 3 strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do strażaka uprawnionego do dodatku funkcyjnego.

Dadzą 1% dodatku funkcyjnego i będziemy zapier........... bez prawa do czasu wolnego. Tak jest w projekcie policyjnym. Mało tego, za czas pobierania dodatku funkcyjnego, wstrzymuje się dodatek służbowy.
 

IP

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 22, 2003, 12:20:00 »
Czasu krótszego niż 30 minut, niezbędnego do zdania lub przyjęcia służby, nie uważa się za czas służby.

Przykład. Zmiana służby następuje o godz. 8:00 i trwa do 8:25. Jej czas wynosi dokładnie 25 minut. O godz. 8:15 strażak ulega wypadkowi tj. w czasie nie uważanym za służbę.

Wobec powyższego jak traktować wypadek podczas zmiany służby, której czas wyniósł mniej niż 30 minut?
Strażak faktycznie pełni służbę, jednak formalnie nie jest to czas służby.

 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 29, 2003, 20:03:29 »
Cytuj
Ponadto czas służby w strażach pożarnych na świecie jest bardzo podobny,dla przykładu w Hamburgu 56godzin tygodniowo,Zurichu-53.5,natomiast w USA strażacy służą w systemie 24/48 bez 10-tej wolnej służby.
I wszyscy oni są wynagradzani za ten czas tak jak my....tak???
W tamym roku miałem okazję rozmawiać ze strażakiem z Chicago. Po 2 latach służby zarabia 2500$, nie mając jeszcze wszystkich szkoleń w różnych dziedzinach.
średnia w USA jest właśnie taka( coś ok. tego)
Ile zarabia u nas strażak z dwuletnim stażem ?? Czy ma średnią krajową???
Poza tym porównując  czas pracy do naszego trzeba wziąźć pod uwagę zarobki relatywne do średnich krajowych w tych państwach.
Przecież wiadomo że nie czas pracy jest tu najważniejszy ale wynagrodzenie za ten czas.
 

pedro

  • Gość
System Pracy
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 02, 2003, 10:32:28 »
Geddeonie sam nie wiesz o co ci chodzi, albo świadomie manipulujesz faktami. Przecież w Waszych związkowych postulatach jest skrócenie czasu śłużby do 40-stu godzin tygodniowo. Ja napisałem jak jest w innych krajach.Sprawa zarobków to wogóle inny temat[bardzo istotny]. Strażacy nie chcą skracania czasu służby ani zmiany jej systemu . Policjant pracue 40 godzin tygodniowo, ale w nocy nie "czuwa" tylko patroluja rewir ,chyba nie chcemy mieć podobnie.Po co psuć coś co dobrze funkconuje i jest akceptowane przez wszystkich strażaków(z wyłączeniem ZZ)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
System Pracy
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 02, 2003, 17:56:50 »
Cytuj
Policjant pracue 40 godzin tygodniowo, ale w nocy nie "czuwa" tylko patroluja rewir ,chyba nie chcemy mieć podobnie.
Uważasz że będziemy patrolować rewir??albo że nie będziemy "czuwać" w nocy??
Nie sądzę. Nawet w innych strażach pożarnych w europie czy na świecie podczas pory nocnej jest czas na "czuwanie" bez względu czy pracują 24,12 czy tylko 8 godzin na jednej zmianie.
A co do manipulowania faktami to na dzień dzisiejszy nie da się zejść do poziomu 40 godzin tygodniowo bez 4 zmiany - fakt.
Nie można stworzyć 4-ej zmiany bez osłabienia sił dzisiejszego stanu na podziale bojowym bez zatrudnienia ok.4000 osób. - fakt.
Nie ma pieniędzy na zatrudnienie tych 4.000 osób ani na zapłacenie za pracę ponad 40 godzin tygodniowo.-fakt.
Trzeba znaleźć jakiś kompromis.......a co wg. Ciebie byłoby najtańsze???
Cytuj
Przecież w Waszych związkowych postulatach jest skrócenie czasu śłużby do 40-stu godzin tygodniowo.
Tak, jest ale idąc tym śladem to wynika z tego że w sumie to nie mamy o co protestować.
No bo jakie podwyżki??? Zarabiamy więcej niż pielegniarki, i więcej niz w innych branżach....
Więc jaki argument rzucić żeby dostać więcej kasy???
To jest chyba ostatni argument jaki można przedstawić. Co zrobi z tym władza, ich problem.
Już słyszałem wypowiedzi że powinniśmy się cieszyć że wogóle mamy pracę.
Zauważyłem że wyodrębniasz ZZ od strażaków.....
Daj mi chodź jeden przykład kiedy to strażacy nie zrzeszeni w żadnym ZZ przeprowadzili samodzielnie jakiś protest lub wypowiadali się oficjalnie że ktoś z "najwyższych " robi coś źle......
Ten protest wg. Ciebie jest protestem związków zawodowych a nie strażaków.....nie chcę się powtarzać (inne posty) ale jak uda się coś wywalczyć to jakoś wszyscy biorą kasę a nie tylko związkowcy.
Cytuj
Po co psuć coś co dobrze funkconuje i jest akceptowane przez wszystkich strażaków
Rozumiem że czas pracy strażaka jest regulowany wymogiem służby to słuszny zapis...
Sorry, ale ja się z tym nie zgadzam. Można strażaka skoszarować, wysłać na drugi koniec Polski do długotrwałej akcji, zatrzymać w służbie na kolejne 24 !! i wszystko w ramach pensji. Możemy pracować 240 albo 300 godzin na miesiąc i jest ok.
Dlaczego jak były powodzie mnóstwo ludzi narzekało że ledwie przyjechali do domu a już muszą zpowrotem zap******ć do służby???? jakoś tej akceptacji wtedy nie było widać. A już o tych co mają własne biznesy nie wspomnę.....
Oczywiście potem "nadpracowane godziny" można było sobie odebrać...ale przy dużej ilości odbierających trzeba było czekać miesiącami na taką możliwość, a i tak nie wszystkim się udało.
W takich sytuacjach głośno mówi się o tym że powinno się nam płacić za ten czas....ale żeby tak było muszą być wprowadzone jakieś normy. Mamy, Konstytucje RP jedną dla wszystkich więc wszyscy się do niej odwołują jeśli chodzi o czas pracy. Więc jeśli my chcemy mieć jakieś normy to do czego się mamy odwołać????
Jeśli pracuje się ponad normatyw to dostaje się jakieś wynagrodzenie nawet tylko 50% stawki godzinowej, ale coś jest. Ale nie u nas....

Teraz wyłącznie moje spostrzeżenie.
U nas dostaje się urlopy nagrodowe.....(za różne rzeczy)
Czyli nagrodą jest obniżenie liczby godzin przepracowanych w miesiącu i traktowane jest to jako dobro i z tego się powrzechnie korzysta bo i tak nie wpływa to na pobory.
Ale ogólnie nikt nie chce krócej pracować za te same pieniądze...
Czegoś tu nie rozumię... więc może należy zmienic nazwę "urlop nagrodowy" na "urlop karny"....?????


 

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
System Pracy
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 25, 2003, 21:22:41 »
Uważam, że obecny system jest dobry ale system czterozmianowy 24/72 (a taki jest w wielu krajach) to byłoby dopiero coś....i łatwiej by mi było doczekać sie dowódcy zmiany  :rolleyes: ...pożyjemy zobaczymy, pozadrawiam

Offline KUCHAR

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
System Pracy
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 25, 2003, 21:31:16 »
a może by tak uzależnić (w jakimś stopniu) czas pracy od liczby wyjazdów w jednostce...jakieś dodatkowe wolne służby...bo w niektórych jednostkach wyjazd trafia się od wielkiego święta i czeka się na niego ze zniecierpliwieniem, no ale przesiedzieć w koszarach trzeba, pozdrawiam kudowę ;)