Autor Wątek: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne  (Przeczytany 28619 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 19, 2018, 10:25:37 »
Gordon wyluzuj!!!! To jest forum wyjasniający poszczególne sprawy i jeśli masz 100% pewność to ukazujesz. ja przerabiałem temat odejścia więc powiezmy na 99,99 % wiem jak to się odbywa. Szanowny kolego jeszcze raz powtórzę- po 30 latach 01 ma prawo Cię ZWOLNIĆ na emkę. Jeśli to zrobi to przez rok masz prawo do bycia na garnuszku Komendy. W przypadku jak sam napiszesz raport po 30 latach to nie otrzymujesz garnuszka z automatu. Taka jest różnica w tym temacie. Jeżeli chodzi o wysokość emy- to szanowny kolego "zwykły" strażak dowiaduje się o wysokości w dniu odejścia ne emę- wówczas dostaje się kwity i jest tam np. z dniem 19.06.2018 (dniu którym żegnasz sie ze służbą) otrzymuje Pan dodatek służbowy w wysokości .... oraz dodatek motywacyjny w wysokości ..... z wyrównaniem od dnia 01.06.2018 roku.
Pozdrawiam

Offline drone

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 19, 2018, 11:14:24 »
Mam pytanie.
Nie mam 30 lat pracy ani służby, pasuje mi 101.
Tylko odejście ze względu na stan zdrowia?
Jeszcze mam zaległy urlop, więc by mi za niego zapłacono pasuje iść od razu na chorobowe i doczekać do komisji?
I jak jeszcze chwycę maksa to już będzie chyba idealna sytuacja?

Myślicie, że do przejścia?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 19, 2018, 13:04:00 »
Drone ten max to zależy od ilości Twojej wazeliny :rofl: Pare lat temu była to norma- rok choroby, dostawałeś grupę i 01 stawiał warunek- albo max. albo roczny garnuszek. Oczywiście wybierano garnuszek- chociaz byli i tacy, którzy za dużą ilość wazeliny otrzymywali wsio. Obecnie tego się nie stosuje dla pozbawionych wazeliny. Jak nie interesuje Cie max. to proponuję wariant z załapaniem sie na urlop zdrowotny (było rok nie wiem ile teraz). Wszystko jednak zależy od Ciebie i Twojej sytuacji w Komendzie.
Pozdrawiam

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 19, 2018, 13:05:31 »
pomyłka- zamiast garnuszka wybierali maxa.

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 19, 2018, 19:54:21 »
Do drone. Nie wiem czy znajdziesz takiego komendanta, który da Ci maxa w momencie jak jesteś już na l4. Jak uzasadni jego zwiększenie, kiedy nie ma Cię w służbie? Chyba, że samobójca.

Offline drone

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 19, 2018, 21:30:33 »
Nie nie, dostaję maxa, a potem składam kwity o komisję i jeszcze 101, idę na chorobowe, by zachować ile się da z urlopu. Taka wisienka na koniec jeszcze.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 20, 2018, 10:14:50 »
Drone albo jesteś 01 albo stosowałeś dużo wazeliny  :szalony: skoro liczysz, że dostaniesz maxa. W dniu wczorajszym o 10/35 napisałem jak wyglada sprawa odejścia ne emę- wogóle czytałes ten komentarz? To o czym Ty napisałeś w ostatnim komentarzu- i tu wierzę że tak jest- odnosi sie do Komendantów i tzw. wazeliniarzy. Zwykły "smoluch" (sory ale tak własnie nas podziałowców nazywano w mojej komendzie) moze tylko pomarzyc o tym co opisujesz.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 21, 2018, 08:00:51 »
bardzo dziekuje za pomoc , ale jeszcze jedno pytanko - pełne 30lat czy 29l at 6 miesięcy i pare dni ?
Tak  pełne 30 lat co do dnia lub więcej.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 21, 2018, 08:09:58 »
Do drone. Nie wiem czy znajdziesz takiego komendanta, który da Ci maxa w momencie jak jesteś już na l4. Jak uzasadni jego zwiększenie, kiedy nie ma Cię w służbie? Chyba, że samobójca.
Osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim nie można zmienić składników wynagrodzenia - tak stanowi prawo.
Tu też ZONK  bo przebywając na L4 pobierasz niższe wynagrodzenie  chyba, że choroba ma związek ze służbą to 100% i wówczas naliczenie emerytury będzie korzystniejsze bo od pełnej pensji i nagroda roczna wliczana do podstawy emerytury też będzie większa. Z matematycznego punktu widzenia najlepiej w ostatnim roku kalendarzowym służby nie chorować i odejść z końcem stycznia.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2018, 09:47:46 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 21, 2018, 14:43:46 »
Cytuj
Mam pytanie.
Nie mam 30 lat pracy ani służby, pasuje mi 101.
Tylko odejście ze względu na stan zdrowia?
Jeszcze mam zaległy urlop, więc by mi za niego zapłacono pasuje iść od razu na chorobowe i doczekać do komisji?
I jak jeszcze chwycę maksa to już będzie chyba idealna sytuacja?

Myślicie, że do przejścia?

Mogę się założyć że nie. Eliminuje Ciebie brak tych 30 lat pracy / służby.Nawet 29 lat i 1 dzień nie daje Ci szansy odejścia na 101. I mogę Ciebie zapewnić że jeśli odejdziesz na chorobowe nie ustalając ze starym warunków maxa służbowego i motywacyjnego to nie masz co liczyć na te dodatki...a są spore.

Offline MAKI76

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 15, 2018, 11:23:15 »
Odchodzę w lutym 2019 roku na emkę, mam 30 lat wysługi i chciałbym odejść z art. 101 (roczne zaopatrzenie ) niezależnie od dodatków. Mam pytanie do was koledzy, czy odchodząc z tego artykułu, oprócz zagwarantowanej podwyżki w 2019 roku załapałbym się również na ewentualną podwyżkę 2020?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 15, 2018, 12:48:25 »
Odchodzę w lutym 2019 roku na emkę, mam 30 lat wysługi i chciałbym odejść z art. 101 (roczne zaopatrzenie ) niezależnie od dodatków. Mam pytanie do was koledzy, czy odchodząc z tego artykułu, oprócz zagwarantowanej podwyżki w 2019 roku załapałbym się również na ewentualną podwyżkę 2020?
Nie obejmie cię bo jak sam zauważyłeś na emeryturę odejdziesz w 2019. 101 to świadczenie pienieżne ustalane na podstawie ostatniego uposażenia w służbie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Bania

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 15, 2018, 14:20:47 »
Czy to pewne, bo przez rok jest na zaopatrzeniu a nie na emeryturze?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 15, 2018, 15:24:28 »
Czy to pewne, bo przez rok jest na zaopatrzeniu a nie na emeryturze?
Art. 101:
Strażakowi mianowanemu na stałe, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 43 zwolnienie ze służby, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 3, wypłaca się co miesiąc, przez okres roku po zwolnieniu ze służby, świadczenia pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
Na pewno nie ma go w służbie  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MAKI76

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 16, 2018, 03:22:28 »
Dzięki za szybką odpowiedź, rozumiem, że w przypadku odejścia z art.101 w 2019 waloryzacja emerytalna obejmie mnie dopiero w 2020 roku? Czy może się mylę?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 16, 2018, 10:25:41 »
Dzięki za szybką odpowiedź, rozumiem, że w przypadku odejścia z art.101 w 2019 waloryzacja emerytalna obejmie mnie dopiero w 2020 roku? Czy może się mylę?
Powiem ci szczerze nie wiem ale z tego co słyszałem od odchodzących.. Art. 101 to nie emerytura więc nie jest waloryzowany... Liczyli sobie chłopaki odchodzące co się bardziej opłaca i jak były waloryzacje wysokie to po 5 latach zwracała się waloryzacja a potem już zysk.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 17, 2018, 16:49:05 »
MAKI70 mylisz się! Jeśli odchodzisz w lutym 2019 to mimo przebywania na świadczeniu rocznym twoja naliczana emerytura na odejście podlega waloryzacji już 1 marca 2019.Decyzję ZERu dostaniesz po jakimś czasie bo oni w twojej sytuacji nie muszą się spieszyć bo bierzesz i tak świadczenie, które wypłaca ci komenda zamiast ZER emeryturę. Waloryzacja emerytury ci przysługuje bo odszedłeś ze służby przed końcem lutego 2019. To co pisze Eginox to prawda bo świadczenie nie jest emeryturą więc nie podlega waloryzacji. Ale naliczona na dzień odejścia (luty 2019)emerutura już podlega waloryzacji. Tak było w moim przypadku również. Z dniem zwolnienia ze służby stajesz się emerytem i ztym dniem przysługuje ci emerytura, aże przebywając na świadczeniu nie pobierasz emerytury to tylko twoj przywilej który nie każdemu przysługuje (min. 30 lat służby).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2018, 17:16:19 wysłana przez wydz408 »

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 17, 2018, 21:29:48 »
30 lat służby czy pracy?

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 18, 2018, 11:05:20 »
Zgodnie z art.101 ostawy o PSP roczne świadczenie emerytalne przysługuje w dwóch przypadkach gdy strażak jest zwolniony ze służby:
1. na podst art.43 ust.2 pkt 1 - orzeczenia przez komisję lekarską całkowitej niezdolności do służby,
2. art.43 ust.3 pkt 3 z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej (praca + służba)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 18, 2018, 12:57:41 »
wydz408 należy jeszcze dodac, że aby był spełniony pkt. 2 przez ciebie wypełniony to musi taki raport- decyzję (nie wiem jak to wygląda przepisowo) napisać dany 01 strażaka.

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 19, 2018, 10:52:15 »
Fakt zwolnienia ze służby zawsze występuje w postaci decyzji Komendanta (w przypadku oficerów jest to decyzja Komendanta Głównego). W przypadku drugim o którym pisałem decyzja może być na wniosek zainteresowanego lub przełożonego (mając 30 lat wysługi można zwolnić strażaka ze służby bez jego wniosku). Jeśli chodzi o świadczenie roczne to przypominam że musi być wniosek zainteresowanego , że  chce skorzystać z uprawnienia wynikającego z art.101 ustawy o PSP.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 19, 2018, 13:03:06 »
wg mnie (podkreślam że jest to moja wykładnia)
istotna jest podstawa prawna w decyzji o zwolnieniu
jeżeli strażak występuje z wnioskiem o zwolnienie (art. 43 ust. 2 pkt 5 - zwolnienie obligatoryjne) a komendant zwalnia go z art.43 ust.3 pkt 3 (zwolnienie fakultatywne) - w celu przyznania świadczenia ze 101 to decyzja jest (moim zdaniem) wydana z naruszeniem prawa (chciałbym zobaczyć uzasadnienie tej decyzji);
art. 101 służy ochronie funkcjonariusza w sytuacji kiedy przełożony uprawniony do powołania lub mianowania "może" (ust.3) zwolnić strażaka bez jego wniosku;

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 19, 2018, 15:15:13 »
wydz408 jeszcze raz powtórzę- aby skorzystać ze świadczeń rocznych z tytułu 30 lat służby to musi Cię zwolnić dany 01 i Ty dodatkowo złożyć taki wniosek. Nawet jak bedziesz miał 40 lat służby i sam złożysz wniosek o emę to nie otrzymasz rocznego świadczenia. O tym samym pisze też blush. No ale może gdzieś w Poslce inaczej interpretują ten zapis- też chciałbym widzieć takie posunięcia.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 19, 2018, 21:23:52 »
znaczy się wydz408 ma rację;
świadczenie przyznaje się na wniosek zainteresowanego,ale przy jednoczesnym spełnieniu warunku podstawy prawnej zwolnienia tj. określonych w art.101
czyli scenariusz mógłby wyglądać tak: masz 30 lat wysługi - chcesz iść na emkę, zamiast pisać raport o zwolnienie idziesz do komendanta i proponujesz aby stwierdził że ma Cię już dość w służbie  i zwolnił Cię z art. 43 ust. 3 pkt. 3;
rozsądny komendant (jeżeli nie ma Cię naprawdę dość) nie pójdzie na taki "dil" gdyż przez rok zamiast iść pod skrzydła ZER-u drilujesz mu budżet z 4080 (jeszcze oczywiście z maksem) - a środki może sobie wykorzystać na rzeczówkę nawet bez pytania o opinię związków bo to nie jest paragraf płacowy
dawno, dawno temu mój ówczesny komendant stosował dla 30 latków na koniec służby nagrodę wyliczoną jako różnica pomiędzy świadczeniem a emeryturą
wszyscy zgadzali się na takie rozwiązanie ponieważ zysk ze świadczenia w pewnej części jest do wykorzystania przy rozliczeniu rocznym z US (to w zależności kiedy kto odchodzi możne być za prawie dwa lata) a ty dostawali całość tu i teraz  i szli na garnuszek ZER-u (temat był w ZER-ze znany bo pamiętam pismo piętnujące takie praktyki - choć legalne)

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 20, 2018, 10:15:38 »
Panowie, trochę mylicie pojęcia o zwolnieniu ze służby. Mając 30 lat wysługi emerytalnej składam raport o zwolnienie ze służby na podstawie art 43 ust 3 pkt 3 w związku z osiągnięciem pełnej wysługi emerytalnej. Na tej podstawie komendant wydaje decyzję o zwolnieniu ze służby.
Art.43 ust 2 pkt 5 stosowany jest przy zwolnieniu strażaka na jego wniosek, jeśli nie ma prawa do pełnej emerytury, czyli nie posiada 30 lat wysługi emerytalnej.
Chyba teraz rozjaśniłem trochę sprawę.