Autor Wątek: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne  (Przeczytany 28616 razy)

Offline pyrus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:03:03 »
Witam, panowie mam pytanko jakie są zasady aby przed emką przejść na roczne zaopatrzenie emerytalne -  nie wiem czy to tak sie nazywa - czyli jeszcze rok otrzymujesz ostatnią pensje i inne walory. Jakie sa przepisy w tym względzie , po ilu latach można pójść itd, pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:09:42 »
Witam, panowie mam pytanko jakie są zasady aby przed emką przejść na roczne zaopatrzenie emerytalne -  nie wiem czy to tak sie nazywa - czyli jeszcze rok otrzymujesz ostatnią pensje i inne walory. Jakie sa przepisy w tym względzie , po ilu latach można pójść itd, pozdrawiam

Ustawa o PSP

Cytuj
Art. 101. 1. Strażakowi mianowanemu na stałe, zwolnionemu ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 3, wypłaca się co miesiąc, przez okres roku po zwolnieniu ze służby, świadczenia pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Cytuj
Art. 43. 1. Zwolnienie ze służby następuje w drodze rozwiązania stosunku służbowego, w trybie i na zasadach określonych w ustawie.

1)orzeczenia przez komisję lekarską całkowitej niezdolności do służby;

3) nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej;

Offline pyrus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:12:46 »
ale to musi byc 30 lat w PSP czy moze byc 20 w PSP a  10 gdzie indziej

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:23:06 »
ale to musi byc 30 lat w PSP czy moze byc 20 w PSP a  10 gdzie indziej

30 lat pracy razem zaliczanej do wysługi emerytalnej, w PSP min. 15 lat.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2009, 23:26:11 wysłana przez grzela »

Offline pyrus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:26:49 »
bardzo dziekuje za pomoc , ale jeszcze jedno pytanko - pełne 30lat czy 29l at 6 miesięcy i pare dni ?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2009, 23:58:05 »
bardzo dziekuje za pomoc , ale jeszcze jedno pytanko - pełne 30lat czy 29l at 6 miesięcy i pare dni ?

Nie chciałbym cię wprowadzać w błąd, albo dawać nadzieję zapytaj się u siebie w kadrach.

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2009, 11:42:27 »
Musisz mieć łącznie 30 lat wysługi emerytalnej. Tu nie ma zaokrągleń po 6 miesiącach w górę, jak jest chociażby przy odprawie emerytalnej.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:16:21 »
Wpisujcie gdzie pozwalają skorzystać bez problemu z świadczenia rocznego.
Problem to: albo to albo tamto.
W straży korzystanie z świadczeń rocznych to wyjątki (wiadomo jakie), a w policji wyjątki to nie korzystanie z tych świadczeń. Ustawa powinna zagwarantować nam to sztywno, a nie widzimisie wyższych władz.
Krzyczą że odchodzimy za wcześnie, jak odchodzimy po 30 latach ze służby to też źle. Zasłużeni, ale nie dla np. świadczeń rocznych.
No ale "ku chwale".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2009, 19:25:00 wysłana przez cul2 »

weteran20

  • Gość
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2009, 19:48:43 »
Reguluje to art 101 Ustawy o PSP. Oprócz 30 lat wysługi to jeszcze można z tego skorzystać jeżeli w służbie otrzyma się orzeczenie komisji MSWiA o całkowitej niezdolności do służby. Wówczas mając nawet 15 lat można skorzystać ze 101 tylko trzeba to wykorzystać.

Offline pan strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2009, 21:20:48 »
. Tu nie ma zaokrągleń po 6 miesiącach w górę, jak jest chociażby przy odprawie emerytalnej.
i
ORANGE, o jakich zaokrągleniach mówisz? W przyszłym roku odchodzę. Poruszyłeś dla mnie jakiś nowy temat. Rozwiń prosze.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2009, 22:34:32 »
Witam!
To stosunkowo proste...
Trzeba mieć pełne 30 lat wysługi.
W PSP jest tylko jedno "małe ale" !!! Zwykle na tzw. roczne świadczenia odchodzą <goście z górnej półki> lub mówiąc delikatnie <plecaki>.
Teoretycznie po 30 latach można, ale zwykle rozmowa u K-dta przebiega w ten sposób... Odejdziesz teraz dam Ci maxa, a po roku świadczeń to już nie wiem!  :'(
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2009, 10:54:49 »
Można jeszcze dodać ,że odejście ze 101 artykułu ,także można odejść jeżeli staniesz przed komisja lekarską a ta da ci nie zdolność do służby związane ze służbą .Krótko mówiąc komisja orzeknie nie zdolność to ty możesz iść na roczny urlopik .... 

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 18, 2018, 09:34:54 »
Witam!
To stosunkowo proste...
Trzeba mieć pełne 30 lat wysługi.
W PSP jest tylko jedno "małe ale" !!! Zwykle na tzw. roczne świadczenia odchodzą <goście z górnej półki> lub mówiąc delikatnie <plecaki>.
Teoretycznie po 30 latach można, ale zwykle rozmowa u K-dta przebiega w ten sposób... Odejdziesz teraz dam Ci maxa, a po roku świadczeń to już nie wiem!  :'(
Pozdr.

Troszeczkę odświeżę.
Mając 30 lat pracy po dostaniu maxa z ostatnią pensją w ten sam dzień co przyszedł przelew składasz kwity na 101. Przez rok płacą pensje z maxem i z tego po roku odchodzisz. Tego się nie stosuje gdyż jest umowa dżentelmeńska z 01 ale jeżeli on rzadko kiedy dotrzymywał słowa to dlaczego tak nie zrobić.......?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 18, 2018, 09:51:42 »
Gordon Ty nie odświeżyłes tylko namąciłeś :rofl: Przeczytaj dokładnie wcześniejsze komentarze i nasza ustawę. Ja troszeczkę uporządkuje:
1. NAJWAŻNIEJSZY PUNKT!!!!! w sprawach odejścia najważniejsza rolę spełnia ten, który odprawia oczywiście w kwestiach finansowych; max dodatków, zaległy urlop itp.
2. Po 30 latach otrzyma się roczne prawo do wynagrodzenia jeżeli zwolni Cie przełożony uprawniony lub też otrzymasz grupę inwalidzką.
3. jak nie jest sie wazeliniarzem itp. nie licz na godne traktowanie przez 01 przy odejściu
4. patrz pkt. 1

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2018, 10:10:18 »
Cytuj
Strażaka można zwolnić ze służby w przypadkach:
3)   nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej;

Panowie, a jak się będzie miała Ustawa o PSP dla osób przyjętych na nowych zasadach? Duży procent osób przed nabyciem praw emerytalnych w wieku 55 lat będzie miała 30 lat służby. Co wtedy?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 18, 2018, 11:56:16 »
Gordon Ty nie odświeżyłes tylko namąciłeś :rofl: Przeczytaj dokładnie wcześniejsze komentarze i nasza ustawę. Ja troszeczkę uporządkuje:
1. NAJWAŻNIEJSZY PUNKT!!!!! w sprawach odejścia najważniejsza rolę spełnia ten, który odprawia oczywiście w kwestiach finansowych; max dodatków, zaległy urlop itp.
2. Po 30 latach otrzyma się roczne prawo do wynagrodzenia jeżeli zwolni Cie przełożony uprawniony lub też otrzymasz grupę inwalidzką.
3. jak nie jest sie wazeliniarzem itp. nie licz na godne traktowanie przez 01 przy odejściu
4. patrz pkt. 1

Jeżeli mam 30 lat pracy, to Ja piszę kwit o art.101 a nie 01 i mogę go napisać w dowolnym terminie gdy tylko przekroczę 30 lat pracy/służby.
Nawet po tym jak otrzymam maxa.

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 18, 2018, 12:29:35 »
Witam!
To stosunkowo proste...
Trzeba mieć pełne 30 lat wysługi.
W PSP jest tylko jedno "małe ale" !!! Zwykle na tzw. roczne świadczenia odchodzą <goście z górnej półki> lub mówiąc delikatnie <plecaki>.
Teoretycznie po 30 latach można, ale zwykle rozmowa u K-dta przebiega w ten sposób... Odejdziesz teraz dam Ci maxa, a po roku świadczeń to już nie wiem!  :'(
Pozdr.

Troszeczkę odświeżę.
Mając 30 lat pracy po dostaniu maxa z ostatnią pensją w ten sam dzień co przyszedł przelew składasz kwity na 101. Przez rok płacą pensje z maxem i z tego po roku odchodzisz. Tego się nie stosuje gdyż jest umowa dżentelmeńska z 01 ale jeżeli on rzadko kiedy dotrzymywał słowa to dlaczego tak nie zrobić.......?


Pierwsze piszesz raport, w praktyce 2-3 miesiące wcześniej (podając z którego paragrafu) , później (w ostatnim miesiącu) możesz dostać maxa. Zostajesz zwolniony z tego paragrafu jaki jest w raporcie. Jak napiszesz ze świadczeniami ("101") - raczej nie odejdziesz godnie w dzisiejszych czasach...
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 18, 2018, 12:35:57 »
Witam!
To stosunkowo proste...
Trzeba mieć pełne 30 lat wysługi.
W PSP jest tylko jedno "małe ale" !!! Zwykle na tzw. roczne świadczenia odchodzą <goście z górnej półki> lub mówiąc delikatnie <plecaki>.
Teoretycznie po 30 latach można, ale zwykle rozmowa u K-dta przebiega w ten sposób... Odejdziesz teraz dam Ci maxa, a po roku świadczeń to już nie wiem!  :'(
Pozdr.

Troszeczkę odświeżę.
Mając 30 lat pracy po dostaniu maxa z ostatnią pensją w ten sam dzień co przyszedł przelew składasz kwity na 101. Przez rok płacą pensje z maxem i z tego po roku odchodzisz. Tego się nie stosuje gdyż jest umowa dżentelmeńska z 01 ale jeżeli on rzadko kiedy dotrzymywał słowa to dlaczego tak nie zrobić.......?


Pierwsze piszesz raport, w praktyce 2-3 miesiące wcześniej (podając z którego paragrafu) , później (w ostatnim miesiącu) możesz dostać maxa. Zostajesz zwolniony z tego paragrafu jaki jest w raporcie. Jak napiszesz ze świadczeniami ("101") - raczej nie odejdziesz godnie w dzisiejszych czasach...

Tylko zauważ, że o świadczenia z art. 101 występujesz nie do swojego 01. Zaznaczasz to we wniosku o emeryturę do ZER, a wniosek ten wypełniasz tuż przed odejściem ze służby. Jeżeli tam zaznaczysz, że chcesz skorzystać z art. 101, to 01 nie ma nic do gadania.  Jeżeli 01 nie chce dać Ci maksa, to możesz mu nadwyrężyć budżet odchodząc na 101. Zawsze jest to jakiś argument, przy rozmowie o godnym odejściu.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 18, 2018, 12:58:43 »
Witam!
To stosunkowo proste...
Trzeba mieć pełne 30 lat wysługi.
W PSP jest tylko jedno "małe ale" !!! Zwykle na tzw. roczne świadczenia odchodzą <goście z górnej półki> lub mówiąc delikatnie <plecaki>.
Teoretycznie po 30 latach można, ale zwykle rozmowa u K-dta przebiega w ten sposób... Odejdziesz teraz dam Ci maxa, a po roku świadczeń to już nie wiem!  :'(
Pozdr.

Troszeczkę odświeżę.
Mając 30 lat pracy po dostaniu maxa z ostatnią pensją w ten sam dzień co przyszedł przelew składasz kwity na 101. Przez rok płacą pensje z maxem i z tego po roku odchodzisz. Tego się nie stosuje gdyż jest umowa dżentelmeńska z 01 ale jeżeli on rzadko kiedy dotrzymywał słowa to dlaczego tak nie zrobić.......?


Pierwsze piszesz raport, w praktyce 2-3 miesiące wcześniej (podając z którego paragrafu) , później (w ostatnim miesiącu) możesz dostać maxa. Zostajesz zwolniony z tego paragrafu jaki jest w raporcie. Jak napiszesz ze świadczeniami ("101") - raczej nie odejdziesz godnie w dzisiejszych czasach...

Z tym że nie ma zapisu ile wcześniej składasz raport o ww. artykuł (intensywnie szukałem i nie znalazłem) więc teoretycznie może to być 29 dni przed odejściem.

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 18, 2018, 13:15:49 »
Ale wyboru dokonujesz już w raporcie ...

"101. ust.2. Strażakowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń"
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2018, 13:37:55 »
Gordon raport o przejście na emę możesz napisac juz po 15 latach służby (oczywiście wiadomo kogo dotyczy)- po 30 latach moze Cie zwolnic 01, ale wówczas masz pełne prawa do rocznego ostatniego wynagrodzenia- jakie będzie to oczywiście zalezy od ilości wcześniejszej wazeliny. Poza tym 01 ma obowiązek wysłac Cie na komisję. Do zeru masz jeszcze czas napisac przez cały rok. Róznica kolego między toba a Mna jest taka, że ja juz to przerabiałem więc proszę nie mąc ludziom w głowie.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2018, 13:45:41 »
Ale wyboru dokonujesz już w raporcie ...

"101. ust.2. Strażakowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń"
Pamiętaj, że dopóki jesteś w służbie to możesz wycofać poprzedni raport.

Officer nie przypominam sobie abyśmy się kiedykolwiek poznali, a na pewno nie rozmawialiśmy już o tym kto ile ma służby więc mnie nie oceniaj co Ja przerabiałem a co nie.

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2018, 14:01:34 »
Ale wyboru dokonujesz już w raporcie ...

"101. ust.2. Strażakowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń"
Pamiętaj, że dopóki jesteś w służbie to możesz wycofać poprzedni raport.

Oczywiście, że można. Jednak w takim przypadku drugi raz np. dodatku motywacyjnego możesz nie mieć przyznanego ... :(
Chyba nie pamiętam, aby ktoś za moich czasów "wycofywał" raport.
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 18, 2018, 14:11:44 »
Ale wyboru dokonujesz już w raporcie ...

"101. ust.2. Strażakowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń"
Pamiętaj, że dopóki jesteś w służbie to możesz wycofać poprzedni raport.

Oczywiście, że można. Jednak w takim przypadku drugi raz np. dodatku motywacyjnego możesz nie mieć przyznanego ... :(
Chyba nie pamiętam, aby ktoś za moich czasów "wycofywał" raport.


Nie ma potrzeby przyznawania drugi raz w dodatku, ważne jest abyś w raportami wyrobił się w jednym miesiącu.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Przejście na roczne zaopatrzenia emerytalne
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 19, 2018, 00:01:33 »
Gordon - i masz rację i nie masz racji  :gwiazdki:
osobiście spotkałem się z przypadkiem kiedy po raporcie o zwolnienie tj. art. 43 ust 2 pkt 5 - organ uprawniony (nie napisze jaki bo jest w Polsce tylko jeden  ^_^) - zwolnił go na podstawie art. 43 ust.3 pkt. 3 (otwierając tym samym drogę do art. 101) .  Teoretycznie mógł, ale uzasadnienie prawne i faktyczne zawarte w decyzji o zwolnieniu było raczej nie do obronienia gdyby sprawą zajął się sąd administracyjny.
Jak dla mnie  komendant który w przypadku raportu o zwolnienie podaje w decyzji jako podstawę zwolnienia 43.3.3 , wydaje ją z rażącym naruszeniem prawa i można by się zastanawiać czy nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Wg mnie masz jedyne zgodne z prawem wyjście - nie piszesz raportu, idziesz do komendanta prosząc o zwolnienie z tytułu nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Jak będzie chciał się Ciebie pozbyć i będzie miał dużo kasy na 4080 to łyknie temat a wtedy droga do świadczenia otwarta.   :kwit:

Podsumowując: komendant który na pisemny raport strażaka zwalnia go z 43 ust. 3 pkt. 3 powinien zostać opisany w wątku "zmiany kadrowe w psp"
pozdrawiam