Autor Wątek: Problem Alkoholowy!  (Przeczytany 22980 razy)

BROKS

  • Gość
Problem Alkoholowy!
« dnia: Maj 17, 2005, 22:00:51 »
Na tym forum już się rozpisywano o łapaniu pijanych funkcjonariuszy PSP i o różnych historiach, jakie miały miejsce!!!Chcę jednak poruszyć sprawę spożywania alkoholu na służbie oraz przychodzenie do pracy na kacu!!!! Wiem, że problem istnieje w skali kraju i chyba każdy z nas się z tym zetknął....nieważne czy to się zaobserwowało w JRG czy w komendzie na którymkolwiek szczeblu. Osobiście mam obrzydzenie do pełnienia służby "pod wpływem" nawet jeśli ten wpływ jest praktycznie niezauważalny!!! Wiem, że Polak to takie "zwierzę", które napić się musi ale jak zlikwidować ten problem????? Patrząc co się czasem dzieje można mieć wrażenie, że niektórzy przychodzą na służbę (24h czy też 8h) i nic sobie z tego nie robią!!!!Mam na myśli głównie wysoko postawionych bo im wyższy figurant tym bardziej pewny siebie i w praktyce nic mu nie można zrobić!!! Może tak KG słynąca z wielu pomysłów wprowadzi coś co wypleni zjawisko pełnienia służby pod wpływem alkoholu???? Oficjalnie KG pewnie powie, że to zbędne ale od początku maja to co zaobserwowałem w swojej komendzie to skłania mnie do postulatu, aby.........przed wejściem do pracy każdy dmuchał w alkomacik i tak samo po pracy....oczywiście taka kontrola nie odbywałaby się codziennie ale np. raz czy dwa w miesiącu niespodziewanie......Kontrolować JRG oraz biuro, żeby nie było taryfy ulgowej....tylko kto to skontroluje??????? To musiałaby być kontrola zewnętrzna!!!! W tym roku to już zauważyłem to pijaństwo na skalę jakiej wcześniej nie widziałem!!!! JRG nie są święte....ale widocznie dobrze się maskują....a tu KADRA nawet się z tym nie kryje....piją legalnie w miejscu pracy!!!!Niech nikt nie czuje się urażony bo opisuję to co zaobserwowałem od początku maja u siebie!!!!Na pewno nie tylko u mnie tak jest....skala jest zmienna ale na pewno każdy z was ma coś w tym temacie do powiedzenia!!!!
Inna sprawa to urządzanie imprez alkoholowych w obiektach PSP....to co widziałem od początku maja to woła o pomstę do nieba....nie może być tak, że po godzinach pracy wytaczają się z komendy osobnicy ledwo trzymający się na nogach!!!Nie słyszałem o czymś takim jak legalne picie (chlanie!!!) w miejscu pracy???? Świętujemy Dzień Strażaka???OK ale podstawy przyzwoitości obowiązują....można to sobie zorganizować poza budynkami PSP i napić się wtedy ile tylko się zmieści!!!Niech to picie nie przynosi WSTYDU służbie bo przecież nikt nikomu nie broni się napić!!!!Tylko niech to się odbywa w innych miejscach i poza czasem służby!!!!!

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2005, 23:30:54 »
No broks czasami się też denerwuję, ale coś musiało cię zdecydowanie wku…ć. No cóż alkoholu w miejscu pracy nie pochwalam, ale abstynentem nie jestem, no i mam dylemat. Maj, dzień strażaka pewnie, jakaś impreza – no zdecydowanie lepiej na obczyźnie, masz rację, tak popieram zdecydowanie na obczyźnie, po cywilnemu i do upodlenia chłopaki, a co tam raz jest 4 maja. Pozdro.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2005, 11:09:51 »
Wielokroć się nad tym zastanawiałem i nie znalazłem rozwiązania. No bo co ? Wywalić popijających na służbie?? To trza by wywalić z całą masę zawodowców (o ochotnikach nie wspomnę) I kto będzie jeździł do akcji?
Apelować do ich poczucia honoru, godności, szacunku dla munduru i regulaminów?? To jak rzucanie grochem o ścianę.
Nie wiem naprawdę nie wiem jak rozwiązać ten problem.
Gdy czytam pochodzące z początku 20 wieku przykazania dla strażaków to zawsze jednym z punktów jest obowiązek zachowania przez nich trzeźwości. Ale takie przykazania są niestety najczęściej powodem do śmiechu.
Co się tyczy tego:

Może tak KG słynąca z wielu pomysłów wprowadzi coś co wypleni zjawisko pełnienia służby pod wpływem alkoholu????

Co może KG w tej sprawie????Może komendant główny ma jeździć po kraju z alkomatem i sprawdzać trzeźwość??? Wyplenienie alkocholizmu ze straży zależy w 95 % od nas samych a nie od KG.

Offline Piter R.

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2005, 17:26:13 »
Problem tkwi zapewne w walce ze stresem , brakiem pieniędzy itp.

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2005, 17:59:21 »
No wodniku z tym "po cywilnemu" to chyba przesadziłeś :) .
Jeżeli znasz trochę uwarunkowania funkcjonowania komend powiatowych - współpracujących z jednostkami ochotniczymi to nie wyobrażasz chyba sobie sytuacji, kiedy do każdego toastu za zdrowie druchów podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych OSP będziesz przebierał się w cywilne ciuchy :D .  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2005, 19:45:59 »
qambit na forum ochotników, jest temat: Ochotnicze Stowarzyszenie Pijackie. Tam piszą koledzy z OSP, że oni już ani kieliszka też na zebraniach sprawozdawczo – wyborczych. Ja tam im wierzę. A ty qambit daj spokój, jeździsz pewnie na te zebrania  z gorzałą wznosisz toasty i rozpijasz druhów. hehehe
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2005, 19:53:21 »
A co, czyżby Kodeks Pracy temu zabraniał !

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2005, 20:01:36 »
Właśnie przeczytałem wskazany przez ciebie wodniku temat na formum ochotników. I powiem tylko tyle - na szczęście nie jest jeszcze tak źle. ;)  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 18, 2005, 21:50:31 »
qambit haha jeszcze nie zostałeś sam. :lol:  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

BROKS

  • Gość
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 19, 2005, 13:26:25 »
Mam na myśli głównie elementarne zasady przyzwoitości......przecież jak ktoś walnął w pracy "lufę" albo dwie to tego po nim nie widać (no chyba że przyszedł skacowany)....no ale zawsze pozostaje ten zapach alkoholu....i co sobie ludzie na akcji pomyslą albo co powiedzą jak wyczują od strażaka alkohol????Wtedy zaufanie do strażaków maleje....chyba nikt z Was strażaków nie chciałby, aby z pomocą przychodził do Was strażak od którego czuć alkohol!!!! Chcielibyście aby taki ktoś gasił Wam dobytek albo wyciągał z rozbitego auta Was lub osobę Wam bliską????Żenujące są sytuacje kiedy strażak nagle pojawia się na korytarzu w JRG i bełkocze bo jest już wyraźnie wstawiony....albo jakiś oficjer wychodzi z komendy i jest tak zawiany że ma problemy z przypaleniem sobie fajki bo aż tak go poniewiera!!!!!
Właśnie po majowych zajściach z obrzydzeniem patrzę na sprawę picia na służbie!!!! Może gdyby ten proceder odbywał się powierzchownie to nie raziłoby mnie to....ale jak zobaczyłem parę razy wstawionego strażaka wychodzącego z komendy, w mundurze i w czasie służby to jakoś straciłem częściowo wiarę w sens ideałów jakie głosi nasza służba!!!!Niektórzy funkcjonariusze  kodeksem honorowym i moralnym strażaka nie zawracają sobie głowy!!!!!
Też się napiję od czasu do czasu bo wielbłądem nie jestem :lol: ale nie robię tego na służbie....zawsze można sobie jakoś wygospodarować czas poza służbą, spotkać się z kolegami i tankować wódkę, piwsko i inne trunki aż do pełna :D !!!!!!!  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 19, 2005, 13:36:57 »
Picie w pracy, czy przychodzenie na kacu nie powinno mieć miejsca i jest jak najbardziej naganne.
Ale pomyślcie też o bezpieczeństwie ratownika, przecież pary alkoholu z powietrzem dają mieszaninę wybuchową, wchodzi taki do ognia i buuuuuuuuum.
 :wacko:  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 19, 2005, 13:58:08 »
alkohol na służbie jest panowie po prostu nie do pomyślenia ,są po to dni po i ws-y oraz urlopy jak kto ma chęć to niech wtedy działa sam mieszkam niedaleko żywca i lubie te produkty które to miasto wytwarza ale na miły Bóg służba jest służbą i jeśli ktoś idzie na nią żeby tankować to chyba się pomylił z powołaniem .

pozdrawiam
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2005, 18:53:32 »
:P Dlaczego komendanci kp/km, kw, kg mają kierowców. Ranga nie pozwala samemu kierowac, czy koniaczek?  :blink:
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2005, 18:54:05 wysłana przez wodnik »
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

BROKS

  • Gość
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 19, 2005, 19:24:15 »
Oj wodnik....gdybyś musiał zaliczyć tyle imprez co szanowni komendanci....gdzie alkohol często leje się strumieniami....to byś się bał kierownicy w samochodzie dotykać :lol:....a tak kierowca, który jest na zawołanie nie dość, że wozi....to w sytuacjach krytycznych :lol: .....pomoże wsiąść do samochodu oraz wysiąść i nawet odprowadzi pod drzwi domu coby ktoś szanowny z rodziny raczył odebrać "zwłoki" :lol:  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 19, 2005, 19:37:33 »
:D BROKS zapomniałeś o czapce…..  :P jeszcze czapkę podniesie jak spadnie.  :lol: Ciekawe, czy taki kierowca ma dodatek jak dostawca pizzy, jak dostarczy ciepły towar to ma napiwek
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

BROKS

  • Gość
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 19, 2005, 19:54:07 »
No i pamiętajmy, że taki kierowca....posiada bardzo cenną wiedzę :lol: ....jak się nasłucha bełkoczącego komendanta oraz innych wożonych gości (niekoniecznie strażaków) to wiele ciekawostek może poznać z życia "wyższych sfer" w PSP i nie tylko :lol:....także jak taki kierowca mówi, że będą podwyżki a naczelnik w komendzie, że nie....to prędzej można uwierzyć....kierowcy :lol:  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 19, 2005, 22:17:31 »
Ale słyszałem też, że zanim siądą po raz pierwszy za kółko to klepią lojalkę.  ;)  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

BROKS

  • Gość
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 23, 2005, 17:55:25 »
PSP nie może być "przechowalnią" dla alkoholików i lubiących sobie popijać na służbie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak ktoś ma z tym problemy to albo niech szuka pracy, przy której będzie miał przyzwolenie żeby sobie golnąć albo na odwyk do AA się niech zapisze!!!!!!
W którymś z postów wyczytałem, że gdyby ostro kontrolować strażaków w JRG oraz komendach to niektóre głowy by pospadały.....a ja wam mówię, że wystarczyłoby aby z wielkim hukiem zleciało kilka głów to reszta może by się opamiętała.....trzeba jasno ustalić zaostrzone reguły gry...potem jeśli przyłapany pijany na służbie zostanie wywalony z PSP to niech ma pretensje tylko do siebie....a tak pewnie zdarza się, że ktoś sobie popija w pracy ale nikt nie chce sypnąć kolegi bo dobry i ma żonę oraz dzieci na utrzymaniu.....no ale gdzie tu w takiej sytuacji odpowiedzialność i przyzwoitość tego popijającego kolegi????

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 23, 2005, 21:53:43 »
Na zmianach ten problem nie istnieje. Skończył się już dawno i wszyscy się do tego przyzwyczaili. Imprezka z okazji święta i owszem, ale w cywilkach, poza pracą - na łonie natury. Po zmianie też czasami, ale po zmianie, a nie przed. Nawet u ochotników tego nie toleruję.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 23, 2005, 21:57:30 »
p.s. jak zminimalizować ?
Trymać się zasad i być konsekwentnym.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 24, 2005, 00:11:04 »
I tu z nowy się zgadzam, na podziale ten problem już zniknął - może jeszcze są gdzieś wyjątki ale myślę że jeszcze pare lat i będzie czysto, piszę o podziale.
A biurowcy to inny gatunek  :angry:  im prawie wszystko się śmiga, ale jak ma się nie śmigać jak komendant do doniczki nie wylewa  ;)  
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 24, 2005, 09:01:17 »
Czyżbyście uważali, bądź zaobserwowaliście, że w pracy najczęściej piją komendanci? :blink:  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 24, 2005, 20:59:18 »
OK wodnik - komendant łyka, kadra łyka, dowódca JRG też nie wylewa do doniczki,  jedynie dam sobie obciąć obie łapy za zastępce JRG ten na bank w robocie nawet nie wącha kielich. Podział tak jak pisałem wcześniej u nas się uspokoił, zaczeli szanować robątę bo wylecieć za kielicha coraz łatwiej bynajmniej dla podziałowców bo o ELICIE PSP nie mówie im zawsze się ślizga. A najgorsze jest to że niektórzy potem jadą prywatnym autem na 2 gazach albo nwet na 3  :D .
Ale to ich problem puki nie zrobią krzywdy innym  :angry:

pozdrawiam
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 24, 2005, 21:14:48 »
Swój stosunek już wyraziłem do łykania w służbie, czy pełnienia jej na kacu.
Ale przypomniały mi się czasy trochę wcześniejsze, gdzie alkohol gościł na co dzień w biurze i także na podziale, dobrze jak kierowca był w miarę, pozostali różnie. Świadomość ludzka wtedy była raczej mniejsza niż teraz. A poza tym kto nie pił to donosił.
Z tamtych czasów przypomniał mi się jeden incydent. Przyjeżdża około północy D-ca do swojego JRG, a tam nie z każdym da się pogadać, były imieniny. Zawiadomił policję, przyjechali z alkomatem, później zabrali strażaków na krew. Pismaki wyczaiły akcję policji z pijanymi strażakami, na jakiejś swojej radiostacji i zlecieli się z mikrofonami i kamerami. Poszło w świat i chłopaki jak jeden stracili pracę. D-ca też przestał być d-cą bo obwiniono go za sposób załatwienia sprawy i spowodowanie rozgłosu medialnego.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Problem Alkoholowy!
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 24, 2005, 22:23:07 »
Co prawda to temat rzeka ale można sobie z tym poradzić. Dobry (czytaj niepijący) d-ca zmiany czy JRG szybko upora się z tym problemem. Trzeba jednak przyznać, że wpływ ma się tylko na podwładnych. A tobie Druid tylko pozazdrościć takiego z-cy d-cy choć mi osobiście jest go żal.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.