Autor Wątek: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady  (Przeczytany 8315 razy)

Offline aspire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« dnia: Sierpień 19, 2009, 17:37:05 »
Witam Kolegów:)
Interesuje mnie jak rozmawiacie z ludźmi, którzy domagają się usuwania gniazd owadów z domów, budynków gospodarczych itp., czy też dysponujecie wg. tych nowych zasad ( czyli w ogóle)? U nas nie ma firmy więc nie mogę ich nawet skierować, poza tym 90% nie ma zamiaru za to płacić więc po wysłuchaniu zaraz chcą telefon do wojewódzkiej albo głównej a mnie obrzucają mięsem.. ja już nie mogę tego słuchać, jak to u Was wygląda?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2009, 20:13:07 »
Na początek ta nowa procedura

http://www.straz.gov.pl/data/other/procedura_osy.pdf

warto uważnie przeczytać:
omówione zostały procedury dotyczące zgłaszania, akcji i zasad bezpieczeństwa podczas akcji.

Co do wyjazdów to na miejsce KDR ocenia czy zdarzenie powstało nagle, czy jest wynikiem zaniedbania właściciela obiektu fałszywego zgłoszenia, (a może zgłasza szerszenie a po dojeździe jest tylko mały kokonik os).... KDR bierze kasę jako d-ca za podejmowanie decyzji, więc taką powinien podjąć w oparciu o wiedzę i doświadczenie.
Co do dyspozytora to wypytać się należy wg procedury, jak gość jest agresywny to spokojnie i bez nerwów podać ze rozmowa jest rejestrowana, jak zechce to kontakt (oczywiście nie telefon, tylko niech sam przyjdzie do komendanta w dniach i godzinach zgłaszania się ze skargami i wnioskami - jak każdy szef ma takie ustawowe godziny na takie sprawy....)  podać gdzie i kiedy się może zgłosić z problemem.

Co do praktycznego aspektu to przynajmniej u mnie głównie jeżdżą do szerszeni, osy w zasadzie tylko do wielkich "baniek".
pozdr
 

EGO = 1 / wiedza

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2009, 20:21:46 »
ale jak gniazdo szerszeni mogło powstać nagle???. przyjacielu. Gdy ludzie dowiadują się o kosztach zaczynają tracić chęć na niszczenie tych nikomu nie wadzących owadów i po sprawie :-). I dobrze , bo niedługo srali by Nam po głowach.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2009, 20:46:21 »
dlatego na miejscu jest KDR i to on podejmuje decyzję.....
Nie mniej przy szerszeniach to one nie żyją pojedynczo, tylko w "stadzie" jak przylecą to rojem. Z osami jest różnie, od pojedynczych kokonów do dużych rojów.

Wyrojone pszczoły też mogą wlecieć do mieszkania nagle....
pozdr 
EGO = 1 / wiedza

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2009, 21:42:29 »
mnie chodzi głównie o to , że każde gniazdo powstaje od zera, a ze szerszeń pysk ma mały to wolno znosi budulec, więc znienacka raczej się to nie pojawia :-). a i jeśli się nie mylę, to wiosną gniazdo zaczyna się od jednego owada- królowej.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2009, 22:15:55 »
firemanek
Cytuj
a ze szerszeń pysk ma mały to wolno znosi budulec
No nie taki mały, bo jak ugryzie to za....ście boli :P

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2009, 12:30:53 »
dlatego na miejscu jest KDR i to on podejmuje decyzję.....
Nie mniej przy szerszeniach to one nie żyją pojedynczo, tylko w "stadzie" jak przylecą to rojem. Z osami jest różnie, od pojedynczych kokonów do dużych rojów.

Wyrojone pszczoły też mogą wlecieć do mieszkania nagle....
pozdr

No i co z tego, że wyrojone pszczoły mogą wlecieć do mieszkania NAGLE ?! I co? mamy je pojedynczo łapać? Zastanów się trochę.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2009, 13:29:23 »
Nie będę komentował nowych zasad bo i niema czego komentować , tym bardziej mi przykro że mój kolega brał udział w tym zespole.

Jednak czytając wasze posty macie identycznie mgliste pojecie na ten temat .

Ci co tworzyli zasady musieli niestety brać pod uwagę również opinie prawne KG co wiązało im trochę ręce , wam nic ich nie wiąże by poduczyć się w temacie o którym chcecie rozmawiać .

Offline jasnowidz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2009, 14:03:33 »
to nie wina ludzi, proszę sobie przypomnieć swego czasu liczne wystąpienia w mediach różnych panów, jak się prężyli, jak kwieciście się wypowiadali, my wtedy przyglądaliśmy się temu z zdziwieniem i lekkim uśmiechem, a efekt dziś jest taki, że wyjeżdża się nie tylko do os, szerszeni, ale różnej maści ptaszków, kotków, mrówek ( wiecie w ilu mieszkaniach w blokach i nie tylko występują mrówki faraona, jak media jeszcze by tak z tym wyskoczyły to padniemy na pysk) i diabli wiedzą czego. skutek jest dziś taki, że żąda się interwencji, bo w koziej wólce suka się oszczeniła za sklepem, a konsumenci mamrota którzy podpisać się nie potrafią z buźką wyjeżdżają, że jak się tym nie zajmiemy to oni zadzwonią do wojewódzkiej, albo i dalej. czy my tych ludzi tak "rozpuściliśmy" robiąc im wodę z mózgu? 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2009, 14:12:49 »
Ale jak 1-komendant miejski w tym odwrotnym kraju robi precedens i za pieniądze Prezydenta uznaje że będzie jeździł do wszystkich przypadków owadów błonkoskrzydłych  – to coś tu jest nie tak – bo równie dobrze pan Prezydent mógł zakontraktować  te usługi w firmie specjalistycznej .  W taki sposób jutro przejmiemy wywóz śmieci .

Są granice logiki , rozsądku i konieczności pomagania i ratowania .

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 21, 2009, 15:29:03 »
Nie będę komentował nowych zasad bo i niema czego komentować , tym bardziej mi przykro że mój kolega brał udział w tym zespole.

Jednak czytając wasze posty macie identycznie mgliste pojecie na ten temat .

Ci co tworzyli zasady musieli niestety brać pod uwagę również opinie prawne KG co wiązało im trochę ręce , wam nic ich nie wiąże by poduczyć się w temacie o którym chcecie rozmawiać .

Nie bardzo wiem o czym miałbym się poduczyć w tym temacie. Techniki usuwania owadów są od lat niezmienione, natomiast co do kwestii prawnych, to się nie będę wypowiadał bo się na tym nie znam (tutaj chętnie posłucham innych wypowiedzi). pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 21, 2009, 16:09:25 »
"Nie widzę, nie słyszę, nie czuję". Były takie trzy małpki, które zasłaniały się - albo rączkami na oczkach (bo nie widzi), albo rączkami na uszkach (bo nie słyszy), albo no właśnie: trzecia małpka... no właśnie... i małpka - zasłoniła brzuszek. Panowie. Ja oficjalnie na M/PSK przyjmuję wszystko! Tak jest napisane w rozporządzeniu i rozkazie (jakby tego nie zwać). Nawet we wskazówkach, a propos postępowań. Ale na Boga, gdzie ta logika?! Wyjaśnię: PSK przyjmuje - bo ma obowiązek. Wysyła zastęp. I dowódca ma stwierdzić, i otaśmować teren, i ludzi wyprowadzić na 20m, i ma mnie wówczas powiadomić, że (o Matko Boska - wierzący jestem) "wezwij firmę deratyzacyjną"; dezynsekcyjną, dezynfekcyjną? To gdzie logika kosztów i wyjazdów? O czym w pierwszych sztandarowych słowach wyjaśnia sam "wódz"? Lub jego zastępca - "meta-wódz". To ni do składu ni do sensu!

Zwala się na nas - a góra "zobaczy" - jak my sobie radzimy! Dla mnie wracając do analogii małpek - "nic nie widzę" (bo po co - koszty są, trzeba redukować!), "nic nie słyszę" (bo - po co ma KGPSP lub MSWiA słyszeć!). Bylebyśmy "brzuszki" mieli pełne! Ech!

Pozdrawiam

P.S. Ja zawsze mówiłem (czynny strażak), że: "Tam gdzie kończy się logika - tam zaczyna się Straż Pożarna".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2009, 16:28:31 wysłana przez ddjss »
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2009, 16:34:06 »
Robn wybaczcie ale populacja szerszeni z reguły  zaczyna się od kilku kilkunastu sztuk – nie spotyka się populacji podobnych do pszczół . Więc naprawdę nie pojawiają się potężnym pospolitym ruszeniem , a często pojedynczymi trudnymi do obserwacji  jednostkami .

Również jak ktoś pisze że wyrojone pszczoły ma pojedynczo łapać  to również tego nigdy nie robił – pszczoły same się połapią – tylko trzema mieć pojecie jak to zrobić . No chyba że z niewiedzy zabije królową to ma pecha .

Ale w temacie
Podstawą przyjętych założeń było , że w opinii prawnej KG mamy obowiązek interweniować , jednak by dać jakąś metodykę oduczania społeczeństwa określono możliwość ewakuacji i zabezpieczenia terenu co daje możliwość dowódcy reagowania na przypadki nadużyć zgodnie z prawem .

Jednak jak pewnie większość zauważyła KM w Wrocławiu wyłamała się z tematu przyjmując ofertę finansową Prezydenta miasta – i obsługują wszystkie zgłoszenia . Pomijam że w dziwny sposób stali się firmą pół prywatną nie mająca obowiązku stosowania się do zaleceń KG .

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 21, 2009, 20:07:27 »
W tym opracowaniu najważniejsze jest to, że zauważono problem i dano podstawy do odmowy interwencji.
Nie da się wyplątać z tego typu interwencji natychmiastowo , ale z czasem powinno przynieść to pewien efekt. U nas ilość takich interwencji spadła już znacznie - w sporej części odsyłamy zgłaszających do właściciela budynku/terenu , a tam gdzie się nie da odesłać to KDR najczęściej ogranicza się do zabezpieczenia terenu i wydania zaleceń.  Poczta pantoflowa dość szybko działa i właściwie nie ma juz zgłoszeń typu "macie problem bo ja mam osy w kompoście na działce ".

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Szerszenie, osy i inne gady - nowe zasady
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2009, 20:28:05 »
ok, wszystko się zgadza, ale czy ta grupa pracująca nad projektem nie mogła nieco mocniej pomyśleć?????
grupa dzieci to wg definicji 3 lub więcej osób, a osoby o ograniczonej sprawności ruchowej to nie tylko inwalidzi ale też osoby starsze i dzieci w wieku przedszkolnym!!!!, więc moim zdaniem, grupa wzięła kasę za nowe wytyczne , które właściwie niewiele wnoszą w kwestii ochrony dyżurnego przed ewentualnym atakiem ze strony zgłaszającego te oski czy szerszenie. Idąd tym tokiem rozumowania, jak już mamy niszczyć osy, pszczoły, szerszenie, i może trzmiele ( chociaż przypadków użądleń prawie nie ma), to niszczmy jeszcze kleszcze, żmije, bo one też ludziom mogą zaszkodzić :-).