Autor Wątek: Sprzęt - ciekawostki  (Przeczytany 129976 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 03, 2009, 13:38:42 »
Wykrywacz do ognia używany przez straż pożarną USA.

http://allegro.pl/item731343424_wykrywacz_ognia.html

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 03, 2009, 13:58:47 »
Wykrywacz do ognia używany przez straż pożarną USA.

http://allegro.pl/item731343424_wykrywacz_ognia.html

Serio. Można to jakoś wykorzystać, czy ktoś sobie jaja robi? Może chodzi o pożary torfu?

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 03, 2009, 14:15:38 »
A na jakiej zasadzie to działa?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 03, 2009, 14:33:14 »
Z 5 metrów to raczej nie ma problemu z wykryciem płomienia nawet bez tego urządzenia, może chodzi o jakiś pomiar temperatury? W każdym razie sprzedawca dość oszczędnie to opisał i wydaje mi sie że sam nie wie co to jest. :gwiazdki:
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 03, 2009, 14:47:46 »
Cytuj
Z 5 metrów to raczej nie ma problemu z wykryciem płomienia nawet bez tego urządzenia
Oczywiście że otwartych płomieni 5m wszyscy zobaczą  ^_^, ale niektóre skupiska ognia są w postaci żarzenia się i wtedy jest czasami problem w zlokalizowaniu.

Zobaczymy może ktoś coś wie więcej o tym urządzeniu, mi tez się wydaje że to raczej jakiś wykrywacz temperatury.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2009, 14:57:04 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 03, 2009, 15:21:36 »
Wysłałem zapytanie do sprzedawcy zobaczymy czy odpisze. :komp:
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 03, 2009, 15:25:57 »
albo może się przydać np w bardzo dużym zadymieniu i małym źródle płomienia

działa na zasadzie "skanowania" przestrzeni przed urządzeniem
przy skierowaniu urządzenia dokładnie w kierunku płomienia wydaje sygnał akustyczny

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 03, 2009, 21:45:51 »
Na moje pytanie:
Treść wiadomości:
Witam mam pytanie jako strażak ochotnik czyt.potencjalny klient.
na jakiej zasadzie działa to urządzenie?
pomiar temperatury czy światła?

sprzedawca wykrywacza płomieni odpisał:
"witam urządzenie działa na zasadzie pomiaru temperatury"

albo źle postawiłem pytanie albo to jakaś lipa lub gość nie kuma co sprzedaje. :cooo:
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 03, 2009, 22:08:59 »
nawet jeśli działa na zasadzie "skanowania" przestrzeni to jednak 5 m. to zdecydowanie mała odległość. Nawet w dużym zadymieniu, kiedy płomienie mamy w linii prostej (bo skaner chyba nie przenika przez ściany  :rofl: ) w odległości 5 metrów potrafimy stwierdzić, jeśli nie wizualnie, to po dźwiękach gdzie znajduje się źródło ognia. Kolejna sprawa, w bardzo dużym zadymieniu płomienie również będą przyduszone, na pewnej wysokości urządzenie po prostu nie będzie wykazywało płomienia.
Moim zdaniem nie przydatny gadżet. Raczej nie pomoże w krętych piwnicach czy poddaszach.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 03, 2009, 22:34:33 »
Panowie. Nie ma cudów. To urządzenie działa na podczerwień. Jest to najprostszy pirometr. Soczewka skupia wiązkę fal a temperatura jest wskazywana diodami i akustyką (prawdopodobnie - tak przynajmniej mamy w naszym, dość starym urządzeniu)

Offline zając

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 04, 2009, 09:56:02 »
Panowie. Nie ma cudów. To urządzenie działa na podczerwień. Jest to najprostszy pirometr. Soczewka skupia wiązkę fal a temperatura jest wskazywana diodami i akustyką (prawdopodobnie - tak przynajmniej mamy w naszym, dość starym urządzeniu)

FIREFINDER to urządzenie do lokalizacji miejsc o podwyższonej temperaturze (powyżej 90 st.C) oparte na czujniku podczerwieni. Reaguje na wyższe temperatury sygnałem akustycznym (im wyższa temperatura tym głośniejszy sygnał.Przestrzeń pomieszczenia przeszukujemy na zasadzie "zimno-ciepło" w celu lokalizacji najcieplejszego miejsca. Zadymienie nie stanowi ograniczenia dla tego urządzenia. Można go używać do lokalizacji najgorętszych miejsc  na powierzchni ścian (przy pożarach ukrytych (ściany wielowarstwowe,dylatacje).
Urządzenie było stosowane w Stanach  już przeszło 20 lat temu ponieważ technologia termowizyjna była nie tak powszechna i zbyt droga.
Firefinder nie ma ograniczenia odległości przeszukiwania do 5 m. Przy większej odległości uśrednia temperaturę z większej powierzchni.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 04, 2009, 10:56:20 »
Czyli mamy zwyky pirometr, który od ... kilkunastu lat występuje i u nas. Żadna rewelacja. Na pewno nie w dobie kamer termowizyjnych, które coraz więcej jednostek ma na stanie, i które pirometr rozkładają na łopatki.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 04, 2009, 12:48:45 »
Czyli mamy zwyky pirometr, który od ... kilkunastu lat występuje i u nas. Żadna rewelacja. Na pewno nie w dobie kamer termowizyjnych, które coraz więcej jednostek ma na stanie, i które pirometr rozkładają na łopatki.

pozdr.

No ale jeżeli jakaś jednostka nie ma 50 koła na kamerkę, wtedy może kupić sobie takie coś...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 04, 2009, 19:07:58 »
No tak, kwestia kasy.
Tylko trzeba się też zastanowić nad zastosowaniem tego pirometru. Mimo, że u mnie są takie 2, to używane były może raz w ciągu kilkunastu lat.
Sprawdzanie dużych przestrzeni przy pomocy pirometra - hehe. nie, dziękuje.
Może warto pomyśleć na taką ewentualność o zakupie kamerki przemysłowej. Zakres temperaturowy do 250 st.C. Zarzewia ognia pokaże ładnie i duuużo szybciej niż pirometr (a przede wszystkim pokaże cały obrys cieplejszego miejsca a nie jedynie punkt o wysokiej temp.). Koszt takiej kamerki już od 3 tys. eurasów.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 11, 2009, 16:38:05 »
Kolego MIKO może by się tak pochwalić?
http://allegro.pl/item739598243_smok_pompy_szlamowej_spss_75_0_nowosc.html
Czekam na kilka info na ten temat  -_-
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 13, 2009, 22:29:37 »
Hmmmmmm
Co tu napisać – właśnie policzyłem wyszło że jest już ponad 30 wariantów moich smoków pod względem rozwiązań technicznych i wielkości – można by to pomnożyć razy 2 lub 3 gdy byśmy zaczęli rozważać materiał i powłoki ochronne .

Nie wszystko jest na Alegro – część jeszcze testuję – są wersje przed produkcyjne  itd.  Pracuje jeszcze nad ostatnim smokiem – takim dopełnieniem rozwiązań – smokiem pływającym – mam już  prototyp.

A przedmiotowy smok – jak każdy był koniecznością chwili – oczywiście to nie wynalazek – od 10 lat woziłem  podobną 110  holenderską .  Pojechałem jednak  w tym roku na większy pożar lasu -  chłopaki z sąsiednich jednostek  zbudowali z stawu leśnego punkt czerpania wody na 2 szlamówkach po  1200 l/min z oczkiem smoka 35 mm . Tłoczyli do GCBA 014 z pompą Rosenbauera . Jest tam taki myk że miedzy autopompą,  a zbiornikiem jest sito – w dwie godziny wepchnęli  do zbiornika ponad 500 kg wodorostów skutecznie kończąc autko .  Naprawa trochę trwała (kilkanaście godzin) jego czyszczenie , bez otwarcia zbiornika się nie obyło.

To co się nadaje do kałuż , szlamu i błota – nie zawsze nadaje się w bezpośredni sposób do ssania wody do celów gaśniczych – stąd taka propozycja .

Pozdrawiam MIKO

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 30, 2009, 22:16:36 »
Znalazła się dziś chwila czasu to porobiliśmy trochę zdjęć i krótkich filmów na naszym stanowisku testowym  ^_^ ^_^ .  Uprzedzam smok pływający jest wczesnym protoplastą , wersja produkcyjna znacznie odbiega od prototypu – niestety z uwagi na przyjęte tam rozwiązania na razie jej jeszcze nie pokażę .












Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 30, 2009, 22:26:31 »
Jeszcze kilka zdjęć innych rozwiązań   :straz:











Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 30, 2009, 22:44:39 »
Jestem pełen podziwu  :o a nie myślałeś o płaskim dnie w tej pływającej :fiuu:
Od razu szukałem zastosowania i doszedłem do wniosku, że jest to rozwiązanie w 100% zastępujące pływająca i dające większe możliwości np. ciągnięcie wody z rowu gdzie czasami pływająca ze względu na wielkość wiesza się. Moje pytanie dotyczące płaskiego dna właśnie związane jest z tym ciągnięciem z rowu, jak wiadomo woda może nie zdążyć nachodzić i wtedy zasysamy zamulone dno... a przy płaskim dnie zyskujemy te przysłowiowe mm wody z kolei przy niskim stanie smok siada na mule...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2009, 22:57:55 wysłana przez max[] »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 30, 2009, 22:54:50 »
Płaskie dno odpada bo nic nie zassam . Jest rozwiązanie dwie poręcze tak by smok oparł się na dnie najpierw o nie.( takie odwrócone do góry nogami rączki Niagary ) Chciałem to wykonać z lutowanych rurek miedzianych, mogło by służyć również do przenoszenia smoka.

Problem jak zawsze jeden cena w górę  :-\.

Poza tym przypominam – są to obecnie nadal oficjalnie smoki do pomp szlamowych , nie pożarniczych   :wacko:

PS jak zrobię płaskie dno muszę zwiększyć zanurzenie i kółko się zamyka – i tak i tak około 50 mm lustra wody .

http://www.youtube.com/watch?v=ObNQNMdFvqY

http://www.youtube.com/watch?v=YgHzRx3QLvY

http://www.youtube.com/watch?v=42dG72ATVKc

http://www.youtube.com/watch?v=uzPyWJkUvxQ
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2009, 11:08:36 wysłana przez MIKO »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 03, 2009, 16:55:57 »
A co byś powiedział o zestawie modernizacyjnym dla smoka skośnego czy też prostego, dzięki któremu można by było uzyskać smok "do wody czystej" oraz smok pływający???
Sądzę że przy zastosowaniu blachy przykręcanej do podstawy, która byłaby odpowiednio wytłoczona (prasa zakończona kulą) oraz gdyby były na niej zrobione otwory to po przymocowaniu takiej blachy uzyskujemy smok do wody czystej, z kolei po stworzeniu pływaka który byśmy mogli umocować na górze przy użyciu istniejących otworów oraz przy zastosowaniu dłuższych szpilek otrzymujemy pływający.
Pływak mógłby być zrobiony ze styropianu ze zbrojeniem oklejonego folią termokurczliwą bądź ogumowany - sądzę, że nie jest to aż taki wysoki koszt. Tylko zastanawia mnie sprawa stabilności, a może pływaj nadmuchiwany coś w stylu tych starych PRL-owskich

Postaram się później zamieścić szkice  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2009, 22:48:03 wysłana przez max[] »

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 07, 2009, 15:13:27 »


Na jakiej zasadzie jest w neij filtracja
Czy w środku jest jakaś siatka czy tylko odstęp między "blaszkami" ma znaczenie przy filtrowaniu zaneiczyszczeń ???
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 07, 2009, 15:25:54 »
Zobacz filmy

http://www.youtube.com/watch?v=YgHzRx3QLvY

Cała sztuka polega na tym, że to co ma zostać na smoku ( kamienie) na nim zostają – a to co może „iść” do szlamówki  przechodzi dalej . Oczywiście czasami liść się zawiesi – niema rzeczy doskonałych – są tylko leprze i gorsze rozwiązania .

W tym smoku niema  sit – ale jest wersja „uniwersalna”  gdzie można dodatkowo założyć  sito lub zastąpić poprzeczki sitem – między innymi z tego powodu (ilość rozwiązań) , choć nie tylko smoki  są teraz okrągłe .

Pozdrawiam



Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 08, 2009, 11:28:52 »
Mam prośbę daj zdjęcie tego okrągłego od spodu jak wygląda.
Z góry dzięki :)
 :rofl:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Sprzęt - ciekawostki
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 08, 2009, 12:13:05 »
e……  a może od razu rysunki CAD , albo jeszcze lepiej pliki programu rozkrojowego z lasera . :rofl:
 
Niema problemu jest jednak jeszcze kilka elementów obliczeniowych by to poskładać .

Dno w okrągłym jest pełne . :szalony: