Autor Wątek: Pożar Sadzy W Kominie  (Przeczytany 109347 razy)

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 27, 2006, 19:56:11 »
Szczerze mówiąc na zegarek nie patrzyłem ale był to krótki okres ale dla pewności wolałem poczekać aż komin całkowicie wystygnie a to już troszkę dłuzej trwało

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 28, 2006, 00:15:03 »
Po puszczeniu ciężarka w komin sadze i wszelki syf opadają na dno komina i tam się dopalają. Jeżeli drzwiczki rewizyjne są w dobrym miejscu używamy hydronetki, która wystarczy do ugaszenia sadzy. Żeby nad komin "wyszedł" jęzor ognia musi pokonać długość przewodu (wysokość komina). Ta wysokość sprawia że z komina wylatują zazwyczaj tylko iskry. Zawsze należy przeanalizować ewentualne zagrożenie (pokrycie dachu, bliskość innych budynków, wiatr, itp.) i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 28, 2006, 17:31:35 »
a co z pozarem sadzy sklistej, bo to co opisywałeś to pewnie działa z sadzą płatkową, która właśnie w malowniczy sposób wydostaje sie z komina jako słup iskier?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 24, 2007, 21:58:07 »
po ostatnim kominie kupiliśmy 15 metrów cieńkiej stalowejlinki. szczotke kominiarska, ciężarek  i wozimy na beczce

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 24, 2007, 22:01:31 »
My mamy u siebie łańcuch do którego w zależności od potrzeb podczepiamy duży "pręt", który waży z 5 kg (idzie jak przecinak ;)) albo kulę ze szczotą.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 25, 2007, 15:15:52 »
Najlepiej to zasypać piec (palenisko) popiołem i wtedy  źródło ciepła jest już zneutralizowane. Nie należy zalewać pieca wodą bo piec pęknie. Przydało by się sito kominowe ale to urządzenie to na wyginięciu jest choć nie wiem czemu. Komina też nie chłodzić bo pęknie.

O i po zasypaniu pieca tym popiołem to trzeba uważać i dosypywać "porcjami" i uważać na wsteczny ciąg który czasem może powstać!!! Mi osobiście jak miałem stary piec raz przykopciło troche po twarzy  ^_^ ale teraz już nie mam tego problemu bo postęp techniczny jaki się dokonał w konstrukcji piecy CO, pozwala mi na odwiedzanie kotłowni raz na tydzień

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 27, 2007, 17:51:09 »
miggru, ale wygaszenie samego paleniska nic nie daje, przecież paląca sadza nie potrzebuje dodatkowego ciepła z pieca, pali się jak cholera. co do sita to w PSP jest na beczce, a do OSP zamierzamy kupić.
Pozdrawiam wszystich kominiarzy  :wacko:
PS. tylko niech nikomu nie przyjdzie do głowy wpuszczanie szczotki do komina  na linie konopnej ,albo twożywa sztucznego  :mellow:

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 28, 2007, 09:11:09 »
no to szczotka i łańcuch najlepsze są i wtedy komin się super czyści.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2007, 08:49:41 wysłana przez Witold »

Offline Biegły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 18, 2007, 15:53:27 »
Mam pytanie do Panów czy ktoś widział wybuch w kominie w czasie pożaru kominowego? Ponoć takie przypadki się zdarzają.
Pozdrawiam

Offline Maciek OSP Gorce

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 01, 2007, 23:23:37 »
Hmmmm znów sławny temat tzw. "Pożar kominowy". Samo sito nie słuzy do siania piasku tylko do zabezpieczenia przed wydobywającymi sie płonącymi lub tlącymi sie płatami sadzy.wtedy tylko piasek i wybieranie sadzy. Spotkałem się kiedys z przypadkiem gdzie pewien lokator przed naszym przyjazdem władował kilku kilową proszkową gasnicę do przewodu kominowego ale bez skutku bo gaśnica proszkowa ma działanie antykatalityczne i tworzy tylko "skorupę "na rozgrzanych ściankach przewodu, po czym jedynie kominiarz bedzie miał wiecej roboty. ^_^

Offline Maciek OSP Gorce

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 01, 2007, 23:28:17 »
mam pytanie. czy można sadze w kominie gasić gaśnicą proszkowa??


MOżna niejest to przecież zabronione , ale nie spodziewaj sie  wielkich efektów bo po pierwsze proszek gaśniczy ( polenit czy jakiś inny a jest ich masa) sporo kosztuje, po drugie ma antykatalityczne działanie i tylko po części Oklei komin co w rezultacie nie da skutku

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 01, 2009, 12:22:03 »
Panowie Mam pytanie Jak w takim przypadku postepować? Jak działac?
Co robic?
pozdrawiam

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 01, 2009, 12:25:19 »
Czy to chodzi pożar sadzy w miejscowości Kominy, (gm. Brodnica, pow. brodnicki,  woj. kujawsko-pomorskie)?

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 01, 2009, 12:34:50 »
Nie Panie Łukaszu:)

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 01, 2009, 12:53:22 »
Najpierw używamy funkcji szukaj   -_-
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,133.0.html

Pozdro
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 01, 2009, 13:00:21 »
Dzieki
Mozna skasować moj temat:D

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2009, 13:06:05 »
http://www.sokolka.straz.bialystok.pl/porady/sadza.doc
 
Cytuj
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
 
1.   Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2.   Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3.   Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie.
Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4.   Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).


http://www.kaiser.info.pl/index.php?dzial=36&story=6437

Cytuj
W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
• wykonują połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
• wygasić ogień w piecu, kominku,
• zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
• przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
• zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy,
• udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !
Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
• Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody przedostają się palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Jeżeli zadbamy o właściwy stan techniczny sprzętu, urządzeń i instalacji, będziemy wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem, odpowiednio eksploatować, ryzyko powstania pożaru, wybuchu czy zatrucia zmniejszymy do minimum.

http://dziennikelblaski.wm.pl/Strazacy-ostrzegaja:-Uwaga-na-sadze-w-kominach,57344

Cytuj
Jeśli w kominie zapali się sadza należy jak najszybciej powiadomić straż pożarną i do czasu jej przybycia przestrzegać paru zasad.
- wygasić palenisko poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca
- jeżeli komin jest w dobrym stanie, trzeba obserwować jego konstrukcję, czy nie powstają pęknięcia i czy nie nagrzewa się (przy dobrym stanie komina istnieje możliwość wypalenia się sadzy)
- gaszenie pożaru sadzy w kominie należy rozpocząć od przykrycia wylotu komina "sitem kominowym" lub wilgotnym płótnem oraz dalej kontrolować temperaturę i stan komina na całej wysokości

http://www.elblag24.pl/elblag,bezpieczenstwo_w_sezonie_grzewczym,17606,0,0,0.html

Zdecydowanie gaszenie pożaru sadzy w przewodzie kominowym odbywa się z wykorzystaniem soli technicznej, piasku oraz proszku gaśniczego. Sól techniczna wsypywana do palącego się komina daje jednak najlepszy efekt i jest to główny środek gaśniczy wykorzystywany np. przez braniewskich strażaków.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 01, 2009, 14:52:19 »
Ostatnio uczestniczyłem w tego typu akcji i zastanawiałem się czy zamiast sita kominowego można użyć koca gaśniczego? Kocyk cyk na komin i sadza sama gaśnie. Co wy na to?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 01, 2009, 15:00:51 »
A przy okazji masz zadymione całe mieszkanie.
Mienie uratowane:?
Straty: koszt malowania wszystkich ścian i sufitów.

Z jakiegoś powodu wymyślono właśnie sito kominowe :)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 01, 2009, 15:33:53 »
No ale jeśli masz w piecu zamknięte wszystkie "włazy" i komin zamknięty kocem to ta sadza będzie się "kisić" i zgaśnie  z braku tlenu. Tak przynajmniej uważam.

Offline nygi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 01, 2009, 15:38:03 »
albo skumulowane gazy rozsadzą komin :huh:
"... w starciu strażak a ogień jest zwycięstwo, nie ma remisów!... Ale są i porażki!...

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 01, 2009, 15:51:29 »
tak a ja z azbestowym kocykiem polecę na księżyc :rofl: Żeby gazy rozerwały komin to musiałbym go chyba zaspawać :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 15:57:44 wysłana przez Dzumsi »

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 01, 2009, 16:08:31 »
Ej dzumsi a ten koc to doszczelnisz jakimiś uszczelkami? apiec też okryjesz i cały komin?
Bo z kąd pewność że komin i piec jest w 100% szczelny? :straz:

Myzawsze saramy sie zbić sadze łańcuchem i wybrać saqdze na dole pieca czy też wyczystki itp brak sadzy brak paliwa i sadz gaśnie hoć i tak w 100% nie zawsze to załatwia sprawe bo każdy pożar jest inny a pożar sadzy to też pożar  i czasem różnie to bywa :straz:

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 05, 2009, 19:10:31 »
W mojej jednostce w tym roku mieliśmy sporo takich pożarów a sposób mamy taki :używamy takiego samego wycioru co kominiarze zbijamy palącą się sadze w dół komina i tam ją wybieramy wiadomo że tak nie do końca się ugasi więc używamy jeszcze piasek w ilości minimalnej.utrudnieniem jest tylko to że czasem trzeba do wybierania żarzącej się sadzy użyć AODO bo czasami jest sporo dymu ale za to nie zasypiemy komina piaskiem i nie będziemy musieli tego piasku wybierać.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Pożar Sadzy W Kominie
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 15, 2009, 01:02:42 »
osobiście też bym nie próbował stosować nowatorskich technik gaszenia pożarów sadzy poprzez odcięcie dopływu powietrza przez koc czy innego rodzaju środek (prócz proszku gaśniczego). Tworzy się wówczas proces niezupełnego spalania a gazy nie mają ujścia gromadzą się w kominie i za chwilę mogą wyjść nam przez wszystkie otwory (technologiczne i zrobione przez pożar). W takim wypadku zadymienie mieszkania to pikuś. Gorzej gdy nie przewietrzymy pomieszczeń i gdy wytworzy się nam CO (na palcach rąk można policzyć OSP które posiadają detektor). Dlatego nie kombinujmy przy prostych sprawach.
Rzadko też która jednostka posiada wycior, ciężko jest cokolwiek uświadczyć na miejscu by wyczyścić komin. Budownictwo też zostawia sporo do życzenia, jakość fachowców w branży budowlanej jest czasami taka mizerna ze spotkałem się z przypadkiem gdzie komin połączyli z kanałem wentylacyjnym (co ludzie rozpalili w CO, to zaraz mieli dym w pomieszczeniach - radzili sobie tym że zastawiali za kratkami kartony z papieru....), albo prześwity w przewodach kominowych były takie małe że cud że cokolwiek przez nie uchodziło......
pozdr
EGO = 1 / wiedza