Autor Wątek: Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?  (Przeczytany 2222 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?
« dnia: Czerwiec 14, 2009, 14:25:08 »
Poznańskie ćwiczenia na A2 dość chronologicznie  sfotografowane ,co daje obraz taktyki i tego co się tam działo . Dodam że z relacji ZRM 20 min. czekali na decyzje KDR o wejściu do działań , a jak dobrze  pamiętam w cysternie był Izobutan .

http://www.psp.wlkp.pl/foto/2009.06.02-Cwiczenia_A2/

Jakie spostrzeżenia lub uwagi byście mieli ?

Pozdrawiam MIKO

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2009, 15:50:24 »
Faktycznie trochę zamieszania (ale pewnie przy faktycznym zdarzeniu byłoby podobnie). Nie wiemy oczywiście jakie było 1 zgłoszenie, ale widać, że na miejscu na samym początku obok SCRT jest zastęp SCRch. Czyli prawdopodobnie w zgłoszeniu było o wycieku substancji (wiadomego, lub nie, pochodzenia). Dziwnym jest, że już na samym początku ratownicy ubierają się w CUG-i, kiedy dowodzący bez AODO podchodzi do rozbitych samochodów. Sama budowa linii gaśniczych - na jednym zdjęciu człowiek buduje linię, na kolejnym leży sobie ona na jezdni..
Jeśli faktycznie izobutan i jeśli faktycznie wyciek, to panowie te pożarki powinny zostać ogarnięte jak najszybciej, a tu widać zabawę z każdym autem (podawanie prądów gaśniczych na płonący samochód z ok. 10 metrów).
Niestety nie mamy nic poza tymi zdjęciami, a przydałby się chociaż sam zamiar dowodzącego. ZRM trzymana w odwodzie, kiedy strażacy bez ochrony osobistej (poza standardem - nomex) grzebią przy poszkodowanych.
Izobutan jest wybuchowy, ale nie toksyczny czy trujący. Dlatego priorytetem było by zabezpieczenia zdarzenia od strony pożarowej - wyeliminować groźbę wybuchu cysterny, oraz wprowadzenie medyków do działań medycznych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2009, 16:20:24 »
Mam podobne spostrzeżenia , może jeszcze kilka . Nie byłem na miejscu , obsługiwałem akurat inne zdarzenie i słyszałem przebieg ćwiczeń w stacji , zresztą również łączność ZRM . Znam również opinię Koordynatora Medycznego  ZRM  który stwierdził że więcej razy nie da się namówić na takie ….. no właśnie co ?? Manewry , ćwiczenia , pokazy , przedstawienie, spektakl  ??

A co do gaszenia – @zero-11podejżewam że samochód gaśniczy nie mógł podjechać bliżej i to niekoniecznie dla tego że KDR wyznaczył jakąś wydumaną strefę , a z prozaicznego powodu – zasłonił by widzom lub jak zawał VIP widok na przebieg przedstawienia .  :-\

Pozdrawiam

PS. Chciałem tylko dodać że spektakl zakończył się przelotem KDR śmigłowcem nad miejscem akcji by pirometrem zbadać temperaturę cysterny  :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2009, 16:29:05 wysłana przez MIKO »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2009, 00:26:03 »
moim zdaniem to wszystko zależy od celów, czyli organizatorzy ćwiczeń zakładają sobie, że zorganizują duże ćwiczenia mające na CELU (i tu są nasze dywagacje... - odpowiednie punkty proszę sobie wybrać wg własnych osądów):
1. Pokazanie dla VIP-ów pojazdów oraz sprzętu PSP (w końcu dokładają kasę na to  :wacko: :wacko:) lub pokazanie na ćwiczeniach że czegoś brakuje i poprzez odpowiednie sprzedanie ww tematu - zmiękczenie VIP-ów by jeszcze dokładali kasy....
2. Wiodącej roli PSP podczas takich zdarzeń (w związku z tym inne służby były mniej lub wcale nieeksponowane),
3. Sprawdzenie umiejętności dowodzenia przy ww akcjach (na każdym poziomie).
4. Sprawdzenie koordynacji pracy ratowników przy tak dużej akcji.
5. Sprawdzenie czy ww ćwiczenie było poprawnie wykonane (pod względem technicznym).
6. Pokaz sił i środków..... dla Vipów, społeczeństwa ("jesteśmy, czuwamy, itp....")
7. ............

Co do poprawności, to nie znamy założeń, scenariusza.... Często ćwiczenia (o tak dużych rozmiarach) mają ustalony scenariusz - omówione główne założenia, zagrożenia. Być może dla potrzeb pokazania laikom poszczególnych sekwencji działań było to tak zorganizowane.
Chętnie (dla własnych potrzeb uczenia się) obejrzałbym film z tych ćwiczeń (kontakt na PW).
Co do uwag to później napiszę, (obejrzę jeszcze raz fotki),
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Co o tym myślicie , ćwiczenia na A2 ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2009, 14:14:12 »
Ćwiczeń na taką skalę (zamknięcie jednej nitki autostrady) nie robi się ot tak, by pokazać widowisko VIP-om.
Ostatnio w W-wie uczestniczyłem w dużych ćwiczeniach na zamku królewskim - działania nasze + pirotechników policyjnych i oczywiście PR. Tam również byli VIP-y (konferencja międzynarodowa), ale to nie rzutowało na nasze działania. Ćwiczenia miały na celu zapoznanie się z możliwościami prowadzenia działań na obiekcie zabytkowym, przećwiczenie sposobu zasilania z rzeki (ok. 400 m) i współpracę z pirotechnikami. Nikt z biorących udział w ćwiczeniach nie uważał, że bierze udział jedynie w przedstawieniu.

pozdr.

ps. coś nie chcę mi się wierzyć, że służby ratownicze w Poznaniu nie wiedziały o tym, że to tylko ćwiczenia  :rofl:

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!