Autor Wątek: Budynek siedmiopiętrowy i płot  (Przeczytany 2250 razy)

barwa

  • Gość
Budynek siedmiopiętrowy i płot
« dnia: Czerwiec 08, 2009, 22:01:41 »
Podobny wątek założyłam w dziale profilaktyki, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Ostatnio widziałam blok nowo wybudowany oczywiście na osiedlu monitorowanym i ogrodzonym.
Według przepisów droga pożarowa musi mieć odpowiednią szerokość wzdłuż całego budynku z dojazdem. Jeśli nie ma możliwości wyjazdu z drugiego końca musi być miejsce do manewru dla wozów ratowniczych.
Przepisy ogólnie znane i podstawowe.
A tu mamy budynek:
1. Przejazd pod blokiem niższy niż nakazują przepisy (obok nie ma wjazdu)
2. Przejazd między tunelem dojazdowym do garaży a budynkiem ok 1,5 mb
3. Płot
4. Odległość najwyższej ściany w budynku od płotu w zaznaczonym miejscu ok 12-15 mb

Dodam jeszcze, że budynek ma 7 pięter, a płot ma 1,8 mb.
Mam pytanie zatem - jak prowadzić działania ratownicze i gaśnicze na którymś tam piętrze??

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2009, 07:56:20 »
krótka odpowiedź: podobnie jak w budynkach temu podobnych czyli nie każdy będzie miał to szczęście i nie dotrze do niego sprzęt wysokościowy

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2009, 08:03:41 »
Z tego co zauważyłem na zdjęciu to za budynkiem biegnie droga. Nie jestem tego pewien, ale tak wygląda to coś tam na zdjęciu, więc ona może być drogą pożarową.


Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2009, 18:12:14 »
Czyli drogą pożarową jest w tym przypadku ulica.
Co do działań - tak jak pozwalają warunki. Nie jest to jedyny przykład, kiedy warunki utrudniają nam działania.
Dość często jeździmy na kontrole wybudowanych już i ogrodzonych obiektów, stwierdzając, że w ogóle nie ma drogi pożarowej i możliwości rozstawienia drabin/podnośników z którejkolwiek strony budynku. Ale budynek został mimo to oddany do użytkowania. tylko kto na to pozwolił??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

barwa

  • Gość
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2009, 20:42:11 »
Owszem, tak jak mówicie z drugiej strony jest swobodny dostęp do budynku - szeroki pas pieszo-jezdny z parkingiem.
Jednak jak wiadomo jedna strona to nie wszystko. Podczas ewakuacji osób z wyższych pięter nieraz występuje konieczność ustawienia SD z obu stron!
Dlatego pytam jak prowadzić działania podczas braku takiej możliwości?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2009, 21:25:17 »
Ale przecież większość budynków nie umożliwia ustawienia drabin z obu stron. Z jednej utwardzona droga pożarowa, z drugiej teren, gdzie ciężki samochód nie wjedzie bo się zapadnie.
A poza tym większość takich pożarów gasi się od środka, od klatki schodowej. Działania z zewnątrz w 99% są wspierającymi.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

barwa

  • Gość
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2009, 21:35:21 »
Dokładnie rzecz ujmując chodzi mi bardziej o ewakuację poszkodowanych za pomocą drabin.

Ale czy to nie jest paranoja, że właśnie coraz częściej spotyka się takie niedogodności przy nowopowstałych obiektach??

Wyobraźmy sobie, że pożar rozprzestrzenia się na 5-6 piętrze nad wystającą częścią budynku najbardziej po prawej. Możliwość ewakuacji ludzi z wyższych pięter mieszkań wysuniętych na zew. budynku po prawej stronie - tylko od strony podwórka. Drabiną nie podjedziesz bo masz metalowy płot, a odległość nie pozwala na odpowiednie rozłożenie drabiny nie narażając ją na przechył. I co? Przecież jakoś trzeba ich ewakuować!!! Jak?? się pytam??

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Budynek siedmiopiętrowy i płot
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2009, 23:51:32 »
Ale prawem to nie jest zabronione, a jeśli coś nie jest zabronione, to jest dopuszczone. Liczy się estetyka. A to, że 2 osoby więcej się "usmażą" to co za różnice. Pożary w Polsce wybuchają tak często, że projektanta juz nie będzie na tym świecie jak to się stanie, więc w czym problem? Głupie straszoki się czepiają.
TO JEST POLSKA PANOWIE.