Autor Wątek: Odznaczenia OSP na mundurze PSP  (Przeczytany 18580 razy)

Offline fire_diablo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« dnia: Maj 11, 2009, 21:44:07 »
Witam. Mam taki problem - ostatnio na dniu strażaka w moim OSP dostałem odznakę "Strażak Wzorowy", gdzie mam ją przypiąć na mundurze PSP? Pragnę nadmienić że nie posiadam munduru OSP a w internecie znalazłem regulamin umundurowania OSP który mówi, że tą odznakę powinno się nosić po środku prawej górnej kieszeni munduru. Sęk w tym, że w tym miejscu mam przypiętą absolwentkę SA PSP co jest jej prawidłowym miejscem. I teraz nie wiem czy w ogóle mogę ta odznakę przypiąć czy nie? A jak tak to gdzie? U innych osób mających mundury PSP widziałem tą odznakę naprawdę w wielu różnych miejscach, więc nie wiadomo na kim się wzorować.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2009, 22:39:09 »
Zasady i miejsce noszenia określa Regulamin Umundurowania ZOSP RP z 27 października 2000r
5.1 Niżej wymienione odznaki nosi się na kurtkach mundurowych w następujący sposób:
a) odznakę "Wzorowy Strażak" - na środku między guzikiem klapy,
a dolną krawędzią prawej, górnej kieszeni kurtki,


Jeżeli chodzi o mundur PSP to:
w tym rozporządzeniu jeszcze było określone miejsce noszenia odznaki:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 listopada 1997 r.
w sprawie umundurowania Strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
(Dz. U. z dnia 17 grudnia 1997 r.)
5)   znak absolwenta Szkoły Państwowej Straży Pożarnej - pośrodku prawej górnej kieszeni munduru wyjściowego i służbowego, pomiędzy dolnymi krawędziami klapy i kieszeni; znak umieszcza się na podkładce skórzanej w kolorze czarnym.

Lecz już w tym:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 listopada 2005 r.
w sprawie umundurowania Strażaków Państwowej Straży Pożarnej
(Dz. U. z dnia 10 stycznia 2006 r.)
§ 8. 1. Na ubiorze wyjściowym i służbowym, odzieży specjalnej i środkach ochrony indywidualnej strażak nosi:
3)   znaki identyfikacyjne w miejscach określonych wzorcami tych przedmiotów:
g)  znak absolwenta szkoły Państwowej Straży Pożarnej;

Moim zdaniem  na mundurze PSP ważniejsza jest absolwentka a wzorkę oczywiście ale na mundurze OSP.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline fire_diablo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2009, 00:07:22 »
No tak, ja wiem, że absolwentka jest ważniejsza skoro to jest mundur PSP. Tyle, że na początku pisałem, że nie posiadam munduru OSP. I właśnie o to chodzi czy mogę w ogóle tą odznakę nosić, a jak tak to gdzie? Ale tak czy siak dzięki za odpowiedź. Może ktoś będzie coś wiedział więcej.  -_-

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2009, 08:31:30 »
Odznaki OSP na mundurze PSP należy traktować jak pozostałe odznaki - więc nosimy je na prawej klapie munduru , nie więcej niż dwie  w równych odległościach od guzika .
Chociaż w rozporządzeniu w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej § 8 pkt.4 mówi : odznaki na mundurach wyjściowych w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.
 Spawa ta była poruszana jakiś czas temu w jednym z numerów PP .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Strażak_Wojskowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2010, 21:03:37 »
Witam
koledzy mam pytanie
czy w osp sznur galowy moze nosic kazdy czy jest on tylko zarezerwowany dla czlonkow zarzadu

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2010, 22:45:45 »
Sznur jest dla każdego. Zarząd wyróżnia się otokami na rogatywkach.

pozdrawiam.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2010, 03:14:28 »
Kolego a po co chcesz zakładać odznaczenia OSP na mundurze PSP? Chcesz się dowartościować w ten sposób?
Skoro nie posiadasz munduru OSP to po prostu tego nie przypinasz...

Czy ja dorabiając np. w ochronie mam na slużbie nosić na koszarówce na piersi rzep z napisem OCHRONA?  :rolleyes:

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 26, 2010, 09:19:34 »
Proponuję zasłużyć sobie w macierzystej OSP na mundur i problemu nie będzie.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2010, 12:26:46 »
Odznaczenia i odznaki OSP się nie liczą! Tylko w PSP możesz być superbohaterem! Dlatego na mundur z PSP nic najlepiej nie wieszać.

Poważnie - zrób tak jak proponuje mirek1 lub po prostu z nich wogóle zrezygnuj. Świecidełka naprawdę nie mają większego znacznenia (przynajmniej w moim odczuciu). No chyba że masz nadane coś za ratowanie życia - ale tego też należałoby się zrzec, bo przeciez to nasz obowiązek, a nie zagrywka pod blaszkę na mundur
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2010, 16:04:37 »
Odznaczenia i odznaki OSP się nie liczą! Tylko w PSP możesz być superbohaterem!
Sądzę, że daro żadnych nie posiada dlatego tak pisze. Odznaczeń i odznak nie dostaje się od tak, więc proszę takich bzdur nie pisać !!!
Może zdarzają się jednostki, które rozrzucają wg uznania, jednak nie można ujednolicać wszystkich.

"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2010, 10:10:00 »
Sądzę, że daro żadnych nie posiada dlatego tak pisze. Odznaczeń i odznak nie dostaje się od tak, więc proszę takich bzdur nie pisać !!!
Może zdarzają się jednostki, które rozrzucają wg uznania, jednak nie można ujednolicać wszystkich.
Posiadam i to za osiagnięcia, a nie wg listy! Ale wkurzają mnie wpisy kolegów którzy twierdzą że medale o odznaki z OSP powinno się wieszać tylko na mundury straży ochotniczych. Dlatego podzieliłem pogląd kolegi mirka1 bo to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Zauważyć również należy że nigdzie nie twierdziłem, że dostaje sie je od tak - za masło! Szkoda że nie potrafisz zakumać ironii
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2010, 21:23:28 »
daro, ja nie napisałem, że się nie liczą... Tylko czemu ma służyć zakładanie na jeden mundur wszystkich nabytych odznaczeń z różnych (czasem bliźniaczych) formacji?

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2019, 08:15:17 »
Witam odświeżam temat.
Witam, zbliża jest jubileusz w mojej OSP i dostanę medal. Teraz problem w tym, że nie posiadam munduru OSP a jedynie PSP.
I teraz pytanie czy mogę przyjąć medal oraz wysługę z OSP na mundur PSP. Ktoś się orientuje albo miał z czymś takim styczność ?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2019, 08:41:54 »
Moim zdaniem przyjęcie medalu czy odznaki na mundur PSP, a późniejsze ich noszenie to dwie różne rzeczy. Tak samo możesz przyjść na imprezę w garniturze i dopną Ci na niego medal, ale to nie oznacza że jak tydzień później pójdziesz w tym garniturze na wesele to musisz iść z tym medalem.

Należy również zauważyć że noszenie wyróżnienia na czerwonej podkładce - wstążce czy w klapie munduru (zaraz po przyznaniu) nie jest zgodne z regulaminami, ale zostało zwyczajowo przyjęte. Oczywiście tylko w dniu nadania, a nie przez następne 5 lat.

Dlatego uważam że jak najbardziej możesz przyjąć odznaczenie na mundur PSP. Ważne żebyś potem zawiesił go na tym mundurze we właściwym miejscu - zgodnie z regulaminem obowiązującym dla danej formacji i zgodnie z regulaminem noszenia danego odznaczenia




Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2019, 08:37:05 »
Panowie jeszcze jedna sprawa jak rozwiązać problem według was. Otóż pisaliśmy medale dla ludzi którzy w międzyczasie zrezygnowali z bycia członkiem OSP, co z tymi medalami ? Wyczytać ich na uroczystości? Czy schować do szafy i tyle.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2019, 09:09:33 »
Występowaliście o medale dla ludzi którzy na to zasłużyli - jeżeli tak to fakt że przestali być członkami OSP nie umniejsza ich wcześniejszych zasług i medale powinny im być wręczone jako osobom cywilnym.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2019, 14:40:39 »
Występowaliście o medale dla ludzi którzy na to zasłużyli - jeżeli tak to fakt że przestali być członkami OSP nie umniejsza ich wcześniejszych zasług i medale powinny im być wręczone jako osobom cywilnym.
Problem w tym, że niektórzy wyjechali a drudzy nie chcą tych medali  :gwiazdki:

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2020, 20:15:30 »
Witam. W OSP kiedyś kiedyś dostałem Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa. Jest to moje jedyne odznaczenie. Czy baretkę tego medalu mogę nosić na mundurze PSP? Dziękuje za odpowiedz.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2020, 20:42:33 »
Nie ma żadnych przeciwwskazań, byle odpowiednio umiejscowiona.

Offline Mateusz4859

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 11, 2020, 20:56:00 »
Nie znam się więc nie będę się wypowiadać a jak to działa chociażby z beretkami honorowego dawcy krwi i Kryształowego Serca ?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odznaczenia OSP na mundurze PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2020, 06:59:40 »
Odznaczenia a co za tym idzie również baretki nosi się według zasad precedencji, obowiązujących przepisach mundurowych oraz zasad noszenia danego odznaczenia
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)