Autor Wątek: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?  (Przeczytany 53342 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 09, 2009, 19:13:06 »
Pytanie czy sam nasłuch to "podłączanie się do siecie telekomunikacyjne" i czy skaner nasłuchowy to urządzenie podsłuchujące, wdług mnie nie skoro nie potrzeba na niego zezwolenia.

Jak nie będą mogli tego określić to podepną się do
Cytuj
3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
  Skaner, innym urządzeniem niewątpliwie jest, a co do do tego, że informacje przekazywane na tych kanałach nie są informacjami przeznaczonymi dla cywili... W tym chyba nie mamy żadnych wątpliwości...

No dobrze ale co z tym zrobić i jak to zinterpretować :
Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
Nawet w niektórych większych miastach dziennikarze  wożą skanery w samochodach czy maja je w domach i co nic im nie robi nikt wedle mnie można i dalej się będę upierał.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 09, 2009, 19:35:20 »
Rafał, czytam te Twoje wypowiedzi i na siłę szukasz usprawiedliwienia.
NA SIŁĘ......
Cytowany przez Ciebie
Cytuj
Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
bardziej dotyczy radioodbiorników niż skanerów (w sumie radio też jest skanerem częstotliwości).
a poza tym:
Art. 267.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1—4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 
Więc wszystko chyba jasne, jak ktoś Cię podpierdzieli, że używasz skanera na częstotliwościach ratowniczych i trafisz na sumiennego policjanta to się możesz nachodzić po sądach.

Osobiście uważam, że trzeba mieć skrzywioną psychikę by podsłuchiwać wiadomości, które są przeznaczone bezpośrednio dla konkretnych adresatów. Poprzednim ustrojem i mentalnością mi to pachnie....
 
EGO = 1 / wiedza

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 09, 2009, 19:58:24 »
Otóż to. I z całym szacunkiem do Pana, Panie Rafale, ale uważam, że nie ma Pan absolutnie racji. Nie potrzebny mi do tego radca prawny. Wystarczy odwołać się do konkretnych, dobrze dobranych do tej sytuacji przepisów, do których jako pierwsi odwołali się Reporter998 i Łukasz Telus. Natomiast co do nasłuchu - niech pozostanie to dla każdego jego prywatną, osobistą sprawą. Jedni słuchają, bo muszą, drudzy, bo lubią, trzeci, bo to ich hobby, a kolejni, bo im się nudzi. Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2009, 19:56:55 wysłana przez Tomcio1 »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 09, 2009, 21:25:25 »
Wychodzi na to, że posiadanie skanera jest legalne, ale używanie go już nei  :gwiazdki:
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline reporter998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
    • REPORTER998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 09, 2009, 22:11:44 »
tomekkula - właśnie to od początku próbuję udowodnić. Nasze prawo jest niestety chore i dopuszcza takie rzeczy. Możesz mieć skaner, który przemiata cały zakres częstotliwości, ale wolno Ci słuchać tylko pasm amatorskich. Nowelizacja kodeksu karnego tylko pogłębiła tą bezsensowną sytuację. Chore, ale prawdziwe.

http://www.reporter998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy, Przemysław Tkacz

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 10, 2009, 05:02:43 »
czyli można a jednak nie można.... typowe rozumowanie polskiego ustawodawcy:D

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 10, 2009, 07:32:47 »
Tylko ktoś musi mi udowodnić że słucham korespondencji w "rządowym paśmie". Skaner mogę zgodnie sprawem mieć a w razie czego powiem, że słucham tylko 25Mhz czyli CB... Dziwne to nasze prawo dziwne  :wall:
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 10, 2009, 11:34:06 »
No i wszystko czyli doszliśmy do porozumienia zgadzam się ze wszystkim że "można mieć a nie można używać" i "można mieć i nie można"
:)
Pozdrawiam wszystkich

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 10, 2009, 12:30:42 »
Witam

tomekkula - właśnie to od początku próbuję udowodnić. Nasze prawo jest niestety chore i dopuszcza takie rzeczy. Możesz mieć skaner, który przemiata cały zakres częstotliwości, ale wolno Ci słuchać tylko pasm amatorskich. Nowelizacja kodeksu karnego tylko pogłębiła tą bezsensowną sytuację. Chore, ale prawdziwe.

Nie wysunąłbym, aż tak dalece idących wniosków.
Możesz mieć samochód, który jedzie 360 km/h. ale i tak możesz jeździć tylko ...
Możesz kupić nóż, który świetnie wbija się w mięso, ale i tak, kroić nim możesz tylko chleb...
Handlowcy używają różnych sposobów, by sprzedać swoje towary, a my niestety przepłacamy kupując rzeczy, których nigdy nie powinniśmy użyć...
Ot, i karuzela się kręci.

Pozdrawiam

Offline interesant

  • SQ5SDM
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 13, 2009, 05:24:37 »
...
Odświeżę temat.
@Strażaq ma rację i częściowo Wy też.
Strona wujka Włodka od x czasu niebyła aktualizowana.
Otóż z dniem 15?? grudnia 2008 weszła w życie nowelizacja KK, a wraz z nią zacytowany przez @Strażaq nowelizacja Art 267.
@Strażaq :stop: obaj wiemy że w przypadku dwóch kolegów to w dłoniach mieli TRXy, to im zdecydowanie komplikuje sprawę, lecz w ich przypadku dobrze że prawo nie działa wstecz.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2009, 11:16:56 wysłana przez interesant »
Marcin.

Offline vombat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Galeria Ratownicza Czerwone Samochody
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 13, 2009, 18:11:20 »
Jeżeli miałem szkolenie w PSP i dostałem zezwolenie na nadawanie i odbiór w sieciach MSWiA to nikt nic mi nie może zrobić   :straz: Mogę nasłuchiwać i nadawać bez żadnych problemów prawnych.

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 14, 2009, 10:37:57 »
Jeżeli miałem szkolenie w PSP i dostałem zezwolenie na nadawanie i odbiór w sieciach MSWiA to nikt nic mi nie może zrobić   :straz: Mogę nasłuchiwać i nadawać bez żadnych problemów prawnych.

Vombat, zgadza się, ale chyba tylko na urządzeniach z licencją, tzn. urządzeniami nadawczo - odbiorczymi z tymi przeglądami itp, gdzie zaprogramowane masz tylko częstotliwości służb jaką reprezentujesz, czyli w tym przypadku straż. Wątpię aby Twój głos był mile widziany na kanałach policyjnych  -_-  No i czy jeśli by zaszła taka możliwość to czy nie miałbyś jednak jakiś nieprzyjemności, mimo pozwolenia. Bo jednak znowu przepis o "informacjach dla Ciebie nieprzeznaczonych" oraz podejrzenie, że masz sprzęt nastawiony na okolice 172 - 174, mimo, że w policji nie pracujesz.

Wydaję mi się, że chyba tak właśnie jest, choć wiadomo, że to raczej sytuacje nie zdarzające się.  -_- Już raczej wymyślałem.  -_- Nawet cywile w ramach bezpieczeństwa swojej osoby wolą korzystać tylko z nasłuchu.  -_-

Pozdrawiam!

Offline interesant

  • SQ5SDM
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Re:
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 14, 2009, 15:22:12 »
...
Jeżeli miałem szkolenie w PSP i dostałem zezwolenie na nadawanie i odbiór w sieciach MSWiA to nikt nic mi nie może zrobić   :straz: Mogę nasłuchiwać i nadawać bez żadnych problemów prawnych.

Vombat, zgadza się, ale chyba tylko na urządzeniach z licencją, tzn. urządzeniami nadawczo - odbiorczymi z tymi przeglądami itp, gdzie zaprogramowane masz tylko częstotliwości służb jaką reprezentujesz, czyli w tym przypadku straż. Wątpię aby Twój głos był mile widziany na kanałach policyjnych  -_-  No i czy jeśli by zaszła taka możliwość to czy nie miałbyś jednak jakiś nieprzyjemności, mimo pozwolenia. Bo jednak znowu przepis o "informacjach dla Ciebie nieprzeznaczonych" oraz podejrzenie, że masz sprzęt nastawiony na okolice 172 - 174, mimo, że w policji nie pracujesz.

Wydaję mi się, że chyba tak właśnie jest, choć wiadomo, że to raczej sytuacje nie zdarzające się.  -_- Już raczej wymyślałem.  -_- Nawet cywile w ramach bezpieczeństwa swojej osoby wolą korzystać tylko z nasłuchu.  -_-

Pozdrawiam!

Ogólnie ten przepis jest śmieszny, tzn jak dyspozytor/operator dyktuje innej załodze zlecenie, to też powinno się radio wyłączyć??
Za gwałt też niech mężczyzn skazują, mogą podejrzewać że latem większość ma sprzęt nastawiony. :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2009, 15:32:29 wysłana przez interesant »
Marcin.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 09, 2009, 10:39:16 »
Witam!

Temat mnie interesuje, bo sam moim strażakom proponuje słuchać radia w każdej wolnej chwili. Wygląda to tak, że kiedy robimy coś w garażu OSP - włączamy radiostacje i słuchamy lecących w różne strony meldunków. Nie jest to zwykła ciekawość - bo co mi po tym, że w drugim krańcu powiatu trzeba jechać do "pszczół". Chodzi o to żeby osoby pełniące funkcje dowódcy uczyły się "jak prowadzić korespondencję" czy "jak podać prawidłowy meldunek".
I teraz  podstawowe pytanie. Skoro mamy napisane:

...Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej,...(itd)

to należało by się zastanowić kto to jest osoba "bez uprawnienia"?

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 09, 2009, 11:07:45 »
Słuchaj Ty i Twoi strażacy jesteście uprawnieni Mowa tu podejrzewam o "obcych ludzi"nie zrzeszonych w straży.

Offline reporter998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
    • REPORTER998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 09, 2009, 11:10:24 »
Ten przepis jest bardzo niefortunnie skonstruowany. Występują w nim określenia, co do których nie ma żadnych dodatkowych paragrafów i nie można ich jednoznacznie zinterpretować. Nie jest nigdzie napisane czy strażak jest osobą uprawnioną. Nie jest też nigdzie napisane, czy korespondencja skierowana do jakiegoś strażaka jest informacją nieprzeznaczoną dla pozostałych. Jest natomiast napisane, że ściganie odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. Żadne PSK/MSK nie będzie ścigało żadnej OSP za to, że słucha korespondencji. Nie wchodźcie po prostu na pasma inne, niż PSP i nikt Wam nic nie zrobi. Uczcie się zasad korespondencji, wyjdzie wam to na plus i w stresowej sytuacji zgłosicie się na radiu automatycznie bez zbędnego "yyy" i zacinania się przy podawaniu własnego kryptonimu.

http://www.reporter998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy, Przemysław Tkacz

mmaaaaaa

  • Gość
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 06, 2013, 13:34:02 »
art. 144 prawa telekomunikacyjnego "Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru". No ale prawo jest prawem i róznie to jest akceptowane. Polecam stronę radioscanerpolska.pl tam jest wszystko dla zainteresowanych włącznie z podstawą prawną dotyczącą skanowania częstotliwości.

Radioscannerpolska to przestarzale brednie dla amatorow, strona mocno nieaktualna.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nasłuch radiowy PSP - legalny czy nie?
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 29, 2018, 06:56:29 »
Prawo telekomunikacyjne
1. Tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej "tajemnicą telekomunikacyjną", obejmuje:
1) dane dotyczące użytkownika;
2) treść indywidualnych komunikatów;...

2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu...

Tak więc Panowie radio w remizie czy samochodzie bojowym na częstotliwości PSP jak najbardziej tak, jednak w domu nie wolno Wam używać żadnych skanerów, radiotelefonów na częstotliwościach, których nie jesteście użytkownikami.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)