Autor Wątek: Procenty za wysługę  (Przeczytany 12444 razy)

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Procenty za wysługę
« dnia: Kwiecień 29, 2009, 20:57:27 »
Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie, chodzi mi o naliczanie procentów do wysługi lat. Jeśli przed strażą pożarną prowadziłem prywatną działalność i opłacałem ZUS, to czy wlicza się te lata składkowe do wysługi w PSP, czy tylko do ogólnej wysługi przy przejściu na emeryturę? Słyszałem, że wlicza się do wysługi opłacany KRUS...
Dziękuję za odpowiedz.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2009, 21:22:49 »
Z tego co wiem :
- 3 lata przed podjęciem pracy w PSP jest liczone  po 2,6%
- wojsko także jest liczone po 2,6%
-a resztę możesz policzyć po 1,3 %


"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2009, 21:45:29 »
Jest na to jakiś przepis? Jestem już w PSP ponad 11 lat nie mam żadnej procentowej wysługi z pracy w cywilu, mój kadrowiec stwierdził, że opłacanie ZUS we własnym zakresie liczy się tylko do emerytury a nie do wysługi w PSP.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2009, 07:44:13 »
@Ogn.Fox -podałeś procenty dotyczące emerytury.
Wzrost uposażenie z tytułu wysługi określa art. 88 ustawy o PSP:
Art. 88. 2. Uposażenie zasadnicze strażaka wzrasta z tytułu wysługi lat w Państwowej Straży Pożarnej o 2 % po 2 latach służby i o dalszy 1 % za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20 % po 20 latach służby oraz o 0,5 % za każdy rok służby powyżej 20 lat, do wysokości 25 % po 30 latach służby.
   4. Do okresu służby, od którego zależą prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokość, zalicza się również:
3) okresy pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku;
4) inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W KG PSP wypłacano wysługę za wcześniejsze lata pracy cywilnej, w tym prywatną działalność.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 30, 2009, 13:53:56 »
Zaliczeniu do wysługi lat nie podlegają okresy działalności gospodarczej, ponieważ takiej możliwości nie przewidują przepisy. Zaliczeniu podlegają okresy wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, tj. na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku ustalania w tym zakresie prawa do wysługi emerytalnej. Funkcjonariuszowi posiadającemu w dniu zwolnienia 15 lat służby zalicza się do wysługi emerytalnej występujące przed przyjęciem do służby okresy składkowe i nieskładkowe w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Offline Sanchez07

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2018, 13:43:09 »
Panie i panowie?moze ktos wie jak sie teraz ma temat wyslugi.Przed podjeciem sluzby w psp pracowalem kilka lat u prywatnego przedsiebiorcy.Czy przysluguja mi jakies dodatki za staz pracy przed sluzba?jesli jest ktos zorientowany to prosze o odp.dzieki

Offline Kapi937

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2018, 15:47:09 »
Jeśli masz udokumentowane wszystko to Ci nalicza tyle procent ile masz lat przepracowane

Offline Sanchez07

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2018, 06:21:01 »
Rozumiem.Dzieki kolego.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2018, 08:25:32 »
Dokumenty zanieś do kadr....

Offline Mateusz1988

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2018, 18:09:58 »
Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie, chodzi mi o naliczanie procentów do wysługi lat. Jeśli przed strażą pożarną prowadziłem prywatną działalność i opłacałem ZUS, to czy wlicza się te lata składkowe do wysługi w PSP, czy tylko do ogólnej wysługi przy przejściu na emeryturę? Słyszałem, że wlicza się do wysługi opłacany KRUS...
Dziękuję za odpowiedz.


Podbijam pytanie, temat był odświeżany dawno temu. Czy lata w których prowadziło się działalność gospodarczą przed wstąpieniem do służby liczą się do wysługi?? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2018, 19:33:09 »
Do stażu emerytalnego tak, do dodatku za wysługę nie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2018, 12:04:10 »
Poza okresami wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, jeśli ktoś ma możliwość, warto uzyskać wysługę z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika.
Poniżej info:
https://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/532258,Kiedy-prace-w-gospodarstwie-rolnym-mozna-zaliczyc-do-stazu-pracy.html

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 31, 2018, 21:23:15 »
Słyszałem o tym, jak wygląda wynagrodzenie w przypadku pracy na roli przez okres dajmy na to 1 roku? W moim przypadku około 4/5 lat

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2019, 08:03:52 »
Wszystko zależy od stanowiska, bo po prostu dostajesz dodatkowe % jako składnik wynikający ze stażu pracy. W praktyce oznacza to przesunięcie daty przeliczeniowej o pewien okres wstecz, a na pasku zgodnie z tym wzrasta wskaźnik.

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2019, 15:52:25 »
ok. 20 zł miesięcznie  za każdy rok za pracę w gospodarstwie rolnym jako domownik. Od 16 roku do podjęcia pracy/służby.
Dodatkowo lata wliczają się do jubileuszówki. 

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2019, 22:31:34 »
tak tez slyszalem , co to jubileuszówka ? :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2019, 22:41:20 »
tak tez slyszalem , co to jubileuszówka ? :)
Strażakowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:

    po 20 latach służby – 75 %,
    po 25 latach służby – 100 %,
    po 30 latach służby – 150 %,
    po 35 latach służby – 200 %,
    po 40 latach służby – 300 %
    miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Offline artiom

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 03, 2019, 11:15:55 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 03, 2019, 13:56:42 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Jeśli masz wyjeżdżone 30 razy to masz 0,5 % a jeśli nie to nie masz 0,5 %  :stop:

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 03, 2019, 14:04:08 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Jeśli masz wyjeżdżone 30 razy to masz 0,5 % a jeśli nie to nie masz 0,5 %  :stop:
Jak jest rozliczne 2,6% za cały rok, to w przypadku przepracowania 6 miesięcy liczy się 1,3%, czyli o,216% za 1 miesiąc?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 03, 2019, 14:41:25 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Niezaliczone. Nie wprowadzać w błąd chłopaków. Musi być cały rok !! Braknie jednego dnia i po 0,5% z wyjazdów.
pozdrawiam

Offline Kapi937

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 03, 2019, 15:12:36 »
Czy osobom zatrudnionym w 2017 liczy się to 30 wyjazdów i ten 0,5 proc czy zostało to usunięte?

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 03, 2019, 16:59:40 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Niezaliczone. Nie wprowadzać w błąd chłopaków. Musi być cały rok !! Braknie jednego dnia i po 0,5% z wyjazdów.
pozdrawiam
Nie żartuj.  ZER jak tylko dostaje kartę pracy strażaka nie ma tam informacji że miał absencje. Aby było 30 wyjazdów to masz 0,5 %.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 03, 2019, 19:17:14 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Niezaliczone. Nie wprowadzać w błąd chłopaków. Musi być cały rok !! Braknie jednego dnia i po 0,5% z wyjazdów.
pozdrawiam
Nie żartuj.  ZER jak tylko dostaje kartę pracy strażaka nie ma tam informacji że miał absencje. Aby było 30 wyjazdów to masz 0,5 %.
    Dostaje info od kadr z dokładnymi datami lat służby co do miesiąca i dnia przebywania w PSP. Żaden strażak odchodzący u nas w trakcie swojego roku obliczeniowego nie miał nigdy zaliczone w taki sposób jak to przedstawiasz.
Zadzwoń do ZER-u do osoby tym się zajmującej i dowiesz się u źródła.  Mogę się mylić ale chyba było z kilka lat temu pismo na ten temat z KG i ZER-u.
pozdrawiam

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Procenty za wysługę
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 03, 2019, 19:27:49 »
Panowie,czy ktoś wie jak będzie liczone 0.5% w sytuacji kiedy w ostatnim roku służby przepracowałem tylko 6 miesięcy.Czy wtedy powinienem mieć 15 służb wyjazdowych i będzie naliczone 0,25% do emerytury czy jest to inaczej liczone? Jeśli ktoś jest zorientowany to proszę o podpowiedź
Niezaliczone. Nie wprowadzać w błąd chłopaków. Musi być cały rok !! Braknie jednego dnia i po 0,5% z wyjazdów.
pozdrawiam
Nie żartuj.  ZER jak tylko dostaje kartę pracy strażaka nie ma tam informacji że miał absencje. Aby było 30 wyjazdów to masz 0,5 %.
    Dostaje info od kadr z dokładnymi datami lat służby co do miesiąca i dnia przebywania w PSP. Żaden strażak odchodzący u nas w trakcie swojego roku obliczeniowego nie miał nigdy zaliczone w taki sposób jak to przedstawiasz.
Zadzwoń do ZER-u do osoby tym się zajmującej i dowiesz się u źródła.  Mogę się mylić ale chyba było z kilka lat temu pismo na ten temat z KG i ZER-u.
pozdrawiam
Kolego.. Przy nazwisku jest okres za który strażakowi przysługuje 0,5 % za wyjazdy. Uwierz mi że po przedstawieniu w kadrach karty oprócz błędów typu do północy/po północy duplikujących się itp. nikt nie jest w stanie kopać głębiej.Tym bardziej ZER. Tam nie muszę dzwonić chyba że kadry.