Autor Wątek: Karetki Pogotowia w OSP  (Przeczytany 10145 razy)

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Karetki Pogotowia w OSP
« dnia: Kwiecień 06, 2009, 23:26:35 »
Szanowni bracia Strażacy.
Chcielibyśmy poddać dyskusji sprawę wprowadznia do jednostek OSP pojazdów Medycznych czyli tzw Karetek. Czekamy na wasze wypowiedzi na ten temat wraz z uzasadnieniem.
Pozdrawiamy.



Temat już był wałkowany ale…………
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 23:35:12 wysłana przez MIKO »

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2009, 12:20:28 »
Kolego to wszystko zależy kto by miał jeździć tymi karetkami i kto by je miał finansować.Bo postawienie karetki w remizie OSP to nie jest duży problem gorzej z obsadą i finansowaniem.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2009, 12:29:45 »
Samo postwawienie karetki w OSP nie zda się psu na budę, chodzi tu o zasadę działań tej karetki na zasadach obsługi medycznej OSP. Jak wiadomo w każdej jednostce jest kilka osób po przeszkoleniu z ratownictwa medycznego, więc uważam, że nie problem byłoby z obsadą, pozostaje jednak kwestia finansowa... i fakt jest to nielada problem. czy ZOSP zechciałby dla takiej jednostki przekazać jakąś kwotę uposarzeniową na tą karetkę, czy wójt, czy inna instytucja... jest to kwestia rozstrzygnięcia. Nasz klub przesłał do Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego we Wrocławiu pismo z propozycją przekazywania (na początek i to dobre) wycofywanych z Kolumny Pojazdów na rzecz jednostek KSRG w województwie. Nie znamy jeszcze ich zdania na ten temat, ale nie mniej jednak ważne jest również zdanie, a może przede wszystkim zdanie strażaków. Nie problem postwić karetki by stała i nikt nie chciał nią jeździć. Np w naszym powiecie dojazd karetki niejednokrotnie przekracza 15 min a w okolicy jest 5 jednostek OSP i gdyby w którejkolwiek z nich była jedna karetka ofiara wypadku znacznie większe miałaby szanse na przeżycie. To jest pomysł wysunięty przez nasz Klub dlatego prosimy bardzo o komentarze a ja na bierząco będę starał się na nie odpowiadać.

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2009, 12:47:57 »
Witam! Do konca nie rozumiem tematu. Kto miałby jeździć w tych karetakch strażacy czy RM i do jakich wyjazdów ta karetka miala by byc dysponowana?

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2009, 12:53:05 »
Zdania na ten temat są bardzo rózne. Pozornie bardzo słuszna idea, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Warto poczytać wypowiedzi w tym wątku, bo chyba w sporej częsci jest on zbiezny z tematem karetek w OSP:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11911.40.html

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2009, 13:08:41 »
Odpowiadam na jedno z pytań. Skoro karetki miałyby być jako wyposarzenie OSP wówczas jeździliby nimi przeszkoleni w zakresie Ratownictwa Medycznego Strażacy. Na razie jest to tylko nasza propozycja którą po przeprowadzonych wstępnych rozmowach chcielibyśmy podać wyżej do odpowiednich służb.Co z tego wyjdzie - nie wiem, ale wydaje mi się, że jest sens. Padło rónież pytanie do jakich wyjazdów byłaby wykorzystywana ta karetka. Nie sądzę, że przede wszystkim strażacy ochotnicy mieliby wyjeżdżać do każdego wezwania, natomiast uważam, że powinno być to opracowane na zasadzie: KAŻDY W KTÓRYM ZACHODZI BEZPOŚREDNIE ZAGROŻENIE ŻYCIA.

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2009, 13:16:49 »
ja troszkę pesymistycznie na to patrzę. nie wiem jak jest w towjej OSP ale wiadomo, ze jeżeli by stała katetka to zawsze by musiła na nią byc obsada czyli najprawdopodobniej bedzie trzeba strazakom po kursie zapłacić tak jak kierowcom bo nie kazdy strazak jest po kursie a jezeli nawet jest to nie ma tyle odwagi zeby komuś pomagać. Konczę studia w tym roku z RM i jestem w OSP typu S-3 mamy dość sporo wyjazdów i z doswiadczenia jakie mam z praktyk w Karetce i OSP wiem ze np w mojej OSP takie cos by nie zdało egzaminu.  Prawde mówiąć strażak po kursie z KPP ma same podstawy z pierwszej pomocy i praktycznie kazdy kierowca powinien takie podtswy znac fakt ze prawda jest inna. Niechciałvbym tutaj negować tego pomysłu ale jestem ciekaw na inne komentarze i pomysły. Jestem ciekawe jak inni będą pisac na ten temat. a nawiązując do autora w stanie zagrożenia zycia tak naprawde po kursie z kw I pomocy nie jesmy w stanie pomóc, chociąż również to zalęzy od stanu zagorżernia życia bo jeżeli Ci chodzi o np udrożenien dróg oddechowych, lub ewakuację osoby poszkodowanej to ok, ale jeżeli juz w grę wchodzi wdrożenie leków, odedchu zsstepczego to nie da rady tego zrobić w OSP

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2009, 13:33:43 »
Fakt temat już był wałkowany na forum ale napiszę jeszcze krótko.
Karetka pogotowia stacjonująca w remizie OSP świetny pomysł wyjazd do wypadku jadę z karetką w duecie  większy pożar  też jadę z karetką czy jakiekolwiek inne zdarzenie wymagające przybycia służb ratowniczych straży pożarnej i pogotowia znowu jadę w duecie.Niestety karetkami pogotowia mogą jeździć ludzie po odpowiednich szkołach medycznych my strażacy OSP jak i PSP po naszych kursach do karetki jako obsada nie możemy  wsiadać i jechać,no i ostatnia kwestia kto będzie finansował karetkę w budynku OSP jeżeli będzie ona należała do NFZ i załoga będzie też opłacana przez NFZ chodzi tu również o opłaty administracyjne woda,prąd,gaz który będzie zużywała obsada karetki przez całą dobę w remizie.Tak że jak widać w naszym kraju wszystko obija się o pieniądze i stertę papierków.

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 14:43:59 wysłana przez norbertkazik »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2009, 13:39:03 »
wydaję mi się, że majlepszym rozwiazaniem by było zatrudnienie  do OSP kilku RM. np. 5  Jeżeli by był wujazd jedzie  1 RM + strazacy po kursie i wtedy są wstanie zabezpieczyc poszkdowanego do przyjazdu Karetki ze szpitala z pełną obsadą i sprzetęm. Taki jest mój pomysł . A co wy myslicie na ten temat?

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2009, 14:01:56 »
Drogi Kolego norbertkazik jeżeli chodzi o ścisłość, to niestety sami tworzymy problemy. A zwłaszcza problemy finansowe. Nasz Klub w swoich zadaniach ma na celu pozyskiwanie środków finansowych na zakup potrzebnego dla OSP sprzętu. Mamy odpowiedzialnego pod tym względem członka i nie ukrywam, pracuje na pełnych obrotach. (pomimo, iż jeszcze nasz Klub nie zostal zarejestrowany w sądzie), ale w dotychczas prowadzonych rozmowach mamy tylko składane zapotrzebowanie na sprzęt, nikt natomiast z żadnej jednostki nie zadzwonił, czy napisał, że jednostka dostała nowy samochód a stary mogliby przekazać na rzecz innej biedniejszej jednostki. Tyle ogłoszeń jest na tym forum o sprzedaży wozów - dlaczego nie o przekazaniu do dyspozycji innej jednostce ? Jak widać z mojej wypowiedzi problem finansowy rozwiązywany jest różnie ale tylko na korzyść jednej strony. A największy jest ambaras aby dwoje chciało na raz. Dyskusja jest nadal otwarta i mam nadzieję, iż pokarzą się tu ze swoimi sugestiami i propozycjami inni strażacy.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2009, 17:05:10 »
OKSPiS

Kolego o co tobie konkretnie chodzi ja odpowiadam tobie na pytanie z mojego punktu widzenia a ty kontrujesz mnie w swojej odpowiedzi praktycznie następnym wątkiem więc o co tobie konkretnie chodzi o opinie kolegów czy o to żeby twoja organizacja pozyskiwała samochody od innych OSP i przekazywała je dalej?


« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 17:12:40 wysłana przez norbertkazik »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 07, 2009, 17:17:54 »
Pytanie do autora tematu:

W jaki sprzęt karetka powinna być wyposażona?

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 07, 2009, 17:19:53 »
wyposażwnie chyba zalezy od tego czy będą tą karetką jeździli strażacy czy choćby 1 RM takie jest moj ezdanie, ale niecg sie wypowie autor tematu

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2009, 17:28:30 »
Hmm, lepiej zainwestować w sprzęt i szkolenia, a to zdarzeń o których mówisz można wyjechać lekkim, średnim samochodem gaśniczym, zająć się stabilizacją funkcji życiowych  poszkodowanego do czasu przybycia zespołu RM.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2009, 17:59:35 »
Drogi kolego, nie była to kontra zmieniająca temat wątku tylko próba odpowiedzi na problem pozyskiwania pojazdów dla jednostek KSRG - w wypadku karetek już chyba nadmieniałem o ewentualnym sposobie pozyskiwania pojazdów - chodzi o WKTS. Sam jestem ciekaw czy taka ewentualność byłaby możliwa. Gdyby tak to problem samochodów byłby powiedzmy rozwiązany. Odpowiadając na pytanie kolejnego kolegi (korba112) jeżeli udałoby się o pozyskiwanie samochodów z WKTS wiadomym jest że z wyposarzeniem jakie posiadało w czasie użytkowania, a po drugie jeżeli jednostka jest w KSRG to i tak posiada już odpowidni sprzęt, który zamiast wozić w cięzkich wozach czy nawet lekkich może jeździć w karetkach.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 07, 2009, 18:07:49 »
OKSPiS

A kto ci pozwoli jeździć karetką pogotowia ze sprzętem zdjętym z wozu bojowego straży pożarnej bez odpowiednich kursów i uprawnień.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 07, 2009, 18:26:46 »
a kto wydeaje takie pozwolonie? a jakie kursy ? jakie uprawnienia ? a jaki sprzet?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 07, 2009, 18:30:49 »
bulon
No właśnie czy jednostka OSP może pozyskać sprawną karetkę i wyjechać nią do wypadku tak jak swoim wozem bojowym bo wydaje mi się że nie mimo to że wpakuje na nią nawet swój sprzęt.
Popraw mnie jeżeli się mylę.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 07, 2009, 19:36:22 »
gleboka anliza zrodel prawa mowi, ze moze.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 07, 2009, 20:14:06 »
nareszcie ktoś kto popiera nasz wątek. Pan norbetkazik jest jak widać przeciwny takim rozwiązaniom... albo brak mu dostatecznej ilości zaangażowania w życie jednostki skoro we wszystkich możliwych aspektach widzi tylko sprzeciw, a nie słychać u niego żadnego słowa na tak. Ale po to jest to forum i po to poddałem temat dyskusji - nie rozumiem tylko dlaczego wypowiadają się ci sami a zagląda dużo więcej osób. Panie norbetkazik to, że nasz Klub działa nie długo i nie był dotąd nigdzie widziany nie oznacza, że nie możemy prowadzić żadnych inicjatyw. Mieszkam w mieście gdzie jest tylko PSP a do OSP jest 15 km natomiast teren działania Pogotowia w moim mieście to 80 km 2. W jakim czasie karetka z mojego miasta dotrze do wypadku oddalonego o (bagatela) 40 km mijając po drodze 5 jednostek OSP ? Sam odpowiem: w minimum pół godziny a z jednostki OSP oddalonej od miejsca wypadku o 5 km ??? Na to porównanie proszę by Pan norbertkazik odpowiedział już sobie sam. Nie chcę tu posuwać się do przedstawiania Pana norbertakazika w roli poszkodowanego, który oczekuje w rozbitym samochodzie pół godziny na sam przyjazd karetki, gdzie w przypadku wyjazdu karetki z OSP w tym czasie byłby już w Szpitalu.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 07, 2009, 20:30:18 »
Skoro forum jest po to by dyskutować, to zapytam :
jeśli karetka musi jechać 40 km to dlaczego nie zostanie utworzona stacja PR w celu skrócenia czasu dojazdu ? 

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 07, 2009, 20:48:21 »
Pytanie o czas dojazdu należy zadać wojewodzie. To on decyduje o rozmieszczeniu ZRM na swoim terenie.

OKSPiS:

Nie wydaje mi się by ktoś się pozbył karetki na tyle dobrej by można było nadal trzymać ją w podziale. Ale zakładając sytuację, że tak się stanie to na pewno nie będzie w niej żadnego sprzętu. Stąd ponowie pytanie:
Jaki sprzęt powinien znaleźć się w karetce stacjonującej w OSP?
Jaka obsada powinna jeździć w karetce?

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 07, 2009, 21:12:13 »
Moje zdanie jest takie ze karetka w OSP jest wymyslem  straz niech sie zajmuje tym czym ma sie zajmowac a nie jeszcze leczeniem chorych

Offline OKSPiS

  • ZAPRASZAMY DO CZŁONKOSTWA W KLUBIE
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 07, 2009, 21:38:50 »
Korba112:

Pytanie jest bardzo trudne i nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć tak o na poczekaniu. Jest to sprawa związana napewno z trudnymi i długotrwałymi rozmowami z: Wójtem, Wojewodą, NFZ i ZOSP. Jest tych instytucji dużo ale nie ma niczego za darmo. Jeżeli  uda się pozyskać pojazdy to będzie to wystarczające do rozpoczęcia rozmów na temat wyposarzenia - w wypadku gdyby były przekazane bez tego wyposarzenia. Ponadto można pozyskiwać sponsorów jak właśnie robimy to w kilku przypadkach dotyczących drobnych problemów sprzętowych w OSP, ale nie miejsce na przechwałki. Pytań jest bardzo dużo, jeszcze więcej sugestii zarówno anty jak i za wprowadzeniem karetek do OSP. Dlatego w pierwszej wersji poprosiłem Was o opinie za czy przeciw. Jeżeli okarze się, że Brać Strażacka negatywnie nastawi się do problemu, my ze swej strony odstąpimy od próby realizacji pomysłu. Dla nas, to nie jest problem, to jest tylko nasza propozycja w drodze projektu a sugestie wysuwane przez Was są dla nas tylko tematem do zastanowienia i ewentualnej próby rozwiażania.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 07, 2009, 21:44:59 »
Strażak po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy ma PRAWO użyć tego, co jest na wyposażeniu PSP-R1 (+ deska, szyny). Dodatkowo AED. Nie wiem, czy któryś ze strażaków dałby się na wzięcie na swoje barki transport człowieka po np. NZK do szpitala, mając z tyłu 1 lub 2 osoby, które ani nie mogą rozpocząć leczenia farmakologicznego, zaawansowanych technik udrażniania dróg oddechowych oraz zaawansowanych zabiegów ratunkowych.
Pogotowie w końcu dotrze, do tego czasu strażacy mają (obowiązek) spróbować podtrzymać pacjenta przy życiu. Równie dobrze taki sprzęt (przywołana wcześniej PSP-R1) może być na wyposażeniu aut gaśniczych/specjalistycznych, a w większości przypadków - naprawdę wystarcza do podtrzymania pacjenta do czasu przyjazdu specjalistów, którym jest pogotowie.
Wg mnie pomysł chybiony, poza tym - nadal brak konkretów z Waszej (OKSPiS) strony.

jeśli karetka musi jechać 40 km to dlaczego nie zostanie utworzona stacja PR w celu skrócenia czasu dojazdu ?
Dokładnie, na szczęście w coraz większej ilości miejscowości gminnych, gdzie pogotowie ma do przejechania więcej niż ~20km, tworzy się takie stacje. Przykład z dziś - http://www.weekend.petrus.pl/cgi-bin/news.cgi?id=23349 - póki co tę stację obsługuje ta sama firma (i w sumie ci sami ratownicy), co w mojej miejscowości (piętro nad remizą) - taki układ sprawdza się świetnie.

Nie wiem, poza tym mam jakieś dziwne wrażenie, że zakładając niektóre tematy (nie wiem, może to jakaś prowokacja) macie mało wspólnego z pożarnictwem albo dopiero raczkujecie w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 21:49:25 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!