Autor Wątek: Jednostki OSP typu "M"  (Przeczytany 9870 razy)

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Jednostki OSP typu "M"
« dnia: Kwiecień 01, 2009, 09:04:30 »
Szukam info na temat jednostek Typu "M".

Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma?
Jaka jest ich aktywność?
Mają jakieś wyjazdy do akcji?
Biorą udział w zawodach?
Jaki sprzęt i wyposażenie?

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2009, 10:09:39 »
Powiem na przykładzie mojej jednostki: jeśli chodzi o zawody to bierzemy aktywnie w nich udział, aktywność raczej niewielka bo góra 5 wyjazdów na rok(zależy od położenia danej jednostki bo jednostka tego samego typu tuż przy drodze krajowej i autostrady A4 ma tych wyjazdów więcej), a jeśli bierzemy udział w akcjach to są to głównie zabezpieczenia wszelkiego rodzaju imprez,usuwanie zagrożeń lokalnych(drzewo na drodze, podtopienia, i pożary w obrębie mojej miejscowości)a co do sprzętu to już jest zaścianek... jako auto posiadamy Żuka GLM z motopompą PO-5 i pływającą, pełna armaturę wężową, piły...jakby było moze nowsze autko to i aktywność była by większa:)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2009, 10:18:30 »
A ja powiem na przykładzie naszej gminy.
Jednostek typu M jest dużo naprawdę ok 10 i szczerze jeśli chodzi o akcję ratowniczo-gaśnicze to ich nawet nikt nie wzywa bo nawet nie ma sensu mamy na terenie gminy i powiatu upatrzonme i prężnie działające 3 jednostki które sobie dają radę zrobić nam zasilanie wodne czy inne tam przydatne rzeczy w walce z żywiołem ale są to jednostki które są wyposażone w samochód GLM typu "ŻUK" który jak wiemy wszyscy powinien już dawno pójść do LAMUSA...Niewiem po co to trzymają i dlaczego zezłomować i święty spokój a w miejsce jego kupić nowszy.
Takie moje zdanie.
Wracając do jednostek typu M według mnie jak się chcą bawić w pożarnictwo i trzymanie tradycji we wsi  proszę bardzo, ale powinno to wyglądać tak że utrzymuje takie jednostki sołectwo i tyle niestety czasy się zmieniły i pożarnictwo jest teraz bardziej skupione na ratowaniu życiu i mienia ludzkiego  a nie na jakiś tam innych rzeczach które wykonują OSP (sami wiecie o co chodzi) Weźmy na przykładzie całą moją gminę jakby wyłączyć z dotacji gminnych te jednostki M to wiecie ile można by kupić sprzętu dla innych i to prężnie działających jednostek??? Strasznie kiedyś to wyliczono i są to naprawdę niemałe kwoty...
Oczywiście to powyżej to jest moje zdanie i mam nadzieję że nikogo tym nie uraziłem? :szalony:
 :rofl:
Pozdrawiam

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2009, 11:58:54 »
ślizki
Cytuj
jako auto posiadamy Żuka GLM z motopompą PO-5 i pływającą, pełna armaturę wężową, piły...

To wy jesteście jednostką typu "S1"

Chodzi mi o jednostki które nie mają samochodu.

Rafał998
Mi nie chodzi o problemy jakie macie z tymi jednostkami, tylko potrzebne mi jest info jak w pierwszym poście.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 12:03:05 wysłana przez naczelnikosp »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:54:27 »
Szukam info na temat jednostek Typu "M".

Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma?
Jaka jest ich aktywność?
Mają jakieś wyjazdy do akcji?
Biorą udział w zawodach?
Jaki sprzęt i wyposażenie?

Proszę cie bardzo :
Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma? - Ja mam takie jednostki na gminie jest ich ok 10
Jaka jest ich aktywność? - ich aktywność jest nikła
Mają jakieś wyjazdy do akcji? - nie
Biorą udział w zawodach? - biorą bo tylko to im pozostało :P
Jaki sprzęt i wyposażenie? - Drewniany barak nazywany remizą, jedna pompa PO 5 na taczce 10 odcinków starego węża W 52 i 6 odcinków W75, stare pokomunistyczne hełmy w których jak ktoś cośby sobie zrobił to nawet nie dostanie odszkodowania, mundury te stare zwane "moro", gumowce, i nic więcej

Mam nadzieję że wszędzie tak nie jest jak u mnie bo to by była tragedia.
A do kolegi @naczelnikosp poprostu chciałem w skrócie powiedzieć jak jest u mnie i jakie jest moje zdanie na ten temat.

Pozdro i sie nie gniewaj :P 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:56:27 »
Szukam info na temat jednostek Typu "M".

Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma?
Jaka jest ich aktywność?
Mają jakieś wyjazdy do akcji?
Biorą udział w zawodach?
Jaki sprzęt i wyposażenie?

1. U mnie na gminie, są takie 3 jednostki.
2. Zawody sportowo-pożarnicze, święta kościelne, uroczystości wiejskie.
3. Kilka w roku wyjść do akcji.
4. Biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych lub innych organizowanych przez ZOG lub ZOP.
5. Dwie motopompy, węże, armatura wodna - może być przewożony przez członka danej OSP, który posiada ciągnik rolniczy lub busa, ubrania koszarowe, hełmy PH-5, buty skutery.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 01, 2009, 13:31:53 »
Rafał998

Nie gniewam się. Problemy z jednostkami Typu "M" można opisać w poście utworzonym na ten temat. Żalisz się że są niepotrzebne. Powiem ci inaczej - stań po drugiej stronie i pomyśl. Jesteś zapalonym strażakiem i z jakiegoś powodu przeprowadzasz się do miejsca gdzie jest taka jednostka a ty mieszkasz na przeciwko niej. Zapisujesz się do niej i co.... ? Dalej myślisz że jest niepotrzebna?

grzela

Masz moje info na Priv.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2009, 21:33:01 »
A ja tez uważam że istnienie jednostek typu M w dzisiejszych czasach jest nieco bezsensowne  - i wcale nie dlatego że ma cokolwiek przeciwko nim. Racja bytu takich jednostek kiedyś miała sens , ale dzisiaj czasy są zupełnie inne. Kiedyś nie było samochodów, telefonów, alarmowania radiowego, SMS-ów itp , więc podstawowy sprzęt ppoz był niezbędny w każdej miejscowości. Dzisiaj wszystko wygląda inaczej niż przed laty - są zupełnie inne możliwości.
 Jeśli więc taka jednostka jest potrzebna, to należy ja wyposażyć w jakikolwiek samochód - dzisiaj za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić coś używanego, więc w Gminie powinny się znaleźć pieniądze w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.  A jeśli nie jest niezbędna , to chyba lepiej połączyć się z inną, większą  jednostką - tam łatwiej będzie o zdobywanie wiedzy, ćwiczenia itp. Nawet uczestniczyć w akcjach będzie można częściej - jako drugi rzut , czy podmiana. A zdobyta wiedza i doświadczenie i tak zaowocują w miejscu zamieszkania :)     
PS. W mojej jednostce jeden ze strażaków mieszka w innej, pobliskiej  miejscowości.  Dostaje SMS-a tak samo jak inni  i bardzo często "łapie się" na wyjazd - bywa szybszy od tych co mieszkają znacznie bliżej ;)
PS 2.  Na powiecie mamy 2 takie jednostki terenowe i kilka zakładowych
Aktywność prawie zerowa
Wyjazdów (wyjść) praktycznie nie mają - czasami dopisuje się do meldunku że jednostka brała udział gdy zdarzenie ma miejsce w ich zakładzie pracy. Trudno jednak ocenić czy działają wtedy bardziej jako pracownicy czy jako strażacy. Natomiast terenowa jednostka typu M ostatni raz była ujęta w meldunku ( o ile mnie pamięć nie myli ) podczas powodzi w 97r.
W zawodach czasami biorą udział, a czasami nie - nie ma reguły, zależy od chęci w danym roku.
Wyposażenie znacznie słabsze nawet od najsłabszej jednostki typu S.  W jednym z zakładów mają do swej dyspozycji wózek akumulatorowy - nie wiem jednak czy jest on wyłącznie dla nich ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2009, 22:57:55 wysłana przez remfire »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2009, 01:18:17 »
 U mnie takich jednostek jest 6. W większości biorą udział w zawodach. Kilka lat temu jedna była nawet  w czołówce wojewódzkich. Aktywność raczej się waha - raz lepiej za parę lat gorzej. Wyjazdów od 0 do 2 w roku, tylko na terenie własnej miejscowości. Wyposażenie przyczepa gaśnicza do ciągnika PG-8  oraz podstawowa armatura pożarnicza, drabiny. W ubiegłym bodajże roku w czasie żniw jedna z nich błyskawicznie poradziła sobie z pożarem zboża w obrębie zabudowań i bez niej raczej jednej, co najmniej, stodoły by nie było. W kilku bardzo prężnie funkcjonują MDP. Jedna dwa lata temu za własne pieniadze kupiła używany samochód z Niemiec, przekształcając się w "S", choć kilka lat wcześniej praktycznie przestała istnieć, nawet  wykluczono ją ze związku OSP.
Niedawno rozmawiałem z wieloletnim wójtem z terenu objętego powodzią w 97 r. który stwierdził, że kiedyś chciał polikwidować "M", lecz w 97 pojął, że warto je było trzymać nawet, gdyby 30 lat nie wyjechały do żadnego zdarzenia.
Nie zapominajmy, że tam są przede wszystkim zmobilizowani do działań ludzie lepiej lub gorzej wyszkoleni (wiele zależy od komendanta gminnego i zarządu gminnego ZOSP). Po wichurze nawet jeśli nie posiadali na wyposażeniu piły to w jednej chwili ją sobie zorganizowali i to nie jedną.
W sytuacjach rozległych katastrof obejmujących kilka, kilkanaście miejscowości (powodzie, trąby, wichury) nie ma szans aby dwoma, trzema jednostkami w gminie skutecznie zadziałać, a te jednostki naprawdę wiele nie kosztują.
Jest jeszcze siódma, dysponuje WG-8, ale ona funkcjonuje jako JOT przy większej jednostce w sąsiedniej miejscowości. Kiedyś była niezależną OSP.
Zauważam jeszcze jedna ważną zaletę istnienia tych jednostek. Rolnik wyciągający traktorem z zaspy ciężarówkę na skutek zerwania liny został inwalidą. Z KRUS-u nie dostał ani złotówki odszkodowania, ponieważ to nie praca w gospodarstwie. Pewnie w czasie kataklizmu i tak nastąpiłaby samoorganizacja mieszkańców, jednak jako członkowie OSP z przeszkoleniem i badaniami będą korzystać z ubezpieczenia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2009, 09:34:48 wysłana przez Fredek »

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2009, 01:33:19 »
u mnie w gminie na 9 solectw jest 11 jednostek wszytkie posiadaja samochody (6-jednostek lekkie, piec min. jeden GBA)
ale chcialbym wtracic tak ogolnie, ze nie wazne jaki ma dana jednostka OSP sprzet, tylko wazni sa ludzie i ich dzialalnosc, o czym czesto zapominamy. Dzialalnosc OSP nie jest tylko ograniczona (chociaz w obecnych czasach coraz rzadziej) do dzaialan ratowniczo-gasniczych (patrza statut).
Glowny wplyw na poziom OSP ma postawa jej czlonkow a nie sprzet, gminy w Polsce sa zroznicowane i czasami naprawde nie stac ich na utrzymanie 5-6 samochodow bojowych (nie wspominajac o ich zakupie). Jezeli w danej miejscowosci jest conajmniej 15 tych zapalencow w ktorzy w taki czy inny sposob chca poswiecic sie dla innych(bo przecierz o to w koncu nam chodz) to warto ich wspierac.
   Jeszcze raz powtorze sens istnienia OSP tkwi przedewszystki w postawie jej czlonkow a nie zdolnosci do dzialan rat-gasn. pod wzgledem wyposarzenia w sprzet.
I chciaz wiele osob robi to, to OSP nalezy oceniac w troche innych kategoriach niz PSP.
   Moze i jestem idealista, ale dla mnie to ze nosze mundur OSP cos znaczy pod wzgledem prestizu jakim cieszy sie straz pozarna, ale i jakim powinna cieszyc sie OSP. I staram sie byc godnym noszenia tego munduru nie tylko podczas bezposrednich dziala ale i takze w zyciu (ocene mojego postepowanie pozostawiam ludzia ktorzy mnie naprawde znaja).
   A tak na marginiesie, to wcale nie uwazam sie za osobe ktora sie szczegolnie poswieca, poniewaz grono ludzi chociaz by i z mojej OSP jest bardziej zaangazowanych niz ja.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2009, 02:14:18 wysłana przez malpa151 »

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2009, 17:33:58 »
Szukam info na temat jednostek Typu "M".

Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma?
Jaka jest ich aktywność?
Mają jakieś wyjazdy do akcji?
Biorą udział w zawodach?
Jaki sprzęt i wyposażenie?

U mnie w sąsiedniej miescowości jest taka jednostka.
1.Aktywność hmm powiedziałbym że ogranicza się tylko do zawodów
2. Mają wyjazd do akcji jeżeli jest to w samej miescowości  :tuba:
3. Biorą udział w zawodach ale z mizernym skutkiem
4. Wyposażenie z tego co wiem to PO-5 plus kilka węży, nawet wózka nie mają jak coś to ładują w trakcie jak jakiś rolnik z przyczepą podjedzie.

Z tego co wiem to w tym roku ma ta jednostka zostać rozwiązana.
Powód prosty....nikt nic nie robi a jak ktoś chce robić to mu się nie daje. Rozmawiałem z tym naczelnikiem i powiedział że nie prowadzi naboru nowych członków....bo i tak ta straż bedzie zlikwidowana. Trochę dobrej woli i myślę że mogłoby to istnieć ale to moje zdanie. Rozmawiałem z młodzieżą i jest wielu chętnych ale ą raz zniechęcani a dwa przyczepą do ognia nie będą jechać. :wall:

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2009, 21:27:37 »
Gminna Korzenna(małopolska) 8 jednostek osp po 1 GBA w Wojnarowej, Korzennej, Lipnicy Wielkiej i Jasiennej jedna jednostka GLM Mogilno i Bukowiec,Siedlce,Janczowa jednostki typu M

jednostki typu M moją bardzo mała aktywność tylko Siedlce udzielają sie cokolwiek
 może 1-2 wyjazdy w roku tylko jesli jest coś poważnego w gminie lub ich miejscowośći
ostatnio tylko jednostki typu S biorą udział w zawodach niewiedzac czemu...
podstawowa armatura pożarnicza motopompa M8/8 kilka węży proste prądownice, rozdzielacze,itp

zgadzam sie z kolegą Małpa ze ważniejsze od sprzetu jest zainteresowanie ludzi. nasza jednostka do 2005 roku tez była typu M. do 2005roku nic się nie działo remiza waliła się i sypała. jednak do władzy doszła młodzież i za pieniądze jednostki i gminy kupiliśmy samochód Mercedes 207D GLM. pieniędzy wystarczyło by i na jakieś GBA ale garaż jest zbyt mały aby pomieścić takie auto. od tego czasu liczba członków z 15 wzrosła do 34. 30 osób ma kurs podstawowy 19 osób szkolenie podstawowe IIgiego stopnia. mamy czterech druhów po kursie medycznym w Krakowie,6 osób ma uprawnienia do kierowania ruchem drogowym podczas akcji ratowniczej, mamy 3kierowców. w zeszłym roku została założona MDP mamy 19 chłopaków i 10 dziewcząt. zakupiliśmy im dresy i mundurki wyjściowe dzięki pomocy sponsorom i gminie. otrzymaliśmy w tym roku nową pompę szlamową, zakupiliśmy radiotelefon samochodowy mamy 10kpl UPSów i jednego NOMEXa, piszemy pisma do różnych instytucji o torbę medyczna planujemy zakup selektywnego wywoływania.wiec jeśli są chętni to można wiele zdziałać. i tak nasza jednostka która ograniczała się do warty przy grobie pańskim i zawodach jest teraz jedna z lepiej działających w gminie. na chwile obecna mamy 5-10 wyjazdów rocznie. ale myślimy ze po zakupie selektywnego będzie ich kilkakrotnie więcej.Dzięki takiej postawie gmina zabezpieczyła środki w swoim budżecie na budowę pięknej nowej remizy nad która prace rozpoczną się już w jesieni. dlatego moje motto: "małe osp tez wiele mogą".
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2009, 12:55:56 »
Zgadzam się całkowicie ze stwierdzeniem że OSP to przede wszystikim ludzie. Od ich chęci i zaangazowania zależy praktycznie wszystko. Jakikolwiek sprzęt, nawet najlepszy, bez ludzi jest właściwie bezużyteczny.
I własnie dlatego uważam że ludziom którzy chcą działać nalezy to ułatwiać.  A wyposażenie jednostki typu M w jakikolwiek samochód jest zawsze znacznym ułatwieniem tej działności.  W poście powyżej jest doskonały tego przykład. Zakup samochodu najpierw był celem dla jednostki, ale po jego nabyciu wpłynął na jej rozwój.  Trzeba więc wyposażać jedostki typu M w samochody, bo zazwyczaj jest to impuls do rozwoju, więc korzyści dla wszystkich będa znacznie większe niz w przypadku dzialności jako typ M.
Jednostki typu M są takim trochę reliktem z lat minionych. Dzisiaj jesli ktoś tworzy nową jednostkę , to zazwyczaj jedną z pierwszych spraw do załatwienia jest pozyskanie pojazdu - nikt raczej nie wyobraża sobie dzialności bez samochodu.  I właśnie dlatego uważam że na dzień dzisiejszy utrzymywanie takich jednostek nie ma uzasadnienia. Szkoda finansów - może lepiej pozyskać jeden samochód , niż utrzymywać takie dwie jednostki ?
Jeszcze bardziej od pieniędzy szkoda marnowania chęci ludzi działających w takich jednostkach. Jesli ktoś wstapi do takiej jednostki i przez kilkanascie lat nabędzie pewnych nawyków działania, to trudno będzie je zmienić. Przykład powyżej tez to pokazuje - aby cokolwiek zmienić trzeba było zmienic władze , aby jednostka mogła iśc do przodu.   
Twierdzenie że lepeij coś utrzymywac przez wiele lat na wszelki wypadek, jest troche takim pustym frazesem. Czy ktokolwiek wyobraża sobie akcję prowadzoną przez druhów którzy byli na kursie dwadzieścia kilka lat temu ? A przeciez nikt ich nie będzie systematycznie doszkalał skoro nie uczesniczą w kacjach , bo nie mają sprzętu - nawet gdyby ktoś chciał to oni nie będa widzieli sensu w tych szkoleniach.   A dodatkowo każdy zdaje sobie sprawę że samo szkolenia, bez własnego doświadczenia, szybko "wyparowuje" z głowy. 
Dlatego włąśnie uważam że jednostki typu M straciły sens istnienia w dzisiejszych czasach. Trzeba je przekształcać w typ S , albo łączyć z inna pobliska jednostką typu S.  Poprostu szkoda marnować potencjał który jest "uśpiony" w takich jednostkach. Nalezy go wykorzystywać znacznie częsciej niz raz na 20 czy 30 lat :)   

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2009, 13:16:56 »
Woj pomorskie
Kto i gdzie takie jednostki na gminie ma?
w gminie były 2 zostały przekształcowe w S
Jaka jest ich aktywność?
Bark
Mają jakieś wyjazdy do akcji
?
Biorą udział w zawodach?

Jaki sprzęt i wyposażenie?
Jak się wzieła gmina za OSP to wóz albo przewóz
Tam gdzie inicjatywa ludzi była i potrzeba utrzymania to dodano i są jednostki.
Sami kiedyś takimi bylismy od 1989 staraliśmy sie o samochód za własna kasę kupuliśmy GLM 1970
za kilka lat nadarzyła się okazja wymiany na nowszy model 1983
A w 2006 po wileu staraniach zarządu star 266
Starania byłe poparte zaangarzowniem członków
i wyjadami które wciąż statystcznie rosły

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2009, 14:25:32 »
U mnie w gminie jest 1 taka jednostka. Wyjazdów rocznie 0-1. Sprzęt motopompa, kilka węzy i prądownic. Nawet ostatnio mieli wyjazd. Pojechali nasi gasić pożar traw i sily i środki były nie wystarczające to wezwali właśnie tą osp i przyjechało 10 osób samochodami osobowymi :) a sprzęt na kaczke (mercedesa) wrzucili :)

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 06, 2009, 17:25:56 »
Na terenie mojej gminy nie ma jednostki typu "M" mało tego w tym roku rozwiązano jedyną S1 z GLM "Żuk" (brak aktywności członków) może nie rozwiązano a połączono z sąsiednią jednostką S1 posiadającą GBA tym samym na terenie gminy pozostały 3 jednostki , 2 jednostki S1 z GBA Star i 1 jednostka S3 (KSRG).
PS. Żuczek z tej jednostki jest do sprzedania

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 06, 2009, 18:33:38 »
@remfire w tym co napisałeś jest wiele racji, lecz nie można zapominać, że utrzymanie S kosztuje znacznie więcej. Wyposażając wszystkie jednostki w samochody, zamiast polepszyć stan ochrony, można go pogorszyć, bo zabraknie kasy na pozostałe. A co ciekawe, wcale nie wszystkie tego chcą. Oplandekowana przyczepa ze sprzętem i miejscem dla ludzi, podczepiona do ciągnika, będącego ciągle na "chodzie" w gospodarstwie po sąsiedzku, bywa, że jest sprawniejszym środkiem niż nie jeden żuk, w którym kierowca zapomniał podładować akumulator. Tym bardziej, że odległości pozostają dla takiej jednostki nieduże. A sprawność? Ćwiczenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia... I nie piszmy, że to przeżytek, bo w bogatych Niemczech też taką spotkałem, tylko, że tam komendant nie odpuścił tygodnia bez zbiórki i szkolenia.
Co znaczy łączyć z S? U mnie połączono jednostki ale dalej pozostała remiza, sprzęt i ludzie. Nie trzeba już 15, mogą się szkolić razem z chłopakami z S. Naczelnik ma teraz więcej zadań.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2009, 18:40:27 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 06, 2009, 19:40:56 »
Wcale nie twierdzę ze moje słowa maja być receptą na wszystkie bolączki, co najwyżej wskazaniem kierunku dokąd trzeba dążyć. Dlatego piszę o łączeniu lub zamianie na typ S , a nie o likwidacji.Nasz kraj jest mimo wszystko dość duży, więc w róznych miejscach sytuacja może być zupełnie różna.
Opierając sie jednak na własnym doświadczeniu  mogę przypuszczać że ów ciągnik w chwili gdy jest  najbardziej potrzebny  może być zepsuty, lub być daleko w polu. Ponad to trzeba pamiętać że dzisiaj ochrona przeciwpożarowa to nie tylko gaszenie pożarów, więc chyba w każdym przypadku pojazd jest wygodniejszy niż oplandekowana przyczepa.  To oczywiście jednak wybór członków jednostki i ich zwierzchników.
Dziwią mnie jednak Twe stwierdzenia że nie wszyscy chcą sie przekształcać z M na S. maja jakies obawy , nie chcą czegoś robić ? Tym jestem naprawdę zdziwiony.

Na temat kosztów utrzymania nie chce sie rozpisywać , bo to nie odpowiedni wątek. Zapewniam jednak że każdą gmine w naszym kraju stać na utrzymanie kilku samochodów w OSP , nawet jeśli jest to mała gmina wiejska. Koszty utrzymania w porównaniu do całości budżetu nie są takie olbrzymie, a wystarczy przyjrzeć się jak różne rzeczy ( często znacznie mniej ważne niz OSP) finansuje każda gmina.  Na zakupy można tez pozyskiwać pieniądze z różnych zewnętrznych funduszy, fundacji  itp
 Większym problemem  jest fakt iz przez ostatnie lata ciągle przyzwyczajano nas do baku środków.  Weszło nam to już w krew, więc sądzimy że taka jest rzeczywistość. A jak się dobrze przyjrzy , to często okazuje się że są możliwości o których wcześniej nikt nam nie mówił.

PS. A w Niemczech to różne cuda można spotkać :)  Wiem np. gdzie mają sprawny samochód z pompa parową - twierdzili nawet że w razie potrzeby może jechać do akcji.  Pomijali jednak fakt że tuz obok w remizie stało kilkanaście samochodów na które my patrzyliśmy z podziwem i zazdrością w oczach ;)

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Jednostki OSP typu "M"
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 06, 2009, 20:31:20 »
No, nie powiem. Zawiązała się całkiem ciekawa dyskusja na temat jednostek typu "M". Czekam jeszcze na posty forumowiczów opisujące całkiem ciekawe zjawisko. U mnie niema takiej jednostki a żuczki pozostały jeszcze w trzech remizach i niedługo zostaną wymienione na coś innego.

 Taką ciekawostką jest urządzenie w jednym z przysiółków szafy z podstawową armaturą do podawania wody z hydrantów. Mieszkańcy przysiółka sami dbają o tą szafę i nawet już ją wykorzystali swego czasu.

Fredek masz moje info na priv.