Autor Wątek: Przewrócona Cysterna I Co Dalej.  (Przeczytany 3342 razy)

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« dnia: Kwiecień 17, 2005, 15:50:57 »
Dwukrotnie na przestrzeni 1 roku uczestniczyłem w działaniach gdzie problemem było przepompowanie ON z przewróconej cysterny. Strazacki sprzet i wiedza praktycznie była na poziomie przedszkola, gdyby nie sprzet i inwencja przewozników byłaby nie mała katastrofa ekologiczna. Czy nasze nasady pomp nie powinny byc znormalizowane ze sprzetem cystern jakie jeżdzą po naszych drogach???

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2005, 16:22:55 »
Cytuj
Czy nasze nasady pomp nie powinny byc znormalizowane ze sprzetem cystern jakie jeżdzą po naszych drogach???
 :huh:  :o  to pompując ON z cysterny pompuje się go normalnie pompą na samochodzie strażackim??

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2005, 17:47:29 »
Chłopie to chyba oczywiste, że mówie o pompach do tego przeznaczonych!!!

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2005, 19:57:12 »
Nie wiem, dlatego pytam- nigdy nie miałem do czynienia z przewróconą cysterną!!

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2005, 20:17:11 »
Większość nowych cystern wyposażona jest w przyłącza API podejście jest możliwe tylko przejściami i wpięciem się w pneumatykę przuczepy. Niestety API jest tylko jednym z wielu europejskich rozwiązań które jeszcze jeżdżą po naszych drogach. W moim woj. poprostu wzywają pluton RCh wyposażony w przyłącza i fajrant (nie stety nie dla ekipy RCh). B)  

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2005, 18:28:32 »
Lepiej wezwać pluton ratownictwa chemicznego niż samemu próbować przepompować jakieś media (np.ON)  To są już fachowcy i wiedzą co z takim czymś zrobić.

Offline jrg23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2005, 20:26:17 »
Ja osobiście nie widzę problemu. Po przybyciu standardowo : rozpoznanie, wyznaczenie strefy bezpieczeństwa (np:zatrzymać ruch na drodze),zabezpieczenie miejsca(piana) jeśli występuje wyciek pruba usunięcia (poduszki, kołki drewniane itp).Poza jednoczesne alarmowanie plutonu chem. Zresztą WSKR po otrzymaniu takiej informacji odrazu informuje odpowiednią jednostkę. W ostatnim okresie rok 2005 trzy cysterny wtym dwa poważne wycieki paliwa.Co do nasad ,jak to w Polsce najpierw coś robią pużniej myślą. ;)  

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2005, 21:52:47 »
Ja wspomniałem o przewróconych cysternach z ON gdzie wystapiły problemy z przepompowaniem przy obecnosci plutonu chemicznego. I naprawde gdyby nie chłopskie sposoby tego załatwic by sie nie dało.  

Offline jrg23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2005, 19:07:58 »
Co do nasad ,jak to w Polsce najpierw coś robią pużniej myślą.  
Rozumiem o co Ci chodzi niestety trzeba Myśleć i kombinować. Taki już nasz fach .A nie powinno tak być, ale jest. ;)  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 31, 2005, 20:45:27 »
Cytuj
Ja osobiście nie widzę problemu. Po przybyciu standardowo : rozpoznanie, wyznaczenie strefy bezpieczeństwa (np:zatrzymać ruch na drodze),zabezpieczenie miejsca(piana)
Sory że pytam ale czy jeśli nie ma żadnych wycieków to trzeba dawać pianę?
Byłem przy dwóch cysternach pełnych benzyny i piany nie laliśmy.

Możesz to wytłumaczyć?

 

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2005, 12:03:58 »
Jeżeli nie masz wycieku to nie musisz dawać piany bo to nie ma sensu. Podanie piany w przypadku wycieku cieczy palnej ma na celu uniemożliwienie wytworzenia sie mieszaniny wybuchowej z powietrzem oraz oddzielenie od bodźców termicznych.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Przewrócona Cysterna I Co Dalej.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2005, 22:30:55 »
Cytuj
gdyby nie sprzet i inwencja przewozników byłaby nie mała katastrofa ekologiczna. Czy nasze nasady pomp nie powinny byc znormalizowane ze sprzetem cystern jakie jeżdzą po naszych drogach???
strazakg zgadzam się z tobą w takich przypadkach też staram sie ściągnąć przewoźnika, dostawcę lub odbiorcę /poprzez SK lub WSK/, bo po pierwsze trzeba mieć gdzie przepompować, a po drugie mają pdpowiednie samochody wyposażone w pompy i zbiorniki mogące to robić w terenie. Gdy przyjadą działania ograniczam do zabezpieczenia, gdy nie przyjądą staram się rozwiązać problem inaczej. Ratujemy się różnego rodzaju przejściówkami ale do końca nie załatwia to sprawy.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.