Autor Wątek: Własność remizy OSP??  (Przeczytany 10364 razy)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Własność remizy OSP??
« dnia: Marzec 22, 2009, 00:38:33 »
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090316/NEWS01/789093663

No to pięknie druhów załatwiliw Niedrzwicy,a w moim powiecie i gminie oddaje się remizy jako budynki Urzędu Gminy, bo Wójtowie mają wtedy większe możliwości finansowania inwestycji !!! Wójt jest jak narazie OK ale co po tym Panie nastanie.......???
Sprawa dość ciekawa i kontrowersyjna co koledzy powiedzą w tym temacie???
Pozdrawiam!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2009, 00:55:14 »
Postaram się przyjrzeć tej sprawie z bliska, porozmawiać i ze strażakami i z wójtem - o wynikach poinformuje. Liczę także na Waszą pomoc - w jedności siła!
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2009, 08:45:30 »
W mojej gminie jest bardzo podobny przypadek. Pan Wójt nie lubi strażaków dlatego, że mieli dobre stosunki z poprzednikiem ale za to bardzo dobrze mu się współpracuje z sołtysem tej miejscowości. Wiec remiza zarządza sołtys a strażacy mają tylko garaż.
Też było wyłamanie drzwi, policja jednak właścicielem budynku jest prawnie gmina mimo, że budowali ja strażacy sołtys rządzi.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2009, 10:19:14 »
Z tego co się orientuje w myśl obowiązującego stanu prawnego właścicielem remiz są gminy. Które mają obowiązek łożyć na utrzymanie tych obiektów, wyposażenia, sprzętu pożarniczego,gdyż zadaniem Wójta Gminy jest dbanie o bezpieczeństwo min. pożarowe na terenie gminy.OSP jako stowarzyszenie może korzystać z tych obiektów , sprzętu itp. Forma korzystania  zależy od tego jak władze statutowe dogadają się z gminą.

ps. chyba  nigdzie w Polsce niema takiej remizy ,aby strażacy  jako stowarzyszenie ,kupiły grunt pod  budowę remizy, wybudowali ją za własne pieniądze , wykończyli, wyposażyli, kupili sprzęt pożarniczy, wyposażenie osobiste  i jeszcze utrzymywali ją , płacili podatki od nieruchomości, od środków transportu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2009, 10:24:27 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

stary wiarus

  • Gość
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2009, 10:55:38 »
Z tego co się orientuje w myśl obowiązującego stanu prawnego właścicielem remiz są gminy. Które mają obowiązek łożyć na utrzymanie tych obiektów, wyposażenia, sprzętu pożarniczego,gdyż zadaniem Wójta Gminy jest dbanie o bezpieczeństwo min. pożarowe na terenie gminy.OSP jako stowarzyszenie może korzystać z tych obiektów , sprzętu itp. Forma korzystania  zależy od tego jak władze statutowe dogadają się z gminą.

ps. chyba  nigdzie w Polsce niema takiej remizy ,aby strażacy  jako stowarzyszenie ,kupiły grunt pod  budowę remizy, wybudowali ją za własne pieniądze , wykończyli, wyposażyli, kupili sprzęt pożarniczy, wyposażenie osobiste  i jeszcze utrzymywali ją , płacili podatki od nieruchomości, od środków transportu.

Nawet jeżeli wybudowana dawno temu przed 1989r. na terenie tzw. wiejskim- będącym wówczas własnością gromady i ze składek publicznych, to na mocy zapisów prawa z początku lat90 ub. wieku, teren pod nią jak i sama remiza została skomunalizowana i przeszła na własność gminy.

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2009, 11:50:28 »
Po komunalizacji nasz były prezes postanowił odzyskać remizę drogą sądową. Po porażce sprawa trafiła to sądu apelacyjnego. Prezes zmarł, nie miał kto dalej o to walczyć i tak się skończyło.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2009, 22:19:04 wysłana przez prezi0 »

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2009, 17:12:20 »
@Mirek1 muszę Cię zmartwić. U mnie w gminie są 2 takie jednostki. Wszystkie powstawały tak samo - grunt dali ludzie, budowali mieszkańcy w czynie społecznym. Całość była własnością OSP. Po zawirowaniach historii część remiz stała się własnością UG, a 2 że były w złym stanie pozostały w rękach OSP. Problem jest w tym, że na 2 remizy gmina nie może dać złotówki, bo to nie ich budynek.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2009, 20:10:31 »
U mnie kilka remiz jest własnością OSP bo były budowane na gruntach przekazanych jako darowizna od prywatnego właściciela dla OSP i budynek powstał przy udziale 100% OSP. Teraz żeby robić remonty na koszt gminy - urząd podpisał umowy z tymi OSP na dzierżawę lub użyczenie.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2009, 20:26:45 »
@Mirek1 muszę Cię zmartwić. U mnie w gminie są 2 takie jednostki. Wszystkie powstawały tak samo - grunt dali ludzie, budowali mieszkańcy w czynie społecznym. Całość była własnością OSP. Po zawirowaniach historii część remiz stała się własnością UG, a 2 że były w złym stanie pozostały w rękach OSP. Problem jest w tym, że na 2 remizy gmina nie może dać złotówki, bo to nie ich budynek.
Najprawdopodobniej, ktoś przeoczył i nie wystąpił w odpowiednim terminie do komisji przy wojewodzie o komunalizację tych obiektów, lub w księgach wieczystych budynki remiz mogą dalej stać na gruncie - gruntach osób prywatnych, nie zadbano w porę  o odpowiednie zmiany w księgach wieczystych.  W takim wypadku nie byłoby podstaw  co do skomunalizowania nieruchomości.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2009, 12:52:39 »
Z tego co się orientuje w myśl obowiązującego stanu prawnego właścicielem remiz są gminy. Które mają obowiązek łożyć na utrzymanie tych obiektów, wyposażenia, sprzętu pożarniczego,gdyż zadaniem Wójta Gminy jest dbanie o bezpieczeństwo min. pożarowe na terenie gminy.OSP jako stowarzyszenie może korzystać z tych obiektów , sprzętu itp. Forma korzystania  zależy od tego jak władze statutowe dogadają się z gminą.

ps. chyba  nigdzie w Polsce niema takiej remizy ,aby strażacy  jako stowarzyszenie ,kupiły grunt pod  budowę remizy, wybudowali ją za własne pieniądze , wykończyli, wyposażyli, kupili sprzęt pożarniczy, wyposażenie osobiste  i jeszcze utrzymywali ją , płacili podatki od nieruchomości, od środków transportu.

Co do płacenia podatku od nieruchomości i gruntów moja gmina ostatnio wystawiła nam rachunek na ponad 1tyś.zł co dla mnie jest dziwne bo my nie jesteśmy właścicielami budynku ani gruntu!!Więc gmina za swój budynek ma sama sobie płacić podatek ????to jest chore!!! po wielu rozmowach z urzędnikami burmistrzem, wpadli na pomysł żebyśmy pisali co pół roku o umorzenie podatku!! Jak to jest u was??dodam że w gminie były jednostki które miały do zapłacenia nawet 3tyś.zł. żadna jednostka nie prowadzi działalności gospodarczej więc z czego by miała zapłacić????
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2009, 21:40:25 »
Gmina nie może zwolnić nikogo z płacenia podatków  bez konkretnej przyczyny.
Gdyby zwolniano kogo się uważa, to ktoś mógłby to uznać za niegospodarność.
Jednak gdy ktoś się zwróci z prośba o zwolnienie, to już trzeba to rozpatrzeć , a w przypadku OSP wynik powinien być oczywisty. To sposób doraźny , ale można to załatwić  na stałe - Rada Gminy powinna podjąć stosowna uchwałę zwalniającą  OSP z owego podatku.  Propozycje podjęcia takiej uchwały tez jednak musi ktoś zgłosić ...
 Żyjemy w  "zbiurakratyzowanym " kraju , więc bez papierków się nie obejdzie ;)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2009, 21:55:02 »
Pierwsze z brzegu znalezione w necie:

Cytuj
4.3. Zarządu OSP w Bobrownikach o zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości należących do OSP w Bobrownikach.

Pani Wójt poinformowała, że wpłynęło również pismo od OSP w Bobrownikach w sprawie umorzenia zaległego podatku na łączną kwotę 3 791,20zł.(odczytała treść pisma). Decyzja w sprawie umorzenia nie została jeszcze podjęta.
Pan Sławomir Kraziński zapytał, dlaczego powstało tak duże zadłużenie.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że dotychczas OSP nie składała deklaracji. W trakcie kontroli RIO było wskazanie o naliczenie podatku od nieruchomości za okres 3 lat.
Pani Wójt poinformowała, że nie ma tu złej woli. W niektórych gminach podatek dla OSP jest naliczany a następnie umarzany przez Wójta Gminy, w innych natomiast Rady podejmują uchwałę w sprawie zwolnienia OSP z płacenia takiego podatku.

http://www.bip.ugbobrowniki.pl/wiadomosci/51209/59/protokol_nr_15_sesji_rady_gminy

Offline holmatro1986

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2009, 14:06:57 »
Powiem krótko, burmistrz czy wójt nie ma prawa wyrzucićjaką kolwiek osp ze swojej remizy, ponieważ ten budynek jest przekazany wraz z samochodami i innym sprzętem i gmina musi go utrzymywać a pod żadnym warunkiem nie może go zabrać mimo że jest właścicielem. My to już przerabialiśmy i o mały włos burmistrz nie miał zarzutów prokuratorskich.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2009, 20:27:48 »
Ciekawy artykuł o uzyskaniu praw do nieruchomości przez OSP:
http://www.strazak.org.pl/content/view/720/389/

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2009, 09:52:09 »
A mnie zastanawia fakt czy ZG ZOSP RP nie powinien pomagać w takich sprawach. Zapewne mają swojego radcę prawnego.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2009, 13:35:11 »
Witam ja sie zorientuję u mnie w UMiG jak wygląda sprawa z naszym budynkiem bardzo ciekawy temat naprawdę.

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 20, 2014, 20:58:20 »
Myślę, że nie ma sensu tworzyć nowego tematu, więc napiszę tutaj o podobnej sytuacji w lokalnej OSP, której zrobiło mi się żal.

Otóż jednostka, o której mowa, przez kilkadziesiąt lat prężnie działała w swojej miejscowości. Jej remiza była budowana przez pierwszych członków, którzy na jej budowę wyłożyli z własnych środków. Jednak po śmierci prezesa jednostka zaczęła niszczeć. Członkowie stawali się coraz mniej aktywni, samochód, który dostała (który de facto był własnością Gminy), został jej odebrany na rzecz innej jednostki, działającej w KSRG - moim zdaniem taka centralizacja to strzał w stopę bezpieczeństwu lokalnemu. Brakowało kogoś, kto "ogarnie" sytuację, a Gmina nie była przychylnie nastawiona do OSP, co powieliło problemy. Sama remiza jest własnością Gminy, nie została oficjalnie przekazana straży, mimo tego, że budowali ją strażacy. Miała zostać sprzedana prywatnej firmie na magazyn, jednak zarząd istniejącej jeszcze OSP nie dopuścił do tego. Obecnie organizowany przez sołtysa klub sportowy trzyma tam jakiś sprzęt. Sam sołtys próbował kilka lat temu reaktywować jednostkę, jednak nie udało mu się to z jakichś powodów, i zajął się lokalnym klubem sportowym z racji wybudowania "Orlika" niedaleko remizy. Klub sportowy ma umowę z Gminą, uprawniającą go do użytkowania remizy, choć jego siedziba nie znajduje się w niej.

Otóż ludzie z zarządu tej jednostki chcieliby, by została ona reaktywowana, chociaż sołtys wątpi, by udało się znaleźć odpowiednią ilość chętnych by ta inicjatywa przeszła, a kolejna aktywna OSP w powiecie (są dwie) oznaczałaby mniej środków dla pozostałych jednostek. Nie wyraża obecnie zgody na użytkowanie remizy po ewentualnym pozyskaniu sprzętu przez OSP, bo z jego relacji wynika, że budynek wymaga ekspertyzy budowlanej, by można było go w tym celu użytkować. W zarządzie zasiadają ludzie, w większości starsi, którzy nie mają już sił, by prowadzić tą batalię, którą prowadzili ostatnią dekadę.

Pod koniec sierpnia odbędzie się zebranie wiejskie, na którym padnie propozycja reaktywacji straży. Moje założenie jest takie, że OSP mogłoby rozpocząć współpracę z Lokalnym Klubem Sportowym, dzięki czemu można by było załatwić sprawę, nie narażając się tym samym sołtysowi, który jednak na mocy umowy z Gminą może korzystać z obiektu. Druga opcja jest zaś taka, by poruszyć sprawę u wójta i spróbować odzyskać remizę, która jednak w dalszym ciągu jest oficjalnie siedzibą OSP.

Nie wiem jednak, która opcja byłaby lepsza, bo z jednej strony załatwiając sprawę "polubownie" trzeba by było liczyć na łaskę sołtysa/wójta, a z drugiej, kiedy nawet udałoby się jakimś cudem wygrać batalię prawną i przejąć remizę, na dofinansowanie ekspertyzy i remontu remizy z gminy nie można by było liczyć. Obecnie straż ma kilku aktywnych członków, i kilku chętnych do wstąpienia, są to jednak ludzie spoza miejscowości, a zdaniem sołtysa, by reaktywować straż, trzeba znaleźć ludzi spośród lokalnej społeczności, uzyskać ich poparcie i spośród nich rekrutować członków.

Nie jestem politykiem, ani ekspertem jeśli chodzi o prawo, jednak chciałbym zapobiec rozwiązaniu tej OSP, bo wiem, że jest to możliwe! Jak tylko znajdę chwilę czasu, to pójdę do ZW ZOSP, być może tam ktoś mi doradzi, ale jeżeli ma ktoś z Was jakieś doświadczenie w tego typu sprawach, i wie jak się za to zabrać, to w imieniu wyżej wymienionej jednostki proszę druhów o pomoc !
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2014, 21:05:53 wysłana przez Ignis »
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 08, 2014, 09:12:20 »
Na początku najtrudniejsze... należy zebrać grupę ludzi którym się chce i nie zrezygnują po roku zabawy.
Pomysł dogadania się z klubem jest jak najbardziej dobry. Najlepiej aby w klubie było kilku młodych druhów wtedy jest perspektywa na przyszłość dobrej współpracy.
Potrzeba wykonania ekspertyzy budynku jest "ściemą"... jeśli budynek nie nadaje się do użytkowania to mniemam, że grozi zawaleniem.

Osobiście ciekawi mnie ten wątek bo w OSP mamy problem na linii z UG dotyczący działki na której mieści się remiza. Stajemy się więźniami w remizie, a próby polubownego załatwienia sprawy spalają na panewce. Urzędnicy zaczynają umilić życie pismami.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Własność remizy OSP??
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 08, 2014, 11:45:56 »
U mnie w gminie jest tak, że działki, na których stoją remizy są własnością OSP - gmina je przekazała w darowiźnie. Budynki natomiast zostały przekazane jednostkom w formie wieczystego użytkowania.