Autor Wątek: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?  (Przeczytany 1979 razy)

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« dnia: Marzec 21, 2009, 17:06:57 »
Witam! Opiszę tutaj pewną sytuację, bez podawania żadnych istotnych szczegółów.

Kierowcą w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości X jest 52 letni mężczyzna, po zawale serca, z orzeczeniem III grupy inwalidzkiej, oznaczającej m.in niezdolność do pracy w policji, straży pożarnej itp.

Niemniej jednak kierowcą w OSP jest i do akcji jeździ. Czy to zgodne z prawem? Kto o tym decyduje?

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2009, 17:11:59 »
Prawo do wyjazdu ma osoba która ukończyła 18 lat a nie ukończyła 60, posiada ukończony kurs podstawowy OSP, BHP i zaświadczenie o zdolności do działań ratowniczych wydany przez lekarza medecyny pracy (mówiąc w skrócie badania lekarskie).
Jeżeli lekarz ten wydał mu zgodę to niewiele da się zaradzić.

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2009, 17:49:48 »
I to jest właśnie Polska... Osoba, która nie może pracować w Państwowej Straży Pożarnej, może uczestniczyć w akcjach Ochotniczej Straży Pożarnej, odwalając dokładnie identyczną robotę... Strach się bać...

Widać, że w tym przypadku Lekarz Medycyny Pracy odwalił "dobrą" fuchę, ale cóż się dziwić... Pewnie z medycyną to ma tyle wspólnego co większość lekarzy tej specjalizacji - Jego rola kończy się na stawianiu pieczątek w książeczkach zdrowia.

Offline Matteo_M

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2009, 17:59:02 »
Witam! Popierając kolegę chciałbym dopowiedzieć iż do kierowania pojazdem uprzywilejowanym oprócz odpowiedniej kategorii (co to chyba jasne) musi być:
1. Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.-Wydane przez lekarza medycyny pracy.
2. Orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w ruchu.-Psycholog uprawniony do badań psychologicznych w zakresie psychologi transportu.
3. U nas jeszcze jest zaświadczenie od burmistrza że kierowca spełnia w/w wymagania i może prowadzić pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej   

 Jeżeli osoba spełnia te wymagania to nie można jej zarzucić braku kwalifikacji do prowadzenia pojazdu. Pozdrawiam     

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2009, 23:55:15 »
Tomcio1
Pytanie jest takie człowiek o którym piszesz ma dwa odrębne zaświadczenia czyli o nie zdolności do pracy w policji i straży pożarnej od jednego lekarza ze względu na zawał serca  i jesteś tego pewien i masz na to dowody  a dany delikwent przynosi tobie drugie zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych (wozów bojowych OSP) od innego lekarza to masz podstawę żeby go zawiesić w czynnościach i obowiązkach członka OSP "bo na pierwszy rzut oka coś tu śmierdzi z tymi papierami" do czasu wyjaśnienia czy faktycznie ten człowiek może być kierowcą,oczywiście pod ścisłym nadzorem zarządu żeby nie było przekrętu.Dla tego radzę sprawdzić to dokładnie i bez skrupułów gościa zawiesić i dać tymczasowy zakaz brania udziału w akcjach do momentu wyjaśnienia sprawy.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2009, 08:59:10 »
@Tomcio1 - macie za dużo kierowców, czy jest to osobista animozja.
Gdyby wszyscy strażacy ochotnicy mieli spełniać wymogi zdrowotne stawiane strażakom PSP mogłoby się okazać, że brak obsady na wózki. To konkretne rozporządzenie dotyczące funkcjonariuszy PSP nie ma zastosowania do strażaków ochotników. :kwit:
Jeżeli strażak przedstawia aktualne zaświadczenie lekarskie to po co szukasz dziury w całym > w pełni zdrowy też może np. dostać zawału w czasie jazdy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ochotnik z trzecią grupą inwalidzką?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2009, 09:48:21 »
I to jest właśnie Polska... Osoba, która nie może pracować w Państwowej Straży Pożarnej, może uczestniczyć w akcjach Ochotniczej Straży Pożarnej, odwalając dokładnie identyczną robotę... Strach się bać...

Tomcio a dlaczego strach się bać?
Ja jestem tego żywym przykładem. Mam wadę wzroku. Do PSP się nie nadawałem. Moja wada wzroku zgodnie z przepisami dyskwalifikowała mnie do tej pracy. Ale jako ochotnik nie ma takiego problemu. I jakoś nikt ze mną się nie boi jechać. I działąm w straży już jakieś 15 lat, mam zaświadczenie zawsze aktualne od lekarza. I nie widzę w tym jakiegoś problemu.

Masz rację piotr998 - w pełni zdrowy też może dostać zawału.

Skoro strażak ma zaświadczenie od lekarza to jesteście czyści. A jak uważacie ze jest coś nie tak to są inne instrumenty prawne niż narzekanie. Spójrz w zaświadczenie. Tam jest napisane, że osoba kierujaca na badania może się odwołać od decyzji lekarza do instancji wyższej. I macie na to odpowiednia ilośc dni. Ale podejrzewam, że nikt z was na to nie zwrócił uwagi i pomimo swej wiedzy o jego zawale nikt nie podjął odpowiednich kroków. Wiec sami jesteście sobie winni.
Pozdrawiam